Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
31. jan 2011

@veronkaj aby si mala vyplatenú PN aj z DNP musí uplynúť 270 dní poistenia, čiže v tvojom prípade je to ku koncu júla cca 21.7. ak som dobre rátala. PN budeš mať samozrejme po tomto dátume z maxima (spolu so zamestnaním). Ak by si išla na PN skôr ako uplynie 27O dní poistenia DNP, PN sa ti bude vyplácať iba od zamestnávateľa. Pokiaľ budeš na PN, ktoré budeš čerpať aj z DNP, tak vtedy sa poistné neplatí.
Ak sa Vám nedarí a nechceš teraz platiť môžeš ho zrušiť a prihlásiť sa nanovo (najneskôr do 8tt) pozor však musí byť splnená podmienka od tohto nového poistenia, aby trvalo min. 26tt do nástupu na materské a za posledné dva roky, musí byť podmienka 270 dní poistenia do pôrodu (keď zrátaš zrušené+nové poistenie). V tomto prípade však PN (rizikové tehu) čerpať nestihneš, iba materské.

xpetka1x
31. jan 2011

pocas materskej plati za mna dnp poistovna teraz ked sa predlzila materska o mesiac tak tiez sa to rata??

loobka
31. jan 2011

ahojte, potrebovala by som poradit. TP mam 15.4.2011, od 5.5.2008 som zamestnana, od 23.6.2010 (296 dni do TP) si platim DNP z min VZ, tak aby po scitani mi vychadzala maximalna materska. 27.1.2011 (218 dni DPO) ma lekarka vypisala na PN. Ovplyvni tato PN nejako DPO, ktory si platim co sa tyka materskej? Je mi jasne, ze nemocenske davky pocas PN budem dostavat len z toho, co za mna odvadzal zamestnavatel.
vopred dakujem

tinara23
31. jan 2011

@loobka nie neovplyvní. Momentálne sa ti PN bude rátať zo zamestnania z roku 2010. Materské sa ti bude rátať zo zamestnania za rok 2010 a z DNP za obdobie od 23.6. 2010.31.12.2010.

tinara23
31. jan 2011

@xpetka1x počas materskej DNP neplatíš, ale doba poistenia sa ti ráta ako keby si platila. Samozrejme neplatíš ani tých pár týždňov čo predlžili materskú a do dní poistenia sa to ráta. 🙂

loobka
31. jan 2011

@tinara23 dakujem za rychlu odpoved. Je fajn, ze existuje takato stranka..a este lepsie je, ze su tu ludia, ktori vedia poradit 🙂 dakujem este raz

lubenak
31. jan 2011

Aj ja sa potrebujem poradiť. Som zamestnaná od 08/2009. Dobrovoľné nemocenské poistenie si platím od polovice júla 2010. Chcem sa opýtať, ak teraz vo februári 2011 zruším platenie DNP a opäť si ho začnem platiť, keď zistím, že som tehotná - z čoho sa mi bude počítať výška materskej, ak by bol pôrod ešte v roku 2011? Nechcem urobiť chybu tým zrušením DNP, aby som neprišla o to, čo som sociálnej poisťovni už zaplatila. Ďakujem vopred za všetky rady. PS: Ovplyvnilo by nejak výšku materskej to, že budem od 1. augusta nezamestnaná na úrade práce, s tým, že si teda budem platiť DNP? Ešte raz ďakujem.

katulikzlatulik
31. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat. Vie mi niekto poradit? Ak som na RD evidovana ako zamestnana a od 23.4.2010 si platim DNP minimalne a od 1.11.2010 max.,cize 49.10 Eur mesacne. Ak by som nastupila na PNku od 1.2.2011 z coho mi ju vypocitaju? A papier od marodky mam odovzdat len na socialke alebo aj zamestnavatelovi hoci som na RD? Neoplvyni vyplacanie PN vysku materskej, na ktoru nastupim od 15.3.2011?

