Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hedka17
6. okt 2010

ahojte chcem sa opytat platim si 2 a pol roka DNP. K 20.9. som sa odhlasila a k 21.9 zase prihlasila na zvyseny VZ. Chcem sa opytat kedy je najblizsi mozny termin ist na matersku aby som splnila tu dobu platenia,aby mi tam nahodou kvoli jednemu dnu nedali suhlas na vyssiu matersku. Dakujem a chcem sa este opytat som teraz PN a citala som, ze pocas PN sa neplati DNP ja si ho platim aby som mala co najlepsiu matersku ako to je s tym ak budem uz kym nezacnem matersku iba PN?

adra17
6. okt 2010

@majamat , ďakujem za odpoveď . A vieš mi aj poradiť, na akom odelení v SP to odovzdám?

mariro
6. okt 2010

@hedka17 - no zvyseny VZ si si mala podat do8.tyzdna aby si splnila podmienku 26 tyzdnov platenia z maxima.
Pocas PN sa poistne neplati , je tp zo zakona oslobodene, a to ze si platis nijako neovplyvni vysku materskej,akurat ti vznikne preplatok, ktory ti potom vratia.A na PN mozes kludne ist kym nepojdes na matersku,kedze si menila VZ a teda mas nove prihlasnmie,Pn bude z minima.A ak nestihnes 26 tyzdnov do nastupu na matersku, tak aj materska bude z minima.

hedka17
6. okt 2010

@mariro ved prave preto potrebujem vediet kedy na nu mozem nastupit doktorka povedla,ze ma vypise ako budem potrebovat. A z coho mi ju budu platit myslim matersku ak si ju ja nebudem platit pocas pn?

froschka
6. okt 2010

jednu otazocku mam na vas, poistila som na DNP asi v polke septembra a zatial mi dosiel papier s nejakym evidencnym cislom ale ziaden sek...mam cakat na sek alebo zavolat tam s tym evi cislom?nech mi povedia aky je postup?

mariro
6. okt 2010

@hedka17 tusim 5.aprila 2011 vychadza uonceny 26 tyzden poisteniaak ratam ze si zacala 21.9.2010

mariro
6. okt 2010

@froschka - ziadny sek ti nepride...mas tam svoje cislom, pod ktorym budes svoje platby uhradzat..budde to variabilny symbol to cislo a posiela sa to na ucet,alebo to priamo v socialke zaplatis.Bezna je vsak platba cez ucet, dat si trvaly prikaz a mas po starosti.

mariro
6. okt 2010

@hedka17 - ani pocas pn v praci neplati zamestnavatel odvody ziadne, takze ani tu...na DNP...to je jedno, jednoducho to nie je potrebne platit.... 😉

froschka
6. okt 2010

@mariro ale nemam tam sumu aku mam platit ani splatnost datumu

mariro
6. okt 2010

@froschka -splatnost je dana vzdy do 8. v buducom mesiaci...to znamena ze za september treba zaplatit do 8.10.
a sumu si si predsa na prihlasku napisala sama, takze je to dobrovolne a oni nic neriesia..takze sumu VZ ktoru si si dala , z neho treba platit 4,4% a kedze si v polke mesiaca, tak treba vydelit 30 a krat pocet dni za ktore ides platit v septembri.
Respektive napis z akeho VZ chces platit a mas na prihlaske a vyratame to. 😉

hedka17
6. okt 2010

@mariro mne to vychadza okolo 24 alebo 25 marca ved sa zacina odo dna ako som ju zacala platit

mariro
6. okt 2010

@hedka17 no tak odo dna pocitaj tyzdne..ja som to tak zbezne...ale musis mat ukoncenych 26 tyzdnov k nastupu na MD

hedka17
6. okt 2010

@mariro takze ak som zacala platit v utorok konci ten tyzden v pondelok? ako tyzden platenia ci?

froschka
6. okt 2010

@mariro dala som si to z maxima, ale preco neinformuju cloveka nejakym sprievodnym listom? co ak zaplatim to dnp az po 15.10`?

standa82
6. okt 2010

@froschka ...DNP musíš zaplatiť do 8.dňa v nasledujúcom mesiaci za predchádzajúci mesiac

froschka
6. okt 2010

@standa82 ok a mozem ho zaplatit v pokladni ktorejkolvej SP?aj v inom meste?

