Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

macac17
4. feb 2011

@tinara23 dakujem preposlem, a co sa tyka DNP mi nevies poradit?

tinara23
4. feb 2011

@macac17 nechcela som do toho kafrať, lebo možno to bude mať súvis jedno s druhým a preto ťa nechcem mýliť. Každopádne tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude od 3.9-31.12.2010, čiže zmenou by sa nič nevyriešilo. Bežne sa to robí, keď máš ukončené nemocenské poistenie od zamestnávateľa, tak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš z maxima, stačí vtedy do nástupu na materskú byť poistená z tohto nového poistenie 26tt , čiže najneskôr to urobiť do 8tt, čiže ak by si to išla v pondelok zrušiť a od utorka by si sa poistila z maxima, tak 9.8. 2011 by ti uplynulo tých 26tt, tak neviem kedy nastupuješ na MD. Ale každopádne počkaj na odpoveď na gapu, aby si niečo nepokazila 😉

macac17
4. feb 2011

@tinara23 Dakujem tinara, este neviem kedy mam termin na matersku, doktorka mi ma az o dva tyzdne vystavit preukaz a ostatne podrobne vysetrenia, ale ked som si to tak sama ratala tak asi 10.8.2011 by som nastupovala na MD, co je asi dost na tesno s tym datumom 9,8. Keby som spravila teraz tu zmenu a nahodou isla pred materskou na PN tak by mi vlastne nevyplatili nic keby som po novom prihlaseni nemala 26tt? takze sa mi to asi vobec neoplati menit? Ak to teda dobre chapam, matersku v roku 2011 mi budu vyplacat z DNP z toho obdobia IX-XII 2010, a v dalsom roku 2012 to bude z coho vyratane? (ak z roku 2011 tak by sa mi teoreticky oplatilo si to navysenie, ci nie?) 😖

tinara23
4. feb 2011

@macac17 nie, materskú budeš mať iba z toho obdobia 2010 (to je tvoje rozhodujúce obdobie) vyrátanú a takú ju budeš mať aj v roku 2012. Ale neboj snáď gapa pomôže 🙂 Ináč zaujíma ma jej odpoveď, ak si jej posielala IP a odpovie ti rada by som si to prečítala. ďakujem 🙂

macac17
4. feb 2011

@tinara23 dam ti vediet, ak mi odpise 🙂 z tvojho pohladu -keby si len zmenim od marca sumu na najvyssiu, viem to potom este nejak v buducnosti "vyuzit", alebo by to bolo uz zbytocne? myslim pre pripadnu PN napr...

gapa
4. feb 2011

@macac17
ak tvoje zamestnaie trvalo aspon 270dní, bola si v čase ukočnenia nem.poistenia=prac.pomeru tehotná, tak ti zo zamestnania plynie ochranná lehota 8mesiacov (ak skončil PP najskôr 31.12.2010, resp. v r.2011). Ochranná lehota zo zamestnanania ti však prestane plynúť, ak by ti vzniklo nové nem.poistenie (nový prac.pomer, nové dnp).

Ak teda budeš nadalej platiť toto dnp (bez odhlasovania a nového prihlásenia) a na md nastúpiš do 8mes. od ukončenia PP, tak ti vznikne nárok na materské z DNP (z rozh. obdobia 3.9.-31.12.2010) a aj v ochrannej lehote zo zamestnania (ak trval tento PP celý rok 2010, tak z obd. 1.1.-31.12.2010). Treba od lekára vypýtať žiadosť o materské 2x a príp. od zamestnávatele si vyžiadať Potvrdenie zaemstnávala o zamestncovi pre uplatnenie nároku na nem.dávku (asi toto nie je úplne presný názov toho tlačiva), aby to nemuseli zo SP žiadať, to by mohlo predlžiť čakanie na materské.

Máš nárok aj na nemocenské, ak by bolo treba, a podla mna aj z dnp a aj z prac.pomeru.

Dalo by sa možno aj nanovo platiť z maxima, ale to nemá pre materské väščí význam a možno už je to ozaj aj na hrane, ak by boli príp. problémy a išla si na PN, tak by bola v tom prípade rátaná len z minima a len z DNP.

