Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
6. sep 2009

jankakam,
je dôležité platiť z maxima v rozhodujúcom obodbí. Ak sa prihlásiš na DNP v r.2009 a na MD pôjdeš v r.2010 po uplynutí aspon 26týždnov a splnení podmienky 270dní nem.poisenia z DnP (takže predpokladám po uplynutí až 270dní), tak tvoje RO bude od začiatku DNP do 31.12.09 (ak sa medzitým neodhlásiš!!!) No k tomu je najlepšie sa pozrieť na link, čo som tu uvádzala.

silviaaigor
7. sep 2009

Milá gapa.
K môjmu prípadu som zabudla pár dodať, tak ešte raz. Som zamestnaná od 5.12.2007 a DNP si platím z max. VZ od 29.05.2009 a na druhý rok chceme bábo. Zmluva mi končí 31.01.2009 a pravdepodobne keď všetko bude ako má byť, tak mi ju predĺžia na neurčito. Ja po zaplatení tých 270 dní a otehotnení pôjdem na PN zo zdr.dôvodov. Keby som otehotnela vo februári a išla na PN nič sa nedeje, keď ešte len v ten mesiac mi dajú zmluvu na neurčito? A kamarátka tvrdí,že keď pôjdem na PN, tak budem dostávať z max. VZ cca 500 eur plus zo zamestnania marodku z platu 70% až do šiesteho týždňa pred pôrodom. Môžeš sa na to pozrieť? Za odpoveď ti vopred ďakujem.

gapa
7. sep 2009

silvia,
ak teraz poberáš plat, t.j. máš nejaký VZ zo zamestnania, tak sa ti z DNP neráta maximálny VZ, aj keby si z maxima z dNP platila.

gapa
7. sep 2009

takže ti na DNP vzniká preplatok, lebo v rovnakom čase môžeš platiť zo všetkych nem.poistení v súčte najviac z maximálneho VZ, tč. 1084,55eur, do 30.6.09 to bolo 1003,09eur.

Predpokladám tvoja doba určitá končí 31.1.2010 a potom ti len predlžia zmluvu alebo to bude nový prac.pomer s novou prac.zmluvou od 1.2.2010 (pondelok)? Aj to je dôležité, či pôjde o nový PP (či vyšší plat alebo nižší v tom prípade), tj. či bude dátať mzdárka odhlášku zo SP a novú prihlášku. Podla toho sa potom nemocenské bude rátať bud z r.2009 (ak len predlží) alebo zo mzdy od začiatku nového PP (ak nový PP).

270dní z DNP ti uplynie 22.2.2010 (ak dobre rátam), takže ak sa nezmenia zákony a na PN pôjdeš najskôr 23.2.2010, tak sa ti vyráta nemocenské z DNP z obdobia 29.5.-31.12.09 (ale za každý mesiac najviac z VZ rozdielu maxima v danom mesiaci a tvojho VZ zo zamestnania).

V súčte by to však malo byť aspon tolko, ako píše kamarátka, aj ked záleží na tom novom PP, či nebudeš mať nižší VZ a na aktuálnom znení zákona.

ivankap1
7. sep 2009

ahojte, chcela by som sa vas spytat, dnes t.j. 7.9.2009 som si uzavrela dobrovolne nemocenske poistenie, vymeriavaci zaklad som dala 600€, tehotna zatial niesom, ale chceme sa posnazit🙂, chcem sa spytat ked uz budem mat ist na matersku to budem dostavat 55%z toho vymeriavaceho zakladu-t.j.600€ prvy pol rok a plus este pol rok(ten isty) od zamestnavatela?kedze som zamestnana od 13.7.2005.Dakujem pekne ahojte

silviaaigor
7. sep 2009

Gappa,
ďakujem za ďalšie informácie. Vidím, že všetko čo sa týka pracovnej zmluvy je dôležité, však uvidíme. Jednoznačne sa ozvem ako to dopadlo a veľmi pekne ďakujem.

