Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
8. feb 2011

@hhenike - ano, možes to tak urobit- 3 mesiace prihlasena z minima, potom odhlaska a hned prihlaska z maxima... to ti musi trvat 26tt... takže v sucte by to malo vyjst... bude tam rozdiel max. 2-3 dni.....

mima595
8. feb 2011

@hhenike - pozor, po tych 3 mesiacoch nie zmena, ale odhlaska a znova prihlaska

kikula13
8. feb 2011

@mariro dakujem ti velmi pekne.

kaktusik007
8. feb 2011

@mima595 ahaaa, takze takto vieme s @hhenike usetrit tri mesiace na poistnom??? - sa pytam v mnoznom cisle, pretoze som v podstate rovnakej situacii, chcem dnp zaroven aby mi skoncilo s materskou - to uz nestiham, ale tak od decembra este ano 😉
alebo potom je to tak, ze ak pojdem na ocr v roku 2012, tak mi zrataju vsetky VZ?? a spriemeruju?? alebo vezmu iba ten posledny???

mirkamurko
8. feb 2011

Ahojte,chcem sa spýtať,že čo je lepšie chcem si zvýšiť platenie DNP,ktoré si doplácam z rozdielu zo zamestnania,platím si ho od 3. 2010 mám sa odhlásiť a hned prihlásiť alebo čo,abysom to mala súbežne

hhenike
8. feb 2011

@kaktusik007 ja to kvoli tym trom mesiacom asi fakt nebudem riskovat. idem zajtra rovno z maxima. koncom roka totiz planujem druhe tehotenstvo, buduci rok teda riesit druhu matersku, tak nechcem to zbytocne komplikovat, aby tety v poistovni neboli "nervozne" a aby sa mi to nevypomstilo 🙂. Presne ako si pisala ... po 23 dnoch je to v pluse.

kaktusik007
8. feb 2011

@hhenike 😉 ja si prave zvazujem aku vysku VZ si zvolim, ale asi budem skromna... 500€ postaci... 😉

kvietok13
8. feb 2011

ahojte, mam otazocku, mozno uz stokrat omielanu, ale chceme mat s manzelom jasno. Mozno sme trosku presvihli to platenie DNP, ale predsa sa opytam. Som v 6 tyždni tehotenstva a som na PN od dnes, termin porodu je cca 2.10.2011. Asi je uz neskoro si zacat platit to DNP? alebo si mam zacat platit a vyuzijem to po porode, alebo ako to je presne? Dakujem za vystiznu odpoved. aby som vedela, ci mam ist zajtra na socialku.

tinara23
8. feb 2011

@kvietok13
1. ak si pracovala a máš ukončené nejaké nemocenské poistenie za posledné dva roky do pôrodu, tak by si ešte stihla DNP a to tak, že najneskôr do 8tt sa prihlásiš z maxima, aby si stihla podmienku 26tt poistenia do nástupu na materské, musíš však ešte splniť podmienku 270 dní nemocenské poistenia do pôrodu za posledné dva roky (ukončené nem. poistenie + nové DNP poistenie)
2. ak máš PP, alebo ak si nezamestnaná (nebola si za posledné dva roky nemocensky poistená), tak už DNP nestihneš, nestihla by si splniť podmienku 270 dní poistenia do pôrodu.
3. ak sa aj napriek tomu chceš poistiš, DNP poistenie môžeš využiť po 270 dňoch poistenia napr. na PN, alebo OČR.

mima595
8. feb 2011

@kaktusik007 - ak pojdes cez odhlasku a naslednu prihlasku... teda 3 mesiace z minima, potom odhlaska a znova prihlasenie z maxima, tak sa ti OCr v r. 2012 bude ratat od posledneho prihlasenia - teda z maxima
ak by si to urobila napr. tak, že si teraz das VZ tych 500EUR, a po 3 mesiacoch sa rozhodnes zvysit na maximum, ale das to cez zmenu VZ, tak OCR v r. 2012 bude z priemeru platieb za rok 2011 😉

kaktusik007
9. feb 2011

@mima595 diky diky diky.... chnapem 😉

enah
9. feb 2011

Ahoj, viete mi niekto poradit? studujem v Cechach, chystame svadbu , dieta, rada by som si platila dobrovolne nemocenske tu, ale trvale bydlisko mam este u rodicov na SR, a zaroven som celkom nepochopila to, ze je naozaj nutne k DNP platit aj pausalne DOCHODKOVE poistenie? min., platba je s tym vsetkym na mesiac myslim 3000kc, co je uz trochu odveci. Zaroven ak budem po svadbe este studentka, zmeni sa mi trvale bydlisko, budem mat narok platit si DNP aj v Cechach?

