Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nikka23
14. sep 2009

Ahojte,

kolky by som mesačne mala platit do SP ako DnP, aby som dostavala dobru matersku. Momentalne som na materskej dovlenke, resp. rodicovskej a platim si DnP cca 16 €, ale clovek nikdy nevie, ze keby sa podarilo. Koko je max. mesacna platba

katherine
14. sep 2009

Ahoj Gapa,

poprosim ta o radu. DNP platim od 1.12.2008 (t.j. uz mam splnene do konca augusta 274 dni), termin porodu mam 7.2.2010, na matersku by som mala nastupit niekedy v polke decembra, dokedy mam platit DNP?

Dakujem za odpoved.

gapa
14. sep 2009

katherine,
do dna pred nástupom na MD, t.j. za obdobie počas poberania materského platiť DNP nemusíš.

gapa
14. sep 2009

miskad,
počas poberania nemocenského sa poistené neplatí (nestačí byť len PN). Ale nikde nie je napísané, že či musíš poberať nemoceksé z DNP aby to platilo alebo či stačí ak poberáš nemocenské z akéhokolvek nem.poistenia. Lebo v zákone sa aj píše, že z každého nem.poistenia sa dávky rátajú zvlášť.

nikka,
max. mesačná platba na DNP je 4,4% t.č. z 1084,55eur.

katherine
14. sep 2009

Dakujem Gapa.... Tak pre istotu este ten december zaplatim, v najhorsom tam budem mat preplatok. A vlastne po nastupe na MD mam ist osobne do SP a zrusit DNP a zaroven poziadat o materske? Ako to cele funguje?

gapa
14. sep 2009

katherine,
to by nebolo rozumné rušiť DNP, ked ti plynú dni NP aj bez povinnosti platiť. Treba požiadať z DNP o materské podaním žiadosti o materské, nechaj si pre istotu potvrdiť prevzatie na kopii (ak si zamestnaná, tak druhou žiadosťou požiadať o mateerské zo zamestnania) a do ukončenia poberania materského sa rozhodnúť, či si dNP ponecháš alebo nie. Ak už DNP chcieť nebudeš, tak sa odhlás posledným dnom poberania materského, aby si už nič platiť nemusela.

katherine
14. sep 2009

Gapa, dakujem ti velmi pekne 🙂

mia1111
14. sep 2009

Gapa, moc ti ďakujem...

evulkab
15. sep 2009

Ahojte,
chcela by som poprosit o radu ohladne DNP, rozumiem tomu dobre?:
Pracujem a teda platim si NP vyše 4 roky bez prestavky. No v novom zamest. som len od 1.2.2008 doteraz.
Teda rozhodujuce obd. pre vypocet DNP bude v mojom pripade 1.2.-31.12.2008? Z tohto obd. si vypocitam denny vymeriavaci zaklad z HM a ak chcem najvyssiu matersku cca 16 500,- SK, tak si doplatim len rozdiel (kedze som neprekrocila mes. HM 30 219,-Sk).
Vyplnim registr. list FO, tam aj mes. vymer. zaklad (cize rozdiel?) z ktoreho budem platit tych 4,4%.
Ak sa v niecom mylim, prosim opravte ma. Vopred dakujem.
A este otazka: ak by sa mi nepodarilo otehotniet ani po tych 270 dnoch platenia DNP, musim pokracovat v plateni DNP (samozrejme ak chcem tu vyssiu matersku) ?
Dakujem, dufam, ze nepisem nezrozumitelne... 🙂

domika9
15. sep 2009

ahojte potrebujem sa poradiť DNP si platím už cca 2 roky vkuse takže 270 dní mam splnenych už davno teraz som na PN a budem až do nastupu na matersku chcem sa teda opytať či si momentalne ako som PN mam nadalej DNP platiť aby som mala aj matersku ratanu z neho alebo si to platiť už nemam a bude aj tak ratana z neho ?

