Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

margotka_ja
6. feb 2011

@tinara23 ahoj, ja si platim DNP, podmienku 270 dni mam uz splnenú, termin pôrodu mam 24.4. a ked som si to DNP bola vybiť 31.12.2009 tak mi z vymeriavaceho zakladu vypocitala maximalnu ciastku 35 €, tak si platim 30 € mesacne. Nevedela som ze maximum je uz 49 €. Nezalezi to od vysky platu??? vedela by si mi poradit ako si vypocitam kolko mi vyjde materska, ja som z toho jelen uz..

alex9966
6. feb 2011

@jankohrasko pred nástupom na PN alebo materskú z DNP musí byť podmienka poistenia min. 270 dní v dvoch rokoch pred nástupom na PN. aby bol nárok na maximálnu materskú tak musí byť poistená z max. vymeriavacieho základu aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú. ja som momentálne na PN z povinného poistenia. v sociálke mi poradili aby som si uplatnila aj poistenie z dobrovoľného poistenia, to znamená nebudem si musieť platiť poistné (26 týždnov pred nástupom na materskú) a nárok na materskú budem mať aj tak z maximálneho vymeriavacieho základu. nemáte s tým niekto skúsenosti. zákon hovorí o povinnosti byť prihlásený alebo si aj platiť? Poradili mi to síce na sociálke ale pre istotu si to chcem ešte preveriť.

Keby ste niekto nevedeli čo skôr asi vám v pobočkách sociálnej poisťovne moc neporadia, ale skúste zavolať na telefonne číslo 02/59248969

jankohrasko
6. feb 2011

@solinkarka skus toto cislo, co napisala alex9966

@alex9966 uff, takto do potrobnosti to uz neviem, podla mna byt prihlaseny, znamena mat za to dane obdobie aj zaplatene

miriamr
6. feb 2011

@alex9966 na počudovanie Ti teta v sociálnej poradila dobre, podmienka je byť poistená, t.j. prihlásiť sa, mať zaplatené, no v čase PN alebo OČR neplatíš, no poistenie trvá - doba sa počíta

gabi306
6. feb 2011

ahojete baby prosim poradte....som nezamestnana ..som tehotna...teraz 8 februara ma gynekolog ide vypisat na matersku dovolenku..viem ze narok na matersky prispevok nemam lebo som si neplatila nemocenske poistenie ..teda zostava mi len ten rodicovsky prispevok.ale poradte prosim kam mam ist s tym papierom co mi da gynekolog na socialnu poistovnu alebo na urad prace a socialnych veci? a kedy hned ked mi ho da alebo az po porode? dakujem kocky 🙂

alex9966
6. feb 2011

@miriamr dakujem

miriamr
6. feb 2011

😉

susan32
6. feb 2011

Ahojte potrebujem poradiť. Mám synčeka ktory bude mat v novembri 3 roky.Teraz by som si chcela sporit DNP a asi tak za 2 mesiace by sme chceli začat robit na druhom dietati. Lenže v novembri by som mala nastupit do zamestanania, kebyže aspon dva tyždne pred nastupom idem na rizikove tak ako je to potom stym DNP keby mi chybal mesiac alebo dva aby som mala 270 dni.

tinara23
6. feb 2011

@margotka_ja ak si zamestnaná, tak materská sa ti bude rátať z tvojho priemerného hrubého platu 60% a zároveň z DNP 60%, s tým, že spolu to nesmie presiahnúť VZ 1116,-eur. Ak platíš mesačne DNP 30eur, tak tvoj vymeriavací základ z dnp je cca 700 eur a z toho máš teda 60% materskú.

tinara23
6. feb 2011

@susan32 Treba sa teda poistiť čím skôr, aby si stihla ísť na rizikovú PN. Počkajte so snažením pár mesiacov, aby si stihla splniť podmienku 270 dní poistenia. Ak 270 dní nebude trvať poistenie z DNP nebudeš mať vyplatené nič aj keby chýbal jeden deň.

gabi306
6. feb 2011

@tinara23 ahojete baby prosim poradte....som nezamestnana ..som tehotna...teraz 8 februara ma gynekolog ide vypisat na matersku dovolenku..viem ze narok na matersky prispevok nemam lebo som si neplatila nemocenske poistenie ..teda zostava mi len ten rodicovsky prispevok.ale poradte prosim kam mam ist s tym papierom co mi da gynekolog na socialnu poistovnu alebo na urad prace a socialnych veci? a kedy hned ked mi ho da alebo az po porode? dakujem kocky

susan32
6. feb 2011

@tinara23 ved ja chcem hned teraz si začat sporit len mi to tak vychadza že novembri mam nastupit do prace len to by som nechcela. Neda sa to tak spravit že PN by som dala len zamestnavatelovi a na DNP by som si dalej sporila?

