Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
4. jan 2011

@mili78 umele oplodnenie nie je z toho vyňaté.Môžeš ho potom využiť na materskú, PN, OČR.

mili78
4. jan 2011

@tinara23 .... dakujem...a este jedna otazocka? do SP mam ist v mieste bydliska, alebo je to jedno do ktorej pobocky?

tinara23
4. jan 2011

@mili78 tak na to ti neviem odpovedať...skús čo ti je najbližšie a uvidiš, ale každopádne sa priprav na to, že panie ti tam neporadia, že musíš presne vedieť čo chceš, s akým vymeriavacím základom a od kedy sa chceš poistiť, to len pre istotu 🙂

sugarhill
4. jan 2011

Ahojte,
kedze mi nikto neodpovedate, asi som to cele napisala trosku nezrozumitelne. ... Prave som zistila, ze som tehotna, predpokladam, ze som v nejakom druhom tyzdni tehotenstva, preto sa snazim hned si dat vsetko do poriadkku pekne od zaciatku. Chcela by som dosiahnut co najvyssi matersky prispevok, ako na to? Treba sa este nejako rychlo pripoistit, cize platit si doplnkove nemocenske poistenie? Toto bude moje prve dietatko,.... Snazila som sa prestudovat zakony socialnej poistovne, ale moc sa v tom nevyznam.... :( Vidim, ze vy baby tu uz mate vsetky finticky prekoumane 🙂... prosim poradite niektora? dakujem za odpovede... 😉

mili78
4. jan 2011

@tinara23 ... jeeejda to vazne? to mi vobec neporadia? a ja som myslela, ze mi tam poradia...ved su tam od toho nie? 🙂 poistit sa chcem dat od teraz...a ten vymeriavaci zaklad to ako mam zistit? u nas vo firme na mzdovom alebo z pasky alebo ako? 😕

tinara23
4. jan 2011

@sugarhill ak už si tehotná, tak neviem neviem či stihneš lehotu DNP poistenia 270 dní do pôrodu. Skús si to vyrátať, ak nahodou porodiš skôr z DNP nedostaneš vyplatené nič. Myslím, že si písala predtým, že si zamestnaná. Zaleží aj od tvojej hrubej mzdy či sa ti poistenie oplatí. Ale skôr si myslím, že na DNP je už neskoro, keď si tehu aspoň na čerpanie materskej, mohla by si ho neskôr využiť napr. na OČR, alebo PN.

gapa
4. jan 2011

@sugarhill
tiež si myslím, že je neskoro na dnp, ak nemáš ukončené NP.
A bacha, nebudeš v 2tt ale predpokladám aspon v4tt, lebo tehto. sa ráta od prvého dna posl. menštr. a nie od oplodnenia.

tinara23
4. jan 2011

@mili78 poslala som ti IP

dadikka
4. jan 2011

Ďakujem Vám gapa, tinara 23 ste zlaté, veľmi ste mi pomohli....čím skôr pobežím do soc.poistovne a toto DNP teda zruším a nanovo sa prihlásim z maxima... ďakujem ďakujem ďakujem. Tehotná ešte niesom takze dúfam ze nám to vyjde tak, aby som tých 26 týždnov do porodu splnila...

sugarhill
4. jan 2011

Babenky dakujem pekne za odpovede. Hrubu mzdu mam strasne nizku, kedze moja mzda sa sklada z viacerych zloziek, prevaznu cast mojich prijmov tvorili diety.... Mam pocit ze sa to bude pocitat prave z mojej zakladnej hrubej mzdy a nie priplatkov... Takze nic...ach jo!

xnatali
4. jan 2011

Ahojte...idem sa aj ja pridat s otazkou - ktoru si dovolujem adresovat @gapa Tebe .... (pripadne aj ine zbehle v tychto zakonoch a ich zmenach mozete reagovat):
- ak som to spravne pochopila, DNP si musim platit min. 270 dni pred porodom, ale v SP mi povedali, ze je zmena v tom, ze nie 270 dni do porodu, ale do terminu nastupu na matersku (ak chcem mat vyssiu matersku)... neviem, ci je to naozaj tak?
- ja som momentalne na rodicovskej dovolenke, pricom si platim DNP od 28.7.2010 a predpokladany termin porodu mam v intervale 1.-10.3.2011 (asi som nespravne citala na blogu ministra Mihala minuly rok, ze sa staci prihlasit do 8 tyzdna tehotenstva na DNP...resp. som si nedala dokopy dve podmienky, ze?)
- zamestnavatel ma zatial neprepustil, takze materska sa mi minimalne bude pocitat z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu, aky by som mala, keby som chodila do prace, ale z DNP mi uz to asi nevyjde, ze (ak stale plati podmienka 270dni a nestaci tych 26 tyzdnov, tak potom nebudem mat dost dni)?

