Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jana86
19. feb 2011

@ivca82 ahoj,no ja tu podmienku 270 dni splnim az koncom maja, preto neviem co mam robit.platim si to aj teraz pocas PN aby som mala tych 270 dni.a kolko tyzdnov pred porodom sa vlastne ide na MD?/prepac ze sa tak hlupo pytam ale je to moje prve teohotenstvo 🙂 /kedze mam termin porodu v polovicke oktobra tak keby som si zvysila na max, a do MD by som nestihla platit 26 tyzdnov tak co potom?nanavysovala by som to zbytocne?a potom by mi aj tak platili z minima?dakujem

tinara23
19. feb 2011

@jana86 ahoj, takže ak ti 270 dní uplynie až niekedy v máji, tak momentálne budeš čerpať PN iba zo zamestnania a preto ti stačí odovzdať PN iba u zamestnávateľa. Pokiaľ nečerpač PN z DNP a to ešte nečerpáš, tak DNP musíš platiť naďalej. Až, keď začneš čerpať PN, materské z DNP, tak vtedy neplatiš, si chránená. Keď si začneš v máji uplatňovať PN z DNP je treba na pár dní zrušiť PN a vystaviť novú (2 PN-ky), ktorú dáš aj zamestnávateľovi aj na sociálnu poisťovňu. Čo sa týka výšky materskej, neviem aký máš hruby plat v zamestnaní, ale ak by si ju chcela navýšiť, tak stačí z rozdielu maxima DNP 1116,-xx a tvojho hrubého príjmu, treba to urobiť odhláška a následne prihláška najneskôr do 8tt tehu, aby si splnila podmienku 26tt tvrania tohto nového poistenia do nástupu na materské a zároveň 270 dní poistenia (staré+nové poistenie) do pôrodu. Na materské nastupuješ 6-8 týždňov pred pôrodom. Ak by si nestihla tých 26tt, tak materské z DNP by sa ti rátalo z minima.

tinara23
19. feb 2011

@ivcak333 pokiaľ nesplníš 270 dní poistenia, tak nemáš nárok na PN z DNP, takže je zbytočné pýtať od lekára PN pre DNP, ak si zamestnaná, tak iba pre zamestnávateľa. DNP platíš aj naďalej pokiaľ z neho nečerpáš dávku (PN, materské), až vtedy si chránená a neplatíš.. DNP sa ti už neoplatí navyšovať, nakoľko si už 9 tt a nestihla by si, aby toto nové poistenie trvalo 26tt do nástupu na materské.

jana86
19. feb 2011

@tinara23 ahoj,no dobre tak keby som isla hned v pondelok odhlasit a potom hned prihlasit a nyvysit na max. tak by som to musela platit len do konca maja kedze uz budem mat tych 270 dni ci az kym nepojdem na matersku.a po tych 270 dnoch cize asi od juna by som chcela brat PN aj z DNP.no a keby som brala PN aj z DNP tak vtedy to neplatim?ak to nove poisteni musi trvat 26 tyzdnov tak ako potom to je?mam aj cerpat PN z DNP aj ho platit do MD?
a keby som to nechala tak a nic nenavysovala tak tu PN musim prerusit kedy? (dajme tomu ze 270 dni uplynie 27.5)mam ju prerusit 26 a 27 obnovit ci ako? a preco to musim prerusovat? nestaci ak mi da doktor marodny listok pre SP v maji?

tinara23
19. feb 2011

@jana86 ak to zmeníš (odhláška, prihláška), tak po 270 dňoch poistenia budeš mať nárok na PN, ale z minima a až po 26tt trvania toho nového poistenia budeš mať nárok z maxima (PN, materské) . Uvediem príklad : odhlášku urobíš v pondelok a hneď o utorka (22.2) prihlášku. Čiže PN z minima budeš mať z DNP od mája napr. 27. ako uvádzaš a od 23.8.(keď uplynie 26tt od nového poistenia) budeš mať nárok na PN, alebo materské z maxima. PN prerušuješ preto, lebo neviem či keby si sociálke predložila PN, na ktorú si nastúpila teraz a dala im ju v máji, či by to nebrali tak, že si ešte nemala nárok, takže baby tu na koníkovi, dioporučuju radšej ukončiť PN a dať vystaviť novú. Myslím, že to by nemal byť pre lekára problém. Takže od mája keď si PN z DNP uplatníš nebudeš poistné platiť. Keď nebudeš nič navyšovať a od mája čerpať DNP aj tak by som radšej PN prerušila a dala vypísať novú.

