Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
11. sep 2009

romy,
si nečítala ten § 50, príp. pozri § 32 ods.2 písm. b)
to platí v prípade, ak ZANIKLO NEM.POISTENIE V OBDOBí TEHOTENSTVA. Ale to na teba neplatí, takže myslím, že nárok na materské z ukončeného PP ti nevznikne. Najlepšie sa potom ešte aspon na chvílu zamestnať s vyššou mzdou.

sofinka2009
11. sep 2009

gapa a ked nieko 1x nahodou zabudne a zaplati az 9 tak sa ten mesiac nerata?lneviem najst ten papier z posty z ,minuleho mesiaca ale mari sa mi ze som platila 7ho .nevies kde by sa to dalo zistit na isto?

gapa
11. sep 2009

pozri príspevok včera o 22.33,
viem ako to zistiť na isto. Treba nájsť ten papier 😀 😉

martas77
11. sep 2009

baby je som z toho jeleň 😒
som normalne zamestnaná čiže zamestnávateľ za mna socialnej poistovni odvadza, matersku mi vyrataju 55% z hrubej mzdy, trva 28 týždňov, potom nastupim (ak budem chcieť na rodičovskú kde štát dáva smiešnych 4500,-sk, a tá trvá do cca troch rokov dietata)....ak by som si teraz zacala platit este naviac dobrovolne nemocenske poistenie tak sa mi materska nejako zvysi?...

martas77
11. sep 2009

a vlastne bolo by mi to nieco platné keď mám termín porodu vyratany na 9.4.2010?

gapa
11. sep 2009

martas,
ak nemáš ukončené nejaké iné nem.poistenie, tak pre nárok na materské nie.

martas77
11. sep 2009

takže sa to tyka len nezamestnanych bab?

zuzana105
11. sep 2009

Ahoj Gapa, len sa chcem uistiť, lebo to nemám potvrdené.
Platím si DNP, do pôrodu to bude tých 270 dní, začala som platiť skôr. Po nástupe na MD už platiť nemusím?? Kedy to treba odhlásiť, pokiaľ to po MD už nebudem chcieť platiť, pred alebo až po MD?
Momentálne som na RD a ešte počas trvania nastúpim na MD, pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú.
Nástup na MD mám 22.10.09, za tento mesiac mám zrejme zaplatiť len za tých 21 dní..ale nestane sa nič, ak zaplatím celých 13 eur..
Ďakujem moc 😉

gapa
11. sep 2009

martas,
mohlo sa týkať aj teba. No pre teba je už neskoro na dNP, lebo si už tehotná a teda zo samotného DNP nesplníš 270dní do pôrodu.

gapa
11. sep 2009

zuzana,
ak splníš 270dní už do nástupu na MD, tak jednoznačne platiť po nástupe nemusíš. Ak až v období od nástupu do pôrodu, tak potom je priamo na prac.SP, ako ta naviguje. Počula som viaceré spôsoby. No pre istotu by som platila až do dosiahnutia 270-teho dna. Lahšie je si preplatok písomne vyžiadať vrátiť, ako nezískať nárok na materské z dôvodu nedoplatku.

Takže môžeš zaplatiť ako uznáš. Ak ale splnaš 270dní do 21.10.09, tak stačí zaplatiť len do toho 21.10.09

miruska320
11. sep 2009

Ahoj gaga,vidím že sa dobre vyznáš v dnp,tak aj sa chcem spýtať na niečo.Týždeň predtým ako som zistila že som tehotná mi šéf dal výpoveď,teraz som teda evidovaná na úrade práce ale naďalej vykonávam pracovnú činnosť na dohodu.Bola som sa aj ja informovať na dnp,a zamestnankyňa mi povedala,že tým že som evidovaná na Úp mi stačí si to platiť po dobu 26.týždňov.Ja chcem vedieť ako by to bolo s nemocenským už teraz keď mám zaplatenú len prvú čiastku a už mi dr.navrhol aby som ostala doma-rizikové tehotenstvo.Už by som dostávala nejaké peňiažky alebo ako to vlastne je.Zabudla som sa opýtyť na sociánom.Ďakujem pekne

gapa
12. sep 2009

miruska,
uved viac dátumov, zač. a ukonč.PP, pravd.termín pôrodu.