DNP na Slovensku: prosim Vas, ak si zacnem platit DNP na SR, vydam sa a zmenim trvale bydlisko na CR, budu mi to potom v pohode vyplacat? Aj , ak budem zamestnana v CR a stihnem tych 270dni, budem mat pravo si vybrat ktore chcem?

aaddeell
9. feb 2011

ahojte chcem vas poprosit o radu kamaratka zacala platit DNP a vcera zistila ze uz je tehotna termin porodu jej vychadza 13.10. a DNP si plati od 24.1. , ked sme to pocitali tak jej bude chybat cca 10 dni aby splnila podmienku 270 dni
co by ste robili odhlasili by ste sa, alebo to nechali tak
je potom nejaka moznost poziadat spatne a vratenie penazi?
dakujem

zanetak
9. feb 2011

ahojte, neviete mi poradiť e-mail, na ktorom sa môžem informovať ohladom DNP. dakujem

mia1111
9. feb 2011

@zanetak - ak ti môžem poradiť, kľudne napíš otázku sem, tu sú také šikovné baby, tie mi vždy perfektne poradili 😉 . Určite poradia a aj vedia toho viac, ako na sociálnom - ja som sa tam nedozvedela nič. Stretla som sa len s veľkou neochotou, baba sa tvárila, ako keby mi mala dávky z DNP vyplácať zo svojho vrecka, tak som sa zvrtla, naštudovala som si, čo som potrebovala, opýtala sa, čo som nevedela a bolo to. 😉

zanetak
9. feb 2011

ja som sa tu už raz informovala, baby poradili 🙂 , len potrebujem vedieť ešte niečo.
minulý rok som bola na rodičovskej dovolenke, potom som bola zamestnaná od 19.3.-30.9. a potom nezamestnaná. V októbri som otehotnela, začala som si platiť DPN od 28.10 /som DNP/. Teraz viem, že 26 týždnov si to musím platiť, ale včera som bola na poisťovni, iba sa informovať ohladom č.účtu lebo neviem kam som si to založila a teta mi povedala, že nie som odhlásená z poistenia, ktoré za mna platil štát, že štát platil od toho obdobia 19.3 až po včera za mna odvody/ lebo som si to tam vraj neodhlásila, pritom som tam bola minimálne 3x a pýtala sa , či tam mám všetko v poriadku/. , pritom normálne zamestnávatel za mna odvody platil od 19.3.-30.9. Tak teraz ak mi to poistenie odhlásila ku včerajšku, a DNP mi zostalo , tak nemá to nič s tým spoločné? alebo mi tých 26 týždňov nebude stačiť? neviete mi niekto poradiť , dakujem

tinara23
9. feb 2011

@aaddeell môže to kamoška risknúť platiť naďalej a ak sa jej podarí ešte o pár dní dlhšie vydržať do pôrodu, tak podmienku splní. Ak však podmienku 270dní do pôrodu nesplní peniaze jej nikto nevráti, môže DNP potom neskôr po MD využiť na PN, alebo OČR, ale stále ho bude musieť mať v tom prípade aktívne. Ešte ma napadlo, nemá nejaké ukončené nemocenské poistenie za posledné dva roky do pôrodu ? vtedy by jej stačilo byť poistenia 26tt. (270 dní by musela splniť nové+staré poistenie).

sasena033
9. feb 2011

ahojte kocky vie mi niektora poradit?DNP si platim vyse dvoch rokov je to minimum 14€ maly ma 2 roky a za par mesiacov chceme druhe babo..pocula som ze tym ze som si platila DNP 2 roky mozem ho zrusit a dat si nove na maximum 49€ a staci to platit 26tt a nie 270 dni...a po tom pol roku to mozem zrusit a matersku mi pocitali z najvissej hrubej mzdy 1165€ a z toho mi vyslo 600€ materska chapem to spravne?? vrele dakujem za odpovede