ivcak333
19. feb 2011

@jana86 ahoj, no ja mam ten isty pripad ako ty, len ja to uz nestiham navysovat. Tak to necham asi uz len tak. Na matersku ides 6-8 tyzdnov pred porodom.

ivcak333
19. feb 2011

@tinara23 ahoj dakujem ti za radu. Ja som od februara na PNke a 270 dni budem mat tiez koncom maja, porod mam v septembri, ako to je mam si dat potom v juni vyplacat PNku, alebo nie a platit si dalej a dat si to vyplatit az na matersku? Je tam niejaky rozdiel? Lebo nie je to nejak ze PNka je 55% a materska 60%? Takze nebolo by lepsie si to nechat az na matersku? A som zamestnana.ale v aprili mi konci zmluva tak mi ju isto nepredlzia. Nevies ako sa to vypocita kolko budem dostavat ked platim len minimum tych 14 eur.
Dakujem Ti velmi pekne. 😉

jana86
19. feb 2011

@tinara23 no keby som to nechala na minime a uplatnovala si PN z DNP od maja tak by som to neplatila potom po270 dnoch hej? no ale co ak si to teraz navysim ? aj tak som oslobodena od platenia ci to musim platit 26 tyzdnov od teraz ked chcem max?tak potom by som od maja aj dostavala PN z DNP aj by som musela platit kym nebudem mat 26 tyzdnov?cize asi do toho 23.8? ja sa asi pojdem opytat aj do SP len tam tak nerada chodim kedze je tam kazdy taky ochotny poradit... 😒

jana86
19. feb 2011

@ivcak333 ahoj,keby som to vedela skor tak uz davno by som si to navysila ale teraz neviem ci to tiez nenecham tak.a budes potom prerusovat marodku u doktora?

ivcak333
19. feb 2011

@jana86 no ved to, aj mna to trosku hneva, ze som sa to nedozvedela skor. Ale teraz ja uz mam neskoro, tak uz nebudem nic navysovat. Neviem ako to zrobit s tou marodkou, radsej ked tak by som si nedala vyplatit PN a nechala by som si to az na matersku, lebo sa mi vidi, ze PN je 55% a materska 60%. Pisala som tej tinare23, tak uvidim co mi poradi, lebo neviem ako to spravit.

tinara23
19. feb 2011

@ivcak333 ak ti končí zmluva koncom apríla, tak by som PN radšej neprerušovala na tvojom mieste, aby si ju mala vyplatenú aj zo zamestnania. Pre teba platí ochránna lehota tuším 6 mesiacov od skončenia zamestnania, takže podľa môjho názoru dostaneš materské aj zo zamestnania aj keď už nebudeš zamestnaná kvôli tej lehote. Len to treba ešte niekde preveriť. PN-ka je prvé 3 dni 25% a ďalšie 55% a materské je 60%. Keď platíš DNP z minima, tak momentálne je minimum 329 eur, tak z toho 60%.

tinara23
19. feb 2011

@jana86 akonáhle si uplatníš PN z DNP po tých 270 dňoch tak neplatíš, ale poistenie ti trvá, čiže tých 26tt ti pekne plynie a nemusíš platiť.

ivcak333
19. feb 2011

@tinara23 A nevies, dalo by sa tak ze 270 dni mi konci v maji, v juni zeby som si platila nadalej 14 eur, ale budem na PN az do materskej. Zeby som si to platila az do materskej, proste zeby som si to nedala vyplatit v juni ale az matersku? Lebo ako to je keby som si dala vyplatit uz v juni PN tak kolko by mi potom zostalo na matersku? Alebo tam to neni urcene ze kolko mesiace ti oni z toho platia?