laua
12. sep 2009

no teraz som sa zaplietla čo gapa odpísala zuzane. Takže keď nemám splnenú podmienku 270dní ešte pred nástupom na MD tak musím platiť aj počas MD???? lebo ja budem mat splnených 270 dní tesne pred porodom. Myslela že ide o trvanie dní nie platenie 270 dní!! To by bolo hlúpe koli mesiacu neplatenia príst o peniaze z DNP a to nevedomky. Vopred ďakujem za vysvetlenie

gapa
12. sep 2009

laua,
Chápeš to správne. Ak by si nestihla tých 270dní, tak to musíš doplatiť. A ak stihneš, tak som počula taký postup, že to platiť treba do splnenia 270dní, aj ked ide o dni trvania NP a nie platenia ako píšeš. Zákon však túto situáciu nerieši. Ak by islo o zamestnanca, tak sa neplatí, no pri DNP treba byť radšej opatrnejší, radšej platiť a preplatok si dať vrátiť. Inak to vysvetliť neviem a ani neviem ako by to bolo správne. Ale počas poberania materského sa platiť nemá. No dokonca som počula, ale nie som si istá, či som to dobre pochopila, že uznali nárok mamičke až od toho dna dovršenia 270-teho dna. Ale to považujem za nesprávny postup, lebo jej vznikne nárok už od nástupu na MD, lebo splní podmienku do dna pôrodu, čo je podstatné. Takže treba si to ustriehnuť. A daj vedieť, ako si platila v tvojom prípade. 😉
LEbo mamičky mi bohužial nenapísali spätne informácie bohužial. Alebo žeby zatial také neboli??? Alebo po pôrode majú iné starosti, asi o tom to je. Takže neviem poradiť na istotu. Aj ked predpokladám, že záleží od pracovníčky čo jej robí materské a aj od mamičky, ako sa orientuje a vie oponovať. Ja by som platila do 270teho dna minimálne.

gapa
12. sep 2009

ešte sa trochu opravím.

Ak by si nestihla tých 270dní, tak musíš platiť DNP aj počas MD, ak nárok na materské nevznikol. (teda nie doplatiť)

laua
12. sep 2009

Ďakujem ti, že si mi to objasnila a ešte sa spýtam: či je v tejto situácii neaký rozdiel pokiaľ som zamestnaná na dobu neurčitú a tam mám bez problémov splnenú podmienku 270 dní , či aj tak treba platit počas tej MD? a predpokladám ak by som išla na PN a náhradu mzdy by mi platil teda aj zamestnávateľ a od 11 dna aj SP či by nemali byť problémy pri platení si DNP počas tej PN??
A fakt neviem ako by som mala postupovať keď hovoríš, že záleží aj na tom ako ma navigujú na SP. Ak by som sa mala držať toho čo ona povie a nemala to od nej orazené písomne že mi to tak povedala tak si myslím, že je to aj tak riziko. Lebo to čo ona povedala o pár dní povedať nemusela a ja koli tomu prídem o peniaze koli nedoplatku vieš ako to myslím?

gapa
12. sep 2009

viem ako to myslíš. PReto som písala, že by som platila napr. schválne ešte aj po pôrode a následne si vyžiadala listom vrátiť preplatok od nástupu na MD. A potom by som videla, čo vrátili a sa prípadne znovu ohradila. Je to lepšie písomne, než tak cez okienko, či telefon. Tam už sa vyhovárať nemôžu.

Na tvoju prvú otázku neviem tiež odpovedať, lebo tiež poznám dva rozdielne postupy SP. V jednom ústredie sP tvrdilo, že počas poberania materského zo zamestnania (nie DNP) sa DNP neplatí. Ale bežný postup je, že počas PN a poberania nemocenkého zo zamestnania sa DNP platí. A v zákone je poberanie materského a nemocenského upravené rovnako. Teda ja v tom rozdiel nevidím, aj ked je to v rôznych odsekoch. Takže ako píšeš, vždy radšej plat, ako by si sa mala potahovať so SP, lebo súdiť sa predpokladám nechceš.

gapa
12. sep 2009

a inak podla zákona o SP treba mať zaplatené (ak nejde o prvé obdobie dNP ani o uplatnenie nároku v ochr.lehote) do konca mesiaca kedy žiadeš o nem.dávku za obdobie do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na Md. vid zákon o sociálnom poistení § 31 ods.1 písm b) (ods.2+3 sú tie prípady v prvej zátvorke)

t.j. napr. pri nástupe na MD v 12/09 stačí mať zaplatené do 31.12.09 za mesiac november 2009. Toto stačí na nárok na materské. No nepoznáme ešte vnútorné usmernenia pri splnení podmienky až medzi nástupom na MD a pôrodu.

