Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vierka0
27. jan 2011

@mima595 tak neviem, ci tam mam ist znovu, alebo co..take blbe to je sa vypytovat ako ich oblbnut 🙂
ja som to brala tak, ze nemocenske si platim viac ako 270dni (normalne sa stahuje z vyplaty - nie DNP ale klasicke povinne NP) a ze staci to navysene platit tych 6 mesiacov pred nastupom na MD.
no asi som sa mylila..

tinara23
27. jan 2011

@vierka0 to navyšené 6m platí len ak by si mala ukončené nejaké povinne nemocenské poistenie.

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 no ved prave to som riesila, ze 100 eur k materskej navyse by sa zislo (poistne by som platila 14,47, ale myslim, ze preplatok by mi vratili) - no asi to "snazenie" nechame na bud. mesiac..potom by to snad malo vyjst, ze?

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 aha..hm..no ak by som otehotnela az dalsi mesiac a porodila v normalnom termine, tak by to vyslo, nie?

tinara23
27. jan 2011

@vierka0 na budúci mesiac by to malo byť v pohode, len samozrejme nesmieš porodiť skôr.

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 podrzim 🙂))

tinara23
27. jan 2011

@vierka0 budeš musieť 🙂))) 100 eur stojí zato 🙂 😉

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 no, len aby sa podarilo tak ako ma 😉

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 tak teda asi pockame, ak by sa teda vydarilo uz tento mesiac, tak to pojdem zrusit..
inak, preplatok by mi potom vratili? tym, ze vlastne platim dokopy o 169 eur viac ako je max. VZ..

tinara23
27. jan 2011

@vierka0 čítam si aj príspevky čo ti písala mima, tak to ešte prever u gapy aj s tým preplatkom, podľa môjho by to malo byť ako som písala, ale človek nikdy nevie či niečo neprehliadne.

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 velmi dakujem za info..fakt dik..

mariro
27. jan 2011

@vierka0 tak ako ti pise @tinara23 je spravny postup, a co sa tyka tej sumy ze platis z minima a postacilo bi ti i menej,tak ja som tiez ten pripad a beriem uz PN z DNP a normalne mi doplacaju do maxima rozdielnu sumu,hoci tiez by mi stacilo menej ako 329.Takze toho sa nemusis obavat,len teda s tym otehotnenim zadrz 😀 .
Co sa tyka preplatku,vraj by mali vracat ,ale akoze to neriesim,lebo som rada ze mam taku PNku a teda aj matersku budem mat maimalnu. 😀 Ked mi vratia potesim sa a ked nie ,nepocitam s tym.

tinara23
27. jan 2011

@mariro dík, že si mi to k príspevku @vierka0 potvrdila, lebo trošku som tiež zapochybovala, však je to len o tom čo som si sama naštudovala, tak nechcem zle poradiť 🙂

dadulka20
27. jan 2011

Vie mi niekto poradit?chcela by som sa opytat,od 13.3.2010 si platim DNP z max.teraz od 18.1.2011 som na PN,ako to bude s mojou PN?a v maji mam nastupit na matersku dovolenku ako sa mi bude ratat materska ked teraz pocas PN nebudem platit DNP,budem mat narok na matersku vyssiu?ďakujem

martinex
27. jan 2011

@dadulka20 pocas PN sa ti dni rataju dalej aj ked neplatis...ja som tak bola PN 2mesiace koncom roka a od 14.1. som na MD...neboj o vyssiu MD neprides 😉

tinara23
27. jan 2011

@dadulka20 tvojim rozhodujúcim obdobím pre PN aj materskú bude obdobie od 13.3-31.12.2010., čiže maximum. PN-ka neovplyvní materské, aj keď v čase PN neplatíš. 😉

vierka0
27. jan 2011

@mariro dakujem za info 🙂 este mam otazocku, ked by som povedzme bola na marodke, platim si DNP dalej pocas doby trvania PN ? pripadne, aku sumu vyplacaju vtedy? predpokladam, ze asi len z poistneho z mojej hrubej mzdy, tak?

dadulka20
27. jan 2011

Ďakujem za odpovede 🙂

tinara23
27. jan 2011

@vierka0 na PN z DNP môžeš ísť až po uplynutí 270 dní poistenia, v tom prípade poistné na DNP počas PN neplatíš. Ak by si išla skôr a vypláca sa ti nemocenské iba z tvojho nemocenského poistenia od zamestnávatela, tak DNP platíš počas tejto PN.

myzma
27. jan 2011

@tinara23 ahoj a platim si DNP pocas OCR?

tinara23
27. jan 2011

@myzma za prvých 10dní OČR nemusíš platiť poistné na DNP, si oslobodená, nakoľko sa prepláca iba 10 dní.

