Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

swarovski
1. dec 2010

mima595 - ďakujem 🙂 Si zlatá 🙂
Tak som nešťastná. Chcem mať dieťatko, ale kôli peniazom na materskej sa mi do toho nechce. preto som sa chcela pripoistiť. Ako je potom možné že niektoré maminky môžu mať materskú až 800€? Mne to tým pádom nevychádza. 😢

swarovski
1. dec 2010

elinka - ďakujem.

mima595
1. dec 2010

@swarovski -ked mas hruby plat tych 1116E, a mala si tak po cely rok a viac.... tak tvoja mesacna materska by mala byt cca. 613E, po novom, ked bude 60%... tak 670E

o tom, žeby mal niekto 800E matersku, neviem, to musi byt len "informacny sum"

swarovski
1. dec 2010

Aháááá. Jasne. Dobre. Super, ďakujem kočky 🙂

mima595
1. dec 2010

ahojte, stretli ste sa niektora s tym, že vam uznali a teda aj zaplatili 2 OCR na 2 deti v jednom termine??
lebbo ja som bola doteraz presvedcena o tom, že v jednom termine možem mat iba 1 OCR, ale teraz mi jedna holka tvrdí, že jej kamoske to takto preplatili...

tak som z toho jelen, ci je to len "sum" alebo pravda

elise
1. dec 2010

@mima595 môžeš mať aj 2 očr ale každú z iného poistenia jednu zo zamestnania a druhu z dobrovolne nemocenského poistenia.

mima595
1. dec 2010

@elise - ano, o tejto možnosti viem
ale konkretne vraj ta holka mala 2 OCR na obe deti v rovnakom termine....
ja nezaspim, kym sa nedopatram pravdy 😀 😀 taky velky nedostatok v mojich vedomostich o DNP 😀

elise
1. dec 2010

@mima595 ak je to pre jedného zamestnávatela nie je možné vystavenie 2 očr v jednom termíne

mima595
1. dec 2010

@elise - ani iba z DNP? mne sa tiež zda, že ta baba to poplietla, najpravdepodobjesie mi vychadza tvoja 1, možnost- teda OCR aj z DNP aj zo zamestnaia

salvinka
1. dec 2010

@emogeon ak prerusis dnp, nebude sa ti tych predoslych 6 mesiacov ratat.. musi to byt bez prerusenia!

mima595
1. dec 2010

no teraz mi ta holka napisala, že jej to poradila jedna pani zo SP, co vyplaca nemocenske, že preco si neuplatnila OCR na oboch chalanov.... tak som z toho teda jelen

lili_mia
2. dec 2010

Ahojte baby, sice mna sa este materska netyka ani netykala, ale tiez sa zaujimam o to, ako si mozem prilepsit tym pripoistenim ... tych 800 eur, tiez som sa s tym stretla a po podrobnom zistovani som prisla na to, ze ta mamina si zratavalav podstate vsetko co jej prislo na ucet, materska, rodicovsky a este neviem co, takze mala tych cez 800 a furt hovorila ze aku super ma matersku a ked som jej to rozvysvetlovala, tak bola z toho jelen 🙂))) mna momentalne zaujima, ked planujem babo, tak sa mam v podstate uz pocas toho planovania pripoistit a vymeriavaci zaklad dat vyssi, no ako pootom ked si vybavim matersku a zacnem ju poberat? odhlasit sa alebo zmenit vymeriavaci zaklad alebo ako potom? ked pocas tej materskej mi babo ochorie, viem si z DNP nieco narokovat? je lepsie potom po nastupe do prace pokracovat v DNP kvoli OCR, ci to zavysi potom od vysky mojho platu ci sa oplati? a som uplny jelen z toho prerusenia ako vyssie citam, na co to vplyva? povedala som si, ze sa popytam uz znalych zien v obore 🙂 dakujem

andrejkag
2. dec 2010

ahojte, od 2.11. som na PNke a ešte stále mi neprišlo rozhodnutie či mám nárok na DNP a kolko. neviete kedy to chodí? Ďakujem

martinex
2. dec 2010

@andrejkag ja som od 3.11. PN a tiez stale nic neprislo 🙂 a myslis ci mas narok na PN z DNP,nie? 🙂

gapa
2. dec 2010

@mima595
pozerala som do teraz účinného zákona a tiež do návrhu čo sa teraz prerokúva a aj do dôvodovej sprvávy.
1.) v starom zákone som nevidela, že by sa to nedalo. Je tam len niečo také v § 43 ods.2, že " Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz"... ale to nie je tento prípad
2.) v navrhovanej novele nevrhujú do § 43 doplniť, citujem:
„(2) Ošetrovné sa vyplatí za to isté obdobie ošetrovania jednej alebo viac fyzických osôb uvedených v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o jedno alebo viac detí uvedených v § 39 ods. 1 písm. b) len raz a v tom istom prípade len jednému poistencovi.“.
3) a v dôvodovej správe je toto:
V nadväznosti na skúsenosti získané z aplikačnej praxe sa spresňujú podmienky nároku na výplatu ošetrovného. Vzhľadom na to, že účelom nemocenských dávok je náhrada uchádzajúceho príjmu, pri ošetrovaní alebo starostlivosti viacerých osôb nie je odôvodená duplicitná výplata ošetrovného.