- a ako je to s PN a OCR - keby bol PN manzel,ja alebo nase deti, tak tlacivo PN staci dodat do SP a potom plus treba nieco navyse vypisovat a ziadat o vyplatenie nemocenskeho z DNP alebo to uz automaticky odovzdanim tlaciva PN ci OCR poistovna vyplaca?
Velmi pekne dakujem.

jabaka
4. jan 2011

ahojte, ak mozte poradte. Zapocitavaju sa do dní DNP aj dni, ked cerpam OCR?

hencidlo
4. jan 2011

ahoj @gapa, potrebovala by so poradit, ak by som mohla poprosit.
DNP som si zacala platit od 5/2010 koli tomu, ze som planovala tehotenstvo, len nejako sa nam nedari ☹ a neviem, ci a ako dlho by som si mala este to DNP platit, lebo naozaj neviem ci sa mi vobec podari otehotnit. poprosila by som ta o radu, co dalej? dakujem

viktoria79
4. jan 2011

ahojte..Môžete mi poradiť?Som zamestnaná a platím si aj DNP.Zistila som, že niektoré mesiace v roku 2010 som presiahla MVZ /zamestnanec+DNP/.Môžem žiadať o preplatok sociálnu poisťovňu a budem mať s tým preplatkom nejaké ´´nepríjemnosti´´?Ďakujem za odpoveď.

gapa
4. jan 2011

@xnatali
ozaj by si musela porodiť najskôr 24.4.2011 aby ti vznikol nárok z DNP (ak nemáš nejaké ukončené NP, ktorého dni by sa k dnom DNP mohli prirátať).

nič také o zmene 270dní do nástupu na md som nepočula ani nečítala (§ 48 ods.1 sa nezmenil, tam je to spomenuté, do pôrodu)

ak budú deti choré, tak ti vypíše lekárka očr-ku (ošetrovanie člena rodiny), ak by bol chorí manžel, tak to by muselo byť niečo také, čo si vyžaduje tvoju starostlivosť (nie napr. pri obyč chrípke, to by ti asi očrku nevypísali), ak by si bola chorá ty, tak by si mala nárok, na základe dokladu o dočasnej PN.

gapa
4. jan 2011

@hencidlo
ak platíš z minima a vyhliadky na materské nie su a ani žiadnu operáciu či zákrok (kedy by si bola pn) neplánuješ, tak možno aj ukončiť.
Ak platíš z vysokého VZ, tak je to ozaj otázne, či radšej nepokračovať, ak sa predsa podarí. Lebo ak sa raz odhlásiš a nie si tehotná a ani do 7dní od ukončenia DNP nenastúpiš napr. na pn, očr, tak už z toho VZ, čo si si platila dnp nezískaš nárok na nem.dávku. Možno jedine novým prac.pomerom, ktorý netrvá 90dní (ak by si platila dnp z vysokého vz v predch.kal.roku, ako je nástup na MD, PN), ale to je ešte nepoznáme presne postupy SP.

gapa
4. jan 2011

@viktoria79
môžeš písomne požiadať o vrátenie preplatku, ktorý ti vznikol z dôvodu prekročenia max. VZ pre NP zo zamestnania +dnp. Asi najlepšie uviesť aj obdobie. A myslím uved, na aké č. účtu ti to majú zaslať (ak to nechceš poštou).

Pracovníčky na SP môžu na teba zazerať, čo občas robia, ak niekto od nich niečo chce, ale to ti môže byť ukradnuté.

lulka78
4. jan 2011

dobry den,velmi by som bola vdacna za radu....
platim si asi styri mesiace DNP z nanizsieho VZ. ale ako tak citam tie zmeny od 1.1.2011, nadobudam dojem, ze to mozem ist akurat zrusit,pretoze kazda uz bude mat len tych 190 eur....uz sa mi neoplati si priplacat, dobre tomu rozumiem???
a tiez otazka. druhy syncek je nar. 19.8.2008, takze v aug. mi skonci s nim rodic.prispevok, ale okolo 24.8.2011 mam termin porodu dalsieho dietatka. ten rodicovsky nejako automaticky prestanu vyplacat,ci treba nieco robit v soc.poistovni?
DAKUJEM velmi pekne.

hencidlo
4. jan 2011

@gapa dakujem za odpoved, ale este by som mala 1 otazku na teba ak mozem:
ja mam oficialne na paske minimum a doplacam si do maxima DNP,
no chcela by som sa ta este opytat, ze ak by som si teraz splnila povinnost tych 270 dni platenia DNP a potom sa odhlasila, a ak by sa nam potom nahodou postastilo do roka otehotniet, tak ako by sa to potom ratalo, keby som sla na matersku? dakujem

mia1111
5. jan 2011

@gapa - prosím Ťa o radu, viem, že si odborník v tomto fachu 😉 . Platím si DNP od apríla 2010 z min.VZ. Rozmýšľam o zrušení. Plánujeme MOŽNO tento rok druhé dieťa, tak sa ťa chcem opýtať:
1.ak by som pokračovala v platení, mám si (najneskôr do 8.týždňa tehu) dať odhlášku z DNP a znova sa prihlásiť na max.VZ - a budem mať potom max. materskú? Alebo stačí urobiť zmenu VZ na maximum (posledná zmena bola v apríli 2010) ?
2.ak teraz zruším DNP, prihlásim sa dajme tomu o pol roka, keď sa začneme snažiť - to si začnem platiť z max.VZ - budem mať nárok na max.materskú? Veľmi pekne vopred ďakujem za radu.

