Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veronkaj
25. nov 2010

@gapa ahoj
prosím môžem sa spýtať, keď mám DNP od 25.10.2010 a popritom mám poistenie od zamestnávateľa už roky kedy môžem využiť pri PN toto DNP?? snažíme sa o mimi a na začiatku budem potrebovať určite pn.

ďakujem

petasllov
25. nov 2010

@veronkaj PNku z DNP môžeš využiť až po uplynutí 270 dní od prihlásenia sa na DNP

veronkaj
25. nov 2010

no super, takže to si počkám, a ponechajú to aj budúci rok, že ked si už teraz platím a mala by som termín budúci rok tak mi to zostane???

montana16
25. nov 2010

Ahoj Gapa: Mala by som na teba jednú otázku. Ak je môj manžel zamestnaný a má vyšší príjem ako je VZ na DNP bude mať aj vyššiu PN alebo max. je z toho VZ. Ďakujem

martina2001
25. nov 2010

@gapa ahoj, chcela by som sa spýtať som DPN dlho, ale platila neplatila som max a od novembra som začala platiť max. Od budúceho mesiaca budem musieť na Pnku až do porodu. Z akej sumy mi budú počítať teraz Pnku? a potom matersku?ďakujem za odpoveď

bosoriak
25. nov 2010

Ahojte, ma este zmysel zacat si platit DNP, ak som (myslim) v 4. tyzdni tehotenstva? Ak je tam potrebne mat zaplatenych 270 dni, to by sa potom posunul datum zaciatku vyplacania? Som z tych zakonov jelen.. vopred dakujem za rady.

gapa
25. nov 2010

@tinara23
ak sa prihlásiš na dnp nanovo od napr. 1.12.2010 ( 30.11.2010 zrušíš z minima) a
- na pn, očr, md nastúpiš po aspon 90dnoch (dec =31dní, jan. 31dní +28február=90dní) t.j. najskôr 1.3.2011, tak nemoc. dávka z DNP sa ti bude rátať z vym.základov v období 1.12.-31.12.2010, lebo tvoje nem.poistenie pred vznikom pn,/očr /md trvalo aspon 90dní. (samozrejme treba splniť podmienku aspon 270dní NP dva roky pred vznikom PN/očr/pôrodom, bez toho by nárok nevznikol vôbec)

Ak by si nastúpila na pn napr. 27.2.2011, tak ešte 90dní neuplynulo, tj. nárok by sa rátal z celého roku 2010, tj. aj to minimum by ovplyvnilo výšku nem.dávky.

ono aj tak nie je presne definované, čo sa berie do obdobia tých 90dní pred vznikom PN..., s tým budú zjavne problémy v SP, lebo tebe predtým trvalo aj poistenie z minima, čo by sa teoreticky malo tiež rátať do tých 90dní, ale to bude už o šikovných právnikoch.

gapa
25. nov 2010

@teress
a prečo by si nemala dostať materskú?
či sa oplatí prihlásiť na dnp? a si cca v 6tt? pôrod cca 8/2011 t.j. a v obd. dva roky predtým si bola zamestnaná od 8/2009 do 22.6.2010 na dobu určitú, ktorá sa len predlžila dodatkom na dobu neurčitú = ide stále o ten istý prac.pomer, nie o iný bola pôvodná zmluva = nemáš žiadne ukončené nem.poistenie v obd. dva roky pred pôrodom = nesplníš z DNP 270dní NP, ak si už tehotná
= podla toho, čo platí teraz (aký výklad SP), ti prihlásenie na dNP nezvýši materské, ak si už tehotná v 6tt.

Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením (pred prvým dnom posl. menštr., aspon nejaké 2týž, resp. radšej ešte skôr, aby to nebolo natesno a rodila si skôr)

gapa
25. nov 2010

@montana16
ráta sa maximálne z maxima, ktoré odvádzal v rozhodujúcom období. T.j. ak jeho prc.pomer napr. vznikol pred r.2009, tak ak bude teraz pn (t.j. vznik pn v r.2010), tak sa mu bude rátať nemocneské z maxím platných v r.2009, čo bolo 6mesiacov 1003,09eur a 6mesiacov 1084,55eur (teda ak aj v r.2009 mal aspon takú hrubú mzdu)

montana16
25. nov 2010

Ahoj Gapa to znamená že aj keby mal vyššiu hrubu mzdu dostale le z tohto maxima. ďakujem

gapa
25. nov 2010

@martina2001
ak ti dnp vzniklo pred r. 2009 (resp. v r.2009) a odvtedy si sa neodhlásila a na pn pôjdeš v r.2010, tak sa nem.dávka bude rátať z vym.základov v r.2009 (resp. od poslendého prihlásenia v r.2009 do 31.12.2009)

materská sa bude rátať z vym.zákldov v r.2010, t. j. vyráta sa vym.základ na 1kal.den, t.j. zrátajú sa vym.zákldy, za obdobie, ktoré si mala platiť a platila (t.j. obdobie pn už nie) a vydelia sa počtom kal. dní, kedy si platila. T.j. ten november ti to asi príliž nenavýši (ak napr. od 1.12. by si bola už pn), aj ked niečo predsa. Skús si príp. prerátať, či by sa ti neoplatilo ísť na pn až napr. začiatkom januára. Podla toho, o čo by sa zvýšila nem.dávka a materské oproti tomu, čo zaplatíš na poistnom za ten mesiac.

gapa
25. nov 2010

@montana16
nemocenské dávky sa vyplácajú z nemocenského poistenia = z odvodov na nem.poistenie. A odvody sa platia najviac z maxima, ktoré je stanovené zákonom (som ich uviedla), tj. ak odvody sú len z tohto maxima (nie celej hrubej mzdy), tak aj dávky sú len z tohto maxima (nie celej mzdy)

strop= maxim. vymeriavací základ na dôch.poistenie, poistenie v nezam., zdr. poistenie je iný ako na nem.poistenie

montana16
25. nov 2010

Gapa ďakujem Ti veľmi pekne.

gapa
25. nov 2010

@bosoriak
pozri čo som písala pre teress

gapa
25. nov 2010

@veronkaj
ak máš už dva roky len jedného zamestnávatela, teda presnejšie jeden prc.poemr=jedno nem.poistenie a to ti bude trvať, tak až ked ti vznikne pn po uplynutí 270dní dnp, tj. najskôr na 271vý den dnp, tak z neho budeš mať nárok na nemocenské.
tak to je podla terajšieho výkladu zákona soc.poistovnou.

bosoriak
25. nov 2010

@gapa Takze ak tomu dobre rozumiem, nema to zmysel, lebo nesplnim tych 270 dni (som na rodicovskej dovolenke uz rok a pol, takze ziadne nemocenske som neplatila ani za mna nikto neplatil.)? Dakujem.

gapa
25. nov 2010

@handulkahana
podla toho, či pre dnp osoby podmienka aspon 26týždnov pred nástupom na Md/pn/očr v zákone ostáva. Sa mi "zdá"!!!, že ju zo zákona "navrhli"!!! vyhodiť a tým pádom by bola len podmienka 90 dní. No to ber ako fakt, tak 50 na 50 (možno sa tak stane, možno nestane). Nik ti to nezaručí a presveč sa sama napr. v zbierke zákonov, ked zákon schvália či vyhadzujú zo Zákona o sociálnom poistení 461/2003 § 57 ods.1 písm. c) tam je tých 26týž. pre dnp spomenutých. Uvidíme, čo schvália a v akom presnom znení.

Teoreticky by teda bolo treba sa do 21tt. znovu prihlásiť na dnp (21+13=34týž, kedy sa nejneskôr musí nastúpiť na MD, preto + 13týž, lebo 13x7dní= 91dní =cca 90, ktoré musia aspon uplynuť od predpokldám posledného prihlásenia na dnp (aj to nie je jednoznačne zo zákona isté) do nástupu na md

gapa
25. nov 2010

@bosoriak
v zákone nie je podmienka, aby za teba niekto 270dní platil NP, ale aby ti aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom NP trvalo.