spionkaa
7. sep 2009

Ahojte, v júli som sa prihlásila na platenie DNP, ale teraz rozmýšľam, že okrem sumy a čísla pod ktorým to platím, nemám žiadny potvrdený papier, že som odovzdala vypísanú žiadosť. A teraz rozmýšľam, či moja platba je správne zaregistrovaná. Neposielajú žiadny list?

dendat
7. sep 2009

Ahoj gapa..pridávam sa k nechápajúcim budúcim mamičkám, ktoré by potrebovali zvýšiť príjem na materskej a poradiť či sa mi oplatí platiť si DNP. som zamestnaná 10 rokov v TPP, koncom novembra alebo v decembri ma čaká IVF,záleží od toho kedy budú hotové genet. testy,budem určite hned aj na PN.oplatí sa mi začať platiť DNP, teoreticky by som tých 270 dní splnila,zarábam okolo 980 e v čistom.ak by som nastúpila na materskú tak v júly, dostávala by som materskú + niečo z toho DNP?

hadassah
8. sep 2009

dendat, myslím, že keď zarábaš 980 EUR v čistom, tak v hrubom už dosahuješ max. vymeriavací základ, z ktorého ti vyjde maximálna výška materskej. Ak máš v roku 2009 hrubú mzdu viac ako 1084,55 Eur, tak si dobrovoľne nič neplať.

pipi1211
8. sep 2009

ahojte baby, viete mi poradit kde by som mohla zisti co a ako s tym dnp? chcela by som si ho zacat platiti lebo planujeme buduci rok druhe babo a kedze som na materskej dovolenke ,ziadnu matersku z prace nedostanem. preto uvazujeme nad dnp lenze neviem kolko sa mesacne plati, a kolko potom dostanem penazi... jednoducho by som potrebovala niake zakladne info 🙂

micicici
autor
8. sep 2009

Ahojte, poradite mi? DNP som si platila od 28.11.2008, od vcera som na PN, takze vcelku splnam tych 270 dni, este v piatok som zaplatila platbu naviac, pre istotu a to som este nevedela ze v pondelok ma vypise doki na pn. Takze od prvej platby do pondelka mi vychadza presne 286 dni. Odniesla som na socialnu poistovnu 2x marodny listok, ktoru mi dal doki a dolozila som za rok 2008 suhrn prijmov, vraj to treba. Ta pani na podatelni bola ale divna, vzala to, ani na to nepozrela a nepovedala nic. Dufam, ze vsetko bude ok a ze mi pride domov nejake vyjadrenie ze co a ako...

juraj73
8. sep 2009

Zdravime vsetkych,
poprosime niekoho znaleho aby nam poradil ohladne DNP. Od 1.10.09 bude manzelka nezamestnana, moze si ako nezamestnana zriadit DNP, alebo to plati len pre zamestnane? Manzelka je momentalne klasicky zamestnanec, nie zivnostnik. Planujeme babatko uz dlhsie, ale akosi sa zatial nedari ☹ a od znameho sme sa dozvedeli o DNP a vyhodach ktore ponuka pocas MD. Povedzme, ze od 1.11.09 si manzelka zriadi DNP, akou sumou poistneho je najlepsie zacat, vyssou, alebo minimom? Ak sme spravne pochopili diskusiu, od poistenia po termin porodu musi ubehnut min 270 dni poistenia bez prerusenia, zanika narok na prispevky, ak manzelka porodi pred 270 dnom, alebo budu len prispevky nejako kratene? Je vyhodne pocas tohto poistenia, nejako menit vysku svojej poistky, alebo je to vyhodnejsie davat pevnu ciastku a nemenit to? Ake su potom prispevky pocas MD, prosim o nejaky jednoduchy priklad.
Sme laici v socialnych zakonoch, preto uvitame jednoduche zrozumitelne odpovede, najlepsie priklad s konkret cislami a datumam.
Srdecna vdaka nasej poradkyni 🙂
Juraj a Mariana

