Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankkam
5. okt 2009

elisa09
nemusíš čakať 6 mesiacov odhlásiť a nanovo sa prihlásiť môžeš po 3 mesiacoch

laua
5. okt 2009

ahojte, chcem sa len spýtat. Ja som ukončila DNP po dvoch mesiacoch platenia. Teraz sa mi to skomplikovalo a tehotenstvo plánujem možno až za rok. Dala som si odhlášku ( teda už nechcem platit). Teraz keby som otehotnela cca za rok tak ja si možem tie dva mesiace pripísať k tým 270 dní ano??? ale, keď sa na novo prihlásim tak by som sa mala tak prihlásiť, aby som platila pred nástupom na MD tých 26 týždnou???? aby sa mi to platilo z maxima nie z minima a platila by som si to pravdepodobne z rozdielu mojej HM a maxima.
Len mi neni docela jasné, či sa tie dva mesiace berú aj do tých 26 týždnou pred nástupom na MD, alebo či sa berie na novo prihlásenie a od toho nového prihlásenia musí uplynúť 26 týždnov pred MD... a tie dva mesiace sa len pripočítajú do 270 dní. Poradte mi prosím... dakkujem všetkým

gapa
5. okt 2009

laua,
od "posledného prihlásenia" = poslednej prihlášky.

erikaba
5. okt 2009

Gapa- možete mi prosim Vas poradit, rano som Vam pisala moju otazku, dakujem moc. Erika

gapa
6. okt 2009

jarulda

som to minule trochu nepresne napísala.
si ma potešila. Som si aj myslela, no nedá sa to tvrdiť na 100%, ak to aj niekto neprelúska v soc.poisťovni. Vdaka ti za to.

lebo nejaká jarka tuším položila túto otázku aj na porada.sk, no neviem v ktorej téme. Nebola si to ty??

andzi
7. okt 2009

Chcem si začať platiť DNP z rozdielu max.VZ a mojej hrubej mzdy z dôvodu, že chcem poberať vyššie materské, avšak v prípade, ak počas tehotenstva budem PN, čo v takom prípade? Neprerušuje sa moje nemocenské poistenie? Nebudem platiť vyššie poistné na DNP? V tomto si nie celkom istá, pretože v prípade, že otehotniem, tak PN budem určite.

jankkam
7. okt 2009

platím si DNP ak pôjdem na OČ s dcérou ako to bude vtedy s platením budem musieť DNP latiť o to dlhčie alebo nie.

romy01
9. okt 2009

Ahoj gapa, Mohla by si mi prosim potvrdit ci som spravne pochopila?
Ak je zena nezamestnana, staci ak si plati DNP tych 26 tyždnov pred materskou resp. pred porodom aby dostala matersku z neho ? Tých 270 dní platí len ak je zamestnaná ze ?

mimomu
9. okt 2009

ahojte 🙂
prosim o radu-buduci na tyzden zacinam brigadovat na 7 hodin v jednej firme.
mam si platit DNP?a ked moj prijem neprekroci stanovenu hranicu,aj tak si ho mam platit?mam sa hlasit aj na nejakom urade?na urade prace nie som.dakujem pekne za radu. 🙂

gapa
9. okt 2009

romy,
nie. Záleží či máš v období dvoch rokov pred skutočným pôrodom nejaké "ukončené" nem.poistenie, ktorého dni by sa ti ku dnom DNP prirátali. Musí ich byť v súčte z DNP aspon 270. Len samotnú podmienku 26týždnov do nástupu na mD nestačí splniť pre nikoho.

gapa
9. okt 2009

mimonu,
vôbec nechápem tvojej otázke. Ako súvisí brigáda na dohodu s DNP. Z dohody ti zamestnávatel neplatí žiadne nem.poistenie ani zdrav.poistenie. LEn úrazové a garančné.

