Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
3. jan 2011

@carodejnica ona si už platí poistenie od apríla 2010, čiže 270 dní bude mať splnených. Tých 26 týždňov je lehota ak zrušíš poistenie a znovu sa prihlásiš DNP, tak musí prejsť 26 týždňov, aby si mala niečo vyplatené.

lucida11
3. jan 2011

ahojte! potrebujem poradit...pracujem na dobu urcitu,prac.zmluvu mam este do jula a pracujeme na babatku. chcela by som si platit DNP kvoli vyssej materskej,podmienku 270 dni poistenia splnam. potrebujem vediet ci mam zacat platit DNP uz teraz alebo bude stacit az ked zistim ze som tehotna. mozno ste to tu uz pisali,venuje sa tu tejto teme velka pozornost,ale ja som toho uz tolko pocitala ze mam z toho hlavu jak melon preto radsej takto po lopate)) DAKUJEM!

lylyna
3. jan 2011

ahoj @tinara23, som ten istý prípad ako @dadikka, ibaže ja si platím DNP od augusta 2010 tiež z minima. Tento týždeň to chcem ísť zrušiť a znova sa prihlásiť z maxima, len sa chcem spýtať, keby som náhodou od toho noveho prihlasenia z maxima, nesplnila tých 270 dní, tak potom by mi z čoho rátali materskú? z minulého roku, alebo ako to je? dakujem 🙂

majuska0
3. jan 2011

ahojte, mam jednu technicku otazku: Zapocitava sa do obdobia 270 dni aj obdobie predoslej materskej (myslim tym obdobie 6 mesiacov, kedy sa predosla materska poberala)? Pocas tohto obdobia som DNP neplatila a zacala som platit opat po skonceni materskej, ale uz iba par dni, potom som DNP zrusila. Chcela by som totiz opat otehotniet a neviem, ci zacat platit DNP este pred otehotnenim, alebo mi bude stacit platit niekedy pred 8 tyzdnom tehotenstva.

carodejnica
3. jan 2011

@tinara23 Aha, takže ak tomu dobre rozumiem, tak návod na materskú maximálnu - t.j. 670€ - pre nezamestnanú ženu, by mohol vyzerať aj takto (???)

Predpokladáme, že kamoška nie je tehotná. Začne si teraz platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z minima, t.j. minimálny vym. základ - 319€, 4,4% z toho je 14,036€ mesačne.
Keď zistí, že je tehotná, tak sa odhlási z DNP a vzápätí sa znovu príhlási - ale bude už platiť z max. vym. základu - t.j. 1116€ z toho 4,4 % = 49 eur mesačne.

Pre výpočet materskej je rozhodujúcich 26 týždňov do nástupu na MD, ale zároveň by mala byť splnená podmienka 270 dní poistenia.

Dobre tomu rozumiem, alebo tam hrá úlohu ešte prechod medzi rokmi? 😕 😕

beruska113
4. jan 2011

Ahojte, nestiham vás čítat pri malom. NEviete mi povedat prosim, ci sa nieco zmenilo s odvodmi v tomto roku, napr v suvislosti so zvysenim DPH, alebo platime rovnako ako v min roku? Dakujem moc.

minila
4. jan 2011

@beruska113 - ahoj, ja som platila minuly rok 49,10Eur na mesiac z max. VZ a teraz je zmena na 49,13Eur, takze mala zmena nastala...

tinara23
4. jan 2011

@lylyna do tých 270 dní sa ti ráta aj ukončené DNP. Ty by si mala splniť podmienku 270 dní poistenie cca koncom apríla, ak si sa poistila začiatkom augusta. Ak sa teraz odhlásiš a znovu prihlásiš musíš byť poistená min. 26 týždňov od nového poistenia, aby si mala niečo vyplatené. Čiže ak urobiš príhlásenie od dnes, tak môžeš čerpať PN, materskú až po cca 5.7.2010 (26 týždňov po prihlásení). Ak by si chcela čerpať skôr ako 26 týždňov, tak ti to ide z minima.

tinara23
4. jan 2011

@carodejnica rozumieš tomu dobre, akurát musí dať pozor, keď zistí, že je tehotná čím skôr sa prihlásiť z maxima, aby stihla tých 26 týčdňov do MD. Môže sa stať, že porodí predčasne a tým pádom dostane iba z minima. Pri tom ako ty uvažuješ, čiže pri novom prihlásení (odhláška, prihláška) sa je pre výpočet materskej rozhodujúce nové prihlásenie. Inak ešte poradím, že z DNP môže čerpať aj PN, čiže keby sa teraz poistila z maxima po 270 dňoch môže čerpať aj PN (rizikové tehu) a to je 55% z toho VZ ako si určí. Len to by ešte musela z tehu chvilku počkať a platiť.