evulkab
15. sep 2009

este mi napadlo,
aj ked je v mojom prip. rozhodujuce obd. min. rok, tak sa vzdy vypocita ten rozdiel z aktualnej sumy?? cize 30219,-SK - co je max. vymeriavaci zaklad na platenie poist. na NP od 1.7.2009 - chcem sa len uistit...
dakujem 😎
prajem vsetkym vela trpezlivosti, cloveku viac pomoze net ako tety v Soc. poist... nemam na nich stastie 😉

makda
15. sep 2009

ahojte,
vidim gapa, ze sa dost vyznas v tychto veciach. ak mozem, spytam sa aj ja. zacala som si platit DNP teraz od augusta za max. vymer. zakladu. pocula som vsak, ze vlada chce tieto samoplatenia od noveho roka zrusit. oplati sa mi teda vobec platit si to?
a druha otazka, kolko my vyjde materska z toho max. vymer. zakladu??
dakujem za odpoved

gapa
15. sep 2009

evulkab,
ak nie si tehotná, tak určite nestihneš nastúpiť na MD v r.2009. Len v takom prípade by bolo tvoje RO obdobie 1.2.-31.12.08.
Ak chceš maximum, tak treba platiť rozdiel medzi aktuálnym maximom (1084,55eur) a tvojim aktuálnym VZ v zamestnaní (obvykle hrubá mzda). Viac sa aj tak nedá, vznikal by ti preplatok na DNP.

gapa
15. sep 2009

dominika,
aj keby si DNP platila počas poberania nemocenského z neho, tak by ti vznikal preplatok na dNP, lebo počas poberania nemocenského si oslobodená z platenia poistného. Materské sa vyráta z rozhodujúceho obdobia a dni PN sa vylúčia pri výpočte, aby neznižovali výšku materksého. Do tých potrebných 270dní sa však rátajú, lebo aj počas pN trvá DnP, aj ked sa neplatí.

gapa
15. sep 2009

makda,
nejaká zmena sa vraj plánuje, no aká neviem.
Ak nie si zamestnaná a ani nebudeš a platíš od 1.8.09 z VZ 1084,55eur a budeš DNP osoba až do nástupu na MD, predpokladám v r.2010, tak mesačne cca 55% z 1084,55eur (ak sa nepriaznivo nezmení zákon)

vladkaz1
15. sep 2009

no baby zevraj to chcu zrusit .. ale zda sa mi to divne, podla mna tie co si zacnu tento rok platit ,by mali mat este narok na tie peniaze ,ako matersku po pripade ze by to od januara zrusili.. gapa co ty nato? Moze sa stat ze DNP mi to nebude k nicomu?

gapa
15. sep 2009

vladka,
ja netuším, čo môžu vymyslieť. No ak vymyslia, bude to šalamúnstke, lebo idú volby. Myslím.

vladkaz1
15. sep 2009

hmm ,ja viem ze je to nepodlozene .. ale pocula som taku ifosku ..
Ked sa nad tym zamyslam, potom kam by isli tie peniaze ,co by si viacere mamicky platili tento rok .. a od janura napr. zmenou zakona by nemali narok ...to by ma zaujimalo 😕 ved to neni len tak .. ale oni urcite nieco vymyslia v ich prospech ,ved museli ratat ,ze ked sa dozvedia mamicky o prilepseni dnp tak to zacnu vyuzivat .. nie?

gapa
15. sep 2009

vladka,
išli by tak isto ako aj príspevky od zamestnancov do jedného vrecka a čo sa z toho nevyplatí na nem.dávky, tak sa presunie do vrecka dôchodkového.
Nemôžem ti na toto odpovedať, ked netuším, čo môžu zmeniť.

erikamilos
16. sep 2009

Ahojte,
chcem sa spýtať, som DNP od 1.5.2009 z maxima (inak som od 1.5.2009 na úrade práce, do 31.4.2009 som robila vkuse 4 roky), ak by som išla na PN v 27. týždni od platenia DNP, t.j. 2.11.2009, dostávala by som PN už z DNP? Termín pôrodu mám 1.3.2010 a na materskú by som mala nastúpiť 18.1.2010.Aj počas PN by som si naďalej mala platiť DNP až do pôrodu, alebo nástupu na matersku? Neovplyvní mi tá PN výšku materskej? Ďakujem za cenné rady.

gapa
16. sep 2009

erikamilos, po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na dNP budeš poberať nemocenské z DnP z maxima (do uplynutia 26týžd. len z minima, ale nárok z DNP by ti tiež vznikal), ak platíš od prihlásenia z maxima. PN nevadí pre nárokna materské. Počas poberania nemocenského z DnP nemusíš platiť DNP, si oslobodená.