romy01
8. sep 2009

Ahojte, inak ja som uz v tom istom prusere ako juraj a jeho zienka. Nasa firma krachla pre krízu a od 1 .9 som nezamestnané - lenže nie úplne lebo som sa dala vypísat na PN a tak nie som evidovaná na UP. a som v programe IVF a o nejake trityzdne budem mat ET. Takze ako to je s tou DNP? Lebo podla toho co som čítala stací aby som platila 270dní v poslednych 2 rokoch, takze ak nastupim na matersku napr o 10 mesiacov, potom si nemusim teraz platit to DNP lebo v tach 2 rokoch som to platila ako zamestnanec, je to tak?
ďik za radu

gapa
8. sep 2009

asi lepšiu radu ako si pozorne a postupne naštudovať tieto rady od p. Mihála vám dať neviem:

http://www.porada.sk/1143190-post1636.html

asi sa najprv treba zaregistrovať na www.porada.sk , až potom váš to pustí do čítania jeho príspevkov o materskom a potom píše aj o školeniach a bezplatnom seminári po ukončení školení pre účtovníko/mzdárov

sonicc
10. sep 2009

ahojte,
gapa prosim ta mozes mi poradit? Som studentka. DNP z minima mam zaplatene jan.-marec, z maxima si platim od jula.
Planujem ho platit stale aj ked budem pn alebo na materskej. Ale ked pojdem na pn nebudem mat splnenych 270 dni ani 6mesiacov, takze narok z dnp mat nebudem. Ide mi len o to aby som nemusela po skole ist na urad prace. Z pn nastupim na matersku. Neovplyvni mi pn matersku?
A neovplyvni mi ocr matersku? A budem mat narok(ak to schvalia)na zvyseny rod.prisp.?
Nikdy som nebola zamestnana.
Dakujem pekne za odpoved

bondy1
10. sep 2009

Ahojte kočky, tiež by som potrebovala poradiť ohľadne DNP - platila som si ho v období od februára do decembra 2008 - viac ako daných 270 dní. Bábatko čakáme okolo 15 mája. Je nejaká šanca, využiť predchádzajúce poistenie ? Prihlásiť sa tesne pred nástupom na materskú, aby bola splnená podmienka aktuálneho postenia ? alebo je potrebné sa znovu prihlásiť už teraz a platiť ďalších 270 dní? Mám v tom chaos, ešte dodám, že som zamestnaná na plný prac. úväzok. Ďakujem za každú radu

gapa
10. sep 2009

sonic,
ak nemáš splnených 270dní NP pred nástupom na PN, tak treba platiť DNP aj počas PN. Pri očr-ke nie je potrebné, aby trvalo NP aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom očr. Takže počas prvých 10dní očr, kedy budeš poberať ošetrovné platiť DnP nemusíš.

Ak však do pôrodu nesplníš podmienku trvania (nie platenia) DNP aspon 270dní, tak nárok na materské mať nebudeš. Ale ak ešte nie si tehotná, tak to splnaš. očr neovplyvní výšku materského.

Na zvýš. RP pravdepodobne ako to popisujú, ak nezmenia ten návrh zákona dbudeš mať nárok na materské mať budeš. No všade sa hovorí len o návrhu zákona, ktorý sa predkladá do parlamentu, takže to nie je konečná verzia. Takže táto moja odpoved je ak tak predčasná.

stanusa
10. sep 2009

ahoj gapa,
platím si DNP, len som tentokrát zaplatila o deň neskôr...budem mať penále, alebo mi prerušia DNP?

gapa
10. sep 2009

stanusa,
neprerušia a nevadí. Penále tiež myslím nedávajú. Len ak by išlo o prvé obdobie alebo by si skončila DNP a posledné poistné by si nezaplatila v splatnosti alebo máš aj dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tak by to vadilo. Pri dobr.poist.v nezamestnanosti sa nezapočítava mesiac, v ktorom nezaplatíš v splatnosti.

sonicc
11. sep 2009

gapa nerozumiem ako si to myslela : ,,Ak však do pôrodu nesplníš podmienku trvania (nie platenia) DNP aspon 270dní, tak nárok na materské mať nebudeš.

To sa mi nespocita vsetko dokopy? Aj jan.febr.marec + potom jul, aug......

