Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
28. okt 2010

@sny - z DNP sa ti vyplaca len materska... to je tych 28 tyzdnov.... rodicovsky prispevok ti vyplaca UPSVaR
z DNP možes este cerpat PN, alebo OCR pocas rodicaku

mima595
28. okt 2010

@ejaeja - v pohode, ved na to je tu toto forum, aby sme si poradili
ono na SP sa ani necudujem, že niekedy neporadia... maju tam total bludny system... vsetky informacie ti podaju len na okienkach....minule tam bola kamoska, co robi na sekretariate riaditela.... ked som prisla ku nej, tak mi hned vravi,
Aspon ty sa ma nic nepytaj, už mi 3 vynadali.....

sny
28. okt 2010

@mima595 Asi som z toho jeleň,ale fakt nechápem,nehnevaj sa 🙂 čiže ak platím z max.Vz tak by som mala dostať okolo 600eur+aj rodičovský 164eur???A ako dlho by mi chodilo tých 600eur?

mima595
28. okt 2010

@sny - matersku tych 600 EUR dostavas 28t, po skonceni poberania materskeho sa prechdza na poberanie rodicaku

radka333
28. okt 2010

no mňa s tým straší okolie, vraj to počuli v správach a pri mojom šťastí, by som sa ani nečudovala. ja si platím max, možnú čiastku, tak by ma štvali už aj tie peniaze, čo som do toho dala a nakoniec zbytočne. ale dúfam, že nie. 😔

sny
28. okt 2010

@mima595 Aha,ale ja som počula,že tých 600eur sa poberá len nejakých 6mesiacov a potom len tých 164eur.Tak ja už fakt neviem,si zlatá,díky za odpovede 🙂

ivanasg
28. okt 2010

ahojte aj ja by som sa chcela poradiť, momentálne pracujem cca 1,5 roka. Lenže iba do konca roka. Pripoistila som sa 9. 7. 2010 z max. vymeriavacieho základu, že vraj zvyšok mi potom vrátia pri ročnom zúčtovaní, tak mi bolo poradené. Plánujem otehotnieť, ale zatiaľ nič, preto som sa pripoistila. Chcela by som isť v januári na marodku, aby som nebola úplne bez príjmu. Chcem sa spýtať, ak by som išla na marodku napr. 10.1.2011vyšla by mi marodka z DPO? tomu trošku nerozumiem, lebo raz mi povedali, že je tam súbeh a stačí, byť 270 dní poistená, čo budem, ale len zo zamestnania a posledná zmena bude trvať 26 týždňov. Musím splniť aj 270 dní DPO? Lebo ak áno, tak musím ísť na marodku do 7 kaledárnych dní, aby som bola v ochrannej lehote zo zamestnania (čo to zmenili). Inak by som nedostala nič. Dúfam, že som sa zrozumiteľne vyjadrila a nájde sa mi dobrá dušička, ktorá poradí.

liliana363
28. okt 2010

@ivanasg Ahoj, ak nemas v DNP 270 dni tak narok nemas, ale mozes ich ziskat neplatenym volnom v praci pred PN. Keby si mala poistenie 26tyz. pred PN tak by si ju dostavala vo vacsej sume/podla VZ a zamestnania/, ak nie tak dostanes len zaklad, je to nieco cez 5000sk.

ivanasg
28. okt 2010

@liliana363 ďakujem

janina09
28. okt 2010

ahojte, prosím Vás,mám taký problémik....ak mi poradíte, budem vďačná....teraz som na materskej 3-tí mesiac od zamestnávatela, som platitel DNPO, ale nepoberám z toho nič...za jún 20010 doteraz, som si tých 14E neuhrádzala, oplatí sa mi to platiť dalej? alebo sa odlhlásiť a predtým doplatiť? čo by ste urobili vy? dakujem...