Nezabudni po pôrode si podať prihlášku na soc.poisťovnu, aby si bola dôch.poistená štátom. Spätne sa to vybaviť nedá. Urob si kopie z toho, čo podávaš na sP a nechávaj si potvrdiť prevzatie. Prihlášku založ k zápočtovým listom do dôchodku.

tinara23
5. feb 2011

@macac17 takže verím, že odpoveď od gapy ťa potešila a ja som zase o niečo múdrejšia 🙂

kucminka
5. feb 2011

Ahojte.Mohla by som poprosit o radu.Ak by som nahodou otehotnela a toto DNP by som si zacala platit az dajme tomu od 4tyzdna tehotenstva,tak to sa asi uz neoplati,ze?Kedze to musi byt tych 270dni.Vopred dakujem za radu.

standa82
5. feb 2011

@kucminka ...nie neoplatí. Musíš mať splnených 270 dní do pôrodu. Len ak máš už ukončené nejaké nemoc.poistenie (z predch.prac.pomeru), ale zhruba od pôrodu 2 roky dozadu. Neskôr už to neplatí. Ak by si mala, potom by sa ti oplatilo, lebo by ti spočítali dni z ukonč.nemoc.poistenia s dňami v DNP.

zajko.usko
5. feb 2011

ahoj, chcela by som sa opytat - som uplne neskusena s tymito vybavovackami - musim si ziadost podat LEN v mieste mojho trvaleho bydliska? neda sa to na pobocke?

kucminka
5. feb 2011

@standa82 a tych 270 dni sa rata len do na nastupu na matersku,teda tak do 34.tyzdna tehotenstva?

domeli
5. feb 2011

ahojte poradkyne 🙂
kedysi som sa v DNP orientovala vďaka tejto téme a iným odkazom celkom dobre, teraz som však od toho upustila a prosím o radu, nakoľko to narýchlo neviem nájsť:
ako sa zaokrúhľuje aktuálna výška poistného z min. VZ? Viem, že je to 14,47 od januára 2011. Mám uhradiť 14,50e alebo 14,40e?
Ďakujem.

smejula
5. feb 2011

@domeli zaokrúhľovanie je od 1.1. na eurocenty nadol, teda treba uhradiť 14,47 eur. 😉

domeli
5. feb 2011

@smejula dík za promptnú odpoveď, idem to hneď uhradiť. Pekný víkend! 🙂

gabi306
5. feb 2011

Ahojte chcem sa este opytat ked som bola nezamestnana tak mam narok len na rodicovsky prispevok tych 190eur ale chcem sa este opytat ze kedy si presne mam on ziadat? teraz 8 februara ma moj gynekolog ide vypisat na matersku dovolenku a s tym papierom mam ist kde? do socialky alebo na urad prace rodiny a socialnych veci? som z toho mimo :/ dakujem vopred za opdpved

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 ahoj a si aj teraz nezamestnana?

gabi306
5. feb 2011

@solinkarka ano ano som aj teraz nezamestnana

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 a si prihlasena na urade prace? kolko si nezamestnana?

gabi306
5. feb 2011

nie niesom prihlasena na urade. som dobrovolne nezamestnana...robila som len bud na dohode alebo brigadne takze viem ze narok na matersku nemam ale jedine len na ten rodicovsky prispevok.len sa cchem uistit ze kde si on ziadat a hlavne kedy?

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 tak potom si platis sama odvody do poistenie? lekar ti povie co s tym papaierom 🙂

gabi306
5. feb 2011

do socialky si neplatim nic zdravotne ano.no hadam mi daco povie lebo mam takeho gynekolga co si len šomre sam pre seba :D

gabi306
5. feb 2011

@solinkarka ale dakujem 🙂

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 to mam aj ja takeho 🙂 a som v podobnej situaci ako ty...tiez keby osm otehu nemam narok na matersku iba na RP...tak mi daj potom vediet co povedal dkotor alebo ked ti tu nejake baby poradia 🙂

gabi306
5. feb 2011

@solinkarka jasne dam vediet hned ako budem vediet nieco viac 🙂 a ty si doma s dietatom alebo si tiez dobrovolne nezamestnana ?

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 ja dietatko uz nemam..prisli sme oo neho v 10tt..teraz som nezamestnana, hladam si pracu ale nejde to 😠

gabi306
5. feb 2011

tak to mi je luto..a platis si nieco? keby si si zacala teraz platit do socialky nemocenske poistenie tak mas narok kebyze nahodou otehotnies poberat matersky prispevok.kedze si nebudes platit nic tak budes poberat od statu len to co ja a to rodicovsky prispevok.tych 190eur+ davky a ten jednorazovy prispevok tych tusim 25000 este v sk to bolo teraz neviem.

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 ano viem, je to tazke teraz

gabi306
5. feb 2011

@solinkarka teraz je vsetko tazke a komplikovane :/ bohuzial musime zit tak ako nam je dane co narobime..s robotou to je az velmi tazke niekto si najde hned niekto zas nie..je to aj o stasti ..a snazite sa stale o babatko?

solinkarka
5. feb 2011

@gabi306 vo stvrtok som dostala prvu mrchu po kyretazi...cakat nejdeme a pojdem snazit hned ako ta hnusoba skonci. verim ze na druhy krat sa nam to podari uz do konca dotiahnut.

gabi306
5. feb 2011

@solinkarka tak to vam velmi prajem 🙂 drz sa 🙂