Myslela som ze najskor si zapl.3 mes. z min.(jan-mar.) A od jula som z max. a to staci len 26 tyzdnov do porodu ci?
Musi trvat vkuse 270 dni? Ja som pochopila ze dokopy 270 ale vkuse len 26 tyzdnov(ze staci okolo 8 tt sa prihlasit ked uz mam aj predtym zaplatene 3 mes.) A vymer. zaklad bude z posl. poist. cize od .jula-maximum.
Dakujem

gapa
11. sep 2009

sonicc,

spočítava. Niektoré baby si myslia, že počas poberania nem.dávky, ak nič neplatia, tak sa dni nemusia rátať. Teda myslia, že sa berú len dni, kedy PLATIA dnp. To som tým chcela povedať.

Ale tých 26týždnov treba do nástupu na MD a nie do pôrodu, takže ak predpokladáš nástup na MD 8týžd. pred PTP, tak sa treba prihlásiť na DNP skôr, cca do 6tt. No treba to dobre prerátať, lebo pri výpočte trvania tehotenstva sa zohladnuje aj dlžka cyklu.

sofinka2009
11. sep 2009

ahoj gapa a den splatnosti je 7ci 8?v mesiaci

gapa
11. sep 2009

8

sofinka2009
11. sep 2009

tak to mi odlahlo som sa bala ze siedmeho lebo ja platim osmeho 🙂

gapa
11. sep 2009

sofinka,
ja som si radšej dala trvalý príkaz na 6-teho. TEda ked som dNP bola.

romy01
11. sep 2009

ahoj gapa
tak som to kukla na tej porade ale ani ked som si ten zákon o soc poistení prečítala, nenasla som tam odpoved na moje otázky. Možno mi predsa nieco poradíš. Inak som fest rada že sa tu našla kočka čo má s nami " neznalými" toľko trpezlivosti.
Ja som bola zamestnané x rokov. Prac pomer mi skončil 31.8 a od 1.9 som na PN ( nie som evidovana ako nezamestnana) ked skonci pnka pojdem na urad práce a az do porodu budem nezamestnaná. Platí štát nemocenské aj pocas Pnky? platí štát nemocenské za nezamestnaných? Ak pojdem na materskú dnom porodu, bude mi socialka rátat materskú z akého základu? z min mzdy alebo zo základu ked som bola este zamestnaná?
ďík moc

laua
11. sep 2009

ak by som chcela zaplatit za mesiac september ešte v septembri cca 9.9 to nevadí?? viem, že to zvyknú platiť do 8 mesiaca na to. Možno je to triviálna otázka ale len sa uisťujem. dakujem

gapa
11. sep 2009

laua,
poistené za september 2009 treba zaplatiť do 8.10.09. Ak zaplatíš už v septembri, tak nevadí, len radšej neplať po splatnosti, t.j. po 8.10.09. Možno by to nevadilo, no čo ak just to raz vadiť bude.

gapa
11. sep 2009

romy,
štát počas poberania nemocenského alebo evidovania na UP platí len ZP (bola si na ZP s potvrdením o poberaní nemocenského?)

nárok na materské budeš mať iste, ak od ukočenia PP do 6mesiacov nastúpiš na MD, čo bude 6tžýdnov pred PTP. Pozor, nekonči PN skôr! V ochrannej lehote vzniká nárok na materské 6týžd. pred ptp. vid zákon o sociálnom poistení § 50.

romy01
11. sep 2009

na ZP som nebola, nik ma na to neupozornil - a zo sociálky mi nič nedali, žiadne potvrdenie.takže tam asi musím zájst
lenze ja nenastupim na MD do 6 mesiacov, po ukončení PP, lebo mám pb otehotnieť a ideme na umelé. Takže na MD nastúpim ( ak vsetko dobre dopadne) az 10 mesiacov po ukoncení prac pomeru. Takze moj plán je
PNka do 12tt potom úrad práce až do porodu a potom materská ALEBo len PNka až do porodu ak bude rizikové tehotenstvo. Mna len zaujíma, že z coho mi budú v týchto prípadoch rátat materskú, či zo mzdy z posledného zamestnania alebo z min mzdy - v tom prípade by som si to DNP platila