Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jabaka
14. okt 2010

ahojte, prosim vysvetlite mi, ako sa da uplatnit OCR pri dietati s ktorym som na rodicovskom prispevku a teoreticky ze si platim DNP. dakujem

jabaka
14. okt 2010

a este jedna otazka, nebojite sa dalej poistovat DNP ak to idu rusit?

petra53
14. okt 2010

@standa82 no super, problem je, ze som teraz volala so SP a pol roka sa tam ta suma neda zmenit 😢 ja som to tam zadala vcera... 😝

penelope10
14. okt 2010

ahojte, nevie niekto ako daleko je NOVELA z o Soc. poistení ?
Vylucili subeh DNP a PP ? 😕

dendy1
14. okt 2010

@standa82 dakujem za radu. DNP mam len od 14.4. takže nič, ale do buducna dobre vedieť. A potom staci do poistovne kopia PN, alebo mam od lekarky dvojmo? 270 dni budem mat cca v polovičke januára, a od konca jan, by som mala nastupit na matersku. Radsej nech som zdrava, ale ked to uz platim, tak chcem vyuzit to na co mam narok, hlavne, ked si predstavim ten novy rodičovsky 😢

standa82
14. okt 2010

@petra53 ..dá sa zmeniť, len musíš spraviť odhlášku a na druhý deň sa opäť prihlásiť z nového VZ.

standa82
14. okt 2010

@dendy1 ...2 x ti musí lekárka vypísať tlačivo.

standa82
14. okt 2010

@mima595 ...takže som volala do SP a pani mi povedala, že mi to počítala len z DNP, zamestnávateľ mi neskoro poslal do SP PN-ku, takže zo zamestnania budem mať doplatené budúci mesiac. Fuuuu, už som sa zľakla.
Ďakujem za odpovede.

emini
14. okt 2010

@mima595 ďakujem, a to môžem? bude sa mi tam rátať aj to obdobie čo som platila pred tým? myslela som, že počkám, kým to bude 6 mesiacov a potom si zvýšim na max. VZ. aby som szybtočne neplatila viac, lebo aj tak som zatiaľ neni tehu...
nevieš mi povedať ako to je a či to dobre chápem? skončím v práci 30.11. a 1.12. sa nahlásim na úrad práce ako nezamestnaná a budem poberať podporu, čisto teoreticky ak by som teraz otehotnela a v apríli keď už budem 270 dní prihlásena na DNP by som išla na PN až do pôrodu. z čoho sa mi bude by počítať materská zo mzdy, ktorú som mala pred podporou alebo z minimálnej mzdy?
ešte raz ďík 😉

petra53
14. okt 2010

@standa82 ahaaa 🙂 boze, ja som ale truba... ale si vezmi ake su tam tie tetusky kompetentne 😝 teraz som tam volala - do TT - prepájali si ma jedna k druhej - celkovo som hovorila so 4 - presviadcali ma, ze to musim platit z maximalneho vymeriavacieho zakladu aj ked som zamestnana, az ta posledna mi dala za pravdu... aj to po dlllllhej debate 😅 😅 😅 ze mam zajtra prist a nieco s tym urobime 😉

ĎAKUJEM TI VEĽMI PEKNE ZA RADU, si veľmi zlata, usetrila si mi 😉 26€ mesačne 😉 😀

standa82
14. okt 2010

@petra53 ...netreba sa nechať odbiť. Ono by si mohla platiť aj z max.VZ, no zbytočne a potom by si si musela vyžiadať o vrátenie preplatku. 🙂

petra53
14. okt 2010

@standa82 wow, aj to sa da? 😀 vratenie preplatku? 😀
ty si aka dobra? - si tam pracovala, ci co? 😉 juuuj este ze ta tu mame 😅

standa82
14. okt 2010

@petra53 ...aj to sa dá. Nie, nepracovala a ani nepracujem. Všetko ani ja neviem, každá vieme čosi. 🙂

petra53
14. okt 2010

@standa82 ešte raz vďaka, naozaj si mi veľmi pomohla 😉

petra53
14. okt 2010

@standa82 este ma napadla jedna otazocka comu nerozumiem 🙂
270 dni musim mat do porodu - a co ak by to bolo tak tesne? myslim, ze tych 270 dni by som dosiahla naprr. 3 alebo 4 dni pred porodom? materska je predsa 6-8 tyzdnov pred porodom - aku sumu mi priznaju? 😕

standa82
14. okt 2010

@petra53 ...či to bude 2 dni pred pôrodom alebo týždeň, materskú ti začnú platiť/ resp. doplatia ti ju až keď im preukážeš RL dieťaťa. Len keby si mala dni splnené už pred nástupom na MD, tak ti ju vyplácajú hneď.

