Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankohrasko
3. feb 2011

@lubica69 idem pocitat 😠 takze sedi???

zuzka858
3. feb 2011

@lubica69 nie, mne prave menej, zo 650 € je 1,4 % 9,1 € ja + 9,1 € zamestnavatel + 20,54 € DNP to je spolu 38,74 €. tak neviem co je zle.

jankohrasko
3. feb 2011

@lubica69
@zuzka858
uz som na to asi prisla "limity" 😝 😠 😨 😵
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/catego...

badisa
3. feb 2011

Ahojte baby,vedela by mi nejaka poradit ci mam vsetko ok a kolko budem mat pn a matersku?som zivnostnicka od februara 2010 si platim dobrovolne nemocenske z plneho vymeriavacieho zakladu...som momentalne v piatom mesiaci tehotenstva a od 10.01.2011som na pn a budem asi az do materskej...vraj nemusim platit teraz DNP,budem mat matersku aj pn z plneho vymeriavacieho zakladu???dakujem za vasu odpoved

jankohrasko
3. feb 2011

@badisa ak mas splnenych 270 dni DNP, tak ano. PN z DNP by malo ist 55% a materska by mala byt 60% z DNP 34 tyzdnov.
Uz ked si na PN, uz sa DNP neplati. Treba PN nahlasit do tusim 3 dni.

zuzka858
3. feb 2011

@jankohrasko ja som tiez o tom uvazovala. dakujem

badisa
3. feb 2011

a nevadi ze si nebudem teraz platit, nedotke sa to materskej?pn som uz odniesla a vlstne splnenych tych 270 dni mam ...este jedna otazka rata sa pn a materska 30dni kaledarnych alebo 20 pracovnych alebo cisto iba tie percenta z tej sumy vymeriavacieho zakladu?dakujem

mariro
3. feb 2011

@badisa PN a materska sa rata za vsetky dni v mesiaci,cize za kalendarne...ak je v mesiaci 31 dni tak PN bude za 31 dni 😉

jankohrasko
3. feb 2011

@mariro @badisa ako pise mariro, rata sa to na kalendarne dni, takze ked bude februar 28 😀 Rata sa to podla denneho vymeriavaceho zakladu DVZ
http://www.socpoist.sk/szco/1534s
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osob...
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk

lubica69
3. feb 2011

@jankohrasko takže sedí??? 😉
@badisa pýtala si sa či teraz nemusíš platiť Počas PN ti DNP stále plynie len si oslobodená od platenia 🙂

kikula13
3. feb 2011

čaute baby,momentalne som na materskej ,chcem sa spytať,ked mi skonči materska a budem poberať rodičovsky prispevok,či môžem isť aj na PN.

dendy1
3. feb 2011

ahojte, prosím poraďte mi: od 21.4.2010 som si platila DNP, normálna som bola aj zamestnaná. Od 27.1.2011 som nastúpila na MD. dnes som zaplatila ďalší šek na DNP. Počas poberania MD nemusím platiť? Treba sa odhlásiť, alebo prerušiť? Alebo len neposielať platby?
Začať opäť platiť po obdržaní poslednej MD?
Ďakujem za objasnenie mne neznámej problematiky 😀

badisa
3. feb 2011

Dakujem vam uz to chapem lepsie;))

rakovcanka
3. feb 2011

ahojte baby, chcem sa spytat, do tych povinnych 270 dni nemocenskeho poistenia sa pocita len DNP alebo aj nemocenske poistenie, ktore platil zamestnavatel za mna?

mariro
4. feb 2011

@kikula13 ano mozes ist na PN i pocas rodicaku 😉

mariro
4. feb 2011

@dendy1 ku dnu nastupu na MD je potrebne mat vsetko uhradene a pocas MD neplatis,nemusis nikde nic ohlasovat,oni to vedia.Po skonceni MD budes bud pokracovat alebo treba pisomne podat odhlasku,ak by si ju nepodala a neplatila tak ti vznikne nedoplatok ktory budu od teba vymahat,tak treba dat pozor. 😉

gabi306
4. feb 2011

@tinara23 jeeej dakujem ti za odpoved..ja uz tehotna som.som v 7 mesiaci takze mi uz nic nepomoze poberat matersku..zostava mi uz len rodicovsky prispevok..dakujem velmi moc! doktor ma ma teraz 8.februara vypisat na matersku dovolenku..mam ist hned v ten den na socialku a vsetko si vybavit?

tinara23
4. feb 2011

@rakovcanka tých 270 dní DNP potrebuješ mať, ak nemáš ukončené nejaké iné nemocenské poistenie. Čiže ak si v PP, tak potrebuješ mať 270 dní poistenia z DNP, ak si bola v PP a máš ukončené nemocenské poistenie od zamestnávateľa, tak stačí byť poistená 26tt do nástupu na materské, ale musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia za posledné dva roky do pôrodu (ukončené poistenie+DNP).

rakovcanka
4. feb 2011

@tinara23 dakujem za odpoved, tak ak to spravne chapem ak som pracovala na tpp 6 mesiacov a potom 6 mesiacov absolventska prax z uradu prace, a platili za mna odvody, mam ukoncene nemocenske poistenie za dva roky vlastne 12 mesiacov? lebo tpp mi skoncil 2009 december a absolventska prax september 2010 tak splnam podmienku uz len tych 26tt?

