Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
31. dec 2010

@gapa
mozem kontrolnu otazku, kedze osetrovne som dotersz neriesila?
mam narok na osetrovne hoc aj teraz, ak som na RD, TPP mi trval viac ako 270 dni / nemoenske poistenie /, DNP som si dala , ked som bola necely mesiac uz na RD? rata sa mi k DNP aj cas nemocenskeho poistenia z TPP? a VZ budem mat z DNP?

pytam sa aj preto, lebo mi bolo povedane, ze napr pre ucely PNky, sa mi, ked som na RD a dam si DNP, cas nemocenskeho poistenia z TPP nepriratava do podmienky 270 dni . tj , ak chcem mat narok na PNku, musim byt DNP minimalne 270 dni a potom mozem z DNP PNku cerpat.
pri osetrovnom to neplati? tam sa mi nemocenske zo zamestnania priratava?

dakujem

ivana899
31. dec 2010

ahojte, prosim vas, mozete ma niektora skontrolovat? teraz v decembri som bola 5 dni PN, tak za december mam zaplatit 47,7/31x26=40EUR??? DAKUJEM!

katkav
31. dec 2010

@gapa ahoj, mozem ta otravovat aj ja? 😉 momentalne som na rodicovskej dovolenke, predtym som pracovala v zahranici a potom aj na Slovensku, takze matersku som normalne poberala. Pracovnu zmluvu som mala do februara 2010, takze ta mi uz skoncila, prakticky by som bola teraz nezamestnana. Radi by sme mali druhe babo, chcem sa spytat, ci staci, ak by som si zacala platit dobrovolne nemocenske od juna, ak chceme otehotniet nejak po juli 2011, aby som zase mohla poberat matersku. Taktiez by som rada vediet, ako sa to robi, to len pridem na socialku a poviem, ze si chcem platit dobrovolne nemocenske? musim sa od niekial odhlasovat alebo tak? Dakujem velmi pekne za odpoved. pekneho Silvestra 😀

mirkaove
31. dec 2010

@gapa ďakujem za info. No teraz neviem na RD som nastúpila 1.9.2009 a prihlásila sa 1.12.2010. Mám nárok?

mirkaove
31. dec 2010

@mirkaove no a predtým som bola pol roka na materskej, malý sa narodil 17.3.2009.

tinara23
31. dec 2010

@zuzkamo a máš splnenú podmienku 270 dní poistenia ? ak si DNP od 1.7.2010 tak podmienku poistenia 270 dní splníš až koncom marca.

lenka1990
1. jan 2011

Dobry den,
chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu, nakolko sa neviem z toho vysomarit. Zaciname sa tento mesiac snazit o babo, ja som SZCO, odvody platim od 1.7.2010 z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Pomoze mi DNP? Kedy sa mam prihlasit? Kolko mam platit, aby som mala maximalnu matersku? Dakujem velmi pekne uz vopred!

zoe22011605
2. jan 2011

Ahoj, chcela som sa informovat na DNP, viem, ze uz to tu bolo spominane ale stale tomu uplne nerozumiem a zakony sa stale menia. Dva roky som riadne zamestnana, VZ je cca 550 eur, zamestnavatel za mna plati nemocenske poistenie. Chcela by som sa doplnkovo nemocensky pripoistit, lebo planujem otehotniet a chcem mat vyssiu matersku. Ako dlho musim byt DNP aby som dostavala hornu hranicu materskej? A keby som isla na PN (v pripade rizikoveho tehotenstva), tak aj PN budem mat vyssiu?

zoe22011605
2. jan 2011

este som si nieco nastudovala a ak som to spravne pochopila, musim byt min. 26 tyzdnov DNP. ale ak by som isla na PN, oplati sa mi platit toto DNP? ako sa mi bude ratat materska? narusi mi to PN? alebo to na to nema ziadny vplyv?

gapa
2. jan 2011

@katka888
ak ti prac.pomer trval bez aspon27dní a potom si nastúpila na RD, ktorú čerpáš aj v čase vzniku pn alebo očr (je úplne jedno, či ide o pn či očr) a prihlásila si sa na dnp mesiac po nástupe na RD, tak splnaš podmienku aspon 270dní NP hned pri založení dnp, tj. hned by si aj pn alebo očr mohla čerpať. Dni prerušeného NP zamestnanca sa od nástupu na Rd prerušuje podla § 26 ods.1 písm. e) Zákona o sociálnom poistení. Podla výkladu SP sa ti môže ku dnom trvajúceho DNP prirátať dni akéhokolvek ukončeného NP. A podla § 26 ods.5 ZoSP sa prerušenie NP posudzuje ako zánik NP= NP zamestnanca je považované za ukončené.

