Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kisska
17. nov 2010

@lulu19 keby si nebola PN, tak by si sa mala hlasit na UP. Ale kym ti trva PNka, tak ta nezaregistruju medzi uchadzacov o zamestnanie. A kedze uz si PN, nemusis sa ist hlasit nikam. Prechodky o trvani PN budes ale nosit na socialku podla sidla firmy (tam kde ti PNka zacala) a ziadost o materske uz zanesies do pobocky podla trvaleho bydliska (ak je ina ako zamestnavatel). Na UP si pojdes vybavit porodne a ostatne davky, na ktore mas narok pri porode.

andreaspilova
18. nov 2010

@kisska Aby som to správne pochopila, to znamená, že sa do tých 8 týždňoch môžem kedykoľvek odhlásiť a znova prihlasiť. Avšak po uplynutí tých 8 týždňov, môžem robiť iba zmeny, ktoré sa dajú robiť raz za 6 mesiacov? Ďakujem.

misulienocka
18. nov 2010

Dobrý deň chcem sa opýtať, či niekto nevie do koľkých dní by mi mala byť PN pripísaná na účet, keď už ju sociálna poisťovňa poslala. V pondelok ju soc. poisťovna poslala t. j. 15.11. a dnes je už 18.11. a ja ju ešte nemám na účte. Ako dlho trvajú takéto prevody???? ĎAKUJEM

gapa
18. nov 2010

@kisska @lulu19
môj názor, žiadosť na materské si tiež treba dať do SP podla sídla zamestnávatela, ak si uplatnuje nárok v ochrannej lehote zo zamestnania. Teda vlastne nemám s tým konkrétnu skúsenosť ale takto to predpokladám, tam majú údaje. Ak by mala dnp, tak samozrejme v takom prípade v SP podla trvalého pobytu. A tak isto podla trv. pobytu dáva prihlášku na dôch.poistnie po pôrode.

k žiadosti o rodič.príspevok si potom vyžiada potvrdiť potvrdenie v sP odkial poberá materské.

lulu19
18. nov 2010

dakujem vam baby .uz tomu chapem a volala som aj do SP a tam mi povedali ze som v ocrannej lehote pol roka a normalne mam len nosit papier na peniaze ina apotom ziadost na metersku tiez im.
len troska nechapem tu ZP.tam mam zaniest papier s vypovedou a tym zapoctom ?

gallina
18. nov 2010

@misulienocka mne PN zo SP už dorazila dnes na účet. 🙂

gallina
18. nov 2010

@elienka ak tomu dobre rozumiem, tak by som sa mohla teraz odhlásiť, ak by som otehotnela v roku 2011, tak by som sa mala prihlásiť ako DNP ihned ako zistím, že som tehu z max. a bude sa mi počítať aj predchádzajúce odbodbie DNP?
Ako to je ak by som sa zamestnala? Zase musí byť splnená podmienka 270 dní NP?

elienka
18. nov 2010

@gallina áno budú sa ti počítať aj dni predchádzajúceho DNP, lebo platí podmienka 270 dní za posl. 2 roky, ale nemusí to byť v kuse.
čo sa týka toho ak by si sa zamestnala, to ti poradí skôr gapa. Ja len viem že ak by si odišla zo zamestnania a potom si začala platiť DNP tak sa tie dni sčitujú, či je to naopak to neviem.

gallina
18. nov 2010

@elienka potom bude podmienka, aby som si platila DNP 26 týždňov pred nástupom na MD alebo od narodenia dieťaťa?

elienka
18. nov 2010

@gallina 26 týždňov do nástupu na materskú t.j. poistiť sa z maxima max 8TT a nastúpiť na materskú 6 týžňov pred plánovaným termínom pôrodu.

gallina
18. nov 2010

@elienka Ďakujem, pôjdem sa odhlásiť a potom uvidíme čo bude neskôr.

tinara23
18. nov 2010

@gapa ahoj, chcela by som sa opýtať : Od 1.7.2010 si platím povinné odvody ako SZČO zo sumy cca 420 eur. Od 7.7.2010 si platím DNP z minima. Od 1.12. zruším a uzatvorím DNP z rozdielu čo je VZ cca 700 eur, aby som mala max. materskú. Ešte nie som tehotná. Jedná sa mi však o PN (ako SZČO), moja otázka:1. Ak by som nastúpila na PN z dôvodu riz.tehu skôr ako uplynie 26 týžd. od mojej zmeny VZ z akého VZ by sa mi rátala PN a z akého VZ materská? 2. Ak by som nastúpila na PN po uplynutí 26 týždňov mala by som aj výšku PN vo výške materskej, čiže max. ? 3. Povinné odvody a DNP sa neplatia aj počas PN, či iba počas MD? Ďakujem za radu.

