Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gitarka
12. jan 2011

@standa82 a bude sa mi ratat aj tych 5 mes. keby som otehotnela tento mesiac?

nana85
12. jan 2011

@kaktusik007
@standa82 dakujem vam,este jedna otazka je nejaky rozdiel ist na MD v strede mesiaca,alebo nasledujuceho mesiaca prveho?myslim ci je to nejak vyhodnejsie

standa82
12. jan 2011

@gitarka ...áno
@nana85 ...počet dní za ktoré je vyplatená materská v ten mesiac

nana85
12. jan 2011

@standa82 takze je to v podstate jedno,ci ako?MD trva tych 34 tyzdnov,ked nastupim od polovice februara,dostanem peniaze za pol februara a ked az od marca tak za cely marec,ale dlzka a tym aj suma za cele obdobie MD je rovnaka?(neviem ci som to zrozumitelne napisala)

standa82
12. jan 2011

@nana85 ..áno je. MD trvá 34 týždňov.

nana85
12. jan 2011

@standa82 dakujem,mne sa len zdalo ze niekto tu niekedy spominal ze je nevyhodne ist na MD v strede mesiaca,tak som nechapala preco by to tak malo byt

alex444
12. jan 2011

Ahojte.Chcem vás poprosiť o radu.Plánujem bábo a chcela by som si platiť DNP.Mohol by mi to niekto vysvetliť ako to funguje a či sa mi to oplaťí.Lebo s toho čo som čitala sa akosi nedokážem zorientovať.Pracujem od roku 2006.Ďakujem 😉

tinara23
12. jan 2011

@alex444 DNP sa určite oplatí, ale všetko závisí aj od tvojho hrubého príjmu ktorý máš v práci. Podmienkou poistenia DNP je trvanie poistenia minimálne 270 dní do pôrodu. Minimálny vymeriaci základ (VZ) DNP je cca 329 eur a z toho sa mlatí 4,4% t.j.14,XXeur a maximálny VZ je 1116 eur a z toho platíš tiež 4,4% t.j. 49,xx eur. Čo sa týka toho , že všetko závisí od tvojho príjmu uvádzam príklad: Tvoj hrubý príjem je cca 500 eur, aby si mala maximálnu materskú mala by si sa poistiť na VZ 616 eur. A to tak, že z max. VZ 1116 eur - tvoj plat 500 eur=616 eur. Z toho budeš platiť 4,4% t.j. 27,10 eur mesačne. Z uvedeného by si mala max. materskú t.j. cca 669 eur. VZ si urči radšej viac, aby si mala max. materskú, lebo predpokladám, že príjem ti počas roka kolíše a ak by si klesla, nemusela by si mať max. Ak by si presiahla 1116,-eur (tvoj hruby príjem+DNP) nevadí, na požiadanie ti soc. poisťovŇa preplatok vráti.

lubik9
12. jan 2011

ahojte..chcela by som sa opytat,ako sa rata materska?..teda platim si DNP od januara 2008 v min. vyske a od sept. 2008 som na materskej dovolonke a teraz na rodivcovskej..a 30.6.2011 cakame druhe babo...oplati sa mi este zvysit sumu na DNP a budem mat vyssiu matersku? dakujem za odpoved 😉

ttina
12. jan 2011

Ahojte dievcata, vedel by miniekto poradit?...od auguste si platim DNP max. 49,1EUR a od sept som nastupila do prace...takze tam za mna nieco tiez platia, tym padom asi preplacam su sumu..ze?...vraj sa da poziadat o preplatok mate s tym niekto skusenost?
dakujem krasne

bronaa
12. jan 2011

Ahojte chcela by som sa informovat o moznosti platenia dobrovolneho poistenia.
Ked si budem platit dobrovolne nemocenske poistenie najmenej 270 dni mam narok na matersku... aj ked som na rodicovskom prispevku??? Ak ano to znamena ze ak by som platila maximalnu sumu , dostala by som najvyssiu matersku? A aka suma to cca je mesacne?? A aka je potom vysoka materska??
Dakujem za odpoved

alex444
12. jan 2011

@tinara23 Ahoj ďakujem veľmi pekne.A napísala by si mi podrobnejšie ako to vypočítam?Dik 😉