tinara23
9. feb 2011

@sasena033 podmienku 270 dní už máš dávno splnenú a tak máš takéto možnosti :
1. odhlásiš sa z poistenia a prihlásiš z maxima 1116 eur, vtedy keď zistíš, že si tehotná (najneskôr do 8tt). Podmienka je 26tt trvania poistenia do nástupu na materské a zároveň aby poistenie nové+zrušené trvalo spolu 270 dní do pôrodu za posledné dva roky. Tu si treba dať pozor prihlásiť sa čím skôr, lebo môžeš porodiť skôr a 26tt do nástupu na materské nemusiš stihnúť.
2. odhlásiš sa z poistenia a akonáhle sa začnete snažiť sa prihlásiš z maxima budeš mať rezervu, tie podmienky ako som uviedla v bode 1 platia.
3. odhlásiš sa z poistenia a prihlásiš z maxima hneď a tam budeš mať rezervu a môžeš DNP využiť aj na rizikové tehu pred MD.
4. môžeš urobiť aj zmenu na vyšší VZ, ale ak sa teraz chcete snažiť nemalo by to pre teba význam, aby si mala vyššiu materskú.
Samozrejme, keď urobíš odhlášku a prihlášku materské sa ti ráta z maxima, čiže od toho nového poistenia materské by si mala z VZ 1116 eur 60% t.j. 670 eur. 🙂 A ešte ma napadlo zrušiť poistenie a následne sa prihlásiť môžeš kedykoľvek, akurát zmena sa robí po pol roku, ale tu nerob.

mima595
9. feb 2011

@aaddeell - ja suhlasim s tinarou, teda podla fin. moznosti kamaratky, ja by som to riskla, a ked nestihne, tak skusit aspon na sestonedelie byt PN u dr., tym by sa jej platby cca. vratili

sasena033
9. feb 2011

@tinara23 dakujem pekne....o druhe babo sa chceme pokusat koncom leta..takze staci ak pojdem v marci do soc.poistovne zrusim to a nasledne si dam nove z maxima takto to budem platit od marca do augusta.potom to mozem zrusit aj ked este nebudem na materskej???alebo vobec tehotna a tie peniazky dostanem?

sasena033
9. feb 2011

@tinara23 este otazocka aku zmenu na vyssi VZ-neviem co to znamena . poistenie mozem odhlasit a nahlasit nove v jeden den a aka zmena sa robi po pol roku???ktoru nemam robit?? dakujem si velmi zlata

katka888
9. feb 2011

@sasena033
len doplnim...... ak sa napriklad teraz odhlasis a budete sa snazit o babo s tym, ze sa prihlasis, ked zistis, ze si tehu / tu pozor na tu podmienku mat nove DNP min 26 tyzdnov do nastupu mna matersku - treba trosku ratat aj s rezervou pripadneho predcasneho porodu este pred nastupom na matersku, ale na matersku ides 6 tyzdnov pred terminom, tak tam nejaka rezerva uz je / tak bacha na to, aby si bez dnp nebola prilis dlho, lebo zo stareho dnp sa ti bude ratat nie cele dva roky, ale len ten cas platenia, ktora spada dva roky do zadu od realneho terminu porodu . treba to preratat, mozno tam to riziko nie je, len ak by ste sa nebodaj snazili rok, tak aby ti vysla potom podmienka tych 270 dni.... neviem ci to spravne popisujem.....

joj a dalsia vec, dost zavisi od toho, kedy sa chcete zacat snazit, ak by vam to vyslo tak, ze by si mala nastup na matersku uz toho roku a nespravila by si na socialnej poistovni zrusenie a znovuzriadenie dnp ale len zmenu vysky VZ, tak sa ti ako rozhodujuce obdobie bude brat rok 2010 a v/tedy si platila z minima, takze by si mala matersku z minima /!/ bacha. a aj keby si nastupila na matersku v 2012, rozhod obdobim by bol rok 2011 cize zase by sa ti brali do uvahy tieto dva mesiace co platis z min ima. preto by som to neriesila zmenou vysky VZ ale zrusenim a znovuzriadenim dnp , lebo ak si otvoris nove dnp, uz sa socialka pozera na vysku tvojich platieb z noveho, stare ich nezaujima kolko si platila, stare sa ti len rata do tych 270 dni / za dva roky spatne od terminu porodu /

katka888
9. feb 2011

@sasena033
nemozes zrusit DNP pred materskou, na to, aby si mala narok na matersku, musis mat v case nastupu na matersku aktivne nemocenske poistenie !!!!!