Snád vieš na čo myslím.
Ale to radšej ani bežne nespomínam, lebo mohol by to niekto aj po svojom si vysvetliť. Treba platiť v splatnosti.

laua
12. sep 2009

Ano pochopila som čo si napísala no je to hrozné so zákonmi. A navyše keď aj chcem niečo riešiť so SP v mojom bydlisku , tak oni povedia inak ako centrála v Trnave. Tak koho mám brať vážne? ( asi hlavnú pobočku v Trnave).
Mimochodom trošku odbočím, u nás bude p. Mihál robit seminár- odvody komplexne, na ktorý by som chcela ísť. Ale neviem či sa mi to oplatí nakoľko nie som ani ekonómka, mzdárka či majiteľka firmy. P.Mihál písal tuším na porade, že v niektorých mestách bude robit po skončení semináru okolo 13 hod bezplatne prednášku o Materskéj. Ak by som tam chcela ísť stačí to uhradiť na mieste pri prezentácii, alebo musím vopred vypísať prihlášku a podobne nevieš???? a keby som sa nezúčastnila semináru možem prísť na tú bezplatnú prednášku len tak?
Chcem ti poďakovať za tvoj čas strávený nad mojimi otázkami... a keď niečo zistím napíšem

gapa
12. sep 2009

30.9.09 školenie v trnave

neviem ako je to so školením. Možno podla počtu zúčastnených. či sa im naplnia počty.
A na bezplatnú asi aj bez prihlásenia, aj ked predtým sa robilo aj prihlásenie, aj prezencia, no to bolo samostatné školenie, takže to bolo možno aj z dôvodu, či sa to vôbec uskutoční. No skús sa spýtať v tej téme.

či sa ti oplatí ísť na celé školenie neviem posúdiť. Prehlad je dobré mať, no ak to vôbec nepotrebuješ, tak neviem.

či podla bydliska alebo trnavy? to ti tiež neodpoviem. Najlepšie podla zákona. NO to tiež nie vždy platí, niekedy sú trošku miernejší ako zákon a niekedy pracovníčky zákon neovládajú. Ak je to dôležíté, tak potom najlepšie si napísať mailom otázku na ústredie SP. Aspon to bude na papiery a ten nepustí.

gapa
12. sep 2009

http://www.porada.sk/t118368-seminar-odvody-kom...

aha, zabudla som dať link na tú poradu a školenia 🙂

miruska320
12. sep 2009

Gaga,pridávam tie presnejšie dátumy,od 8,9,2008 som bola zamestanana do 31,8,2009-prestým som tri roky bola na materskej.
Pravdepodobný termín pôrodu mám 23,4,2010.
V poslednom čase dosť často ešte počúvam,že to dnp majú od januára rušiť a tým čo nebudú mať dovtedy zaplatené tých 270 dní,že im prepadnú peniažky?
Inak budem Ti veľmi vďačná až mi poradíš ako to teda s nami vyzerá.Ďakujem :D

mia1111
13. sep 2009

Gapa,
chcela by som ťa poprosiť o radu. Som zamestnaná súvisle 10rokov. 28.1.2009 som si začala platiť DNP, keďže dostávam minimálnu mzdu, na sociálnom mi vypočítali do max.vymeriav.základu platiť mesačne DNP 30,60 €. Termín pôrodu mám 07.11.2009. Na materskú chcem nastúpiť 01.10.2009 - lekár mi napíše o pár dní neskorší termín pôrodu, aby mi vyšlo tých 6 týždňov.... Bola som sa informovať na sociálnom, či budem mať nárok na materské aj z DNP, baba bola ale taká opitá, že sa so mnou bavila stále dookola o ničom - takže som sa nič nedozvedela. Chcem sa ťa teda opýtať, tým, že nastúpim na materskú 01.10.2009 - ešte nesplním tých 270 dní platenia DNP, to splním až 25.10.2009. Budem mať nárok na vyššie materské aj tak? Pracovný pomer mi stále trvá. Vopred ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázka - do kedy si mám platiť DNP? Až do pôrodu?

