Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
23. mar 2011

skúsenejšie kočky poraďte, končí mi MD, podala som si odhlášku z DNP ku dňu skončenia MD a nastupujem na RD, žiadosť o rodičovský príspevok mám podanú. Ako je to s dôchodkovým poistením počas RD pokiaľ mám II. pilier? Ďakujem

anelap
23. mar 2011

@ludike01 Ďakujem pekne, ešte sa chcem opýtať či je potom potrebné sa nejakým spôsobom odhlásiť z DNP, alebo nie a len prestať platiť ak chcem poberať zvýšenú MD. a ak by som si teraz prerušila PN a požiadala o vyplácanie zvýšenej dávky počas PN o DNP mala by som nárok aj na zvýšenú MD? Ďakujem

ludike01
23. mar 2011

@anelap Ja som iba zaplatila ten zostatok a tym padom to bolo poriesene, myslim si ze to si automaticky odhlasena, kedze si dalej platit nebudes...A jasne, ty uz mas teraz narok aj na zvysenu PN, aj na zvysenu matersku...len si staci od doktora vypytat teraz nie jedno, ale 2 tlaciva o prechodke marodky, kde v tom druhom budes mat zaznacene ze to je z DNPO a odnesies ho na socialku. A tu normalnu PN budes nadalej davat zamestnavatelovi 🙂 Akonahle nastupis na matersku, takisto dostanes 2 tlaciva, z ktoreho jedno odnesies opat na socialku, kde sa este zaskrtne ze to bude z DNPO
😉

anelap
23. mar 2011

@ludike01 Ďakujem pekne

pegy
23. mar 2011

ja mam tiez jednu otazku- som na RD a nastupujem na MD. PP mi stale trva a zaroven si platim DNP z rozdielu max VZ a mojej predchadzajucej mzdy. Teraz mi vsak zamestnavatel nahlasil do soc. poistovne vyssiu mzdu ako som mala, takze poistenie z prace plus z DNP presiahne max VZ, je v takomto pripade mozne ziadat o preplatok na DNP, ak ano, co mam uviest do ziadosti? Dakujem za odpoved.

evka0003
24. mar 2011

@anelap ak nechceš ďalej pokračovať v DNP musíš si podať odhlášku nie len prestať platiť vznikol by ti tam nedoplatok a tým pádom aj problémy ... je logické ak sa niekam prihlásiš treba sa aj odhlásiť ak už nemáš záujem ..

ludike01
24. mar 2011

@evka0003 Ahoj, mne nebolo nic take povedane, ze si treba dat aj odhlasku, ono asi aj preto,lebo pocas materskej a PN nemusis platit, ale keby si sa rozhodla nadalej platit po materskej, tak sa nemusis aspon naspat nahlasovat, ci nie? zle to chapem?

evka0003
24. mar 2011

@ludike01 áno počas PN a MD sa DNP neplatí,ale ak po MD nechceš pokračovať musíš podať odhlášku...viem to na 100% zajtra mi končí MD a tak som si to zisťovala

gapa
24. mar 2011

@lara13
už som písala z akého obd. 24.9.-31.12.

ludike01
24. mar 2011

@evka0003 OK, tak dakujem pekne 🙂

gapa
24. mar 2011

@nana85
počas poberania materského nemožno poberať ošetrovné.

evka0003
24. mar 2011

@ludike01 zamálo 😉

gapa
24. mar 2011

@ludike01
súhlasím s evka. Treba si zapamätať, že ked dávaš prihlášku, treba dať aj určite aj odhlášku!!! Presne ako písala. To že počas "poberania" akejkolvek nem.dávky (materského, nemocesnkého, ošetrovného) neplatíš poistné neznamená, že počas tohto obdobia si odhlásená, poistenie trvá nadalej, len bez povinnosti platiť poistné.

To isté platí aj o prihláške, ktorú dáva mamička po narodení dieťaťa aby bola dôchodkovo poistenáštátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.. Treba myslieť aj na odhlášku.

ludike01
24. mar 2011

@gapa Ďakujem pekne za radu...dufam ze na to nezabudnem 🙂

gapa
24. mar 2011

@aeneas
aha, ty si aj písala, že od júna začínaš poberať RP, takže vtedy ti končí poberanie materského.
Mohla by si spraviť aj tak, že sa odhlásiš už teraz a nanovo prihlásiš ešte počas poberania materského z maxima, resp. z vyššieho VZ ako máš teraz. Tých 26týž. ti začne plynúť už od prihlásenia, aj ked platiť počas poberania materského nemusíš. Po uplynutí 26týž. môžeš čerpať dávky z maxima, do uplynutia 26týž. (ak vznikne PN, očr do 26týž) len z minima.
Ale ak chceš čerpať nemocenské až v r.2012, záleží kedy, stačí odhlášku a novú prihlášku spraviť 26týž. pred čerpaním (ak napr. ide o plánovanú opreáciu).
Ale v r.2012 nevieme, aké zákony budú platiť, či bude zmena, to je velmi podstatné a treba to koncom roku a začiatkom nového sledovať.

gapa
24. mar 2011

@sasena033
ty máš podmienku 270dní Dnp splnenú, predpokldám dlh v SP nemáš. Aká bude výška nemocenského, záleží kedy vznikne pn.
- ak ti vznikne pn v období do 26týž. od posledného prihlásenia, tak ti bude vyplácaná z minima (a to až do ukončenia dtejto PNky).
- Ak ti "vznikne" PN až po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia na DNP, tak bude vyplácaná z maxima, z ktorého si pred vznikom PN platiš.