vierka0
27. jan 2011

@tinara23 teraz celkom nerozumiem..ak porod je az po 270dnoch, ale predtym som na PN napriklad 2 mesiace v priebehu tehotenstva, materska bude aj z DNP ? Chapem, ze marodku dostanem len podla hrubej mzdy, ale materska bude uz vyssia .. ci?

myzma
27. jan 2011

@tinara23 vdaka 🙂

gapa
27. jan 2011

@vierka0
áno. Ak si sa len teraz prihlásila a v období dva roky dozadu máš len nem.poistenie z trvajúceho prac.pomeru, a žiadne iné, tak áno, nárok na nemocenské ti nevznikne skôr ako po uplynutí 270dní (a to už ty chceš byť na MD, t.j. nebudeš pn)

súhlsím. Aj ked porodíš na 270den DNP, nárok na materské nemáš. Kked porodíš na 271vý den alebo neskôr, tak už áno.
Také istejšie je ak sa prihlásiš na dnp, potom aspon o týžden dostaneš menštr. a na dalšiu môžeš otehotnieť. Ten aspon týžden preto, že napr. pôrod v 38týždni sa nepovažuje za predčasný pôrod (aj ja som rodila na 266den). Samozrejme je lepšie mať aj väčšiu rezervu, ak by boli problémy a pôrod skorší.

Ak máš hrubú mzdu cca 965eur a si prihlásená z minima , t.j. platíš z VZ 329,.. eur, tak ti vzniká preplatok na dnp.Tiež som takto platila a doposial som si ten preplatok nevyžiadala vrátiť, lebo mi to zle vyrátali (podla mna) a najprv chcem toto reklamovať, no nie su to významné sumy, tak to nechávam tak zatial.

Ešte k tomu, že ak jej stačí z dnp získať nárok na materské len z minima, resp. ešte z nižšej sumy, tak u nej sa dá použiť aj nasledovný postup, ak by sa nedarilo otehotnieť. Prihlási sa z minima, bude platiť 270dní, potom sa odhlási a prihlási sa nanovo tesne pred nástupom na md (samozrejme nesmie byť medzera od ukončenie do nového prihlásenia viac ako 460dní, len vtedy to vychádza tak, že splna tých 270dní v poslendých dvoch rokoch. Samozrejme toto platí podla teraz účinného zákona, ak niečo zmenia napr. od 1.1.2012, tak to už takto nemusí platiť. Lebo pre nu nie je ani výhodné, aby jej rátali materské zo "skutočného" vym.základu z DnP, ked pre nu je pravdepodobný VZ vyšší ako ten skutočný (skutočný vz z dnp je 329,.. - (maximum - VZ zo zamestnania)).

Ak by si bola PN a nemala 270dní splnených z dnp, tak ako píšu baby, nárok ti vznikne len zo zamstnania a dnp treba platiť. Za obdobie PN ti preplatok vznikať nebude, lebo v tomto období nemáš zo zamstnania žiadny VZ, tj. neprevyšuješ maximum (to len pre presnosť, ak by ti to vracali a zdalo by sa ti to málo)

tak nech sa darí a vyjde to 😉
baby ti šikovne radili

mandm
28. jan 2011

ahojte, od 1.10.2010 si platim DNP z maxima, t.j. 49,10 ale som aj zamestnana a chcem odpocitat tuto sumu o ciastku, ktoru si platim zo zamestnania. Ale v SP mi zenska povedala, ze sa to da len tak, ze si po 3 mesiacoch poziadam o subeh 😠 comu som ja porozumela tak, ze ok 3 mesiace platim 49,10 a potom mi povedia kolko budem musiet platit po odpocitani ciastky zo zamestnania. Ale teraz som tam volala a druha pani mi povedala, ze na nieco take mam narok az po 6 mesiacoch a musim urobit zmenu. Alebo sa odhlasit a znovu prihlasit. Ako to teda je? Velmi tymto veciam nerozumiem ☹ Chcem len platit menej, kedze som aj zamestnana 😅

martinex
28. jan 2011

@mandm zmenit vysku mozes az po 6tich mesiacoch... alebo sa odhlasit a nanovo prihlasit 😉

mandm
28. jan 2011

@martinex a dalo sa to urobit hned na zaciatku? lebo ak ano tak tu zensku asi roztrhnem 😠

martinex
28. jan 2011

@mandm co myslis? zeby si si platila len ten rozdiel medzi maximom a tvojou mzdou? ak myslis toto,tak hej...ja tak platim,od zaciatku,len rozdiel max VZ a mojho VZ z prac.zmluvy

mandm
28. jan 2011

@martinex ano, presne toto myslim 🙂 no nech si ma ta zaba nepraje. Taketo zbytocne komplikacie a keby som sa jej hned na zaciatku na toto nepytala! 😠 a dakujem 🙂

martinex
28. jan 2011

@mandm no tie tetusky na socialke zvacsa toho vedia menej nez my.... ja si preto kazdu info overim aspon z 3 zdrojov 😉