Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kaktusik007
19. jan 2011

@katy1986 si to prerataj, ak mas zaplatenych 270 dni, (nechce sa mi to ratat, sorry 😉 ) tak mas narok na pnku z DPN - cize urcite chod, a potom ako pisu dievcata, tym, ze budes na pn a budes zaroven poberat nemocenske z dnp, tak dnp platit nemusis, ale obdobie sa bude ratat 😉 - ale pozor, ak by si narok na nemocenske z dnp este nemala, tak dnp platit musis, bez ohladu na to, ci si alebo nie si pn 🙂

tehulka14
19. jan 2011

@standa82 ahoj takže len pre info je to doplatenie tej očr z maxima🙂 aj ked viaceri tiež tvrdili,že to nieje možné🙂

kendy241
19. jan 2011

dievcata prosim o radu
niekde som pocula, ze DNP sa da odratat od zakladu dane pri rocnom zuctovani dane. je to pravda? pytala som sa na to mojej mzdovej uctovnicky, ale o nicom takom nepocula. nestretli ste sa s tym niektora?

mima595
19. jan 2011

@kendy241 - ano, mesacne platby DNP sa daju odratat z danoveho zakladu,a le zase musis priznat OCR, resp. PN, co si cerpala z DNP

kendy241
19. jan 2011

@mima595 to znamena, ze ak som cely rok platila DNP, ale necerpala PN ani OCR, tak nemam narok na zniznie zakladu dane? dobre som to pochopila?

mima595
19. jan 2011

@kendy241 - ak si zamestnana, teda ak mas prijem zo zamestnania, tak si ho mozes znizit o platby na DNP

nejde o vzajomny zapocet, to som len dala ako pripomienku, že OCr a PN treba priznat ako svoj prijem
sice dan sa z neho neplati, ale ked si manzel uplatnuje /teba sa to asi netyka/ danovu ulovu na manzelku, tak do manzelkinho prijmu sa rata aj OCR, PN z DNP, takisto sa rata aj materska, ale rodicak sa nerata

standa82
19. jan 2011

@tehulka14 ...super, gratulujem. To by som nebola čakala. 🙂

kendy241
19. jan 2011

@mima595 ano, som zamestnana. takze celu sumu zaplateneho DPN (konkretne u mna 300€) si odratam od ZD. k tomu budem asi potrebovat nejake potvrdenie o zaplateni od soc. poistovne, nie? a nevies nahodou, do ktorej kolonky v danovom priznani sa to poistne uvadza? berie sa to ako ucelove sporenie alebo zivotne poistenie alebo ako? mne mzdova uctovnicka povedala, ze na to ani ziadna kolonka nie je, takze sa to neda 😒

haluska10
19. jan 2011

ahojte chcela by som sa opytat ked som si zacala platit teraz v januari DNP (11.1.2011) a budem to platit min. tych 270 dni a z toho 26tyzd. A dieta sa mi narodi tento rok cca v 12mesiaci (2011) tak mi vyplatia matersku z toho DNP? Lebo som si nikdy pred tam DNP neplatila a niekde som citala ze to vyplacaju z predchádzajucich 2 rokov. Tak v tom mam trosku chaos. Poradte prosim 🙂

mima595
19. jan 2011

@kendy241 - potvrdenie v poistovni ti na to nedaju... niektorym babam vydali potvrdenie, na ktorych uviedli nie ich platby, ale aka bola ich povinnost platit...
ale stacia vypisy z uctu, ty sama si zodpovedna, ake doklady predlozis svojej mzdarke, takže stacia vypisy z uctu
a kolonku bohuzial neviem, ja DP nerobim

mima595
19. jan 2011

@haluska10 - ak sa ti dieta narodi najskor v oktobri, po uolynuti 270 dni od prihlasenia, tak ti matersku vyplatia z toho DNP, co si platis.. ak ho dovtedy nezrusis a budes platit nepretrzite

haluska10
19. jan 2011

@mima595 Jej velmi pekne dakujem a ak by sa mi dieta narodilo az v roku 2012 a budem si DNP platit stale tak aj tak mi vyplatia matersku z dNP?