lylyna
4. jan 2011

@tinara23 aha chápem, takže sa ešte nemusím odhlasovať, stačí ked sa odhlasim a nanovo prihlasim až ked zistím, že som tehotná? musim splňať iba tých 26 týždnov od noveho prihlasenia, kedže už 270 dní splňať budem, aby mi bola materska vyplacaná z maxima však? moooc dakujem za vysvetlenie 🙂

gapa
4. jan 2011

@romiada
s radovými pracovníčkami nemáš nikdy istotu, preto radím napísať priamo na ústredie SP mailom (cez ich stránku). budeš to mať na papieri. Ide o to, či ak by si mala aj nový PP a aj DNP, či ti ukončený PP môžu prirátať k obom. Už som písala, že jeden, či tuším dva také mamičky mi už písali, že im to takto uznali.

gapa
4. jan 2011

@pata31
ak si bola vtedy súvisle poistená dlhšiu dobu a od odhlásenia z dnp neuplynulo do nového prihlásenia viac ako 15mesiacov, tak ti stačí splniť podmienku aspon 26týž. do nástupu na MD (najneskôr 6týž. pred PTP). Lebo podmienku 270dní máš tým pádom splnenú, lebo splníš 26x7týž + cca 3mesiace zo starého poistenia.

Tak to aspon platí podla teraz účinného zákona.

ak od ukonč. DNP uplynulo viac ako 15mesiacov (teda presne 46dní), tak treba splniť 270dní z nového DNP, lebo už ti dni predchádzajúceho DNP nespadajú do obdobia dva roky späť. Lebo každým dno jeden den DNP ti odbúda a jeden den DNP ti pribúda.

gapa
4. jan 2011

@dadikka
tak bacha na to, určite odhláška a nová prihláška, ak platíš doteraz z maxima. Inak by sa materské, na ktoré by si na stúpila v r.2011 rátalo z vym.základu roku 2010 z dnp, t.j. z minima. Treba aby od nového prihlásenia na dnp do nástupu na md uplynulo aspon 26týž, preto treba sa nanovo prihlásiť na dnp najneskôr do 8tt a neporodiť skôr ako v 34tt.

gapa
4. jan 2011

@nicolmt
z akého VZ dalej platiť záleží od teba. Tam záleží, kolko budeš na pn, kolko očr (môžeš čerpať ošetrovné na staršie alebo aj na mladšie dieťa, s ktorým si na rd, mám oboje vyskúšané.), môžeš si napr. znížiť na minimum ale čerpať dávku v r. 2011 budeš z VZ roku 2010 (t.j. tých tvojich 635eur), ale môžeš si tento VZ aj ponechať. Tam záleží na čerpaní, čo sa oplatí.
očr je platená len prvých 10dní a je 55% z DVZ. PN môžeš čerpať dlhodobo, zjednodušene 52týž. Počas poberania materského, nemáš nárok na vyplácanie nemocenského a ošetrovného. Počas poberania nemocenského nemáš nárok na poberanie ošetrovného.

Počas POBERANIA mateského (z ktoréhokolvek NP) alebo počas POBERANIA nemocenského alebo, ošetrového z dnp!! (nestačí samotná pn, očr, ide o poberanie nem.dávky!!!) nemusíš odvody za dobrov.poistenie platiť.

gapa
4. jan 2011

a NEZABUDNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
podať prihlášku na dôch.poistenie štátom najneskôr prvý den rodič.dovolenky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a urob si kopie a na nich nechaj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založ k zápočtovým listom.

adonka1
4. jan 2011

ahoj, som študentka na doktorandskom. S manželom by sme chceli deti ale az tak buduci rok , ked ukoncim skolu. Chcem mat materskú co najvyssiu, zatial som nic neplatila a chcem zacat platit. Prosíím poradte kedy, koľko začať platiť. Ak by som chcela rodit budúci rok.

yanqa
4. jan 2011

Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu, neviete ako to je s DNP, konkretne ma zaujima, ak by som si ho zacala platit teraz a stihla by som aj otehotniet tak, ze by som na matersku nastupila este tento rok, bude sa mi to do toho este ratat? alebo to aj pri DNP plati, ze sa vyratava z predchadzajuceho kalendarneho roka?
ja už som z toho jeleň, včera som sa rozprávala s jednou účtovníčkou a ona mi tvrdila, že ak nastúpim na materskú tento rok, tak aj keď si budem platiť DNP 270 dní, je mi to na nič
je mi jasne, že v soc. poisťovni mi nikto neporadí, lebo nemajú radi DNP, navyše sami nevedia ako to funguje, minulý rok som si zisťovala, či si môžem DNP platiť, v tom čase som ale už bola tehotná, tak to bolo trošku komplikovanejšie, ale aj tak som sa na 3krát dostala k 3 rôznym informáciám, nakoniec som o bábätko aj tak prišla, tak som sa na to všetko vykašlala

pata31
4. jan 2011

@gapa dakujem velmi pekne...ja som bola prihlasena od 15.1.2009 do cca maja 2010, takze ked si dam zase dnp tak juni, tak by mi to malo stacit? ale uvazujem, ze si dam skor, ze to vyuzijem na marodku aspon 😉
@yanqa ja som si tak platila od januara 2009, v novembri 2009 som isla na matersku a sa mi to ratalo z dnp 😉

vivere
4. jan 2011

ahojte, v minulom roku som si ako zamestnankyna platila aj DNP, mam zaplatenych 10 mesiacov. ak by som v tomto roku chcela cerpat z DNP aspon peenku, musim si znovu zacat platit DNP? co sa bude ratat za vymeriavaci zaklad?