jeny
28. okt 2010

Ahojte, platila som si DNP cely rok 2009 z minima, no babo sa nezadarilo tak som prestala platit a cely rok 2010 som vobec neplatila no dcera mi nastupila do skolky a je casto chora preto by som si chcela zacat platit z maxima aby som vyuzila aspon OCR, som vsak nezamestnana tak ma zaujima ci budem mat narok na očr a po akej dobe platenia DNp???? Este ak by som chcela vyuzit potom aj svoju pn tak ako dlho musim platit z maxima aby som mala na to narok??? Dakujem krásne za každu radu.

babababkova
28. okt 2010

Ahojte. Prosím Vás, poradte mi. Ak sa pojdem prihlasit na DNP od 1.12.2010 z max. VZ a od 1.1.2011 sa odhlasim a znovu prihlasim s tym, ze budem platit z min. VZ...tak mi vypocitaju matersku, v prípade ze den porodu budem mat v roku 2011 z roku 2010? Teda z toho max. VZ (ktorý zaplatím v januari za december?)alebo z min. Kolko to bude? Mam v tom chaos. A v prípade,ze by sa mi nedarilo otehotniet (platila by som z min, VZ, ale hned ako by som otehotnela, isla by som sa odhlasit a znovu prihlasit z max. VZ- a platila by som tych 26 tyzdnov to maximum-pocitali by mi matersku z toho max. VZ v roku 2011. Mala by som potom narok na tu max. výsku materskej? Ten rodicovsky prispevok po pol roku od porodu ak bude jednotny(vdaka nasej vlade), tak bude 190 eur a ak by to bolo podla toho kto si odvadzal do soc.poistovni...tak by som mala narok na 256?
A este nieco...moja stara mama je chora, a pravdepodobne ju budem opatrovat...neviete ci budem mat narok popri materskej a neskor rodic.príspevku poberat aj penazny prispevok za opatrovanie od upsvar? Ci budem moct napr. poberat matersku ja neviem 500 eur a príspevok je myslím 200, alebo mi daju nizsiu matersku? dakujem pekne za odpoved. Cením si kazdu pomoc.

ivicka0502
28. okt 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Som zamestnana, ale nemam max. VZ, ani som si neplatila doplnkove poistenie. Stale pocuvam ze na max. matersku staci aj novy pracovny pomer s max. VZ (nemusi trvat dlho, staci tesne pred materskou). Ak by som sa popri zamestnani (v ktorom nechcem dat vypoved) zamestnala este na polovicny uvazok s max. VZ tesne pred materskou, platil by mi aj tento VZ, alebo len VZ od prveho zamestnavatela? resp. staci sa u toho druheho zamestnat len na rozdiel VZ? v normalnom PP mam cca 700€, takze v tom druhom pomere by som mohla mat len rozdiel do max. VZ? Neviem ci sa to zratava a zacina sa akoby odznova, alebo sa tento novy VZ len pripocita k celkovemu priemeru za cele obdobie. Vdaka za radu a za pomoc.

fnukkacikk
28. okt 2010

@standa82 este raz ti chcem velmi pekne podakovat za odpovede.fakt si mi vela pomohla.este sa chcem opytat,ak pojdem na PN 11.novembra a budem do 20.decembra a 23 nastupim na MD tak tie tri dni mi nebudu robit problem?budem mat narok v decembri na PN z DNP,na RD a este aj na matersku???ci to uz nie?a este sa chcem opytat na ten koniec mesiaca,este som nikdy nemarodila,takze ake su postupy?ked idem na PN, zanesiem papier na SP a na konci mesiaca treba zaniest nejake pokracovanie?ci ako to je?dakujem

mima595
28. okt 2010

@ivicka0502 - tebe tazko radit, pretože praveto, co t chces, sa ma od noveho roka zmenit....
tak pockaj na novy zakon a podla toho sa zariadis....

standa82
28. okt 2010

@fnukkacikk ...prečo by si mala ísť na MD až 23.12., keďže môžeš ísť už 21.12.? Veď dostaneš PN, RD aj MD. Ku koncu mesiac potrebuješ od lekára zaniesť do SP prechodku, najneskôr do 3.dňa v nasledujúcom mesiaci.

