Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

solinkarka
9. mar 2011

@mica123 nemas za co 😉

obedwix
9. mar 2011

@mica123 musiš mat zaplatených 270dni pred porodom takže lepšie je platit si to ešte ked nie si tehu aby si potom nestresovala...to len tak v skratke ...

deninka14
9. mar 2011

dievčatá pomoc. Myslela som že sa už v tom DNP trošku vyznám, ale zase ma na sociálke zaskočili... Ked som PN tak si platím DNP, alebo aj tu je podmienka mať zaplatených už 270 dní a vtedy nemusím???

jaborka
9. mar 2011

Dievčatá som tu nová a chcem sa tiež opýtať alebo kto mi može poradiť 😉 3.mája mi končí rodičovský príspevok na dieťa,som tehotná,termín porodu mám 6okt.Platila som si DNP,270dní mám už zaplatených vdecemb.2010,kebyže idem na PN či si musím platiť ešte DNP a dokedy.Ďakujem Vám za rady

majka21
9. mar 2011

Ahojte kočky.
Chcela by som sa spýtať, vie mi niekto poradiť?
Od 1.3 som nezamestnaná a chystám sa plánovane na materskú, ešte tehotná nie som. Existuje nejaká možnosť doplácania si poistného a keĎ tak akého, aby som mala nárok na vyššiu sumu alebo nejakú výhodu čo sa týka materskej? Ďakujem za odpoveĎ. 🙂

miriamr
9. mar 2011

@jaborka počas PN sa DPN neplatí , ale doba sa Ti započítava

miriamr
9. mar 2011

@majka21 môžeš si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a sumu si zvolíš podľa seba 😉

tinara23
9. mar 2011

@deninka14 pokiaľ máš nárok na PN z DNP, tak neplatíš si chránená, pokiaľ však nárok nemáš, tak ďalej musíš platiť DNP aj počas PN.

megan999
10. mar 2011

@tinara23 ahoj, jednoducho staci, ked prestanes platit DNP od prveho dna PN (ak mas splnene vsetky podmienky) ??? lebo tu som citala, ze ked tak urobis, stanes sa neplatcom DNP SP. ako to je? dakujem

tinara23
10. mar 2011

@megan999 pokiaľ čerpáš dávky z DNP, tak neplatíš poistné, si chránená, nakoľko si momentálne poistencom štátu. Sú však kočky, ktoré sú zamestnané a platia aj DNP, dajú sa vypísiť na PN, avšak z DNP ešte nemajú nárok, čerpajú PN iba zo zamestnania a tým, že sú PN prestanú platiť aj DNP a to je mylné, tomto prípade treba DNP platiť.

janka76
10. mar 2011

kamaratka je nonstop zamestnana od roku 2001 /plati odvody z maxima/, teraz chce dat vypoved v praci a od 01.07.2011 zostat doma nezamestnana a pracovat na mimi, odkedy by sa mala poistit dpn, aby mala narok na matersku aj ked uz jej uplynie ochranna lehota zo zamestania? vopred dakujem za odpovede

tinara23
10. mar 2011

@janka76 keďže bude mať ukončené nemocenské poistenie, stačí sa jej poistiť najneskôr do 8 t. tehotenstva, podmienka, ktorú musí splniť je, aby toto nové poistenie trvalo min. 26tt pred nástupom na MD a spolu ukončené poistenie a nové poistenie musí trvať min. 270 dní do pôrodu za POSLEDNÉ DVA ROKY. Musí dať pozor, aby neprešvihla lehotu 270 dní za posledné dva roky. Pokiaľ chce využiť z DNP aj PN (rizikové), tak je dobré sa poistiť skôr ako zistí, že je tehu.

janka76
10. mar 2011

@tinara23 vdaka za odpoved, ale ja by som chcela vediet konkretne, ze od kedy sa ma poistit, aby stale bola poistena bud z ochranej doby od zamestnavatela alebo z dnp, kedze to kedy otehotnie zial nikto presne dopredu nevieme

nelynka18
10. mar 2011

mozem sa opytat.... ja si platim DNP od oktobra minuleho roka,to som mala 2 mesiace po skonceni rodicaku cize som bola na urade prace nahlasena.....mesacne si platim 49€ ,kolko budem vlastne potom dostavat matersku? dakujem za odpovede...

