Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
12. okt 2010

@mimanka ...ako si písala, trvá ti prac.pomer. Takže keď si sa prihlásila na DNP, musíš mať splnených 270 dní prihlásenia aby si mala nárok na PN alebo MD. Od 1.6. si na PN, na výplatu z DNP nárok nemáš. Nemáš ešte splnené dni.

standa82
12. okt 2010

@mimanka ...ak ti stačí minim.PN, tak si zajtra choď dať vypísať PN pre SP a zanes ju. Ak chceš počkať aby si mala PN podľa VZ, z ktorého si platíš, potom si ju choď dať vypísať pre PN až v decembri.

mimanka
12. okt 2010

@standa82 no ale ked budem mať splnené dni to je v decembry tak by som mala mať nárok áno?a potom potrebujem mať aj do SP vypísanú PN(stačí potom?)alebo aj MD?a to hneď mám poslať na Sociálku ako budem mať splnené tých 270 dní?

standa82
12. okt 2010

@mimanka ..lenže ty už vlastne budeš na MD. Takže PN u teba z DNP neprichádza do úvahy. Takže keď ťa lekár bude vypisovať na MD, nezabudni, že ti má vypísať dve žiadosti, jednu zanesieš zamestnávateľovi a druhú do SP ako DNP.

mimanka
12. okt 2010

@standa82 moja ďakujem ti velmi pekne asi som už konečne pochodpila,takže keď ma vypíše na MD tak to mám poslať na SP koli DNP a to je všetko už tam netreba inšie nič áno?pochopila som?

standa82
12. okt 2010

@mimanka ...áno, jednu žiadosť do SP a druhú zamestnávateľovi 🙂

mimanka
12. okt 2010

ešte raz ťi velmi pekne ďakujem.nech sa darí a príjemný porod,ty to máš už za pár

standa82
12. okt 2010

@mimanka ... ďakujem. Aj tebe ešte dobrý priebeh

kakakina
12. okt 2010

@mariro pozeram ze si tu pisala presne odpoved na moju otazku,mozem ist na socialku odhlasit sa a prihlasi sa hned nanovo,aj ked nemam este 6 mesiacov?Ako som tu pisala poistena som od 2.8,som v osmom tyzdni,platim si z minima a chcem si zvysit na maximum.Podmienku 26tyzdnov do porodu by som pravdepodobne este splnila,aj 270dni ak by som nemala prerusene,len odhlasku a prihlasku hned na druhy den.Len akosi stale som v tom ze nemozem urobit ziadnu zmenu,kym mi neuplynie 6mesiacov od zaciatku platenia.A to mi uplynie az 2.1 a to uz potom nestihnem tych 26tyzdnov.Dakujem

mariro
12. okt 2010

@kakakina -odhlasku a prihlasku mozes pravit hocikedy.Spocitaj si ci ti vyjde 26 tyzdnov do nastupu na MD a v sucte aby si mala 270 dni.Nemusi to byt nepretrzite aj prerusovane moze byt.Keby si robila zmenu,tak tym by si si nezvysila VZ.Treba odhlasku a prihlasku.Len dobre pocitaj ci to vyjde. 😉

POZOR 26 TYZDNOV DO NASTUPU NA MD.

emini
12. okt 2010

zhruba 3 mesiace si platím DNP, zhruba v polovičke apríla by malo ulipnúť 270 dní od DNP. Nedávno som dostala v práci výpoveď a výpovedná lehota mi končí 30.11.10
moja otázka je, či si ako nezamestnaná môžem platiť DNP naďalej?
Platím si ho z minimálneho vymeriavacieho základu, keďže som do teraz dobre zarábala, ak by som si teda mohla DNP platiť naďalej môžem si vymeriavací základ k 1.12. zvýšiť?
ak mi vie niekto odpovedať tak veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď

lazika1
12. okt 2010

Ahojte, chcem sa opýtať, či niektorá z vás bude vediet odpovedať aj mne:
som na rodičovskej dovolenke, od marca si platím DNp, v rovnakej sume 40e. Plánujem dat výpoved v práci k 11/2010. Vznikne mi nárok na nemocenské z DNP? podmienku 26 týždnov mám už splnenú. Ale 270 dní poistenia mi vychádza až koncom novembra. Ako je to so zamestnávatelom? pripočítavajú sa mi dni ukončeného nemocenského poistenia aj k tým potrebným 270 dnom? Zamestnaná som už 4 roky nepretržite. Dakujem za odpoved.

mima595
12. okt 2010

@lazika1 - ano, dni ukonceného prac. pomeru sa ti prirataju k DNP...
ak by si vsak isla na PN až ked budes mat splnenych 270 dni DNP, co je koniec novembra, tak by si mala narok na PN aj zo zamestnania aj z DNP - mohla by si ist na PN v ochrannej lehote
ale nerozumiem, preco chces ist na PN, resp. preco chces dat vypoved - ti konci rodicak??
nechcela si si platit aj DPvN kvoli vysokej podpore v nezamestnaosti???

mima595
12. okt 2010

@emini - ano možes ako nezamestnana si platit DNP - doporucujem po ukonceni prac. pomeru ukoncit DNP a hned na dalsi den uzatvorit nove DNP s maxim. VZ

lazika1
12. okt 2010

@mima595 Áno, to DpvN mám poriešené už platím, ale to DNP mám od 19,02. a keby som dala výpoved v práci k 30,10,2010 tak možem íst na PN od 1,11,2010? Myslíš, že by mi som mala nárok na dávku z DNP, aj z Poistenia z práce? ale momentálne som na Rp, čiže zamestnávatel za mna neodvádza odvody žiadne, len poistenie trvá...Ako by mi potom vypočítali výšku PN z práce?

