Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sonnya
21. okt 2010

@mariro
@erika12345 PN zo zamestnania a z DNPO by sa mal vyplácať naraz - je to súbeh, a keď napr. tvoj zamestnávateľ sídli v inom meste ako máš ty trvalý pobyt, tak PN by si mala dostávať len z jednej pobočky, väčšinou to býva tá kde si prihlásená ako DNPO (ale ako písala mariro musíš mať vypísanú PN 2x)

lazika1
21. okt 2010

@sonnya súhlasím s tebou, ale ako je to ked je žena zamestnaná a monemtálne je na RD? Vtedy myslím, že nárok na Pn, zo zamestnania nemá , nárok má len z dobrovolného pripoistenia.

alcapalca
21. okt 2010

stalo s vam uz toto? ☹
platim si dobrovolne uz nniekolko rokov, nikdy som s platbou nemeskala, platim im necelych 50 e na mesiac a teraz v auguste som mala OCR na syna, dnes mi prislo rozhodnutie zo socialky ze nic nedostanem, vraj som im neuhradila platbu za 8/2010. Reku to nie je mozne, toto si velmi strazim, uz sa mi stalo viackrat ze mi poslai taketo rozhodnutie apritom bordel mali oni. Prehladala som vypisy, int. banking nic som nenasla, lenze v hlave som mala niekde ulozene ze platba isla. TAk som si dala prehladat vsetky elektr. platby a tam som ju nasla, uhrada v plnej vyske 3.9.2010, a ja rura som nepreklikla kod banky a zostal mi tam moj 0200. ☹ Volala som na socialku ze nastal omyl, no mozem si vraj ist zapiskat na lamparen. Nemate nniekto taku skusenost? Oplati sa mmi napisat odvolanie?

xlea
21. okt 2010

@alcapalca asi nepotesim - ale neoplati.... v tejto dobe setrenia uradmi ti nedaju ani korunu... manzelovi sa stalo nieco velmi podobne... ani po odvolani sa nic nezmenilo....

standa82
21. okt 2010

@lazika1 ...len z DNO, zo zamestnania nie.

asan
21. okt 2010

Ahojte kočky, neviete koľko trvá kým prídu peniaze za OČR?

standa82
21. okt 2010

@asan Peniaze so SP chodia okolo 20.dňa v nasledujúcom mesiaci.

standa82
21. okt 2010

Gapa je skvelá. Som rada, že pomáha. Pomohla aj mne. Prišla na to, že mi zle vypočítali v SP výšku denného VZ pri PN a pri Materskej.
Veľmi pekne jej ďakujem. 🙂 🙂 🙂

mishuu
21. okt 2010

Ahojte baby, ktoré sa v tom lepšie vyznáte, príp. pracujete v SP...

budú nejaké zmeny ohľadom DNP a následne materskej na budúci rok?
Chcem si totiž začať platiť DNP od 1.1.2011 (som živnostníčka a nemám povinnosť zatiaľ) nakoľko plánujeme bábätko a chcela by som mať na prvý pol rok najvyššiu možnú materskú od SP.

Nenastanú nejaké zmeny, oplatí sa začať si platiť, bude všetko po starom?

Ďakujem krásne za info.. 🙂

xlea
21. okt 2010

@mishuu moj nazor je, ze oplatit sa ti to urcite oplati - pokial ako SZCO zatial nemas povinnost platit si odvody do SP, tak to nemocenske sa oplati - aj v pripade, ak by si bola PN, aby si neostala uplne bez prijmu...
A k otazke, ci budu nejake zmeny po novom roku myslim ze je zbytocne sa vyjadrovat, nakolko to zatial nik netusi - resp. to tusia mudre hlavy parlamentne....

mishuu
21. okt 2010

@xlea ďakujem za odpoveď 🙂

ja dúfam, že v tomto smere neurobia zmeny, že si budeme môcť aspoň na začiatku materskej prilepšiť, veď si to sami platíme... tak si pekne začnem platiť od januára a uvidím čo bude...

xlea
21. okt 2010

@mishuu za malo, som takmer rovnaky pripad ako ty, akurat to DNP si platim uz asi 3 roky 😉 a na vypocet MD som velmi zvedava 🙂

maja32
21. okt 2010

standa82 ďakujem že si mi odpísala,tehotná určite 8 týždňou nebudem,mešká mi to 6 dní, na týždeň sa objednám na gynekologiu,keď mi to potvrdí zajdem do SP.ešte raz ďakujem

mishuu
21. okt 2010

@xlea tak zvedavá som aj ja, ale ja to mám ešte veeľmi ďaleko k materskej 🙂

xlea
21. okt 2010

@mishuu prajem teda krasne snazenie 🙂 ja uz uzivam skoro mesiac vyhody MD

dendy1
21. okt 2010

prosím poraďte: platím si DNP od apríla, pani mi vtedy povedala, že do 8. dňa v mesiaci. Platím si to šekom, a v auguste som bola na dovolenke a šek išiel až 11.8. a tento mesiac zase presne 8.10. Dúfam, že nebudem mať problém pri uplatnení pri nástupe na RD? A musím si sledovať prípadný preplatok napr. pri vanoč.odmenách?