Už jedna baba toto zistovala mailom na ústredí SP a preposialala mi odpoved. Najprv jej dali odpoved takú, ako píšeš ty, že po 270dnoch. Ale kes som ju upozornila na tento § a ona im odpísala a tiež im spomenula tento §, tak jej prišla odpoved, že MÁ nárok na nemocenské (a teda aj na ošetrovné, lebo sú tam rovnaké podmienky).

Samozrejme, ak vznikne PN, očr v prvých 26týž. od vzniku DNP, tak sa bude rátať len z minimálneho VZ. Až po uplynutí 26týž. zo skutočného VZ z dnp.

romiada
2. jan 2011

Ahojte baby prosim poradte mi,

som asi specificky pripad, neviem co si mam vyvodit z tychto vsetkych informacii na moju situaciu.
Po ukončeni prvej rodičovskej dovolenky 16.8.2010 som dostala vypoved. Momentalne som este vedena ako nezamestnana na UP. Teraz od januara budem mat pracovnu zmluvu ale asi iba s minimalnou mzdou pretoze to bude na skrateny uvazok. Planujeme s manzelom druhe dieta. Mozno som uz tyzden teraz tehotna /to este zistim za par dni/. No a kedze si neviem predstavit akoby sme existovali s dvomi detmi na materskej vypocitanej z minimalnej mzdy, tak som sa rozhodla pre DPN. Nie je uz neskoro, ked to urobim zajtra 3.1.2011 ? Ako to bude v mojom pripade. Viete mi niekto poradit?
Dakujem

gapa
2. jan 2011

@katkav
ak ti ide len o materské a nie nemocenské, tak sa môžeš prihlásiť aj tak, aby si v čase od prihlásenia na dNP dostala ešet aspon 1, lepšie aspon 2x menštr. Lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posled. menštr., tak rátaj, bezproblémové trvá bežne 38-40týž (napr. 38*7dní) a od prihlásenia na DNP do dna pred pôrodom musíš stihnúť aspon 270dní. A to nerátaš ešte s tým, že by si porodila predčasne!!! (čo sa neplánuje, ale stáva sa). Takže aj podla toho sa treba rozhodnúť.

Ak sa prihlásiš do 15mes. od ukonč. NP, ktoré trvalo aspon 9mesiacov, tak sa dni predch. NP prirátajú k dnom nového NP a súvisle splnaš tých 270dní (hned v den prihlásenia na dnp). Ale ak sa chceš prihlásiť až v juni, tak to už je viac ako 15mes. Už som to tu viackrát spomínala.

gapa
2. jan 2011

@mirkaove
tá materská nevadí, ale ak si pred čerpaním MD v zamestnaní nemala NP prerušené (npar. očr nad 10dní, PN trvajúca nad 52týž, alebo nejaké neplatené volno, kedy sa NP prerušuje), tak nárok máš.

gapa
2. jan 2011

@romiada
ak ti skončil PP v auguste 2010, tak predpokladám dni tohto ukončeného NP ti prirátajú ku dnom zamestnania, ale predpokladám na 90% aj ku dnom DNP (zákon o takýchto prípadoch nehovorí). No istota v tomto neexistuje a problémy s pracovníčkami SP, čo budú o tomto rozhodovať (ak je to tá istá pani z dnp a aj povinného NP zamestnanca) možno predpokladať, môj ohlad, tak 50:50.
Aj ked niektoré pracovníčky SP takéto niečo odporúčajú svojim známym, tak ak sa výklad SP dovtedy nezmení, tak by ti nárok mali priznať. No ja mám radšej prípady jednojednoznačnejšie 😉

majamat
3. jan 2011

@zoe22011605 aby si mohla cerpat PN a aj MD z DNP, musis platit DNP 270dni, pokial nemas v priebehu 2r. ukoncene nejake nemocenske poistenie. ak mas, tak sa ti doba poistenia z ukonceneho a DNP zratava. tych 26 tyzdnov musis platit predtym, nez zacnes poberat MD. PN ti neovplyvnuje vysku MD. PN sa pobera vo vyske 55% z denneho VZ (prve 3 dni tusim 30%) a MD 60% z DVZ.

katkav
3. jan 2011

@gapa dakujem pekne za odpoved 😉 pochopila som to spravne, ze si musim zacat platit uz teraz? Ale maly ma uz 16 mesiacov, to nevadi? Dostala by som matersku aj tak? Som z toho trosku jelen 😉 tych 270 dni sa zrata, co si budem platit, vsak, to co som odvadzala pocas zamestnania uz asi nie....

h.a.i.n.y
3. jan 2011

Ahojte. Chcem sa opytat co sa menilo od noveho roka v DNP? Alebo nic? Lebo vcera som videla v spravach nieco hovorili ale neviem co presne nejake 3 mesiace spominali ze musia byt splnene ale neviem o co islo. Nevie prosim niekto?
Chcem sa este opytat ze DNP si mozem zacat platit aj ked nebudem zamestnana a aj tak dostanem maximalnu matersku? Resp. co sa zmeni ak budem zamestnana 2 mesiace a potom si zacnem platit DNP? To sa mi moze VZ vypocitat uz z platu aj ked budem len tak kratko zamestnana?