Pri vzniku DNP 1.5.09 mi vychádza už pri vzniku pn 30.10.09, že bude z maxima, no radšej skontroluj a 2.11.09 je ok.

erikamilos
16. sep 2009

Ja som si vybrala 2.11. kvôli tomu, že do 31.10. budem ešte dostávať podporu, takto by som neostala aspoň bez peniažkov. Ešte prehovoriť doktora, aby ma vypísal, keďže mi je zatiaľ dobre a tehotenstvo prebieha OK. Si zlatá, ešte raz ďakujem.

wewulka
16. sep 2009

Ahoj gapa vidim, ze si naozaj šikovná v týchto veciach. Mohla by si mi prosim ta poradit. Chcela by som si zacat platit DNP. Ak tomu dobre rozumiem nesmiem od zaciatku platenia 270dni ist na matersku, ale pocas tych 270 dni mozem ostat tehotná, ale termín na matersku dovolenku mi musi vist na ten 270den.Pocas materskej sa toto DPN neplati ? V mojom pripade by som to splnala pretoze babatko len planujeme. Ak si dam vymeriavaci zaklad max. 1084,55 tak si budem mesacne platit 4,4% c.j. 47,72€ ? V tom pripade bude moja materska max. najvyssia c.j. 596,50€ ?Dakujem za odpoved

marianinka
16. sep 2009

Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu, od 1.9.09 som evidovana ako nezamestnana a platim si od maja DNP z maximalneho vym. zakladu.
chcem sa opýtat ked teraz otehotniem z coho mi vypocitaju matersku, ked som neni zamestanana. dakujem za vase odpovede. Katka

evulkab
16. sep 2009

Gapa dakujem za info aj cas, lebo pozeram, ze takto odpisujes viacerym buducim mamickam 🙂
Prave dnes som bola v Soc.poist. a zacala som si platit DNP (stacila mi minulomesacna vyplatna paska,kedze babo este len planujeme bud. rok).
Pozdravujem 😉

etnicka
16. sep 2009

ahojte, prosim o radu: Prave mi skoncila materska a nastupila som na rodicovsku dovolenku, takze socialne poistenie za mna plati stat. Planujeme dalsie babatko a chcela by som mat matersku tych 590 eur. Co pre to musim urobit? Predtym som bola rok dobrovolne nemocensky poistena. Dopredu dakujem 🙂

gapa
16. sep 2009

eticka,
predpokladám podala si si prihlášku na RLFO na sociálke podla trv.bydliska (kvôli tomu dôch.poistniu). A si stále DNP? Hlavne ak si bola súvisle 270dní DNP, tak teraz nemať medzeru v DNP väčšiu ako 14 možno 15mesiacov.

etnicka
16. sep 2009

dakujem gapa, co je to RLFO? Teraz nie som DNP, mam sa znova prihlasit? Bola som suvisle DNP viac ako 270 dni pred materskou.

gapa
16. sep 2009

etnicka,
registračný list fyzickej osoby. Mamičky zamestnané s nárokom na materské treba aby sa prihlásili hned po ukončení MD/poberania materského.
Ak si si v SP podla bydliska nepodala prihlášku, tak zober kopiu RL dieťaťa a zájdi na SP (urob si kopiu/rovnopis z RLFO, ak si v II.piliery aj z oznámenia o sporitelovi, časť B) a nechaj oraziť prevzatie SP. POtom si to odlož radšej k zápočtovým listom.

ak máš medzeru krátku (menej ako 14mesiacov) a stihneš sa prihlásiť najneskôr do 8meho týždna tehotenstva, tak zatial nemusíš. No ked chceš môžeš.

materska
17. sep 2009

Ahoj Gapa, taktiez mam otazocku na teba ohladom DNP, som zamestnana, moj vymeriavaci zaklad je 863, oplati sa mi platit DNP? Neviem ci to stiham, lebo predpokladam, ze mozno som tehotna, nakolko mam niekolko dni meskanie. Dakujem za odpoved!