jana86
19. feb 2011

a este ma napadlo ze keby som si neplatila DNP tak ako je to potom s materskou?kolko by som dostavala?

tinara23
19. feb 2011

@ivcak333 PN ti nijako neovplyvní materské. Keby si si platila napr. DNP a 270 dní ti už dávno uplynulo môžeš čerpať PN aj celé tehu a aj materské. PN-ka ti sumu materskej nijak neovplyvní. Je na tebe ako sa rozhodneš to urobiť.

tinara23
19. feb 2011

@jana86 keby si neplatila DNP, tak , ak si zamestnaná dostaneš materské zo zamestnania 60% z priemerného hrubého príjmu a keby si bola nezamestnaná, tak dostaneš rovno rodičovský príspevok vo výške 190 eur.

jana86
19. feb 2011

@tinara23 asi uz tomu chapem,takze keby som sa isla hned odhlasit a prihlasit a navysit na max tak to budem platit aj tak len do maja a ked stihnem mat tych 26t do MD tak mi budu vyplacat max a ked nie tak minimum.no ale asi to necham tak lebo to by som len tak tak stihala aj to keby som rodila skor tak nic z toho. no a este sa chcem opytat ze ked pojdem na MD tak budem dostavat len tych 60% z minima 329 eur?cize nejakych 197 eur? od zamestnavatela nic?

jana86
19. feb 2011

@tinara23 no ja som zamestnana,takze keby som neplatila DNP tak by som dostala 60% z hrubeho prijmu a ked ho platim aj to len minimum tak budem dostavat 60% z DNP aj 60% z hrubeho prijmu zo zamestnania?

ivcak333
19. feb 2011

@jana86 ano mala by si tak dostavat 60% zo zamestnania+ 60% z DNP, a ty si budes prerusovat potom marodku?

ivcak333
19. feb 2011

@tinara23 cize ja koncom maja budem mat 270 dni, v juni si mozem dat vyplacat z DNP PNku? Lenze musim prerusit PN,ci nie kvoli tej zmluve v robote? A budem nadalej platit 14 eur, keby som chcela vyplacat PN a aj celu matersku ci nemusim platit? Tam vlastne nezalezi na tom ze kolko ti budu vyplacat? Na PNke by mi vyplacali 3 mesiace a materska je teraz 7 mes.? 7 mes. by mi platili po 197 eur? Aj keby som vybrala 3 mes. na PN?

jana86
19. feb 2011

@ivcak333 no ja ani neviem,asi sa pojdem radsej opytat do SP aj sa spytam doktora ci mi to tak potom prerusi

nataliasarron
19. feb 2011

Kocky moje, ja som uz z toho uplny blb 😨 😨 z kazdej strany mam inu info. Prosim Vas, ujasnite mi to raz a navzdy ... Platila som si DNP, splnila som vsetky podmienky, uz mi prisli aj prve peniazky takze by to malo byt vsetko ok. Teraz ked som uz na MD tak nemusim platit??? A musim sa nejako odhlasit alebo nieco podobne zo Socialky???
Strasne moc Vam dakujem 😵

tinara23
20. feb 2011

@nataliasarron teraz keď si na MD a čerpáš peniažky z DNP, tak platiť nemusíš, si chránená, poistenie ti však trvá. pozor však po skončení MD sa rohodni, či sa odhlásiš (musíš ísť do sp vypísať odhlášku), alebo si poistenie necháš, ale po MD už ho treba platiť.