jasminet
4. feb 2011

baby od 1.1.2011 sa zvysil vymeriavaci zaklad ci uz davnejsie? 😅 lebo si stale veselo platim 14€ a pozeram, ze vy tu pistete 14,47€ tak nech nemam nejake nedoplatky 😉 diky...

tinara23
4. feb 2011

@rakovcanka neviem či tá absolvenská prax sa ti do toho ráta, lebo ak to bolo iba z úrade práce tak predpokladám, že neplatili za teba nemocenské. Ak si mala TPP, ktorý ti skončil 12/2009, tak termín pôrodu by si mala mať najneskôr do 12/2011, aby si splnila 270 dní sa posledné dva roky do pôrodu. Potom sa ti stále priratávajú mesiace a už by si to nestihla. Ak nie si tehotná najlepšie je sa poistiť z maxima a splníš podmienku 270 dní bez problémov.

tinara23
4. feb 2011

@jasminet od 1.1.2011 je to zvýšené, takže ak tak zaplatíš teraz vo februári je to ok 🙂

rakovcanka
4. feb 2011

@tinara23 chcem sa zaregistrovat na DNP v pondelok, teda 7.februara..nevies nahodou kedy bude treba platit prve poistenie? a este by som chcela vediet, kolko by vychadzala materska z minimalnej sumy z VZ...ak by som teda nezvolila max.sumu

jasminet
4. feb 2011

@tinara23 super, diky, uz som sa bala, ze som zaspala dobu 😀

tinara23
4. feb 2011

@rakovcanka ak sa poistíš od 7.2., tak prvé poistenie budeš platiť do 8.3., vždy mesiac pozadu do 8. v mesiaci. Môžeš platiť v rozmedzí od vymeriavacieho základu 329,xx-1116,xx eur. Z vymeriavacieho základu, ktorý si vyberieš budeš platiť 4,4% a materská sa ti vypočíta ako 60% z VZ. Čiže príklad : zvolíš si 1000 eur, budeš platiť 44,00 eur mesačne a materská by bola 600 eur. Neoplatí sa ti platiť z minima, lebo to vychádza ako výška RP a ten by si tak či tak dostala, keby si nebola DNP poistená. Môžeš to urobiť ešte tak, že sa síce poistiš pár mesiacov z minima a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr do 8tt. zrušíš poistenie a hneď nanovo sa príhlásiš z maxima, len pozor musí byť splnená podmienka 26tt do nástupu na materské a 270 dní zrušené DNP+nové DNP) a vtedy by si mala max materskú 670 eur.

rakovcanka
4. feb 2011

@tinara23 dakujem ti ozaj velmi pekne, si mi velmi pomohla...cize ja mozem platit poistne napr z VZ 800 eur?

tinara23
4. feb 2011

@rakovcanka samozrejme je to na tebe, aký VZ si vyberieš, v tom rozmedzí, ktoré som uviedla. A ešte , ak by sa ti nedarilo otehotnieť hneď a prihlásiš sa z 800 eur, môžeš to neskôr využiť aj na rizikové PN.🙂

rakovcanka
4. feb 2011

@tinara23 tak to by bolo plus pre mna...ale dufam, ze sa mi podari otehotniet...s manzelom sme sa zacali snazit len som sa obavala ci uz sa mozme..vies aby som nepresvihla narok na tu vyssiu matersku, aby som stihla splnit tych 270 dni..takze si mi fakt pomohla dakujem este raz 🙂

macac17
4. feb 2011

@tinara23 Ahoj tinara, vedela by si mi tiez poradit prosim? Od 3.9.2010 si platim DNP popri zamestnani ,do maxima mi to vypocitali doplacat zhruba 15,20 Eur. Dostala som vypoved a zamestnana som ale bola iba do 31.januara 2011, a teraz od februara som nezamestnana. Prave som zistila ze uz zaciname 8 tyzden tehotenstva, takze som bola tehotna uz popri odchode zo zamestnania.
Neviem co mam robit s DNP, je to este len 5 mesiacov co si vlastne doplacam do maxima, teraz som ale nezamestnana a tak neviem ci sa mam odhlasit a znovu prihlasit s tou maximalnou mesacnou sumou 49,10 EUR,
alebo mam pokracovat este 4 mesiace do 270 dni v plateni tych 15,20 EUR ako doteraz,
alebo mam pockat kym uplynie 6 mesiacov platenia (3.marec) a spravit iba zmenu v palatbe a navysit si to potom. Neviem ako by mi vlastne vypocitavali matersku, pripadne este mozno PN pred materskou a nasledne rodicovska dovolenka... docitala som sa na socialnej poistovni, ze od 1,1,2011je ochranná lehota v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov - zmanema to ze sa bude materska pocitat z mojho prijmu v roku 2010 ked som este pracovala? zaratava sa tam nejak aj to DNP? dakujem

tinara23
4. feb 2011

@macac17 skús prosím ťa túto otázku smerovať na @gapa , čo sa týka ochrannej doby, nechcem ti odpovedať na niečo čo som si nie istá.