miskad
13. sep 2009

Ahpj Gapa
Mám na teba jednu prosbu neviem či mi budeš vedieť odpovedať. Som v trvalom pomere od cca 2003 v roku 11.8.2006 som porodila bola som celé tehotenstvo PN na materskej som bola teraz do 11.8.2009 od 12.8.2009 som išla na PN lebo som podstupovala IVF som tehotná v máji 2010 mám termín pôrodu.
Od 12.8.2009 som sa DNP poistila platím si poistenie aj počas PN má to niaky význam na to aby sa mi zvýšila materská lebo podmienku 270dní z DNP nesplním mám však splnenú podmienku z povinného poistenia keďže som celú dobu zamestnaná.
Bolo mi povedané že mi stačí platiť si DNP do konca roka lebo pre mňa bude rozhodujúce obdobie 2009 je to pravda.
Má to vôbec zmysel platiť si DNP.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď som z toho uplne dezorientovaná 🙂

miamik
13. sep 2009

Ahojte baby, neviete mi povedať, či je to už na 100% isté, že DNP zrušia??? Pretože ak je to pravda, tak pre mňa je to bohužiaľ zbytočné platiť ďalej ☹ Pretože som si to začala platiť až od 1.7.09. Takže teraz len asi zbytočne vyhadzujem 23€ mesačne 🙄 keďže nesplním 270 dní platenia...

gapa
13. sep 2009

miruška,
takže PP 8.9.08-31.8.09,
PTP 23.4.10, t.j. nástup na MD 6týžd pred 12.3.10, 8týž. pred je 26.2.10
som sa zabudla spýtať na začiatok DNP, no dajmetomu že si sa prihlásila na DNP od 1.9.09,

t.j. 26týždnov od prihlásenia v takom prípade uplynie 1.3.09, t.j. ak nastúpiš na MD najskôr 2.3.10, tak materské sa bude rátať zo skutočného VZ z DNP v období 1.9.-31.12.09, teda v prípade, ak sa do nástupu na mD nezmení zákon.

No a pýtaš sa na PN-ku
Máš nárok na nemocenské z DNP, lebo sa ti ku dnom trvajúceho DNP môžu prirátať aj dni ukončeného nem.poistenia, takže splníš podmienku "aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN". No vzhladom na to, že od prihlásenia na dNP neuplynulo 26týžnov, tak nemocenské sa bude rátať len z minimálnej mzdy, t.j. na 1kalendárny den (od 4-tého dna) to bude 55% z 295,5eur :30 (prvé 3dni len 25%). Ak budeš poberať nemocenské z DNP, tak DNP počas poberania nemocenského z DnP platiť nemusíš.

NO zaujímavé by bolo, či by neuznali nárok aj z ukončeného zamestnania. Lebo vzhladom na to, že ti skončilo nem.poistnie (PP) počas tehotenstva, tak si v 6mesačnej ochrannej lehote s ukončeného nem.poistnia a počas tejto doby máš nárok na nem.dávky z ukončeného nem.poistenia a rátať by sa mali z obdobia 8.9.-31.12.08.

Ale z oboch nem.poistení (DNP + zamestnania) nepredpokladám, že uznajú nárok, aj ked to vylúčit tiež nemôžem. Lebo predpokladám, že majú v nejakých interných predpisoch, že jedno NP možno rátať len raz. Ak ked pre nárok na nemocenské zo zamestnania netreba splniť podmienku 270dní NP, pri nom takáto podmienka nie je. Ak by ale uznali nárok na nemocenské len z ukončeného zamestnania (čo je predpokladám viac ako z minima), tak potom ti neviem povedať, či treba alebo netreba platiť DNP počas poberania nemocneského zo zamestnania a nie z DNP. Radšej by som platila a potom prípadne si žiadala vrátiť toto poistné. Už som tu viackrát o tom písala.