mima595
13. okt 2010

@lazika1 - no na toto ti už neviem zodpovedne odpovedat....

lenka1108
13. okt 2010

ahojte . dakujem pekne za vysvetlenie,takze mam ist na socialne a zrusit DNP a zajtra si znova zalozit? a nebudu mi tam nadavat? myslim ze ci z toho nebudem mat nejaky problem.my sa zaciname snazit o babo tento mesiac.v pondelok mi idu vyberat danu tak hned potom zaciname 😉 takze by mi to malo vyst tych 270 dni aj keby som otehotnela tento mesiac. 😉 😉 no pomaly zacinam tomu chapat. 😀

gregi11
13. okt 2010

Ahoj Mima a Gapa. Vedeli by ste mi povedať ohľadom odpočitateľnej položky ak ju môj príjem presiahne ako potom sa vypočíta daň ktorú odvedie môj manžel. napr. ak presiahne 1000 eur koľko asi odvedie daň? Ďakujem veľmi pekné.

alla
13. okt 2010

Ahoj lenka1108 - ja som to dnes presne urobila a ide to v pohode. Bola som na Soc. poisť. v PB, podala som odhlášku z DNP(platila som tiež v nižšej sume) a od zajtra som si hneď vypísala prihlášku na vyššiu sumu(tiež sa snažíme o bábo). Pani na poisťovni bola ochotná, poradila mi. Takže tak,...

ivca82
13. okt 2010

Ahojte žienky, chcem sa opýtať ohľadom OČR, plných 9 mesiacov DNP mi uplynulo 5.10. Ale teraz mi prišlo "ošetrovné" či ako to nazvať už s toho vyššieho vymeriavacieho základu, ale OČR bola v septembri, teda skôr ako bol splnení nárok na tú vysokú? Je to v poriadku? Nieže by som nebola rada tým peniazom, ale či sa mák vôbec tešiť, či to nebudem musieť náhodou vrátiť. List zo socálky mi ešte neprišiel, ale ten mi chodil vždy až po tom ako mi peniaze nabehli na účet.

lenka1108
13. okt 2010

@alla dakujem ti moc.dnes tam skocim.maju tu u nas v pb dnes strankove dni?a este jedna otazka.ked som minuly tyzden platila 20e ako na tento mesiac a zrusim to a zajtra zalozim nove tak to budem tento mesiac platit este raz ze?
a dala si si to na tych 44e?

standa82
13. okt 2010

@ivca82 ..pre OČR nemusíš mať splnených 270 dní. Tú môžeš poberať hneď po uzavretí DNP

mima595
13. okt 2010

@gregi11 - ak tvoj prijem presiahne odpocitatelnu položku, teda ak si mala prijem vacsi ako tych cca. 4000E, tak už ty sama musis podat danove priznanie... zavisi to od toho, aky prijem si mala....
ale opakujem este raz, rodicak sa do prijmu nerata, to si mala tolko PN a OCR??? aby sme sa dobre rozumeli...

gallina
13. okt 2010

ahojte, mám otážočku, od 11.1.2010 si platím DNP z max. VZ, teraz som ochorela a chcela by som ísť k lekárke sa dať vypísať. Chcela by som sa oýtať, či musím mať splnených 270 dní pri PN a do kedy mám odniesť do SP papier od lekárky, aby som si uplatnila výplatu z DNP. Proste chcela by som vedieť aké sú okolo toho vybavovačky (nástup a ukončenie PN).

mima595
13. okt 2010

@gallina - ano, musis mat splnenych 270 dni pri PN, inak ti nevyplatia nic....
PN musis odovzdat do 3 dni...zaciatok a ukoncenie myslim takisto.... ak prechadzas z mesiaca na mesiac, tak musis ku koncu kazdeho mesiaca odniest na SP aj tzv. prechodny listok, kde ti lekar potvrdi, že si ku koncu meisaca stale PN

ivca82
13. okt 2010

@standa82 to viem, lenže mne prišla už suma, na ktorú mám nárok až po splnení 9tich mesiacov. OČR som čerpala v septembri a nárok na peniaze z maxima mám (vznikol) až od 5.októbra. Tomuto ja nerozumiem, do teraz som mala nárok s min. VZ, čo bolo 5,80€ na deň a teraz mi to vyšlo cez 20€ na deň 😅

vejkadu
13. okt 2010

Ahojte,

Chcem sa opýtať, či mi SP musí poslať rozhodnutie, ak som nastúpila na PN pred materskou. PN som už od 16.9. a 1.10 som posielala do SP doklad o pokračovaní PN a stále mi nič neprišlo. Nehovoriac o peniazoch, tie mi zatiaľ tiež neprišli a pokiaľ viem mali prísť dnes. Neviete ako to je ? Všetky podmienky DNP som splnila.

Ďakujem Vám za odpoveď

@mima595 prípadne ty by si mi vedela poradiť ?

mima595
13. okt 2010

@ivca82 - aby si mohla cerpat OCR z maxima, musis si platit toto maximum aspon 26 tyzdnov...preto ti prislo už maximum 😉

mima595
13. okt 2010

@vejkadu - este mas cas, peniaze za september posielaju až okolo 20-22. v danom mesiaci - u teba v oktobri a zvycajne pridu peniaze skor ako rozhodnutie 😉

ivca82
13. okt 2010

@mima595 ďakujem 🙂 tak to je super, som sa nechcela ani tešiť, ak by som to musela náhodou vrátiť 😅 😵 ale čo ma zaráža, tak 10-dňová OČR je vyššia, ako som dostávala RP za mesiac 😅 😅