Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ejaeja
27. okt 2010

@gabika7706 aha ja som to pochopila inak ja vetšinou mam už aj ukončenie tak to davam naraz

zanetak
27. okt 2010

@beatricer - a ak som pracovala len do 30.9. a prihlásiť som sa bola dnes 27.10., tak tých pár dní mi nebude chýbať?
a vlastne čím väčší si dám ten vymeriavací základ, tak potom dostanem vyššiu materskú? a môžem si aj zmeniť vymeriavací základ, ak som si ho dnes dala iba základný, môžem tam prísť a zvýšiť si ho? Ďakujem za odpovede 🙂

gabika7706
27. okt 2010

@ejaeja ja mam vzdy ukoncenie tiez hned, ale nosim az na konci ocr, nie na zaciatku

ejaeja
27. okt 2010

@gabika7706 .prepač zle som to pochopila

ejaeja
27. okt 2010

@gabika7706 skus poradiť mala je mi chora už druhy tyždeň ked som skončila teraz očr tak možem hned čerpať dalšiu ?

gabika7706
27. okt 2010

@ejaeja ja mam take info, ze ano, ale na inu diagnozu...tiez to tak budem mat, tak som zvedava, ci fakt

ejaeja
27. okt 2010

@gabika7706 ked ja mam info že cely mesiac čerpaju jednu za druhou prestriedaju 3očr a neplatia iba za 1deň ale či to je fakt neviem uvidime

gabika7706
27. okt 2010

@ejaeja mozne to je, zakazane to podla mna nie je, ale kamoska mala tak viac ocr po sebe a pani na SP jej vravela, ze to pojde na posudkovu komisiu ci co, no nech sa paci, ja mam napr. doma dceru uz 5. tyzden....a necerpala som len 2 ocr za cely ten cas, plus moja PN

ejaeja
27. okt 2010

@gabika7706 ja zase mam dcerku ktora ma poruchu vyzrievania bielych krviniek tak jej nema čo braniť ani obyčajnu nadchu tak je často chora lenže vieš ja to tiež nevyuživam jednu za mesiac ked sa podari teraz chcem skusiť dve no uvidim pn by ma vyšla menej lebo minuly rok som platila z minima do juna a potom z vyšieho

mima595
27. okt 2010

@ejaeja - myslim, že na 1 dieta 1 diagnoza do mesiaca

gabika7706
27. okt 2010

@mima595 no uvidim, ci mi tu druhu schvalia alebo nie, budem informovat

mima595
27. okt 2010

@gabika7706 - no ja som mala v aprili takto: od 23.4. - 10 dni na Basku , potom od 3.5. na Matusa 10 dni, a od 13.5. na Vladka - vsetci rovnaka diagnoza, lebo sa ta choroba s nami vliekla strasidelne
a potom dalsiu som mala znova na Vladka od 14.6. - nebol problem, ziadna kontrola, preplatili ....
teda sice si spominam, že tam sestricka prepisovala datum, tak mi volali zo SP, chceli cislo na dr..... ci overovali aj nieco ine, neviem....

gabika7706
27. okt 2010

@mima595 no to je podla mna v pohode, ja som mala ocr 27.9.-4.10. a teraz 18.10.-27.10. a to mam Katku od toho 27.9. doma 😒

beatricer
27. okt 2010

@zanetak Nevadí ak si medzi tým nemala nič. Ono sa to vlastne spočítava - odpracovaný pol rok + DNP robí spolu 270 dní . POdmienka pre teba musíš platiť 26 týždňov. Ak si tehotná ostala teraz môžeš ešte zmeniť výšku vym. zákl. Platí čím vyšší vym. základ tým vyššia materská alebo PN. Len musíš splniť tie týždne.

mima595
27. okt 2010

@gabika7706 - a ta ista diagnoza? no tak daj info

dadka1010
27. okt 2010

Ahojte, aj ja potrebujem poradiť . Platím si DNP, som aj zamestnanec, podmienku 270 dní mám splnenú v oboch prípadoch. V januári 2011 mi končí zmluva v práci a tak nejak zároveň by som mala nastúpiť na MD.(Termín mám 11.3.2011). Zmluvu mi určite nepredlžia. Materskú dám aj zamestnávateľovi aj na SP? Kedy je lepšie nastúpiť na MD? Počas trvania zmluvy?A ako potom ďalej? Ďakujeeeem

olo
27. okt 2010

baby poradte v oktobri som mala očr od 1 do4 čiže4dni a maly zasa ochorel takze od zajtra zasa očr a zasa to su 4 dni v oktobri je to problem pri preplacani z dnp alebo to mam poriešit inak vdaka

celestina
27. okt 2010

@gabika7706 tak mám odskúšane 2 OČR na jedno dieťa. Napr. bola jedna OČR na začiatku mesiaca a druhá na konci mesiaca a v pohode to uznali a preplatili. Tam kde je medzi OČR-kami len pár dní rozdiel, posudzuje nárok posudkový lekár a trošku dlhšie to trvá. Nezaplatia v termíne ako majú, ale o mesiac sa to posunie. Toľko moja osobná skúsenosť.