Dakujem velmi pekne. Dufam ze mi bude vediet niekto poradit.

pata31
3. jan 2011

@gapa ahoj, gapa, chcem sa spytat, ak som si v roku 2009 platila dnp, ale som sa odhlasila po prvej materskej, t.j.v maji 2010, a ak by som teraz chcela druhe baby, tak musim zase platit 270 dni,alebo teraz staci kratsie, ak by som este v roku 2011 stihla nastup na dalsiu matersku? dakujem vopred!

gredy
3. jan 2011

Ahojte, pridam sa do vasej diskusie, tiez planujeme babo a nejako som sa zobudila o pat min.12....a novym rokom padlo aj rozhodnutie, ze bude druhe babo.... :D a hned sme aj zacali, ak predpokladam a pevne verim, ze sa nam hned postasti, oplati sa mi dobrovolne poistit, ak termin bude cca v oktobri???? Momentalne som 3 mesiac zamestnana, pred tym na rodicovskej. Neviem, ci su postacujuce info. 🙂
Dakujeeeem velmi pekne za odbornu radu.

romiada
3. jan 2011

Ahoj Gapa,
dakujem Ti za odpoved. Akurat som bola na socialke. Rozhodla som sa risknut to a dobrovolne sa poistit. Problem je v tom, ze ani na socialke v tom nemaju na 100% jasno a v jednej pobocke mi /po overeni si mojho r.č. a predchadzajucich prac.pomeru atd/ pani na telefone odporucila pripoistit sa s tym ze tych 270 dni by sa mi malo zapocitavat aj z mojho predchadzajuceho PP /v ramci tej lehoty dvoch rokov/ a teda aj keby som 270 dni pred porodom nebola DNP, tak by mi to malo vyjst. Ale bolo tam zavahanie "malo"..... Presne ako pišeš že to zavisi asi od konkretneho rozhodnutia tej-ktorej pracovničky a toho ako si to asi ona v zakone vysvetli. Lebo potom som išla do ustredia /pri Justicaku v BA/ a tam mi zase tetuska pri okienku povedala ze ak som teraz v 1-2tt tak to bohuzial asi uz nestiham, ze nevie mi presne poradit a ze to mi musia jasne vysvetlit v tej pobocke na oddelení pre materske. Tak teraz som z toho uplny debil. Poistila som sa aj tak, lebo u mna je 90% predpoklad ze budem zase rizikovka a tym aj na PN-ke. Otazne je ci mi to zarataju do tej materskej ak budem teraz tehu. Lebo ak som tak mam bohuzial do porodu cca 256 dni podla mojich vypoctov ☹

dadikka
3. jan 2011

Ahojte mamičky,
vedeli by ste mi niektora prosim poradit?
Som na rodičovskej dovolenke, ktora mi v maji tohto roku konci. Planujeme druhe dietatko a aby som mala narok aj na matersku, zacala som si v aprili 2010 platit dobrovolne nemocenske poistenie z minima. t.j. platim 14€/mes. Bola by som rada ak by som mala matersku co najvyssiu, tak sa chcem spytat, ako to je...mam sa teraz v soc.poistovni odhlasit a nanovo prihlasit z maxima, alebo staci, ak tu vysku len zmenim?Ďakujem za vasu odpoved 🙂 Krasny dnicek všetkym 🙂

lucida11
3. jan 2011

ahojte! potrebujem poradit...pracujem na dobu urcitu,prac.zmluvu mam este do jula a pracujeme na babatku. chcela by som si platit DNP kvoli vyssej materskej,podmienku 270 dni poistenia splnam. potrebujem vediet ci mam zacat platit DNP uz teraz alebo bude stacit az ked zistim ze som tehotna. mozno ste to tu uz pisali,venuje sa tu tejto teme velka pozornost,ale ja som toho uz tolko pocitala ze mam z toho hlavu jak melon🙂 preto radsej takto po lopate🙂)) DAKUJEM!

mirkaove
3. jan 2011

@gapa Nemala som žiadne prerušenie. Ďakujem veľmi pekne za užitočné informácie.