Ak ti trvá prac.pomer, tak sa ti aj doba čerpania RD v zamestnaní ráta do tých 270dní vid zákon o soc.poistení § 49a. Ak by si bola nezamestnaná, tak od ukončenia PP sa dni už nerátajú.

martina2001
25. nov 2010

@gapa ďakujem

bosoriak
25. nov 2010

@gapa Dakujem moc za ochotu.

ewinka1
25. nov 2010

prosim vam, viete mi niektora poradit? som nezamestnana, platim si dnp uz vyse 270 dni. vcera mi bola vystavena PN, dnes som ju isla zaniest, ale uradne hodiny boli len do 14-tej, tak som to nestihla. ked ju zanesiem az zajtra, nezapocitaju mi prve dva dni, alebo mi nevyplatia vobec nic, ked som potvrdenie nezaniesla ihned??? dakujem

gapa
25. nov 2010

@bosoriak
ešte tolko, že treba 270dní splniť s každéh NP zvlášť, taký výklad má SP

kvetka84
25. nov 2010

@ewinka1 PN a prechodka z mesiaca na mesiac sa odovzdavaju do 3-ho dna nasledujuceho mesiaca. Takze mas este cas. Navrhujem aby si isla spolu s prechodkou odniest az ked ti doktor vystavi aj prechodku. Nic si nezmeskala. Je dolezity datum zaciatku PN na tom papiery, nie kedy ty odovzdas na SP. Ale musis to urobit do toho tretieho dna nasledujuce mesiaca, v ktorom ti bola vystavena PN-ka

ewinka1
25. nov 2010

@kvetka84 dakujem kvetka a to vazne netreba hned zaniest? tak ani kontorly nechodia, ked tam nemaju moju pn? 😕

gapa
25. nov 2010

@ewinka1
kontrola ti môže prísť aj tak. Známa prišla od lekára, čo ju v ten den vypísal a hned za nou aj kontrola zo soc.poistnovne (lekár úraduje a aj ona býva v tej istej dedine) . Oni si berú údaje napr. aj od lekára. A by som nešla na SP, len v čase vychádzok. 🙂 Myslím, že zákon hovorí o nejakých dnoch, dokedy to treba doniesť, ale ozaj v tvojom prípade aj tak bude potrebovať už prechodku, tak spolu s tým, ako píše kvetka.

bosoriak
25. nov 2010

@gapa ano, to som si nasla, mna sa ale povinne NP netyka a DNP uz nestiham, takze nic. Ale dakujem za info.

ewinka1
25. nov 2010

@gapa
@kvetka84 dakujem vam obom 🙂

nikaivka
25. nov 2010

pre Gapu:
Najprv by som sa ti chcela poďakovať za tvoje cenné rady, pretože vďaka tebe a tvojim radám budem dostávať max. materskú. 😵

Mám na teba ešte jednu otázočku: Od januára tohto roku som si platila DNP s najvyšším vym. základom. Viem, že počas poberania materskej nemusím platiť DNP. Ale uvažujem, že by som si chcela aj po uplynutí šiestich mes. (materskej) platiť DNP, ale už nie maximum, ale minumum. Mám urobiť zmenu VZ ešte toho roku na minimum, alebo spraviť zmenu až po uplynutí poberania materskej, čiže v roku 2011. Chcela by som DNP využiť pri OČR alebo PN v roku 2011.(samozrejme, aby mi bolo vyplácané z maxima.) Prosím ťa poraď mi, ako by som mala postupovať. Ďakujem.

gapa
25. nov 2010

@nikaivka
ak už poberáš materské, je to jedno, lebo aj tak neplatíš a vtedy nie je vym.základ žiadny. Ale ak napr. končí poberanie materského 10.5 , tak najneskôr posledného apríla, aby bola zmena účinná už od 1.5.

Ak ale podáš zmenu teraz, tak zase o 6mesiacov môžeš podať dalšiu. Samozrejme, ak dáš teraz v nov. zmenu na 319,58eur, tak automaticky po ukončení poberania materského platíš nie z VZ 319,58eur ale z nového minima, čo bude platiť od 1.1. (aj sa bude inak zaokrúhlovať na centy, nie ako teraz na desaťcenty, to navrhujú)

tak nech sa darí 🙂

teress
25. nov 2010

@gapa jaj jasné dakujem....ja som sa bála už aj o ten materský príspevok, či ason ten mi vyjde 😉 , dakujem za radu