standa82
6. okt 2010

@froschka ...myslím si, že áno, aj keď ja to platím (platila som prevodom - už som na MD)

froschka
6. okt 2010

@standa82 oki dam si to dokopy este dnes...mylela som ze mi pride sek...alebo ine fakturacne udaje...oki vdaka vam vsetkym

standa82
6. okt 2010

@froschka ...mne prišlo rozhodnutie, v ktorom som mala napísanú sumu - alikvotnú časť za mesiac a potom aj sumu na každomesačné platenie + VS + č.účtu. No ak ti nič neprišlo, potom si to budeš musieť vypočítať sama.

mariro
6. okt 2010

@hedka17 - ano utorkom zacina dalsi tyzden

froschka
6. okt 2010

@standa82 no ja si tam skocim radsej poobede osobne a bude vybavene

standa82
6. okt 2010

@froschka ...OK, najistejšie

michellina
6. okt 2010

@mariro ..ked tak nad tym rozmyslam, este mi neda sa opytat jednu vec: to znamena, ze ked firma, v ktorej pracujem zanikne a ja v tom case nebudem tehotna, aj keby ze otehotniem v najbl. dvoch rokoch nemam narok na materske vobec??? Aj ked som robila v kuse 15rokov??? Potom iba z DNP? Mne sa nieco zda, ze musim byt poistena posledne dva roky aby som mala narok na materske a potom na rodicovske? baby ak nieotra viete prosim poradte, dakujem 😉

mariro
6. okt 2010

@michellina - ved som ti to napisala, ze ak nebudes zamestnana tak jedine z DNP mozes cerpat materske a to budes mat spocitane tvoje ukoncene zamestnanie plus novo zalozene DNP ,ktore ti bude stacit platit 26 tyzdnov a budes mat 270 dni v priebehu 2 rokov.Ak skoncis PP nedostanes z PP matersku ale iba z DNP , tak ako som ti napisala postup.

gallina
6. okt 2010

ahojte, potrebujem poradiť... Od januára 2010 si platím DNP z najvyššieho VZ (mesačne platím 47,70€), chcela som za ten čas otehotnieť ale akosi sa mi nedarí. Toto poistenie by som chcela ukončiť v novembri, decembri 2010 a od januára 2011 by som mala nastúpiť do zamestnania na jeden rok, kde budem mať hrubé cca 450€. Chcela by vedieť do kedy by som mala otehotnieť aby som si mohla uplatniť materskú aj z DNP. Mohla by som využiť z DNP aj PN-ku ešte kým nenastúpim do práce? Ďakujem... 🙂

mariro
6. okt 2010

@michellina - ak sa nezamestnas po ukonceni PP a ani sa nepostis v DNP tak nedostanes matersku.Preto treba zvazit postup a nepripravit sa zbytocne o to. 😉

michellina
6. okt 2010

@mariro no tak ale to je dobra nespravodlivost...preco sa potom hovori o dvoch rokoch pred odchodom na matersku?

mariro
6. okt 2010

@gallina - ak ukoncis poistenie tak PN max. do 42 dni, inak nedostanes nic...poistenie musi byt aktivne aby si z neho mohla cerpat,preto v tvojom pripade sprav ZMENU na minimum , nerus to a budes poistenie aktivne keby bolo treba,skoda tych dni platenia co mas za sebou ,keby si to rusila.A do nastupu do prace mozes ist kludne na PN a dostanes ho maximalne, ak spravis iba zmenu VZ na minimum.Mesacna platba by bola potom 14€. 😉

mariro
6. okt 2010

@michellina ved to plati ....2 roky pred odchodom na matersku....ale ty nie si tehotna este a ked budes nezamestnana tak ako 2 roky dozadu nebudes zamestnana...budes tam mat par mesiacov a k tomu si pripocitas tych 26 tyzdnov z DNP a podmienku splnas a ak si bude spriplacat do s max. VZ tak matersku dostane smaximalnu a to okolo 600€.Z prace by si isto tolko nedostala, takze DNP je aj o tom ze si mozes zvysit matersku. 🙂

gallina
6. okt 2010

mariro, a ako to je potom s materskou, keby som si zrušila DNP? Do akej doby by som mala otehotnieť? Na PN môžem ísť aj vtedy ak mi ochorie dieťaťa?