Počas poberania nemocenského dnp nemusíš platiť (je jedno či bude vyplácané z minima alebo maxima)

sasena033
24. mar 2011

@gapa dakujem vrelo za odpoved..este posl.otazka ked budem poberat nemocenske z toho DNP tak to treba nahlasit na SP ?a ked pojdem z PN na MD v 8 mes.tak mi to bude vyplacane uz 60% a stale si DNP nemusim platit az do ukoncenia MD co je 34tt ,spravne???

aeneas
24. mar 2011

@gapa Dakujem za odpoved, no ak sa teraz odhlasim a znova prihlasim, neovplyvni to vysku mojej sucasnej materskej? A este, nepotrebujem tych 26 tyzdnov mat platenych? Ci staci byt poistena? Lebo ja som nad tym rozmyslala tak, ako mi radis, no myslela som,ze tych 26 tyzdnov musis mat riadne zaplatenych aj ked sa pocas materskej nemocenske neplati,ak chces dostat maximum, lebo ono by to potom kazdy mohol na zaciatku materskej si zdvihnut na maximum nie?

ada11
24. mar 2011

asi to tu už bolo preberané, ale nechce sa mi to všetko čítať 😉 ak príde počas PN kontrola so SP včase, keď je matka s dieťaťom u lekára, tak to uznajú alebo má chodiť po lekároch len v čase vychádzok? len to sa dosť ťažko predstavuje, za tú hodinu sa nič nevybaví 😉 dnes mala kamarátka kontrolu a to v čase vychádzok 😕

gapa
24. mar 2011

@sasena033
lekár ti dá doklad o PN (presný názov si nepamätám, no má viac častí) a ten treba odniesť na SP.
nemocenské je 25% za prvé 3dní, od 4tého dna 55% z denného vym.základu (resp. pravdepodob. vym.základu, ak vznikla PN v obd. do 26týž)
len materské je 60% z DVZ.

gapa
24. mar 2011

@aeneas
doteraz to je tak, ako som uviedla. Podstetné je, že poistenie trvá. Niekedy sa to tak nedá, resp. treba to načasovať,no v tvojom konkr. príklade áno, podla teraz účinných zákonov. Už tutaké mamičky boli.

gapa
24. mar 2011

@ada11
ak by prišla kontrola v čase, ked mamička bola s dieťaťom u lekára (nie so sebou) a nebolo to v čase vychádzok, tak predpokladám nedodržiava lekársky režim. Nemám s tým však skúsenosť.

katarina104
24. mar 2011

ahojky 🙂 chcem sa opýtať, len pre istotu, som DNP, a som vedená v zdravotnej poisť. ako starostlivosť o dieťa do 6 rokov, je zdravé, no či si mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, alebo nie, pýtam sa len pre istotu? ďakujem 🙂

nika1985
24. mar 2011

ahojte baby chcem sa spytat hladam to tu a nic v aprili mam zaplatenych tych 270dni uz som na rizikovom da sa to este nejako spravit aby som poberala aj peniaze z dnpo alebo uz az ked nastupim na matersku a potom ake potrebujem k tomu papiere? dakujem pekne 🙂

miriamr
24. mar 2011

@ada11 ak si nemohla ísť k lekárovi v čase vychádzok, a nemal kto ísť s dieťaťom k lekárovi, SP to uzná. A netýka sa to len návštevy u lekára, ale aj napr. ak si ideš do lekárne alebo na nákup, keď si nemohla v čase vychádzok

yannka
24. mar 2011

babenky prosím poradte...Od 7.feb.2011 som na PN, som DNP podmienky splnam aj pre PN 26 tyždnov aj potom pre vyššiu matersku... Zaujíma ma iné... Socialna poistovna mi poslala dnes rozhodnutie, že od 17.2. mi priznáva dávku.. dnes došli aj na učet... Nemalo mi prísť zároven s tým aj nejaké rozhodnutie z DNP?kedy mi dojdu približne euríky z DNP? začínam byť z toho nervozna... prechodky som zaniesla včas... prosím radte... ☹ ďakujem

anelap
24. mar 2011

@evka0003 áno to je jasné, ale aj keď sa odhlásim, tak mi vznikne nárok na poberanie vyššej PN a MD alebo by bolo lepšie sa neodhlasovať a po uplynutí 270 dní len požiadať o zvýšenú PN, tým pádom už budem čerpať peniaze z DNP a nebudem musieť platiť a odhlásim sa až keď mi skončí materská? a ešte mám jednu otázku - je obmedzené časovo ako dlho mám nárok na zvýšenú PN al. MD ak som DNP?
Ďakujem.

ada11
24. mar 2011

miriamr, ak som ja s dieťaťom doma a manžel pracuje, tak môžem ísť ja s tým dieťaťom, ale si muž musí zobrať voľno 😉 no vieš, proste matka je matka 😉

aeneas
24. mar 2011

@gapa takze mam si podat odhlasku a znova druhu prihlasku z maxima, alebo len urobit zmenu na maximum?

lucia.kl
24. mar 2011

@yannka mne chodili peniaze z normálnej PN aj z DNP spolu ako jedna suma, ale rozhodnutia mi prišli dve... a mala si určite tých 270 dní k 7.2. lebo mne nepriznali, ale prišlo mi o tom aj rozhodnutie, tak som PN z DNP zrušila a potom som si dala novú, keď som už na ňu mala nárok.
no a k MD mi prišlo rozhodnutie spolu aj zo zamestnania aj z DNP na jednom papieri a aj chodí spolu na účet, popýtala by som sa na tvojom mieste na sociálke...