Takže sa to dá poberať naraz na viac osob. Tiež som nevedela. To je tiež teda na čase zaflekovať!

krhlicka
2. dec 2010

Ahojte kočky, prosím vás vedeli by ste mi poradiť?
Rada by som si platila DNPO od buduceho tyzdna.
Stav je u mna takyto: 4 roky som zamestnana, narok na matersku splnam, len by som si rada prilepsila k materskej.
Mam pocit, ze socialna poistovna nerada vydava tieto informacie, poslali ma z jeden pobocky na Zahradnickej na druhu a potom zasa naspat na prvu....hruza.
Zistila som iba tolko, ze zo sumy 1116,78 eur treba odratat priemernu hrubu mesacnu mzdu a z vyslednej sumy vypocitat 4,4 % z tejto sumy - ciastka, ktoru treba platit mesacne. Samozrejme sa pytali, ci uz som tehotna, lebo ak ano, nemam sa ani prihlasovat. Treba vypisat prihlasovaci formular a viac sa so mnou nebavili☹

Moja otazka: v soc. poistovni mi povedali, ze zena by nemala byt este tehotna, ked sa nahlasuje na DNPO. Co si o tom myslite? Je v poriadku, ak by som bola tehotna prvy mesiac, splnam este podmienky na DNPO?Nerada by som platila peniazky naviac z mojho biedneho platu..
dakujem za odpoved, ak niektora mate skusenost, budem vdacna.

gapa
2. dec 2010

@krhlicka
musíš splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred pôrodom" a to z každého nem.poistenia zvlášť. Ku dnom DNP sa ti prirátajú len dni akéhokolvek UKONčeného nem.poistenia v období dva roky pred pôrodom, ale nie TRVAJúCEHO (podla terajšieho výkladu SP). A tehotenstvo trvá obvykle, ak nie su problémy 38-max42týž. od prvého dna posled. menštr.. Takže ak si už tehotná a nemáš nejaké ukončeného NP (napr. ukončený prac.pomer, ukočené povinné NP szčo), tak to užnestíhaš.

mima595
2. dec 2010

@gapa - tiež som vcera pozerala na www.socpoist.sk, a nebolo tam konkretne uvedene, že sa neda.... ale teda riadne ma to soklo.... o akože ked mam naraz chore 3 deti, tak si popytam 3 OCR... no neviem, mam dost tolerantnu dr., ale neviem, ci by toto prekusla

gapa
2. dec 2010

@mima595
tiež by som asi nemala odvahu si od lekárky pýtať očr na dve deti. Ona je opatrná a mala z toho šoky, ked mala vystaviť 2x, ked som bola zamestnaná + dnp.
A čo ma napadá, tak tam potom ani strop nie je!! len pri každej dávke zvlášť! Uf, ešteže som to predtým nevedela!

krhlicka
2. dec 2010

Velka vdaka gapa, takze pockam ako na tom som, ci sme tehu alebo nie.
Ak este nie, tak sa urcite prihlasim 🙂
dakujem pekny den zelam

ada11
2. dec 2010

tak to ste ma šokli, že dve OČR súčasne 😕 😕 😕
ja sa chcem spýtať, či SP aj kontroluje OČR u detských lekárov, lebo moja mladšia dcéra mala vážnejší úraz /noha v dlahe ...../ a od októbra som mala už 3 razy OČR na ňu, ale nožička ešte stále nie je v poriadku. Mám si pýtať v decembri ešte jednu, na kontrolu na chirurgiu ideme až pred Vianocami, takže liečna ešte nie je ukončená, ale už nemám odvahu od dokiny pýtať OČR - mám alebo nemám nárok ? Aj kebyže to SP kontroluje, mne to nevadí, lebo my máme doklady o tom, že je v liečbe, len ma to zaujíma, či dokina má nejaké sankcie alebo niečo pre ňu nevýhodné, alebo nezáleží koľko OČR-iek vypíše. ďakujem

gapa
2. dec 2010

@krhlicka
a dobre si to vyrátaj, tie dni potom, nech máš rezervu, t.j. potom s bábom chvílu počkať treba, ak by si sa prihlásila. 🙂

mima595
2. dec 2010

@gapa -
toto nasla jedna holka, kopirujem z inej temy
V zmysle § 42 ods. 1 a ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poistenkyni vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania
fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) zákona alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) zákona a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa. Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
V prípade ošetrovania dvoch detí poistenkyňou v tom istom čase
ide o dva samostatné prípady ošetrovania. Nárok na ošetrovné sa posúdi v oboch prípadoch samostatne a pobočka Sociálnej poisťovne vydá pre každý prípad ošetrovania samostatné rozhodnutie.

katka888
2. dec 2010

@krhlicka
odporucam ratat aj s rezervou napr. predcasneho porodu ... inac drzim palceky, aby ti to vyslo a aj babo

luckam77
2. dec 2010

ahojte baby...vie mi niektora z vas poradit???platila som si dnp vo vyske 47,70e...to bolo najviac od jula tohto roku sa to zvysilo o nejake 2eur...konecne mi doslo rozhodnutie ohladom materskej a vyratali mi 19,813e na den...ale neviem kolko to vychadza na mesiac????ak to niekto ovlada viete mi povedat kolko budem dostavat matersku???lebo cakala som minimalne 550e...kedze som si platila najvyssiu ciastku...

katika1
2. dec 2010

@luckam77 no ved ked bude mať mesiac 30 dní, tak to bude tých 19,813 x 30 - 594,39 eur

luckam77
2. dec 2010

@katika1 hej???tak sa to rata???lebo ja som myslela ze vikendy sa nerataju...

katika1
2. dec 2010

@luckam77 no aj cez vikend si na materskej.. takže predpokladam, že určite sa to tak ráta

luckam77
2. dec 2010

@katika1 dakujem snad to tak bude...