emia
14. okt 2010

ahojte, mňa by zaujímalo či môžem nastúpiť na MD aj týždeň alebo pár dní pred pôrodom, alebo sa musí nastúpiť na MD 6 týždňov pred pôrodom? 😒 . Niekde som čítala že ak si žena nestihne vybaviť MD do pôrodu , v deň pôrodu jej už nepriznajú matersku je to pravda? alebo ako toje? 😠

katkak88
14. okt 2010

Neviem prečo niektoré hovoria ,že sa DNP ide rušiť.....pokiaľ viem, tak tam budú len nejaké zmeny..............najskôr si to poriadne prečítajte, a potom napíšte................nemám rada , keď sa púšťajú do éteru neoverené informácie.........................

katika1
14. okt 2010

@katkak88 prosím ťa, čo sa ide meniť na dnp?

gallina
14. okt 2010

fakt nikto nevie poradiť, či čerpať PN môžem ked nemám zaplatených 270 dní? Musia alebo nemusia byť zaplatené. Ja mám zaplatené 263 do konca septembra. ☹

jabaka
14. okt 2010

Takto, dnes som len citala nejake vyjadrenia, ze tymto prichadza SP o velke peniaze, preto budu nejake zmeny. Aj vcetne toho, ze chcu dosiahnut aby materska trvala rok a postupne sa zvysovala s 55% na 100%. Tak len preto sa pytam, ja sama som sa dala este pripoistit, ale mam pochybnosti ci to dovtedy kym to vyuzijem nezrusia a nepridem tak zbytocne o nejake peniaze.

andrea0903
14. okt 2010

co sa tyka DNP budu zmeny zhruba v tomto ze ak budete chciet cerpat OCR s dietatom alebo rod.prislusnikom po 1.1.2011 tak najprv budete musiet mat splnenych tych 270dni ono je toho vel amne robi sesterka priamo na SP tak skusim cosi posondovat a hodim vam tu infosky 😀

katika1
14. okt 2010

@gallina pn nemožeš čerpať ak nemáš vyplatených 270 dní

katika1
14. okt 2010

@andrea0903 super dík 🙂

gapa
14. okt 2010

@andrejkam
od nového roka bude asi platiť, že nárok na ošetrovné budeš mať len v prípade, ak si bola v posledných dvoch rokoch pred vznikom očr nem.poistená aspon 270dní. Aj dni predchádzajúceho ukončeného DNP sa ti do tých dní rátajú.

Ak platíš od začiatku DNP len z minima, tak tam je odomna jednoznačná rada, ODHLasiť a nanovo prihlásiť. Lebo ak by si podala zmanu, tak aj tak celý rok 2011 dostaneš dávku rátanu z toho minima, resp. 6x minimum (jún až november) + 1x maximum deleno počet dní v danom období x 55% by bola dávka na 1den.
Odkedy maximum?
podla teraz účinného zákona až po 26týž. od nového prihlásenia, ale to bude asi od nového roku trošku menej prísne. Uvidíme.

gapa
14. okt 2010

@emini
môžeš, ale ako som písala vyššie, výhodnejšie je odhlásiť sa a nanovo prihlásiť z vyššieho VZ najlepšie po ukončení PP, ak ti napr. ide o maximum. Inak ti bude rátaná dávka z toho VZ v r.2010 resp. od prihlásenia do 31.12.2010 a to pri vzniku pn, očr, nástupe na MD v r.2011

katkak88
14. okt 2010

a ešte by mala byŤ zmena v tom, že ženy ktoré sa zamestnajú mesiac alebo dva pred nástupom na materskú............s tým , že im známy al niekto dá zárobok cez 1000 eur, tak im to nebude stačiť k tomu , aby mali tu najvyššiu materskú................tam že im budú rátať priemerný VZ za 270 dní..............čítala som tie navrhnuté zákony..........a inak nič viac som tam nenašla ohľadom DNP............tak ak by vedel niekto niečo viac, dajte vedieť

jabaka
14. okt 2010

tak to ste ma potesili, pri prvom dietati som sa nestihla pripoistit, tak dufam ze aspon teraz nam to vynde. Ved na druhej strane, hovoria, ze stat tu prisiel o velke peniaze, a v inych smeroch, kde sa obohacuju oni, ich to vobec netrapi. Ale skoda hovorit

gallina
14. okt 2010

@katika1 -takže, musím zaplatiť ešte za október a až v novembri budem môcť čerpať PN? Dobre tomu rozumiem?

jabaka
14. okt 2010

Este mi prosim poradte ako je to s tou OCR, ja som na rodicovskom prispevku, pracovny pomer nemam ukonceny, cize som stale zamestnana, DNP si platim len z rozdielu, to je asi 18eur. po kolkych dnoch poistenia si mozem uplatnit OCR a ako? Mozem aj na syna? nejak mi to nejde do hlavy.