jarmich2704
27. okt 2010

AHOJTE, moze mi niekto poradit?poberam rod.prispevok a na bud.rok 5/11 nastupujem na matersku. Od 7.4.10 som si zacala platit DNP, sumu 14 Eur,z min. VZ, kedze na zmluve mam 740 eur z prace z kt.som odisla na 1.matersku.
moja otazka??viem si nejakým fígľom doplati do max.VZ, aby som mala max.matersku??cize do 6:4.10 mam len 740 euro zo zmluvy, 7.4, som si začala priplacat DNP 14 eur, t.z.do VZ 1059 eur a od 1.11.10 som si to zvysila na max.VZ 1116,75euro a ked sa mi to zpriemeruje, nebudem mat max.matersku.co keby som uhradila soc.poistovni nejaku platbu a bolo by mi to zohladnene??dakujem

radka333
28. okt 2010

prosím, počuli ste niektorá o tom, že toto dobrovoľné pripoistenie chcú zrušiť? ja som na MD už dva roky,predtým som však nepracovala, od júla si platím max sumu na pripoistení a na bud. rok v apríli sa nám narodí druhé bábo. tak mám strach, či si to neplatím zbytočne. ďakujem vopred za odpoveď.

leontinka1981
28. okt 2010

Baby prosim Vas poradte......lebo uz fakt neviem co mam robit kedze v tomto state sa veci menie zo dna na den. V roku 2009 som si platila DNP z maxima od marca 2009 do jula 2009. je to teda pred rokom aj nieco. opalti sa mi teraz platit DNP 26 tyzdnov aby som aspon na PN-ke vyuzila to co som tam tie 4 mesice vkladala?????ked zacnem od novembra a 6 mesiacov je do aprila. a kolko mam platit aby sa mi to oplatilo.aspon to co som pochopila 26 tyzdnov musim platit tu istu sumu z akou sa na DNP prihlasim.a z coho mi budu vypocitavat DNP??? z roka 2010 alebo z posledneho prihlasenia. na tu PN-ku by som samozrejme isla az v roku 2011 po ulynuti tych 26 tyzdnov.

prosim prosim poradte. alebo naplatit nic ved nevieme co bude po novom roku?????

dakujem velmi pekne za radu a pochopenie...

a este otazocku ked sa ma menit zakon o materskej......z coho mi budu ratat matersku ked si budem platit DNP????ja v praci velmi malo zarobim a keby mi to mali ratat z toho tak rodicovsky je vyssi.

ejaeja
28. okt 2010

@mima595 ale nevieš nahodou môžu byť aj 2diagnozy na 1dieťa v mesiaci?

kukulik30
28. okt 2010

@ejaeja moj syn bol chory , brala som OCR 10 dni, ale kedze choroba pokracovala, tak mi dala hned na to dalsiu ocr , dalsich 10dni ,ale ina diagnoza ..bolo to v jednom mesiaci a preplatili bez problemov 😉

standa82
28. okt 2010

@michellina ....26 týždňov je do nástupu na MD a 270 dní do dňa pôrodu. Keď nespĺňaš podmienky, nemáš nárok z DNP.

katarina104
28. okt 2010

@radka333 kde si to počula? ☹

mima595
28. okt 2010

@ejaeja - to neviem, nemam s tym skusenost - ja mam 3 deti, tak to tocim ako kolotoc 😉
ale vidim, že ti už odpovedali

mima595
28. okt 2010

@radka333 - zatial sa DNP nerusi, chystaju sa nejake obmedzenia, budeme mudrejsie, ked zakon schvalia....
takto su to len JPP reci a zbytocna panika

ejaeja
28. okt 2010

@mima595 vieš chcem sa uistiť lebo človek sa boji že pride aj o to malo v SP ti nikto neporadi

sny
28. okt 2010

Ahojte,este by som chcela vedieť,že ako dlho sa poberá dávka z DNP po pôrode?Platia k tomu aj rodičovský príspevok alebo len DNP ak si platím z max.VZ?

ejaeja
28. okt 2010

@mima595 ja mam 2 deti ale len dcerka je stale chora a synček je školopoviny tak na neho nečerpam lebo je stale v škole