megan999
10. mar 2011

@tinara23 Aha, lebo my sa pokusame o mimi, zacala som platit 14.1.2011 z 600eur, cize 270 dni budem mat splnenych 11.10.2011. takze od 12.10.2011 by som mohla ist na PN a tympadom nemusim platit za dnp. Staci ked prestanem platit, netreba ziadny doklad vypisat, ze som na pn, tak neplatim? A od 12.10.2011 by som dostavala 60% z 600 =360 eur a tiez by som dostala aj od zamestnavatela, ci to uz nie? Dakujem za rady 🙂

tinara23
10. mar 2011

@megan999 odnesieš PN na sociálku, lekár ti musí vypísať dve PN-ky, jednu pre zamestnávateľla a jednu pre sociálku. A od toho dňa ako budeš na PN, tak neplatíš, nič netreba vypisovať. Akurát ak pôjdeš v strede mesiaca, treba zaplatiť alikv. poistné napr. ak nastúpiš na PN12.10, tak od 1.-11.10 musíš ešte zaplatiť. PN je prvé tri dni 25% z VZ 600 a ďalšie 55%. Materská je 60% z VZ 600. Od zamestnávateľa by si dostala tiež PN aj materské z tvojho priemerného hrubého platu, maximálne však z VZ 1116 (DNP+zamestnávateľ).

tinara23
10. mar 2011

@nelynka18 ak si platíš 49,xx eur, tak mala by si dostať maximálnu materskú z VZ 1116 a to 60%, čiže 670 eur.

gapa
10. mar 2011

@katka888
nie som si istá, či si dobre pamätám. To bol prípad, že ti o pár dní nevychádza do pôrodu tých 270dní a si myslela, či sa dát prirátať aj dni Rd k dnp, ak si uplatnuješ ale nárok aj zo zamestnania? T.j zamestnanie pokračuje.
Čítala som dosť rôznych rád, čo dávali samotné pracovníčky SP, ktorým som sa dosť čudovala. Niektoré z nich však nepokladám za nemožné, aj ked nie isté. Aj ked toto nebol presne tvoj prípad, predsa lepšie zistiť to priamo na ústredí. Lebo ja nie som žiadny expert. S ich odpovedou súhlasím, lebo podla mna obdobie prerušenia, nie je obdobie ukončeného NP, len prerušeného.

Tak snád ti to dá aj bez týchto dní. Ak nie, aj ked to nepoteší, hlavne nech ste zdraví, to je podstatné. S tým už nič nenarobíš.
Teda jedine ak by si platila dnp z maxima v min. kal. roku a ukončila PP a nový PPti vznikol neskôr ako 90dní pred nástupom na MD. T.j. aby sa ti zo zamstnania rátala materská z vym.základu v r.2010. No tvoje údaje si nepamätám. A tiež takéto veci treba samozrejme domyslieť

katka888
10. mar 2011

@gapa
jednalo sa o pripad, ked ma mamicka prerusene nemocenske poistenie z dovodu rodicovskej dovolenky, mamka si zriadi DNP a otazka na ktoru sme tu nevedeli najst odpoved bola, ze ak mam prerusene nemoc a chcem ist z DNP na PNku, ci mi k DNP prirataju aj nemocenske co som mala z prace pred nastupom na rodicak alebo samone dnp musi splnit tych 270 dni
a na to mi nevedia na socilake poriadne odpovedat 😉
/ dnp k nastupu na matersku splnim, dala som pozor na rezervu 😉 /

megan999
10. mar 2011

@tinara23 a ked pojdem rovno z PN(rizikove)(hej, tam je najprv 25% a potom 55% - prvych 10 dni zamestnavatel+z DNP a zvysok dni socialka+z DNP, ak sa nemylim?) hned na matersku, treba dalsie tlacivo, vsak? Aby mi pocitali uz 60%, vola sa to ziadost o materske? Inak ty pracujes v SP, ze vsetko takto vies? Lebo tu na tomto fore som ziskala ovela viac info ako v SP priamo na pobocke, je to tam katastrofa. Vdaka za vsetko

vbc22
10. mar 2011

@tinara23 alebo kocky, ktore sa rozumiete problematike doplnkoveho pripoistenia k materskej:
Poradte prosim. Bola som dnes s soc.poist.,ale len som sa tam nastvala, vsetky panicky su takneuveritelne neochotne a neprijemne,ze som sa nedozvedela nic co som potrebovala a uz mi hori termin. Potrebujem sa pripoistit cim skor.
chcem dostavat max matersku, hruby mes prijem mam 631 e z toho som vypocitala pre mna vymeriavaci zaklad z maxima 1116,75 a to je 485,75 ( 486e) z toho 4,4 percenta je 21,384e to budem mesacne platit spravne?
ale o babo sa budeme pokusat v juni,juli,auguste uvidime ako sa zadari.... a uz od januara 2012 by som isla na rizikove-stresy v robote. CIze co je pre mna vyhodnejsie? platit si musim uz od teraz aby mi vyslo tych 270 dni v decembri, ale mam si platit hned od zaciatku z maxima alebo z minima a potom tych 26 tyzdnov pred dovrsenim 270 dni si zmenit na maximum? chcem maximalnu matersku.