mima595
19. jan 2011

@haluska10 - ano

lolko_lenka
19. jan 2011

Ahojte, prosím o radu. Od 12/2009 si platím DNP, stačí mi z minima. Nie som ešte tehotná, tak ale chcela by som tento rok otehotnieť (viem, chcieť je pekná vlastnosť, ked sa snažíme už dlhšie :( ). Keďže si ho platím už aj cez tých 270 dní, chcela by som ho teraz zrušiť. Keby som išla na materskú v roku 2011, bude sa mi ratať z VZ od zamestnavateľa a z DNP. Prípadná PN detto. Ale čo keď budem napr. najprv PN a potom materska? Bude to tiež tak? A ešte by som sa chcela spýtať, že keď teraz to DNP zruším a pred stanovením výšky materskej si ho nebudem 26 týždňov platiť, aj tak mi ho vyrátajú z minima z toho DNP alebo je povinnosť tam byť tých 26 týždňov pred materskou poistená na DNP? vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede a prajem pekný večer.

katy1986
20. jan 2011

@kaktusik007
@katuska26 ďakujem pekne dievčatá 🙂

dendy1
20. jan 2011

Prajem pekný deň kočky. Je tu obrovské množstvo informácií. Ja mám od 27.1.2011 nástup na MD. Som zamestnaná a aj si platím DNP. V pondelok idem do poradne, zrejme ni treba 2 papiere od lekára na MD - pre zamestnávateľa a aj pre soc. poisťovňu: správne? Čo ešte musím vybaviť? Mám životnú poistku na ktorú mi prispieval zamestnávateľ ( tam budem platiť všetko ja). Ale ako je to s II. pilierom a platím si DDP, - čo urobiť ohľadom týchto platieb? A čo treba vybaviť teraz a čo po narodení dieťaťa ( okrem rod.listu ). Nerada by som niečo opomenula, prípadne zmeškala. DNP treba zastaviť, príp zvýšiť? Teraz mi stačilo do max. MD platiť 14€.
Ak si nájdete čas mi poradiť na moje otázky - možno som sa na niečo aj zabudla opýtať - budem veľmi rada a ďakujem vopred 🙂 🙂

katuska26
20. jan 2011

@katy1986 niet zač určite máš splnené 270 dní lebo ja si to tiež platím z maxima od júla, čiže viem podľa seba 😉

miah
20. jan 2011

@katuska26 no nech ratam ako ratam 270dni od jula nepreslo 😉

katuska26
20. jan 2011

@miah jasné zle som sa vyjadrila, ale vyjde jej to 🙂 od júla si platí len z maxima, ale platila už aj predtým 😉

miah
20. jan 2011

@katuska26 len ci si aj katy platila aj predtym 🙂 lebo potom narok na PN z DNP nema, nie?
vychadzam len z toho co pisala, ze si plati DNP 6 mesiacov

katy1986
20. jan 2011

@katuska26 a si na pn-ke?

katuska26
20. jan 2011

@miah platila písala to, aspoň sa mi zdá, aj keby nie, na PN má nárok po zaplatení 26 týždňov a to prešlo čiže jej PN vyjde 😉

miah
20. jan 2011

@katuska26 na stranke socialnej poistovne je napisane, ze musi mat zaplatenych 270dni a nie 26tyzdnov 😕 aj na PN

miah
20. jan 2011

@katy1986 platila si si aj predtym julom DNP?

katuska26
20. jan 2011

@miah no jasné 270 dní za posledné 2 roky 😉

katuska26
20. jan 2011

@katuska26 i keď podľa mňa musela, alebo bola zamestnaná, lebo nedá sa hneď začať platiť z maxima 😉

katuska26
20. jan 2011

@miah som to napísala sebe tebe som chcela, myslím si ..že
i keď podľa mňa musela, alebo bola zamestnaná, lebo nedá sa hneď začať platiť z maxima 😉

miah
20. jan 2011

@katuska26 kedze nepise ci bola predtym zamestnana alebo si platila tazko povedat ci uz ma zaplatenych 270dni
a aspon co ja viem tak DNP sa da zacat platit od zaciatku aj z maxima 🙂

katy1986
20. jan 2011

@miah nie...len od júla 2010. chceli sme s manželom po svadbe hned dieťa, tak sme si to začali platiť od júla, s tým že od sept. sa budeme snažiť o bábo. hladala som som si robotu, ale nič....som nezamestnaná, ale mám dohodu o vykonaní práce - v jednom call centre. ale posledné 2 týždne nechodím, čo furt vraciam....tak preto, keby ma dr. vypýsal na pn, či mám nárok na niečo, ked mám zaplatené "iba" 6 mesiacov zatiaľ.... (platím maximum, tých 49,10 eur)

katuska26
20. jan 2011

@miah heej môže byť, no ja som si to začala z minima a potom som prešla na max, no tak to potom neviem, musí ona napísať.... či bola zamestnaná alebo si to platila aj predtým.... 😉