mariro
1. feb 2011

@katulikzlatulik ak nastupis na PN 1.2. tak tvoja PN bude vyplacana z minima,pretoze z maxima si este nesplnila podmienku poistenia v trvani 26 tyzdnov.PN nijako neovplyvni tvoju dalsiu MD.
PNku je treba dorucit na Socialny urad, zamestnavatel s tym nema nic.
Ale aj MD budes mat len z minima plus od zamestnavatela,lebo ak nastupis 15.3. na MD,stale nebudes mat uplynutych 26 tyzdnov od zvysenia. ☹

katulikzlatulik
1. feb 2011

@mariro takze si zbytocne platim teraz maximum? ani mi to nezpriemeruju nejako?

mariro
1. feb 2011

@katulikzlatulik priemerovali by ti to ak by si robila iba zmenu VZ,ak si sa odhlasila a prihlasila s novym max.VZ tak veru nie.

katulikzlatulik
1. feb 2011

nie nie, ja som sa normalne od 21.4. prihlasila na DNP s minimom... a od 1.11. som urobila len zmenu po 6tich mes. som si sumu zvysila na max., cize 49.10 eur... DNP vkuse trvalo, len som si zvysila sumu...

tinara23
1. feb 2011

@katulikzlatulik keď si teda urobila iba zmenu, tak PN ti vypočítajú z obdobia 21.4.2010-31.12.2010 priemerom. PN ti neovplyvní výšku materskej.

katulikzlatulik
1. feb 2011

a ak poberam rodicovsky prispevok, tak nemozem aj PN? cize by som sa musela odhlasit z rodicovskeho za ten cas, co by som bola PN?

katulikzlatulik
1. feb 2011

@tinara23 takze asi aj matersku mi takto budu pocitat, co?
a este to plati, ze kedze som nemala ziaden prijem v roku 2010 od zamestanvatela a teraz idem na matersku, tak bude sa pocitat z pravdepodobnej mzdy keby som nastupila alebo ako?

no mne to vyslo nejakych 238,-Eur za februar.. co je dost malo, kedze rodicovsky mam 190,-eur

dituska1
1. feb 2011

ahojte
kedže rieším svoj problém finančný tak chcela by som sa informovať
môj problém spočíva v tom že rozmýšlam dať sa vypísať na PN som v 13tt. zamestnaná som od 01.05.2008 až do teraz od 13.08.2010 si platím DNP a to v sume 28,33 co mi vypočítali na socialke z maxima. Môj hrubý príjem mesačný je 472,68 eur. tak chcem sa opýtať aká mi výjde suma na PN-ke ???? mohli by ste mi pomôct dakujem

tinara23
1. feb 2011

@dituska1 ak by si sa teraz dala vypísať na PN, tak PN ti bude vyplatená iba zo zamestnania, z príjmu akého uvádzaš a to 1-3 deň 25% a od 4.dňa 55% z hrubého príjmu. Z DNP ešte nesplňaš podmienku trvania poistenia min. 270 dní, PN z DNP môžeš čerpať ak správne rátam až po 8.5.2011 a vtedy to budeš mať z maxima, t.j. z VZ 1116 eur, čiže cca 610 eur. Ak pôjdeš na PN teraz, tak nezabudni DNP platiť, ak pôjdeš neskôr z DNP, tak vtedy platiť nemusíš. 🙂

tinara23
1. feb 2011

@katulikzlatulik materskú by ti mali vyrátať z pravdepodobného VZ zo zamestnania čo si mala predtým a keďže si platíš DNP, tak aj z DNP, max. však z VZ 1116 eur. Ale ešte túto info prever.

ka.
1. feb 2011

Ahojte. Mám na vás dotaz - pokúšam si to tu priebežne čítať, je toho fakt veľa 🙂 trochu nerozumiem tomu - odhlásiť sa z maxima a nanovo sa prihlásiť...- čo to znemená? Chcem sa dozvedieť viac o tom platení DNP - som totiž doma s 19mes. dcérkou, bola som zamestnaná na TPP - chcem si to platiť kôli tomu, aby mi, ak sa podarí a otehotniem opäť - boli vyplácané vyššie peniaze. Ak to správne chápem - stačí sa prihlásiť min. tích 270 dni pred pôrodom, platiť si to a automaticky by to malo byť v mojom prípade splnené? ďakujem za odpoveď!