asis
18. nov 2010

Ahoj gapa. Prečítala som si všetky info o DNP, na ktoré sa pýtajú mamičky. Ja by som sa ťa konkrétne chcela spýtať toto: Som na rodičovskej dovolenke. Syn má 2 roky 2 mesiace a rodičovská dovolenka mi končí 5.9.2011. Pred otehotnením som bola zamestnaná priem. mzda 300 E v čistom. Keďže plánujeme druhé bábo začiatkom budúceho roka, chcela by som si začať platiť DNP napr. od januára 2011. Keby som otehotnela ja neviem,február, marec plus 9 mesiacov tehotenstva (už je splnená podmienka min 270 dní). Môžem si kľudne dobrať doterajší rodičovský príspevok, ktorý beriem do dovŕšenie troch rokov prvého dieťaťa (ktorý pôjde od septembra 2011 do škôlky). Alebo m§žem žiadoť o vyšší?
A potom ako postupovať ďalej. Pri prvom dieťati som bola hned na rizikovom tehotenstve doma........alebo mám v tomto prípade nastúpiť do práce na pár dní (to už by som podľa fiktívneho príkladu bola v 7 mes. tehotenstva).......ako sa mi bude rátať materská pri druhom dieťati? Tu už tomu nerozumiem......
Ďakujem za odpoved

gapa
18. nov 2010

@tinara23
na tieto otázky je teraz zbytočné odpovedať, ked nepoznáme znenie zákona čo bude platiť v r.2011. Ak by zostal zákon bez zmeny, bolo by to tak, že sa to bude rátať z aktuálneho minima, čo bude platiť v r.2011 a nie z minima, čo platíš teraz, ak by si nastupovala na md, pn pred uplynutím 26týž. od poslendého prihlásenia na DNP. Ale v tomto majú byť zmeny.

tinara23
18. nov 2010

@gapa ďakujem za odpoveď, nevieš prosím ťa, kde by som našla nejaký návrh zákona o DNP?

kisska
18. nov 2010

@andreaspilova ano, presne tak, ak poistenie nebude trvat minimalne 26 tyzdnov, SP ho neberie do uvahy ako RO

asis
18. nov 2010

@asis ďakujem gapa 🙂

gapa
18. nov 2010

@tinara23
to nie je návrh zákona o dnp ale Zákon o sociálnom poistení
a je na portále právnych predpisov a myslím aj na stránkach min. práce a soc.vecí.

tinara23
18. nov 2010

@gapa a nevie sa, kedy sa bude rokovať resp. schvalovať tento zákon?

ninan2
19. nov 2010

Ahojte, neviete nahodou ci sa da odhlasit z DNP iba osobne? Alebo staci to aj postou ci poslat s vyplnenym tlacivom niekoho ineho? Vdaka za info, pekny den 🙂

andreaspilova
19. nov 2010

Pani Ľubica Navrátilová, ktorá radi ohľadom materského na stránke www.hnonline.sk, mi odpisala na otázku, chystania nejakých zmien zo strany vlády, čo sa budú týkať dobrovoľného nemocenského pistenia, a ona odpisala toto:

Nie je problémom uviesť, aké zmeny navrhla vláda v novele zákona o sociálnom poistení a v novele zákona o rodičovskom príspevku. Lenže to, čo bude platiť od januuára je v tomto okamžiku v rukách poslancov, a preto berte túto informáciu s istou mierou nepresnosti, zodpovedajúcej stavu legislatívneho procesu.

- Rodičovský príspevok sa bude vyplácať v jednotnej výške 190,10 eura a zruší sa zákaz súbehu poberania rodičovského príspevku a vykonávania zárobkovej činnosti.
- Ak sa rodič dieťaťa rozhodne nepoberať rodičovský príspevok, bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa do výšky preukázaných nákladov, maximálne 300 eur mesačne.
- Zruší sa možnosť dobrovoľného poistenia pre osoby, poberajúce dôchodkové dávky.
- Upravuje sa rozhodujúce obdobie na určenie výšky nemocenských dávok tak, aby sa systém nemocenského poistenia nezneužíval na špekulatívne zvyšovanie nemocenských dávok.
- Materské sa zvyšuje z 55% denného vymeriavacieho základu na 60% a zároveň sa predlžuje doba poberana materského na 34 týždňov.
- Znižuje sa ochranná lehota na 7 dní a pre tehotné ženy zostáva nezmenená.
- Rovnako sa zmenšuje priestor na špekulatívne správanie pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti.