sny
13. jan 2011

Ahojte,ja vás rada čítam,ale je tu toho tolko,že sa už nevyznám.DNP si platím od októbra 2010,zatial sa nám nepodarilo otehotnieť.Nastali v DNP neaké zmeny,o ktorých zabúdajú informovať?Viem že sa VZ zmenil zo 49,10 na 49,13,je tak?Naozaj by ma potešila každá odpoveď,aby som nahodou niečo neprepásla,ďakujem vám moc pekne

emogeon
13. jan 2011

cize za mesiace v roku 2010 co som platila si mam doplatit 0,03 centa ?

gabika_83
13. jan 2011

Ahojte baby, vedeli by ste mi poradit? Som na RD a rozmyslame nad druhym babenkom. Ako je to s tym dobrovolnym nemoc. poistenim? Viem ze ho treba platit min. 270 dni pred porodom, ale kolko sa plati mesacne? Tu niekde som citala ze max. je nejakych 49 euro mesacne, mozem aj menej? Ak to spravne chapem, tak potom podla vysky poistneho ktore by som platitla by sa mi vypocitala aj vyska materskej? Kolko ta materska vychadza, ked sa plati max. DNP? Dakujem velmi pekne, paaaaaaa

tinara23
13. jan 2011

@bronaa
@gabika_83 takže máte rovnakú otázku, tak odpovedám spoločne 🙂
Aby ste mali materské vyplatené z dobrovolného nemocenského poistenia (DNP) je potrebné platiť poistenie minimálne 270 dní do pôrodu. Minimálny vymeriavací základ (VZ) je cca 329 eur a maximálny VZ je cca 1116 eur. Z uvedených VZ platíte 4,4%. Čiže ak sa poistíte z maximálneho VZ 1116 eur, budete platiť 4,4%, t.j. 49,xx eur. Pokiaľ sa poistíte z maxima materská sa Vám vypočíta 60 % z maxima, čiže bude 669,xx eur. Pokiaľ planujete otehotnieť je dobré sa poistiť skôr ako budete tehu, lebo nikdy neviete kedy porodíte, a ak porodíte aj na 269 deň poistenia nebudete mať z DNP vyplatené nič. Takisto DNP sa dá využiť napr. na PN (rizikové tehu, ale to sa treba poistiť o dosť skôr), OČR, ale vždy platí podmienka min. 270 dní platenia. Samozrejem VZ si môžete zvoliť aj nižší . Môžete si napr. dať minimum a potom keď zistíte, že ste tehotné (najneskôr do 8tt), tak sa odhlásite a prihlásite z maxima, ale tam okrem 270 dní platenia do pôrodu, musí byť aj splnená podmienka 26 týždňov platenia (od tohto nového poistenia)do nástupu na materské a mali by ste maximálnu materskú.

jajka.20
13. jan 2011

Ahojte baby,mohli by ste mi poradiť? mám v tých info trožku zmätok. 😅 Po vysokej som hned nastupovala na matersku teda som nebola zamestnaná a ani zaevidovaná ako nezamestnaná mám teda nárok na tu matersku ak by som si platila to DNP? Ako dlhoju potom vyplácajú-mámnamysli tu zvýšenu. A čo treba zo sebou vziať ak pôjdem na sociálnu? Vypisuje sa tam tlačivko? Ďakujem 🙂

standa82
13. jan 2011

@jajka.20 ...Ak budeš Dnp platiť minim. 270 dní do pôrodu, tak áno, máš nárok na materskú. Predpokladám že chceš najvyššiu, cca.660 eur počas 34 týždňov. Potom sa musíš prihlásiť z max.VZ a ten je cca.1116 eur.

mariannalen
13. jan 2011

ja by som sa tiež pridala....
Bola som DNP od augusta 2009 z minima a od maja 2010 poistena z maxima. Na matersku som nastupila v novembri. Matersku mi vyratali len z roku 2009 a to z minima, takze som si uplne zbytocne platila od maja do novembra z maximalnej ciastky. Bolo mi povedane, ze materska sa rata z predchadzajuceho roku ako na nu idete. Takze smola....a skoda penazi.....