carodejnica
3. jan 2011

Ahojte, potrebujem poradiť pre kamarátku. Je na RD s 2-ročným synčekom, ale je nezamestnaná (pracovný pomer jej skončil počas MD , lebo mala zmluvu na dobu určitú), chce si začať platiť DNP, ale nevie koľko mesačne by si mala platiť, aby mala aspoň nejakú materskú. Myslíte si, že úradníčky na SP by jej vedeli poradiť?? Viem, že musí byť poistená min. 270 dní pre pôrodom, to sa zrejme nezmenilo, ale hlavne ju zaujíma tá suma. Viete sem hodiť nejaký všeobecný blbuvzdorný vzorec? napr. 14€/mes = 200€ materská a podobne..... Ďakujem.

nicolmt
3. jan 2011

ahojte! potrebujem poradit ohľadom DNP a cerpania PN a OCR z DNP + určenia VZ
- DNP si platím od 13.01.2010, od 16.07.2010 som na MD
- trvá mi PP viac ako 2 roky
- splnila som podmienku 270dní z DNP + stále trvá PP a tak vdaka tomuto foru a hlavne @gapa cerpam max matersku 😅
- počas trvania MD som oslobodená od platenia DNP (teda ca do 20.01.2011 + 6t podľa nového zákona)
a teraz k veci 😝
ked chcem pokračovať v platení DNP aby som si mohla z neho čerpať PNku a OČRku čo musím splniť a z akého VZ sa mi to "oplatí"
-doteraz som platila z VZ 635eur
-kedy možem čerpať PNku a ako sa počíta
-kedy mozem čerpať OČR (na prvorodené dieta čo navštevuje škôlku) a ako sa počíta (na druhorodené dieťa asi nemôžem čerpať OCR ked som s ním na RD alebo podľa nového zákona už áno?)
-po skončení MD začnem platiť DNP z akého VZ sa mi to platí? kesp. oplatí sa mi ho tento rok meniť?
dakujem za kazdú radu 🙂

tinara23
3. jan 2011

@carodejnica no vzorec na to nie je, ale ak by chcela mať max materskú maximálny vymeriavací základ je momentálne 1116,-eur a z toho sa platí 4,4 % čiže bude platiť cca 49 eur mesačne. A z vymeriavacieho základu ktorý si určí je materská momentálne 60 %. Čiže z toho, ktorý som uviedla ja 1116,-eur je materská cca 670 eur. Ten vymeriací základ ci určí sama, minimálny VZ je však tuším 319 eur, ale z toho minima sa jej neoplati. Čiže určí si sama VZ v rozmedzí 319-1116 eur a z toho je 60 % materská a platí sa 4,4% z uvedeného VZ.

tinara23
3. jan 2011

@dadikka ak iba zmeníš výšku VZ na max. a náhodou pôjdeš na MD ešte v roku 2011, tak materská sa ti bude počítať z roku 2010, čiže z minima. Ak však plánuješ MD až v roku 2012, tak kvôli materskej ti postačí urobiť iba zmenu čím skôr v tommto roku, MD by sa ti rátala z roku 2011. Ak by si však išla na MD už tento rok, tak je pre teba výhodnejšie sa odhlasiť a znovu príhlásiť na max., akurát v tomto prípade musí trvať poistenie minimálne 26 týždňov do nástupu na MD, alebo na čerpanie PN. Záleží od teba ako plánuješ materskú alebo prípadnú PN.

carodejnica
3. jan 2011

@tinara23 veľmi pekne ďakujem, rozumiem tomu a takto jej to skúsim vysvetliť 🙂

tinara23
3. jan 2011

@gredy podmienkou poistenia je, že poistenie musí trvať aspoň 270 dní do pôrodu, takže sama si musíš vypočítať či sa oplatí poistiť či túto podmienku stihneš. Čo sa týka výšky vymeriavacieho základu, ktorý by si si mala určiť všetko závisí od výšky tvojej hrubej mzdy. Napr. tvoja hrubá mzda je 500 eur, aby si mala najvyššiu materskú maximalný VZ je 1116 eur. Takže od tohto VZ 1116 eur odpočítaš 500 eur a más VZ 616 eur pre DNP. Z týchto 616 eur platiš 4,4 %. V tomto prípade by si mala max. materskú 670 eur. Ale všetko závisí od toho aký máš plat. Minimálny VZ pre DNP je 319 eur.

carodejnica
3. jan 2011

@tinara23 čítam, čo si odpísala dadikke.... nemá poistenie trvať min. 270 dní, tých 26 týždňov do nástupu na MD je čo za lehota? na výpočet materskej?