tinara23
1. feb 2011

@ka. musíš mať splnenú podmienku poistenia 270 dní do pôrodu. Poistiť sa môžeš v rozmedzí vymerivacieho základu 329,xx eur - max. je 1116 eur, z toho platíš 4,4% a materská sa vypočíta 60% z VZ, ktorý si vyberieš. Je lepšie sa poistiš skôr ako otehu, ak by si náhodou porodila skôr, aby si mala splnených tých 270 dní. K tomu odhláseniu a nanovo prihláseniu uvediem príklad : kočka sa poistí napr. od mája 2010 z minima 329 eur a zrazu sa rozhodne zmeniť VZ na maximum, ale môže iba po polroku, ale ona to chce po mesiaci, tak spraví to, že sa odhlási a prihlási z maxima, vtedy musí mať splnenú podmienku z tohto nového poistenia min. 26tt do nástupu na materské, ale samozrejme aj 270 dní. Materská sa jej ráta už z maxima. Kočky to robia aj tak, že sa napr. 4mesiace poistia a potom ukončia DNP a až keď budú tehu (najnesôr do 8tt) sa znovu prihlásia na DNP. Len musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia za posledné dva roky (bude sa ti tam rátať aj zrušené poistenie) a 26tt do nástupu na materské.

ka.
1. feb 2011

@tinara23
dakujem - takze ja si urcim sumu, napr. 100O eur a z toho vyplyva ze budem platiti DNP 44eur min 270 dni a tym padom sa mi o tu sumu - co vyrataju z plateneho - zvysi materska? to len ako zhrnutie, ci som to pochopila ako sa patri.

tinara23
1. feb 2011

@ka. ešte sa opýtam si stále zamestnaná, brala si zo zamestnania materské ?

ka.
1. feb 2011

ano, stale som zamestnanec - to je asi tiez dolezite, ze?

tinara23
1. feb 2011

@ka. áno, lebo materské sa ti vyráta z pravdepodobného VZ zo zamestania, ak budeš stále zamestnaná. Ale samozrejme poistiť DNP sa môžeš, len neporadím z akého VZ. Ale baby sa poistujú aj z maxima. Tebe sa potom pri materskej sčíta VZ zo zamestania +DNP, ale maximum VZ 1116eur, z ktorého dostaneš 60% materskú. Ten VZ na DNP si zisti, v tom nemám ja celkom jasno, keď je materská aj z pravdepod. VZ.

ka.
1. feb 2011

hm, trochu tomu limitu nerozumiem... materska sa mi vyrata zo zakladu co mam od zamestnavatela + zo sumy, co som si platila DNP. Prepac, nerozumiem tej poslednej vete..... mozem sa nozmalne na socialke spytat a povedat im, co mam v plane, nech mi poradia? Vdaka za trpezlivost 🙂

tinara23
1. feb 2011

@ka. z tvojej hrubej mzdy sa ti vypočíta materská + z vymeriavacieho základu z DNP, ktorý si určíš. Avšak ak by si prekročila max 1116,-eur (napr. zo zamestnania máš hrubý príjem VZ 500eur a ty sa DNP poistíš z 1000eur=1500 eur spolu), tak viac ako 60% z VZ 1116,- eur nedostaneš. Skús aj na sociálke získať nejaké info, aj keď tu baby niekedy viac vedia ako oni 😠

ka.
1. feb 2011

Dakujem velmi pekne, mam v tom jasne, uz aspon viem na co sa ich mam presne spytat. Pekny den prajem!! 🙂 🙂

- odpoved pre TINARU23

mirca
1. feb 2011

Ahojte, mám TPP ale som na rodičovskej "dovolenke" a som DNP. Pochopila som dobre, že platím len rozdiel medzii VZ a sumou poistného? Platí za mna zamestnávateľ automaticky, alebo mu to treba oznámit? ... volala som totiž na socialku a pani mi povedala, ze mam zaplatit plnu sumu ☹ dakujem

katulikzlatulik
1. feb 2011

@tinara23 no aj ja som nieco take pocula... a s papierom na nastup na MD mam ist na socialku, ci aj k zamestnavatelovi?

tinara23
1. feb 2011

@katulikzlatulik podľa mňa aj k zamestnávatelovi aj na sociálku, kedže ti ju bude platiť aj zamestnávatel aj sociálka z DNP.