tinara23
13. jan 2011

@mariannalen ak si urobila iba ZMENU (nie odhláška a prihláška) , tak áno materská z DNP v roku 2010 sa ti rátala z predchadzajúceho roku 2009. Ak by si sa však bola odhlásila a znovu prihlásila z maxima hneď ako si zistila, že si tehotná a platila od nové prihlásenia 26 tt do nástupu na MD, tak by si mala materskú z maxima.

tomato
13. jan 2011

ahojte, ak si platim DNP od septembra 2010, t.j. cca 120 dni poistenia, budu moj narok na OCR posudzovat podla kriterii platnych v minulom roku, cize by som mala narok na OCR alebo na OCR nemam narok, podla kriterii platnych od 1.1.2011? Pripadne zarataju mi do tych 270 dni aj cerpanie RD, cerpanie RD trvalo cely rok 2009. dakujem za radu

gapa
13. jan 2011

@tomato
ak vznikne očr v r.2011, posudzuje sa podla zákona účiného v r.2011. Prirátať sa ti môžu len dni nem.poistenia, napr. trvanie MD (nie obdobie RD), ak máš teraz prerušené NP z dôvodu čerpania RD. Ale samozrejme len v obdobé dva roky pred vznikom očr.

anelisa
13. jan 2011

@gapa ahoj, mozem Ta poprosit o radu?
V sucasnom zamestnani som od 4/2010 (predtym od 10/2008 do 1/2010)
Od 1/2010 som platila DNP z minima
Od 10/2010 platim z rozdielu najvyssieho vymeriavacieho zakladu a hrubej mzdy
Som tehotna, zajtra zacinam 8 tt.
Chcem ist na PN a v tej suvislosti by som si chcela ujasnit:
1. Z akej sumy bude PN z DNP? (Predpokladam, ze z minima, kedze este nemam 26 tyzdnov max. DNP.)
2. V momente kedy uplynie 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia budem mat maximum?
3. Mam platit DNP aj nadalej pocas PN?
4. Treba zaniest PN na socialku alebo to vyplacaju z DNP automaticky?
5. Vyjde mi max. materska?
6. Je este nieco dolezite na co si treba dat v suvislosti s PN + DNP v tomto pripade pozor?
Velmi pekne dakujem za odpoved

haluska10
13. jan 2011

Ahojte ked si platim DNP z max VZ a narodi sa mi babo musim si dalej platit DNP ked je uz dieta na svete? DA sa to po porode zrusit alebo vlastne ako to potom dalej funguje?

tomato
13. jan 2011

@gapa a uz teda neplati, ze dni cerpania RD pocas trvania PP sa zapocitavaju do tych 270 dni alebo si to s niecim mylim?

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 Ahoj, DNP si mozes nechat pokym ti trva materska - vtedy sa ti rataju dni, ale platit nemusis. Treba ho vsak odhlasit (resp. znizit VZ) pri nastupe na rodicovsku dovolenku, lebo vtedy by si ho uz musela platit ...

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 Tak aby som to spravne pochopila: ked mi zacne trvat materska tak nemusim platit DNP? KEd mi zacne trvat materska mozem DNP zrusit? A budem nadalej dostavat matersku?

tinara23
13. jan 2011

@haluska10 od začiatku materskej do konca materskej (tých 34 týždňov)nemusiš znižovať vymeriavací základ pre DNP ani rušiť, je to zbytočné keďže neplatíš. Po ukončení materskej sa rozhodni, či ho chceš zrušiť, alebo znížiť VZ, dá sa neskôr použiť na OČR, PN.

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 no ked nastupis na matersku (6 tyzdnov pred terminom porodu), nic nerusis ani neplatis a poistenie bezi. Po 34 tyzdnoch od zaciatku materska skonci a ides na rodicovsky. Vtedy musis DNP zrusit ak ho nechces znovu platit.

haluska10
13. jan 2011

@tinara23 DAkujem za vysvetlenie 🙂
keď sa mi narodí babo musím zaniesť rodný list dietata do soc. poistovni a to je vsetko alebo tam mam este nejake povinnosti?