nataliasarron
20. feb 2011

@tinara23 😉 dakujem 😉

tinoka
20. feb 2011

Mám dotaz na Gapa
ja som si zacala platit DNP od 8.2.2011 z VZ 800eur, ako si vyratam ktory den budem mat tych platenych 270? a kedy si potom mozem zvysit. povedzme teraz by som uz otehotnela tento mesiac (je to dost mozne) nepracujem ako mi vyrataju matersku? budem mat vobec narok na nu z mojho vymeriavacieho zakladu a ako si ju vypocitam? dakujem

bapi1
20. feb 2011

Ahojte dievčatá, potrebujem súrne poradiť.
Som na RD a mala by som tak byť ešte 1 rok. Avšak naskytla sa mi možnosť vrátiť sa znovu do tej istej práce, z ktorej som odišla na MD. Chcem sa spýtať, koľko dní/mesiacov musím odpracovať než by som šla na ďalšiu materskú a VZ by sa určoval podľa novej mzdy?
A čo v takom prípade, že by som mala rizikové tehotenstvo - kedy (po akom čase) by som mala nárok na PN?

nattii
20. feb 2011

tinoka okolo 11,11,2011 budeš mať platené poistenie tých 270 dní, zvýšiť si môžeš najskôr 8,8,2011, ale daj si pozor neodhlasuj sa, ale si zvýš VZ na DNP, lebo od posledného odhlásenia potrebuješ byť zase 180 dní DNP.Lepšie je keby si otehotnela neskôr, lebo si si začala len tento mesiac platiť DNP./nevyšlo by ti to. Najlepšie je keby si otehotnela koncom apríla aby ti vyšli dni DNP do porodu. Nemusi ti DNP dni končiť presne deň pred porodom, podstatné je aby si mala platené DNP 270 dni a potom mala porod. Matersku ti vyrátaju s toho čo platíš DNP . Platíš 800 eur, z toho je 60 percent tvoja materská to je 480 eur. Budeš mať nárok, ale ešte raz musíš mať 270 dní platené DNP pred porodom.

tinara23
20. feb 2011

@tinoka 270 dní poistenia ti uplynie 4.11.2011 a vtedy budeš mať nárok na materské vo výške 60% z VZ resp. PN 55%, ktorý budeš mať pre DNP. Máš viac možností ako navýšiť VZ:
1. Môžeš zmeniť VZ na maximum (momentálne 1116,eur) a to formou odhláška a nasledujúci deň prihláška na maxim, keď zistíš, že si tehotná (najneskôr však do 8tt tehu), podmienkou však je, aby toto nové poistenie z maxima trvalo min. 26 tt do nástupu na MATERSKÉ a zároveň, aby bola splnená podmienka 270 dní do pôrodu za posledné dva roky (ráta sa ti do toho aj poistenie DNP z ktorého si sa odhlásila). Ak splníš podmienky materská by bola 60% z 1116 eur.
2. Môžeš zmeniť VZ na maximum (momentálne 1116,eur) a to formou odhláška a nasledujúci deň prihláška na maximu aj teraz, kedykoľvek, aj keď nie si tehotná a po uplynutí 26tt +270 dní poistenia ho môžeš využiť v prípade tehu aj na PN a následne na materské.
3. Po polroku od poistenia urobíš zmenu na maximum, ale v prípade pôrodu tento rok, resp. budúci, ak nespraviš odhlášku, materské, alebo PN by sa ti rátalo z priemeru VZ od 8.2.2011-konca roka 2011.
4. Neurobíš žiadnu zmenu a budeš mať VZ 800 eur a zneho materské 60% po 270 dňoch poistenia.

ivcak333
20. feb 2011

Ahojte, chcem sa este opytat, koncom maja mi ubehne 270 dni platenia DNP po 14 eur. Som na PNke, cize v juni si mozem dat vyplacat PN? A budem nadalej platit 14 eur, keby som chcela vyplacat PN a aj celu matersku ci nemusim platit? Tam vlastne nezalezi na tom ze kolko ti budu vyplacat? Na PNke by mi vyplacali 3 mesiace a materska je teraz 7 mes.? 7 mes. by mi platili po 197 eur? Aj keby som vybrala 3 mes. na PN?
Vdaka.

svetlankat
21. feb 2011

baby staci ak splnim podmienku 270 dni a som DNP poistena jeden den, tak mozem cerpat PN z DNP? Ak by som si dala dnes DNP a od zajtra som PN, mozem ju cerpat z DNP?