mimomu
9. okt 2009

gapa,budem pracovat brigadne.
kam vsade mam ist a co by bolo dobre si platit?myslela som zdravotne poistenie-prepac. 😅

ikaa27
10. okt 2009

Ahojte , chcela by som otehotniet ale stale neviem , ci si mam zacat platit DNP alebo nie .Som v trvalom pracovnom pomere s dobou neurcitou , kde plat sa pohybuje okolo 1300 EUR .mam si zacat vybavovat to pripoistenie alebo nie ?
Vlastne po dobu materskej dostanem 55 % z platu a potom uz len rodicovsky prispevok ...Mam pravdu ?
Sorrz , v takychto veciach som este mimo ...ale potrebujem sa tu zorientovat
Verim , ze mi ktosi poradi , kto ma podobnu skusenost uz za sebou
Diky vopred

snezka11
10. okt 2009

ikaa,
neoplatí sa ti to ak zarábaš 1300€ pretože max. vymeriavací základ je 1084,55€ takže takto

jajka78
10. okt 2009

ahoj,mne konci pp na dobu urcitu 15.10.2009. som este na rodicovskej dovol. ale chceli by sme druhe babo. kedze nebudem mat pp mala by som si asi platit dnp co najskor, vsak? myslim, aby som potom mala maximalnu vysku materskeho. mam platit z maxima al.minima na zaciatku? a ked otehotniem potom ako? a este jedna otazka, ked sa mi nepodari otehotniet do konca roka aj v roku 2010 sa mi bude brat r.2009?

dakujem za odpovede

janocka
11. okt 2009

anna79 • Včera o 18:01
Raz dávali vo večerných správach že keď si budem platiť počas materskej (alebo pred) počas 6tich meiacov sumu asi 6000 Sk do sociálky tak mám nárok na zvýšenú materskú dovoleku a to si presne nepametám (asi 18000 Sk) po dobu dvoch rokov, skoro som spadla z nôh. Je to možné? Lebo ak áno myslím že vela z nás by to využilo. Je to pravda?

standa82 • 1d • Včera o 19:01
To asi mysleli to DNP. Prečítaj si viac na fóre o Nemocenské poistenie a materská. Ta, sa o tom už dlhší čas viaceré bavíme. 😉

jaduska • 3d • Včera o 20:57
anna - asi si to zle pochopila, je možnosť si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie - po dobu 270 dní, a potom 28 týždňov dostávaš materské, ktorého výška závisí od výšky príspevku - maximálna materská bola voľakedy okolo 15000, teraz je to už možno viac, už to nesledujem, možno aj tých 18 tis., ale určite ju žiadna žena nedostáva 2 roky 🙂

standa82 • 1d • Dnes o 12:58
Tá yvýšená materská je len tých 28 týždňov. Po tomto uplznutí je RP.

ninive1
11. okt 2009

Ahojte žienky.
Aj ja poprosím o vašu odpoveď. Bola som na MDaRD. Do práce som nastúpila 1.7.2008. Chcela by som si začať platiť DNP. Doteraz som DNP pripoistená nebola a musím teda splniť tých 27O dní. Tých 270 je pracovných dní, teda pri predpokladanom rizikovom tehotenstve môžem otehotnieť najskôr okolo 10/2010. Môj plat je cca 515eur (cca 15 500 sk) a chcem sa poistiť z maxima, koĽko budem teda DNP platiť?
Počas PN aj MD mi pôjde ten vyšší príspevok, alebo je ohraničený na tých 28 týžňov. VĎaka

kwatka
11. okt 2009

ahojte, gapa chcela by som sa ťa opýtať:
od 1.10. som na MD, zamestnaná som od r. 2004 a DPN si platím od r. 2007, takže si myslím, že materskú dostanem aj ako zamestnanec aj ako DPO. Ale čo s tým, ak som v druhom pilieri, treba aj to nahlásiť v sociálnej poisťovni?
Ďakujem za odpoveď

standa82
12. okt 2009

Ninive - platiť by si mala pravdepodone z rozdielu (tvoj VZ a max.DNP, t.j. 1084,55 Eur) Takže rozdiel máš 569,55 Eur. Ak chceš mať čo najvyššiu materskú, tak by si si mala platiť DNP z tejto sumy. Dôfam, že sa nemýlim. Ak áno, napíšte ešte Ninive odpoveď. 😉

standa82
12. okt 2009

Gapa ahoj. Od novembra 2009 si chcem začať platiť DNP, no neviem či z maxima alebo minima. Som na RD, ktorá mi končí 26.8.2010. V decembri - januári by som chcela opäť otehotnieť. Pracovný pomer mi stále trvá.
Ďakujem vopred za odpoveď 😕