Dakujem za kazducku radu.

tinara23
10. mar 2011

@megan999 áno treba potom požiadať o materské, PN ukončíš. Nie nie to je samoštúdium a niečo mi poradili aj kočky na fórach 🙂

tinara23
10. mar 2011

@vbc22 Vymeriavací základ máš určený správne, v podstate môžeš to aj tak urobiť, trošku ušetríš, že budeš dva, tri mesiace platiť z minima a naplánovať to tak, aby si sa odhlásila a príhlásila z toho VZ aký si uviedla najneskôr však 26tt pred plánovanou PN. Zároveň tých 270 dní musí byť splnených. Nezabudni neurobiť zmenu, ale odhlášku a od nasledujúceho dňa prihláška.

vbc22
10. mar 2011

@tinara23 si poklad,co by sme tu bez teba robili 🙂 robis v Soc.poist?
A este ma nieco napadlo vyssie sa pisalo o PNkach. Ja ked pojdem na PN po splneni 270 dni, budem dostavat vyssiu pn?cize bude sa mi tam zohladnovat ze som si priplacala a tiez po nastupe na MD budem tych 8 mesiacov ci kolko dostavat max matersku? alebo pn klasicky ako keby som nepriplacala a potom po nastupe na MD max? tomuto este velmi nerozumiem.

tinara23
10. mar 2011

@vbc22 neurážaj, nerobím 🙂 😀
PN budeš dostávať časť z hrubého príjmu zo zamestnania a časť z VZ DNP (ak splníš 270 dní a 26tt). Spolu budeš mať PN z maxima, t.j. prvé tri dní 25% a neskôr 55%, čo je cca 613 eur. Následné budeš dostávať takto aj max. materskú 60% z maxima a to je cca 670 eur.

erikamilos
10. mar 2011

Kočky, zmenu VZ môžete urobiť najprv až po 6 mesiacoch, chcem sa spýtať či odhlášku/prihlášku môžete urobiť hoci kedy?

vbc22
10. mar 2011

@tinara23 jeeej prepac🙂 take fundovane odpovede a ja myslela,ze preto. Si pripadam obcas stratena v tychto veciach a stve ma ta neochota a uradoch, akoby tie peniazky davali zo svojho :(
Super s tou pn to som ani nedufala cize dostanem super PN ku akoby som bola v praci a potom super matersku,parada, uz len aby sa podarilo to mimi🙂 Materska je taraz kolko presne?? cez 8 mesiacov tusim. nejak by som nekalkulovala,ale ideme stavat takze kazde euro sa zide a pokial sa to da vyuzit preco nie?
Este predsa otazka, tlacivo mi dali v SP, vyplnam svoje udaje a potom vymeriavaci zaklad NP ano? a to moje cislo uctu tiez? potom mi pride nejake vyjadrenie zo SP s cislom uctu a splatostou alebo mam zacat uhradzat sama?

tinara23
10. mar 2011

@erikamilos odhláška prihláška kedykoľvek 🙂

tinara23
10. mar 2011

@vbc22 materská myslím, že je presne 34 týždňov. Už si presne napätám čo som vyplňala, ale myslím, že iba údaje, VZ a dátum začiatku poistenia. Domov mi prišiel list, kde je uvedený VS, č.účtu a aj suma. Ale čo viem, tak nie vždy to posielaju načas, takže ak sa od zajtra prihlásiš musíš prvé poistné zaplatiť do 8.4., ak ti dovtedy nič nepríde, stačí zavolať na info linku soc. poist. a oni ti nadiktujú všetky údaje.
Ja som tiež toho názoru, že keď sa to už platí, tak to treba naplno využiť, ja tiež ak sa podarí to využijem aj na PN aj na MD.

vbc22
10. mar 2011

tiez sa sazite o mimco? drzim palceky a velmi pekne ti dakujem za pomoc. krasy dik zelam