Okrem toho sa v novele zahrňujú ďalšie skupiny osôb do povinného sociálneho poistenia a rozširuje sa vymeriavací základ na určenie výšky poistného a ďalšie príjmy.

Tak ten takto informatívne, čo nás môže čakať.

jeny
19. nov 2010

Ahojte veľa som tu citala o očr z dnp ale ako vidim asi som to zle pochopila. Dnes som bola v soc. poistovni a chcela som sa prihlasit z maxima kvoli očr, ze ked mala ochorie aby sa mi oplatilo byt na očr. No pani mi povedala ze musim platit minimalne 26tyzdnou aby som som dostala očr z maxima. Cize ak by mala ochorela skor ako za pol roka tak by mi pocitali očr z minima aj keby som platila z maxima. Tak som sa nokoniec neprihlasila vobec a mam z toho riadny chaos ☹

daen
19. nov 2010

Ahojte. Vie niekto poradiť. Mám 2 deti a sú stále chorké. Som dobr.nem.poistená 271 dní z vymer.základu 400 e. Chcem si zvýšiť vymer. základ. Rodičovský mi končí 23.04.2010. Ide mi len o očr. Mám sa odhlásiť a prihlásiť alebo podať len zmenu? Čo by bolo pre mna výhodnejšie? Ďakujem 😒

meduliacik
20. nov 2010

@daen Ked sa odhlasis a prihlasis, najblizsich 26 tyzdnov bude vyska OCR vypocitana z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Na druhej strane, ked sa odhlasis a prihlasis z vyssieho VZ tesne pred koncom tohto roka, v buducom roku ti po tych 26 tyzdnoch "naskoci" uz nova vyska OCR, zatial co pri zmene VZ sa ti este cely buduci rok bude pocitat OCR z VZ, z ktoreho sa platilo poistne v predchadzajucom roku. Musis si zvazit, co bude pre teba vyhodnejsie-6 mesiacov minimalna OCR, ale potom uz z vyssieho VZ, alebo este cely buduci rok OCR z rovnakeho VZ ako doteraz.

obedwix
20. nov 2010

ahojte mam vo všetkých týchto odpovediach chaos...poprosim niektoru kočku aby mi konkretne odpisala lebo sa neviem nejako nájst v odpovediach ktore su už pisane. som viac ako dva roky nezamestnana no v oktobri som sa dobrovolne poistila z max. kedy možem začať a planovat otehotniet? nechcem zbytočne platit a potom nič nedostat..a ešte...kolko by mi približne vyšla materska? budem vdačna ak mi niektorá z vas odpiše...dufam že už pochopim... dakujem

snilka
20. nov 2010

Ahojte, aj ja poprosim o radu. Som nezamestnana, este som nepracovala. Chcem sa dobrov.poistit, aby som mala nárok na MD. Viem, že musím splnit 270dni. Otázka znie. Mám si začať platit DNP od decembra, al. začať až v januári? A stací mi platit min. 14eur, a potom do 8tt to rychlo zmenit na max., budem splnat nárok na maxim. matersku??? a ake tlaciva mi treba vyplnit??? Ďakujem, hrozne si to vážim, že mi poradite.

andreaspilova
20. nov 2010

Prosím vás, vie niekto aktuálne právnu hodnotu maximálneho VZ, presnú mesačnú hodnotu poistného, ako aj minimálny VZ a aj jeho presnú mesačnú hodnotu poistného? To zaokrúhľovanie je hrozné. Ďakujem.

katarina104
20. nov 2010

ahojte môžem vás poprosiť o radu teraz som na OČR od 17.11-27.11 a neviem koľko mám zaplatiť za tento mesiac? a koľko dostanem z tej OČR som prvý krát, ďakujem 🙂

zuzanaca
20. nov 2010

@katarina104 z akeho VZ si platíš?

gapa
20. nov 2010

@andreaspilova
t.č. aktuálny pre DOBROVOLNE poistenie:
- do 30.6.2011
max VZ pre NP 1116,75eur x 4,4% = 49,14= zaokrúhl. teraz na 49,10eur (od januára asi zmenia zaokrúhlovanie, možno to bude 49,14eur??)

- do 12/2010
min. VZ pre NP 319,58eur x 4,4% = 14,06 = zaokrúhl. teraz na 14eur (od januára 2011 sa minimum zvyšuje a asi aj zaokrúhl. sa mení)

treba zaplatiť za 12/2010 do 8.1.2011 a za 1/2011 do 8.2.2011 atd.