Takže si hlavne dobre prerátaj tých 26týždnov od prihlásenia na DnP do dna pred nástupom na MD. No a príp. skús si vypýtať od lekára 2x PN-ku. Jednu podaj z DNP a zo zamestnania si vyžiadaj "potvrdenie zamestnávatela o zamestnnacovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku" a toto spolu s druhou žiadosťou podaj v SP zamestnávatela. Na oboch žiadostiach uved, že si uplatnuješ nárok na nemocenské aj z druhého zamestnania.

Ale ako uznáš za vhodné. Ak to skúsiš, tak daj vedieť, ako to dopadlo. Bola by som zvedavá, či ti to uznajú a z ktorého poistenia.
😉

gapa
13. sep 2009

ešte ma napadlo, že k tej žiadosti zo zamestnania by si potrebovala podla mna aj potvrdenie od gynekologa, že si bola v den ukončenia PP, t.j. 31.8.09 tehotná. Lebo len vtedy plynie 6mesačná ochranná lehota a nie len obvyklá 42dnová, aj ked vlastne ak vznikne PN do 12.10.09, tak to potvrdenie ani nepotrebuješ, lebo si ešte v ochrannej lehote "obvyklej" 42dnovej.
Takže beriem späť, že potrebuješ to potvrdenie od gynekologa, no aby si vedela aj o tomto, tak to nemažem. 🙂

gapa
13. sep 2009

mia111,
nárok na materské z DNP budeš mať v prípade, ak porodíš najskôr 25.10.09 (ak dobre rátam, pri prihlásení od 28.1.09 uplynie 270-ty den 24.10.09, no prerátaj).

Na tvojom mieste zaplatím poistené až do konca oktobra a ak porodíš najskôr 25.10.09, tak by som si potom napísala žiadosť o vrátenie preplatku na DNP za obdobie od nástupu na MD (a videla by som, či vrátia od nátupu na MD alebo len čiastku od 25.10.09 do konca mesiaca).

gapa
13. sep 2009

miskad,
ak z DNP nesplníš do pôrodu 270dní, tak z DNP nárok na materské ti nevznikne. Treba splniť túto podmienku osobitne z každého poistenia. Taký je výklad SP (zákon hovorí síce inak, no ak sa nechceš súdiť so SP, tak to musíš brať, ako to je v ich výklade).
Jedine potom by si mohla isť na PN.

No další "možný" problém vidím v tom, že si nastúpila na PN v ten istý den ako si sa prihlásila na DnP. LEbo existujú dva rôzne výklady zákona a oba SP používa (t.j. neviem, či zámerne, či to len záleží od pracovníka alebo podla okolností, kedy je to pre SP výhodnejšie). Totiž mohlo by sa stať, že ti budú zrazu tvrdiť, že počas poberania nemocenského zo zamestnania si DnP nemusela platiť a teda aj ked splníš podmienku 270dní, tak vzhladom na to, že si nemala platiť poistné sa ti bude rátať nem.dávka z DNP len z prevdepodobného VZ DNP, čo je minimálna mzda. Už som toto počula pri materskom, a to sa dotyčná osoba odvolala na ústredie.

Takže škoda že si sa neprihlásila už aspon od 11.8.09, resp. podstatné, že nestíhaš tých 270dní, takže nárok na materské ti z DnP nevznikne.

Teda už nespomínam, že možno dovtedy budú nejaké zmeny v zákone.

No a rozhod.obdobie pre teba ak by si splnila 270dní aj 26týždnov do nástup na MD by síce bolo obdobie od prihlásenia do 31.12.09, no s tým neplatením to nie je také jednoduché.

miskad
14. sep 2009

Gapa
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď.
Ešte jedna otazočka keď som sa prihlasovala tak mi tvrdili že nie je problém platiť DNP a potom by sa to malo akosi násobiť. Lenže v tedy som nevedela že budem dlhodobo na PN .
Lenže keď musím splniť tých 270 dní tak to potom nedáva zmysel .
Podľa správnosti by som nemala platiť DNP keď som PN no nie. Ja mám z toho takú hlavu že až.
ďakujem moc si zlatá 🙂