gapa
4. jan 2011

@vivere
áno, ak neskončilo dnp v r.2010 najviac pred 42kal. dnami, tak áno, bez nového dnp nemôžeš čerpať iné nem.dávky ako zo zamestnania (u teba predpokladám ide o dlhodobejšie).
dávka z dnp sa bude brať bud z minima (ak vznikne pn v období od prihlásenia na dnp do 26týž. od posledného prihlásenia), alebo ak vznikne pn po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia, tak z toho VZ, z ktorého si dnp budeš platiť (samozrejme najviac sa bude rátať ak VZ z dnp rozdiel maximum. VZ, čo je t.č. 1116,75eur a tvoj VZ zo zamestnania)

yanqa
4. jan 2011

@pata31 a nevies nahodou, ci sa to teraz od januara nejak nezmenilo?

andrejkam
4. jan 2011

@nicolmt OČR mozes cerpat aj na dieta s ktorý si doma na RD....platilo to aj minuleho roku....mas nejake blbe info....a OČR mozes cerpat aj na dva-tri deti subezne ....😀

vivere
4. jan 2011

@gapa dakujem.

nelly3
4. jan 2011

Ahojte, tento mesiac sa chystam na umele oplodnenie, ak by sa to podarilo, dufajme ze uz konecne ano tak by som mala stihnut mat max. matersku ak si od zajtra zacnem platit DNP? uz mam aj tlacivo doma - registracny list+ vyhlasenie, ktore zajtra zanesiem na socialku. Zaujima ma este splatnost - je tam uvedene splatnost je do 8.dna nasledujuceho mesiaca, to znamena ked si to zajtra zaplatim t.j.5. januara 2011 to sa mi bude ratat za mesiac december este? dakujeeeemmm, snad to stiham 🙂

gapa
4. jan 2011

@nelly3
ak zájdeš na SP 5.1.2011, tak ťa prihlásia s dátumom začiatku poistenia najskôr od 5.1.2011 a zaplatiť to za janurá (5.-31.1.2011) treba do 8.2.2011.

ak sa ale chystáš už v jan, na um. oplodnenie, tak to asi nestíhaš, ak nemáš ukonč. nem.poistenie. Lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl. menštr. a bezproblémovémôže trvať nap. 38týž. = 266dní od prvého dna PM. A to nerátam, ak by boli problémy a rodila by si skôr.
Takže sa treba rozhodnúť, čo spravíš. Ale hlavne nech sa vyplní túžba po dieťatku a zdravom dieťatku, aj keby to dnp nevyšlo. 🙂

pata31
4. jan 2011

@yanqa neviem isto, ale myslim, ze nie... 😅

nelly3
4. jan 2011

@gapa
aha, to znamena, ze to asi nestihnem vsak, na umele by som mala ist tak okolo 18 januara, som zamestnana a chcela som len mat tu vyssiu ak sa to podari matersku, ale aj tak to risknem a skusim ved niekedy zena nerodi presne na termin, ale moze aj skor. takze mam si to radsej zaplatit? ja si budem platiti len rozdiel medzi mojim hrubym prijmom a z toho 4,4% 😵

zojka05
4. jan 2011

ahojte! chcela by som sa spýtat,že ak si platím DNP od apríla 2010,a v auguste 2010 som nastúplila do zamestnania po RD a teraz som v 20 tt tehotenstva,platím si minimum,a ak pojdem na materskú bude sa mi rátat materská aj z toho DNP alebo len od zamestnávatela?Oplatí sa mi ešte stále platit,alebo to mám radšej zrušit....???,

sugarhill
4. jan 2011

Ahojte babenky,
viete mi prosim niektora poradit ohladom vysky materskeho prispevku? Nejak v tom nemam jasno. ako citam, treba byt poistena 270 dni pred porodom? mne teraz skoncila 3 mesacna skusobna lehota v praci, pred tym som bola mesiac zamestnana na dohodu a zdravotne poistenie za tento mesiac som si cash zaplatila. Este pred tym som bola evidovana na urade prace 6 mesiacov. Chcela by som dostat matersky prispevok najvyssi, ako to vybicovat na maximum? existuje nieco ako pripoistenie? ja som momentalne v druhom tyzdni tehotenstva.... Dakujem krasne za odpoved!

mili78
4. jan 2011

ahojte...neviete mi poradit, ci sa vobec oplati platit DNP, aby som raz ziskala vyssiu matersku, v pripade ak podstupim umele o.? sa bojim, aby mi potom nepovedali, ze umele o. je z toho vynate 😖