tinara23
6. feb 2011

@susan32 nie, nemáš nárok na PN od zamestnávateľa ak nenastúpiš, iba ak by si nastúpila do zamestania aspoň na jeden deň máš nárok ísť na PN. DNP neber ako sporenie, je to iba poistenie, ak by sa ti nepodarilo otehotnieť, tak peniažky ti nikto nevráti ako pri sporení 😲

susan32
6. feb 2011

@tinara23 ano maš pravdu stym zamestnancom na to som zabudla.Ja to neberiem ako sporenie ale myslela som to tak, že by som bola už tehotna v nejakom 5 mesiaci a teda by som išla da 1-2 dni do prace a potom na PN a dostavala by som len od zamestnavatela PN a ten 1 mesiac by som si doplatila na DNP aby mi to vyšlo tych 270 dni. 😉

tinara23
6. feb 2011

@gabi306 musíš ísť na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. S rodič.príspevkom sociálka nemá nič spoločné.

miriam_x
6. feb 2011

Viem, že tu riešite hlavne MD, ale ja by som potrebovala poradiť, kedy prosím vás vznikne nárok na nemocenské dávky z DNP ak prac. pomer trvá od 8/2010 a DNP od 2/2011? Už mám z toho vážne chaos. ☹

tinara23
6. feb 2011

@miriam_x nárok na nemocenské dávky zo zamestnania máš nárok hneď od nástupu do PP a z DNP po 270-tich dňoch poistenia. Čiže ak správne rátam a si poistená z DNP od 1.2., tak koncom oktobra 2011 máš nárok na PN.

miriam_x
6. feb 2011

@tinara23 Takže z DNP sa počíta samostatne 270 dní? Myslela som si, že stačí 270 dní byť nemocensky poistená.

miriam_x
6. feb 2011

A niekde som čítala ešte niečo o 26 týždňoch, bolo to práve v prípade zamestnanca a DNP, to už neplatí? Alebo som to len nesprávne pochopila?
Som rada, že existuje takáto stránka a hlavne takíto ľudia, ktorí sú ochotní poradiť, pretože ja už sa v tom naozaj nevyznám, a keď so to ešte aj stále mení ... 😖

maslarova
6. feb 2011

tinara23 dakujem za odpoved 🙂

lucida11
6. feb 2011

@skrecok skoda:( ale dakujem ze si mi poradila🙂

zabka132
6. feb 2011

@mariro dakujem mariro...chcela som si to len overit, lebo uz mam z toho chaos....este raz dik 🙂

baby213
7. feb 2011

Ahojte! potrebovala by som objasnit zopar veci ohladom DNP. Zamestnana som od 1.4.2010. Od 6.10.2010 si platim DNP z min. VZ. V januari som zistila ze som tehu a od 4.2. som na rizikovom, zatial do 4.3.

Otazky:

1. Kolegyna ma naplasila ze ked som na PN, do tych 270dni sa mi to nepocita?
2. Po precitani tejto stranky zistujem ze za februar ani nemusim zaplatit DNP? a to sa nejak potom preukazujem v soc. poistovni? ci som to zle pochopila?
3. Zmena vo vyske VZ sa da robit kazdych 6mes.? tazke ak si chcem zvysit matersku mala by som si platit z max. vymeriavacieho zakladu min. 26tyzdnov pred porodom. Ked mi termin porodu vychadza koncom sept. zaciatkom okt., staci mi ist v aprili do soc. poistovni a odhlasit sa z min a prihlasit sa na max? bude ten april stacit?
4. Hrubu mzdu mam 610Eur/mes takze by som nemusela platit celych 49Eur z max. VZ. Vedeli by ste mi poradit kolko mi bude stacit platit? lebo ked som bola v soc. poistovni, pani ma odbila s tym ze moj plat s tym kolko si budem platit nic nema.
5. Kedy sa odhlasuje z DNP, hned po porode?

