Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 DAkujem za vysvetlenie 🙂
Este mam jednu otazku do tych 270 dni spada aj tych 6tyzdnov pred terminom porodu? tych 270dni platenia DNP sa mi rata az do dna porodu?

gabika_83
13. jan 2011

@tinara23 dakujem za vysvetlenie, si zlata!

bronaa
13. jan 2011

@tinara23
Dakujem za odpoved.
Nahodou nevies kolko by sme dostavali matersku keby sme si to neplatili? Bola som predtym zamestnana cca6 rokov a materska mi zacala 26.2.09 neviem ci sa to zohladnuje ale asi nie. A urcite nebudem ani v jednom pripade asi dostavat RP ked nastupim na matersku vsak? Este raz velmi pekne dakujem

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 Ano, rata sa to do dna porodu (cize aj tie dni, co si uz na materskej) - lenze treba ratat s tym, ze babo sa moze narodit aj predcasne - preto je dobre mat nejaku rezervu, mesiac-dva navyse. Okrem toho treba splnit aj tych 26 tyzdnov trvania posledneho a tie sa rataju do dna nastupu na matersku ...

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 Velmi pekne ti dakujem si zlata, moooooc si mi pomohla 🙂

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 to som rada ze som mohla pomoct a drzim palce, nech sa vsetko podari 🙂 p.s. mne dnes konecne prisla prva materska, huraa 🙂

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 Jej tak to je super gratulujem 🙂 Ako dlho si si platila DNP? 🙂

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 rok aj par mesiacov, kedze som sa obavala pripadnych zmien po vymene vlady, tak som nesla na nevyhnutne minimum platieb, ale pre istotu som zaplatila o nieco viacej ... ako studentka som vlastne ani nemala inu moznost dopracovat sa k materskej nez cez dnp ...

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 Uplne rozumiem, aj ja som studentka 🙂 Tak to je potom fajn ze si to vsetko zvladla a vsetko ti vyslo este raz gratulujem 🙂

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 no som rada ze to nakoniec dopadlo ok, lebo tie panie na socialnej poistovni o dnp vela nevedia a tvarili sa velmi skepticky ... takze sa potom netreba nechat uviest do omylu ...

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 Ja som si DNP začala platit este iba tento mesiac a to z min.VZ, ale v marci by som si to chcela ist dat zvyšit na kolko by sme chceli od marca popracovat na babatku 🙂 Vlastne som chcela ten januar a februar mat tak do rezervy. Budu sa mi ratat aj tie dva mesiace do tyych 270dni? A tiez mi je jasne ze je mozne ze sa nam to hned v marci nepodari...

kvetinka211
13. jan 2011

@haluska10 Ak si nemala ine nemoc. poistenie, tak by som si asi dala aj vacsiu rezervu, aspon 3 mesiace zaplatene pred otehotenenim. Staci takto z minima. Ale potom nezabudni, ze musis urobit nove poistenie, nie len zmenit vymeriavaci zaklad (ten sa da zmenit tak ci tak az po 6 mesiacoch platenia). Keby si len zmenila zaklad, nemala by si maximalnu matersku. Cize treba potom podat odhlasku na to poistenie co mas teraz a nasledne od dalsieho dna prihlasku na nove poistenie z maxima. Toto je idealne urobit v case, ked uz vies ze cakas babatko (najneskor v 8 tyzdni to tusim vychadza). Ale babatko sa nemusi podarit hned, tak mozes si platit z minima tie 3 mesiace, potom to zrusit a urobit poistenie z maxima az po otehotneni (do toho 8 tyzdna najneskor). Trosku inak nevyhoda otehotniet na jar - clovek sa potom ku koncu nezmesti do ziadneho kabatu 🙂

zitaje
13. jan 2011

@kvetinka211 chapem to spravne, je to tak, ze spociatku si platim z minima, a potom ked otehotniem (ale najskor o pol roka) sa odhlasim a nasledne znova prihlasim z max. vymer. zakladu? Vdaka 🙂

kvetinka211
13. jan 2011

@zitaje odhlasit a prihlasit sa mozes kedykolvek (aj na druhy den teoreticky, zakon to umoznuje). To obmedzenie 6 mesiacov plati iba v pripade, ze menis vymeriavaci zaklad existujuceho poistenia. V pripade dnp je vyhodnejsie poistenie zrusit a po otehotneni urobit nove, kedze sa materska pocita z posledneho DNP (ak trvalo aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku)

haluska10
13. jan 2011

@kvetinka211 Nie nemala som ine nem.poistenie. No tak este asi pockame ten jeden mesiac 🙂
Dakujem 🙂

zitaje
13. jan 2011

@kvetinka211 aha, dakujem. AK by som si zalozila zivnost, tak by som platila tiez tak? Spociatku z minima, potom keby som otehotnela, sa odhlasim (mozem sa odhlasit, ked som SZCO?) a nasledne sa prihlasim z maxima?