sny
28. okt 2010

BAby,tak ak si platím DNP z max.Vz a išla by som po splnení na materskú tk tých 600eur mi budú vyplácať 6-7mesiacov?Potom už len to minimum 164????A keď som tehotná musím platiť naďalej aby som mala splnených 270dní?A ako je to po pôrode,keď to nechcem zrušiť,ale napr.po prečerpaní max materskej by som po asi 8mesiacoch od pôrodu išla na PN,platili by mi zase?Prosím poraďte,že ako to môžem využiť v prospech.Platiť som začala len teraz.Ďakujem 🙂

martinex
28. okt 2010

@sny matersku ti budu platit tych cca 6mesiacov...potom rodicak-podla noveho ak to prejde tak 190€. musis mat splnenych 270 dni za posledne dva roky a pred vznikom naroku-nastupom na MD musis tusim nepretrzite platit nejakych 26tt... ak si si zacala platit,tak plat az kym nepojdes na matersku... po materskej mozes cerpat PN,ale neviem ako to je ked budes poberat rodicak... to sa PN asi nevyplaca,neviem... ja platim od februara 2010, rodit budem v marci 2011 a ked zacnem poberat matersku,tak sa odhlasim... nema pre mna vyznam dalej platit 🙂

martinex
28. okt 2010

@mima595 mozem sa ta spytat, poberam rodicak a ak by ma gynekologicka dala na PN,tak by som dostavala max. PN z DNP? a aj rodicak k tomu?

sny
28. okt 2010

@martinex Ďakujem ti moc pekne a veľa šťastia k bábu 🙂

liliana363
28. okt 2010

Pocas materskej dob.nem.poistenie moze trvat, ale neplati sa, je to podobne ako pri PN, tiez poistenie trva, ale sa neplati. Avsak pocas RD sa uz musi platit.

martinex
28. okt 2010

@liliana363 a pocas RD mozem byt PN-kedze som tehu?

liliana363
28. okt 2010

@sny len doplnim, z DNP je nutne sa odhlasit az po porode.

liliana363
28. okt 2010

@martinex to naozaj neviem, ale osobne si myslim ze nie

fnukkacikk
28. okt 2010

@standa82 neviem,bolo tu spominane,ze je lepsie nejaky ten den byt bez PN v mesiaci,aby nebol problem s RP.tak ci nahodou nebude problem to,ze vlastne cely mesiac budem PN a potom hned MD.

martinex
28. okt 2010

@liliana363 no @mima595 hore pisala,ze sa moze cerpat PN pocas RP... ale dakujem,skusim este zistit

mima595
28. okt 2010

@martinex - pocas RP možes byt PN, ale aby si mala narok aj na rodicak, musis byt aspon 1 den v mesiaci bez PN, resp. bez OCR
tak ako to ma ffnukacik naplanovane - napr. PN od 11.10 do 28.11 - aj v jednom aj vdruhom mesiaci si aspon 1 den iba na RP

liliana363
28. okt 2010

@martinex to s tym odhlasenim malo byt pre teba. som to omylom adresovala na sny.Z DNP sa treba odhlasit az po porode, alebo ho nechat do konca MD,

martinex
28. okt 2010

@mima595 a keby som bola len PN,tak aky tam je vymeriavaci zaklad,ak si platim DNP do maxima...
a druha otazka,to mi gynekologicka moze napisat PN len na mesiac? resp. v utorok idem k nej,tak by ma dala od 3.11 do 28.12 na PN a potom zase v januari od 4.1. do cca 5.3. kedy by som mala nastupit na MD..

mima595
28. okt 2010

@martinex - VZ to sa len tak zbrucha neda... potrebujem udaje odkedy odkedy si platis, aku vysku, ci ti ubehlo 270 dni

a to druhe, to zavisi od dr. može aj nemusi ta tak vypisat... lenže nezabudni, že na PN chodia kontroly, možes mat sice vychadzky, ale treba s tym ratat