zuzanahor.
12. okt 2009

Ahojte,moze mi niekto poradit? Som na predlz.rod.dovol.snazime sa o druhe babo,chcela by som dostavat vysiu mater.staci ked si budem platit do soc.poi.tych 13 eur? alebo co mam urobit? uz v tom mam hokej ☹

standa82
12. okt 2009

Zuzanahor. trvá ti prac.pomer? alebo si nezamestnaná. Ak ti trvá prac. pomer, myslím, že by stačilo z minima, no nie som si istá. Písala som kvôli tomuto aj ja GAPE. A 6 týždňov pred pôrodom zvýšiť.No neviem, budem aj ja čakať na odpoveď od gapi. 😕

mima595
12. okt 2009

Standa - urcite ti nestaci zvysit si DNP 6 tyzdnov pred porodom - aby sa ti ratala materska z maxima, tak musis mat platene min. 26 tyzdnov z maxima pred nastupom na matersku. A k tomu este plati, že Doba poistenia v DNP musí ntrvať min. 270 dní.

standa82
13. okt 2009

Mima595, jaby som si to začala platiť od novembra. V decembri - januári by som chcela otehotnieť (ak PánBožko dopustí). Čiže púrod by vychádzal na cca.september-október 2010. Čiže cca. od februára by som si mala platiť z maxima? a dovtedy z minima? Alebo si nerobiť žiadne komplikácie a platiť rovno z maxima. A teraz, platiť z rozdielu VZ a sumy DNP alebo z plnej výšky DNP?
Ďakujem za odpoveď. Pri prvom dieťati som si DNP neplatila, nebola som o tejto možnosti informovaná. Pri prvom dieťati som mala materskú vypočítanú na 329,50 Sk /deň. Som do 26.8.2010 na RD a prac. pomer mi stále trvá.

mima595
13. okt 2009

Ak ti prac. pomer stale trva, a bude ti trvat aj pri nastupe na 2. matersku, tak ti staci platiť rozdiel medzi Max. VZ a tvojou hrubou mzdou.
Ak si zacnes platit v novembri a naozaj sa ti podari otehotniet v januari - teda nastup na MD by bol v roku 2010, tak RO pre vypocet davky z DNP bude rok 2009, takže by bolo fajn, ak si budes platit od zaciatku z rzdielu alebo to možeš urobit tak, že zacnes platit z minima, ked zistis, ze si tehu tak do 6 tt - max. 8 tt, ukoncis toto DNP a hned na 2.den zacnes platit z rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou.

Ale ono sa radi tazko, lebo sa chystaju zmeny v DNP a nevie sa, co zmenia.

standa82
13. okt 2009

No aj tak ďakujem za radu. 🙂

standa82
13. okt 2009

Gapa proísm ťa napíš mi tvoj názor na moju otázku. Písala som ju včera 12:37. Dostala som odpoveď od mimi, no chcem vedieť aj tvoju odpoveď, keďže si taká zbehlá.Ďakujme 😅

anicka1983
13. okt 2009

Ahojte, potrebovala by som poradiť, s manželom plánujeme dieťatko, študovala som na vysokej škole, ale momentálne mám prerušené štúdium, teraz som evidovaná na úrade práce, chcem si platiť dobrovoľne nemocenské poistenie. Keď si budem platiť tých najmenej 270 dní mám nárok na materské? Keď áno, tak v akej výške? Ako sa to dá vyrátať? Pozerala som to aj na stránke soc. poisťovne, ale som z toho jeleň. Prosím o radu. Moc ďakujem 🙂

orchidea1980
13. okt 2009

ahoj gapa, môžeš mi prosím ta poradiť. Od mája 2009 platím DNP minimum, ale snažilkovať môžme až od budúceho roka 😖 . Teraz dokedy mám platit, aby som neplatila zbytočne? Do konca roka? Potom by som z toho mohla mať vyššiu materskú? Alebo to vôbec nebudú brať do úvahy a mám to platiť zas tak isto, ako začneme snaž. až do konca tehu? Síce aj tak nie je nič isté, nakoľko v januári môže výjsť iný zákon. ďakujem

gapa
13. okt 2009

orchidea,
ak platis z minima a ide ti len o materske, nie PN, tak nema vyznam platit teraz z minima.

ach jaj, krpaty mi prepol kl8vesnicu, 🙂