Dakujem vopred vsetkym za rady a odpovede 🙂

tinara23
7. feb 2011

@miriam_x pokiaľ máš trvalý pracovný pomer, tak sa DNP počíta samostatne, ak by si mala zrušený PP a ukončené nemocenské poistenie, tak DNP sa k nemu pripočíta.

tinara23
7. feb 2011

@miriam_x vidím, že sa ešte pýtaš na tých 26 tt, platí to ak máš ukončené nejaké nemocenské poistenie a vetdy ti stačí z DNP 26tt (spolu s ukončeným a novým poistením musí trvať 270 dní). Alebo 26tt musí byť dodržaných ak máš DNP a odhlásiš sa a prihlásiš napr. na vyšší VZv tedy musím byť splnená podmienka 26tt do nástupu na MD, ale spolu so zrušeným poistením DNP musí trvať 270 dní, toto je bez ohladu na to či si, alebo nie si zamestnaná.

tinara23
7. feb 2011

@baby213 k tvojim otázkam :
1 . Keď si PN, tak DNP sa ti samozrejme počíta do dní poistenia, ale v tvojom prípade, keďže si DNP poistená iba od 6.10.2010, tak PN budeš mať iba od zamestnávateľa, z DNP ešte nemáš nárok, až po uplynutí 270 dní.
2. Pokiaľ nemáš nárok na dávku z DNP, tak ho musíš naďalej platiť, čiže aj vo februári atď. Prestaneš platiť a poistenie sa ti bude stále počítať do doby trvania, keď ti budú vyplacať PN, alebo materskú z DNP.
3.4. Zmena VZ sa dá robiť každých 6mesiacov, ale pre teba je to zbytočné, nakoľko tvoje rozhodujúce obdobie pre nárok na materskú je zo zamestnania od 1.4.2010-31.12.2010 a z DNP od 6.10.2010-31.12.2010 (ak by si z DNP nič nerobila) . Ak chceš zvýšiť DNP, môžeš to urobiť tak, že sa z poistenia odhlásiš a od nasledujúceho dňa prihlásiš a to z rozdielu max. VZ 1116,xx a tvojho hrubého platu 610,-eur. Čiže vychádza to na VZ 506 eur. Môžeš ho zaohrúhliť na 520, aby si mala rezervu. Ak by si toto urobila, tak musíš mať splnenú podmienku od tohto nového poistenia 26tt do nástupu na materské (čiže musíš to urobiť najneskôr do 8tt tehu) a zároveň musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia (zrušené+nové poistenie) . 270 dní ti uplynie cca 2.7.2011 a 26 tt, ak by si zmenu urobila od 9.2.tak od 9.8.2011. (pozor tých 26tt musíš stihnúť do nástupu na materské) . Dátumy si ešte prepočítaj.
5. Z DNP je škoda sa odhlásiť po pôrode, ak z neho čerpaš materské, tak neplatíš počas tej doby nič a dni poistenia sa ti rátaju a na konci materskej sa rozhodneš či ho chceš zrušiť, alebo si ho necháš a môžeš využiť trebárs na PN, OČR, ale samozrejme to už budeš musieť platiť.

baby213
7. feb 2011

@tinara23 - dakujem ti za vycerpavajuce odpovede 🙂

Ked si platim od 6.10.2010 a chcem si ist zvysit ten vymeriavaci zaklad, da sa zmena spravit aj teraz 10.02.2010? Kedze som v 6tt, tak to v podstate stiham. 26tyz bude 10.08. a termin budem mat az koncom sept./zac oktobra. Takze fajn. Len neze pridem do SP a prijemna pani ma posle docerta ze este neubehlo 6mes. Ci ked to idem zrusit je to jedno? a zahlasit sa musim az na druhy den? alebo to mozem spravit sucasne?

tinara23
7. feb 2011

@baby213 zrušiť poistenie sa dá kedykoľvek, akurát zmena je za pol roka, ja som to presne tak isto robila. Samozrejme, že to urobíš súčasne, v ten istý deň sa odhlásiš a zároveň v ten istý deň aj prihlásiš akurát príhláška bude s dátumom od nasledujúceho dňa. Načo by si dva krát chodila. 😉

baby213
7. feb 2011

@tinara23 - dakujem mooooc pekne, velmi si mi pomohla. Teraz uz zostava len v poriadku donosit nasu fazulku. Prajem vela stastia pri snazeni!!! pekny zvysok dna 🙂

inuska29
7. feb 2011

Ahojte kočky...
Nemam konkrétny dotaz ohľadom mojej osoby...som pripoistena od r.2006..pohoda...
Chcem sa skôr opýtať,či niekto /niektorá z Vás nezaregistrovala nejakú zmenu v socialnej poisťovni
s platnostou febr.2011,ktora sa týka DNPO.

Manžel ma niečo medzi rečou dnes strašil....ja som si akurát v novembri 2010 zmenila výšku platieb výmerov....na 49,1e, čo je tuším strop..
Dikes Inuska