limoni
21. okt 2010

prosim Vas, materska sa poskytuje za dni - kalendarne, vsak? akosi mi nesedi suma materskej co mi prisla na ucet - nizsia, ze ci to neratali z pracovnych dni a suma materskej podla rozhodnutia soc.poistovne

a este rozmyslam, ci sa mi oplati platit si DNP aj dalej ked uz mi posluzilo na matersku, viem ze to mozem vyuzit pri OCR, ale poradte oplati sa?

a este Vas poprosim o infosku, ma soc.poistovne nejaky formular aj na ziadost o vratenie poistneho podla § 145 z. c. 461/2003?
dakujem Vam

gapa
21. okt 2010

@erika12345
ešte tolko, že aspon podla teraz účinného zákona je podstatný rozdiel, či si dáš len zmenu VZ alebo sa odhlásiš a nanovo prihlásiš. Ako je to pre koho výhodné záleží od jeho VZ predtým a aj od presných dátumov nástupu na MD a jeho ukončenia.

gapa
21. okt 2010

@alcapalca
ak ozaj platíš dhodobo DNP (tj. nejde o prvé obdobie DNP a ani si neuplatnuješ nárok na očr v ochrannej lehote) a očr ti začala v auguste 2010 a nezaplatila si platbu za august a za predchádzajúce obdobie poistenia Tj. od prihlásenia na dNP do 31.7.2010 si vyrovnala platby do konca augusta 2010, tak nárok na ošetrovné máš!!!!!

Nech si tety v SP dobre prečítajú zákon o sociálnom poistení § 31 ods. 1 písm. b) ako som písala, tebe vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky v auguste a do konca augusta si mala platby za obdobie od prihlásenia na DNP do 31.7.2010 vysporiadané. Źe si (omylom) nezaplatila poistné za mesiac august, to nemá na nárok na ošetrovné, ked očr vznikla v auguste žiadny vplyv. Takéto niečo uved do odvolania. A sa určite odvolaj!!!

alcapalca
21. okt 2010

@gapa Dakujem ani neviem ako to vyjadrit, naozaj zo srdca dakujem

katika1
21. okt 2010

@gapa prosím ťa, robia problem, ak som sa párkrát omeškala s platbou o dva-tri dni? Možu za to neuznať matersku, alebo očr, alebo pn?

fnukkacikk
21. okt 2010

prosim vas,chcem sa opytat.som zamestnana ale na RD, a tiez si Platim DNP od 27.1.2010,niekedy v novembri 2010 by som mala splnat tych 270dni.som tehotna a 7.januara 2011 mam ist na matersku dovolenku.Moja prva dcera ma v maji 2011 - 3r,takze budem prestupovat z RD na MD.Mam sa v novembri odhlasit v SP,alebo mam pokracovat v plateni?a este sa chcem opytat na tu Pn: mohla by som nastupit napr.1.12.2010 na PN az do nastupu na matersku a pri tom by sa mi neznizila materska z SP?nejak tomu nechapem ☹
a este jedna otazocka,nebolo by lepsie nastupit na matersku v roku 2010???kedze by som mohla nastupit 8tyzdnov pre porodom,tak by mi nastup na MD vysiel 24.decembra...dakujem

mena24
22. okt 2010

ahojte..neviete co sa zmenilo vraj to malo byt dnes v denniku SME a ja to nemozem najst...mys dobrovolne nemocenske poistenie.....napiste ked nieco vite dik.....

gapa
22. okt 2010

@katika1
ak si len dnp a nie dpvn a nejde o prvé obdobie platenia, ani zaplatenie posledného poistného, ked sa odhlásiš, tak to nejako nevadí, podla terajšieho zákona. Ale aj tak to neodporúčam robiť, treba platiť v splatnosti.

standa82
22. okt 2010

@fnukkacikk ..počas materskej sa nemusiš odhlasovať, zostaň prihlásená, no platiť nebudeš. Zruš trv.príkaz, len si daj pozor, kedy to skončí materská, aby si sa potom buď odhlásila alebo začala platiť, lebo ti pošlú penále. Môžeš nastúpiť na PN po splnení 270 dní a výška materskej sa ti nezmení. Pokiaľ ti lekár umožní nástup 8 tt pred, môžeš.

fnukkacikk
22. okt 2010

270 dni mam splnenych 22.novembra.na matersku by som mohla nastupit uz 24.decembra...co s tym mesiacom medzi tym???platit aj ked netreba,ked mam splnenu podmienku?

standa82
22. okt 2010

@fnukkacikk ...Ak ťa lekár vypíše, môžeš teda od 23.11. nastúpiť na PN až do materskej, ale na MD ťa nevypíše skôr ako 6 tt pred pôrodom pokiaľ ti netrvá PP. Aj ja som takto bola na PN mesiac a chcela som ísť 8 tt pred, volala som do SP či môžem a pani mi povedala, že môžem pokiaľ mi trvá aj PP. Tak som teda šla. Ak si nezamestnaná , tak môžeš ísť na MD len 6 tt pred., z PN-ky. Od nástupu na PN platiť nemusíš, pretože budeš dostávať nemocenské zo SP.

standa82
22. okt 2010

@fnukkacikk ...Ak nepôjdeš od 23.11. na PN, musíš platiť až do nástupu na MD.

mena24
22. okt 2010

mena24@gapa .nevies nic nove co sa pise v dnesnom SME o DNP?????????? 😉

standa82
22. okt 2010

@mena24 .....pozerala som na nete, nič som zatiaľ nenašla ohľadom DNP