kvetinka211
13. jan 2011

@zitaje so zivnostou to je asi komplikovanejsie, to fakt netusim ... ale co viem, tak prvy rok po zalozeni zivnosti nie si povinna platit odvody (a ani nemas na nic narok), takze dnp je aj v tomto pripade jedine riesenie ... neskor budes muset platit odvody ako szco, potom ma zmysel znizit VZ v dnp, tak aby to dokopy vychadzalo maximum .. ale to si este radsej popytaj niekoho, kto ma skusenosti so zivnostou ...

zitaje
13. jan 2011

@kvetinka211 aha, tak to plati, ze prvy rok si nemusim platit ziadne odvody? Ja som bola v tom, ze platim hned, ale z minima. Dakujem, idem si to teda este pozistovat 🙂

tinara23
13. jan 2011

@bronaa a pracovný pomer stále trvá, alebo už nie ? ak pracovný pomer trvá stále tak by si mala nárok na materské z pravdepodobného VZ. Ak však PP už netrvá bez platenia DNP nárok na materské nemáš. Dostávala by si od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok.

tinara23
13. jan 2011

@zitaje prvý rok od začatia živnosti neplatíš žiadne odvody. Ak si otvoriš teraz živnosť, tak prvé odvody začneš platiť až od 1.7.2012. (ale aj to bude zavísieť od výšky tvojho príjmu). Môžeš sa prihlásiť aj z maxima aj z minima, závisí, kedy plánuješ otehotnieť. Potom, keď začneš platiť odvody si prispôsobiš VZ DNP podľa toho z akého VZ budeš platiť povinné odvody. Platia pre teba, také isté podmienky ako pre baby, ktoré nie sú SZČO. Ja som SZČO, odvody povinné platím z VZ 420 a DNP som si dala z VZ 720.

zitaje
13. jan 2011

@tinara23 Dakujem 🙂 Ale preco az od 1.7.2012 by som platila odvody? 😕
A teraz je to tak, ze ked si SZCO, platis (po tom 1. roku) nemocenske co sa ti vypocita, plus ked chces, mozes si so maxima doplacat dnp? Spocitava sa to?

tinara23
13. jan 2011

@zitaje v marci sa robi daňové priznanie za predchádzajúci rok, čiže v tvojom prípade ak teraz začneš byť SZČO, tak daňove sa bude robiť v roku 2012 a na základe výšky príjmu z toho daňového budeš platiť odvody od 1.7.2012. Teraz pokiaľ sa chceš poistiť DNP vôbec nerieš povinné odvody do sociálnej poistovni. Rozmysli si si z akého vymeriavacieho základu sa chceš poistiť. Podmienky som vysvetlila babám na predchádzajúcej strane. A keď dojde k tomu, že by si mala platiť povinné odvody, tak budeš presne vedieť z akého VZ budeš platiť povinné odvody a následne prispôsobíš aj VZ z DNP. Samozejme, že sa to sčíta, ak budeš platiť povinné odvody napr. z VZ 400 eur, tak si zmeníš DNP na rozdiel maxima 1116eur (max. VZ pre DNP) - 400 (tvoje odvody)´=716 eur. Čiže potom by si DNP platila zo 716 eur. Materskú by si dostávala maximum 670 eur. Ale teraz by si si tým nemala hlavišku zaťažovať, povinné odvody zatial neplatiš. Rozmysli si z akého VZ sa chceš poistiť.

zitaje
13. jan 2011

@tinara23 S tym danovym priznanim a odvodmi az po daniach 2012 plati aj v pripade, ze ja kazdy rok podavam danove priznanie, kedze pracujem na dohodu?

tinara23
13. jan 2011

@zitaje s týmto ti neporadím, ešte ma napadlo to DNP sa platí dobrovolne, napr. ako planuješ tehu, nie je povinnosť ho platiť....neviem či každá nehovoríme o inom 🙂

zitaje
13. jan 2011

@tinara23 hej ja viem, dakujem, rozumieme si, tak som to myslela. 🙂

bronaa
14. jan 2011

@tinara23
teraz som doma na rodicovskom...ale pracovny pomer som neukoncila...takze mam narok na materske z pravdepodobneho VZ??? A zistim tu vysku VZ na socialke??? Aby som vedela kolko si mam doplacat DNP.
dakujem

sny
14. jan 2011

Ahojte,neviete náhodou či ten zvýšený RD 190eur dostaneme už tento mesiac alebo až na budúci????

zuzin78
14. jan 2011

ahojte . checla som sa vas spytat, vo februari idem na matersku a platim si DNP od maja 2010. ake papiere musim mat aby mi zacali vyplacat matersku ? mam si od lekarky vypisat dve potvrdenia o nastupe na natersku? jednu mam dat do zamestnania a jednu na socialku nakolko si platim DNP z max. vymeriavacieho zakladu?
dakujem za odpoved

zuzin78
14. jan 2011

@sny ahoj, az na buduci mesiac teraz dostaneme za december

sny
14. jan 2011

@zuzin78 Aha,no super,inak díky 😉