tinara23
9. feb 2011

@sasena033 zrušíť to nemôžeš počas doby kým budeš tehotná a nenastúpiš na materské, lebo by si nesplnila tú podmienku 26tt do nástupu na materské, nič by si nedostala musíš mať poistenie aktívne a počas materskej je ti to škoda rušiť lebo nič neplatíš a poistenie sa ti ráta do počtu dní. Ak by si tehotná neostala, tak poisté ti nikto nevráti, môžeš ho akurát využiť na PN, alebo OČR.

katka888
9. feb 2011

@sasena033
su dve veci:
1. zmena vysky vymeriavacieho zakladu, tj tej suimy, z ktorej platis poistne a z ktorej sa ti rata davka / Pnka, materska, OCR a pod / - tato zmena sa da spravit najskor po 6 mesiacoch od poslednej zmeny, alebo zriadenia DNP - to som pisala vyssie, ze neodporucam, lebo by sa ti bral do vypoctu aj terajsi minimalny vym zaklad z ktoreho platis teraz januar a februar
2. zrusenie existujuceho DNP a zriadenie noveho DNP s inym vymer. zakladom / VZ /. to vies spravit na dvoch papieroch pri jednom " sedeni " v poistovne, pr. v pondelok prides, das zrusenie a zriadenie noveho dnp s platnostou nasledujuci den

aby si mala narok na matersku musis splnit 3 podmienky:
1. mat aktivne nemocenske poistenie - tj nemozes ho den pred nastupom na matersku zrusit / je tam nejaka ochranna lehota ci co, ale v tom sa nevyznam a neviem ci sa netyka len zamestnaneckeho pomeru /
2. byt nemocensky poistena minimalne 270 dni za posledne 2 roky spatne od realneho terminu porodu - tzn ze ak by si zrusila dnp teraz a porodila az o 2 roky, tak toto dnp co si si platila doteraz by sa ti uz neratalo, nespadalo do tejto podmienky, preto ti odporucam si to prepocitat , kedy by si mala zrusit platenie z minima, treba ratat aj s tym, ze nemusis otehotniet hned, tak aby si nakoniec neskoncila tak, ze zrusis teraz dnp a podari sa vam otehotniet az o rok / samozrejme , prajem aby to vyslo ako si to naplanujete, ale treba v tychto pripadoch ratat aj s rezervami /
do tych 270 dni sa ti rata aj ine , tj nie len to co mas aktualne , ale aj ine nemocenske poistenie, ktore uz bolo ukoncene / v tvojom pripade dnp co teraz zrusis, bude sice ukoncene, ale zaratava sa, ak sa vmesti do podmienky 270 dni za 2 roky spatne od porodu /
3. nove, to aktivne nemocenske poistenie, v tvojom pripade to dnp co si das ako nove s max VZ, musi trvat minimalne 26 tyzdnov vkuse do nastupu na matersku / nie do porodu ako pri podmienke 270 dni / ale do nastupu na matersku. cize nemozes ho zrusis a znovu zriadit, musi to byt min 26 tyzdnov vkuse

drzim palceky 🙂

katka888
9. feb 2011

@aaddeell
ako pise tinara, zavisi to od toho, ci pred platenim DNP mala nejake nem poistenie, ktore je ukoncene.
ako je to s nou? co robila od 13.10.2009? bola zamestnana? alebo stale je zamestnana? ako to mala s platenim nemocenskeho poistenia v tomto obdobi? / tj cca 2 roky spatne od terminu porodu? / bez viac informacii tazko poradit.

sasena033
9. feb 2011

@tinara23 aha takze rozumiem tomu spravne ..kedze chceme pracovat na babatko koncom roka takze by sa malo narodit az na buduce leto 2012 .to si teda mozem nechat este minimalne DNP a staci mi platit najvissi DNP okolo leta kym by som vlastne nastupila na matersku mam k dobru este nejake mesiace,najlepsie by bolo to platit tak aby tych 26tt vyslo akurat do materskej........len nikde nie je napisane ze sa nam ihned zadari...a este jedna vec ak by som to teda chcela zacat platit skor tak keby ma lekar vypisal na PN tak sa mi to rata alebo len rizikove vdaka

sasena033
9. feb 2011

@katka888 dakujem krasne

kaktusik007
9. feb 2011

@enah ak si budes platit DNP na slovensku, nesmies byt povinne poistena v inom clenskom state europskej unie... ak budes, si povinna sa odhlasit--- toto vyhlasenie je prilohou k tlacivu, kde sa prihlasujes na DNP... takze... neivem ci to pojde, kedze iny stat....