anib
5. jan 2011

mia, ja by som sa na tvojom mieste odhlasila, načo zbytočne platit,ked nemusis, mas mesiace v zasobe, staci ti,ked otehotnies a do toho 6-8 tt sa nanovo prihlasis z maxima a to budes platit az do dna nastupu na matersku,ci porodu. A kedze budes mat splnenych tym padom aj tych 183 dni,cize 26 tyzdnov platenia,budes mat narok na max matersku.

anib
5. jan 2011

lulka 78, ziadny dojem nemaj, je super , ze si to platis a ze si tak skoro sem napisala, platis si to uz cca 4 mesiace a teraz si v 7tt, tak uz aj bez do soc.poistovni po registracny list FO, zober rovno dva, na jeden daj odhlasku DNP zanes jeden den,alebo najlepsie hned tam vypis,a podaj a na druhy den bez a napis prihlasku s max vymer.zakladom co je cca 1100 eur, a ak ti korunky dovoluju budes platit 49Eur mesacne, dôlezite je tuto sumu platit mesiacov,tj 26tyzdnov,a na 183 den budes mat narok na max matersku,preto sup sup hned na socku,aby si to stihla 😉 🙂

anib
5. jan 2011
lulka78
5. jan 2011

@anib
dakujem anib, keby som si neplatila maximum,to zn. ze toho polroka aku matersku dostanem? kedze pojdem z rodicovskeho prispevku do novej materskej? a keby som si platila max. tak to je cca aka materska?
pozn 🙂 kym som nastupila na matersku so syncekom nar.aug.2008,tak to bolo v praci tak,ze som mala na dobu urcitu do 31.8. 2008, on sa narodil 19.8:2008....takze nezamestnana. nerozumiem ze z coho sa mi teraz bude pocitat toho polroka materskej....
takze vyzera to tak,zeby som to stihla z toho maxima? myslis ze sa to oplati?
este raz dakujem!

carodejnica
5. jan 2011

@lulka78 myslím, že sa ti to oplatí - len to urob čo najrýchlejšie - to čo ti radí @anib - musíš ale už platiť z max. vym. základu - t.j. nejakých 49 eur mesačne.a materská z toho je cca 670€ - opravte ma, ak sa mýlim. 🙂

lulka78
5. jan 2011

@carodejnica
dakujem babulky,to zn. ze ked som cca 7tt plus tych 26 tyzdnov, to by som sa este mohla zmestit....
takze jeden papier - sa odhlasit z DNP k dnesnemu dnu, druhy papier-prihlaska na DNP k zajtrajsiemu datumu s max.VZ, tam asi zaplatim alikvot.ciastku z mesiaca,ano? snad to toho 33-34tt vydrzim....

alikaa
5. jan 2011

Ahojte, viete mi poradit, ze ked budem prechadzat z rodicovskej znova na matersku (planujeme dalsie babatko), tak ci mam narok na rovnaku matersku (ak zamestnavatel napise rovnaku mzdu ako pred tym), alebo si mam platit DNP? Kamoska mi tvrdi, ze aby som mala narok na matersku, musim odpracovat 270 dni, lebo na rodicovskej sa nemocnske neodvadza. Tak ako je to?

jar2011
5. jan 2011

@gapa alebo hocikto iny-Poradíte mi???15.decembra bolo 270 dni čo si platím DNP z maxima....v polovici februara idem na matersku...mam si DNP platiť aj za januar a polovicu februara???myslim že sa mi neoplatí na ten mesiac a pol si to už znižiť-je jedno či si to platím dlhšie-nie???a dalšia otazka-čo,kedy,kde mam urobiť.....pred nastupom na matersku mam isť ohlasiť niečo do socialnej-alebo musim počkať na tlačivo od gynekologa alebo ako,aby mi vznikol narok na matersku z DNP?Dakujem pekne 😉

standa82
5. jan 2011

@alikaa ..áno, máš, pokiaľ ti bude trvať PP a napíše ti mzdárka rovnakú mzdu.Obdobie RD sa počíta ako obdobie zamestnania.

tinara23
5. jan 2011

@lulka78 daj bacha, tých 26 týždňov platenia je do nástupu na materskú, nie do pôrodu, tak si dobre vypočítaj či tých 26 týždňov stihneš.