Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lea1333
28. mar 2011

@mima595 dakujem za info niekedy si pripadam ako debil...to znamena ze keby som bola tehotna aj niake 2mes len tak co to pre mna znamena?vies mne v tom to nema kto poradit a vies ake su dnes tie sukromne firmy nikto ti nic nepovie! ☹

mima595
28. mar 2011

@timea777 ak pojdes na matersku až v r. 2012, ak doporucujem po ukoneceni PP ukoncit terajsie DNP a hned sa prihlasit z maxima.....teda dat odhlasku a hned dat prihlasku z maxima....
materska sa ti z ukonceneho DNP ratat nebude, leda by si už bola tehotna ku dnu skoncenia PP, tak by si isla na maersku v ochrannnej lehote....

mima595
28. mar 2011

@lea1333 -aj keby si bola tehotna ku skonceniu PP cca. 2 mesiace, ak by si mohla cerpat matersku aj Nemoc. poisenia, ktore platil zamestnavatel...ale ako sa postupuje pri vybavovani, neviem....

sona367
28. mar 2011

ahojte, chcela by som sa poradiť ako je možné zvýšiť si materskú.... kedže som v 5 tt a DNP uz nestíham podmienku 270 dní. Na internete som našla nasledovné:
,,Ak žena v posledných 2 rokoch mala nemocenské poistenie a teraz nie je, stačí, keď sa ako dobrovoľný platca nemocenského poistenia prihlási v 8. týždni tehotenstva.
- Materská vo výške 55 percent z 1 003,09 eura (cca 551,7 eura mesačne) sa dá získať prihlásením na dobrovoľné nemocenské poistenie, najneskôr v 8. týždni tehotenstva. Treba si určiť čo najvyšší vymeriavací základ (1 003,09 eura)"
Momentálne som zamestnaná. 3.9.2011 to budú dva roky ,predbežný termín porodu vychádza na koniec 11/2011.
A mám ešte jednu otázočku ako je to s daňovým bonusom. Odkedy je možné si ho uplatniť? Či si ho môže otec uplatniť po narodení dieťatka, kedže ja budem na materskej a on pracuje?

lea1333
28. mar 2011

@mima595 aha dakujem velmi pekne!

mima595
28. mar 2011

@sona367 - ak si zamestnana, tak budes mat matersku zo zamesnania, DNP nestihas, tak si nezvysis...ak si nemala iny prac. pomer...
manžel si uplatnni danovy bonus u svojej mzdarky - 1x v mesiaci, ked sa male narodi, dolozi rodnym listom

sona367
28. mar 2011

mima595
ďakujem za odpoveď a ked ide o SZČO??? nie je podmienka že musí byť manžel ..... babätko sa pýta na svet totiž skôr 🙂))

mima595
28. mar 2011

@sona367 -to neviem

anitab
28. mar 2011

@gapa ahoj gapa, chcem ta poprosit o radu:
- som na rodicovskej, ale zamestnana, teraz teho - koncom aprila nastupujem na novu MD - platim si DNP, zacala som este pred druhym otehotnenim, len ten rozdiel si platim...aby som mala co najvyssiu MD teraz...ako mam ukoncit DNP? mari sa mi, ze ho mam len prestat platit, ale ono mi bude fungovat pocas MD a potom zanikne same? alebo sa mam odhlasit? a kedy - nastupom na MD, alebo porodom dietatka? dakujem pekne.

julia55
28. mar 2011

ahojte, chcela by som si iba utvrdiť niektoré informácie, budem vďačná ak mi to niekto odklepnete, prípadne doplníte . Som SZČO, od 1.7.2010 platím povinné odvody a zároveň od 8.7.2010 som sa pripoistila DNP z minima a od 10.12.2010 som sa nanovo prihlásila na DNP z VZ 720 eur. Idem na dlhodobejšiu PN a preto si to potrebujem ujasniť.
1. Od 5.4.2011 idem na PN, predpokladám, že mám nárok už aj na PN z DNP, keďže dňa 3.4.2011 uplynie 270 dní. Tá PN z DNP bude zrejme zatiaľ z minima?
2. V čase PN, neplatím od 5.4.2011 odvody do SP ako SZČO a ani z DNP až do ukončenia PN, iba alikv. poistné do 5.4.? Neviem ako je to zo zdravotným poistením, nemusím platiť počas PN ani to?
3. U lekára si dám vypísať dve PN-ky jednu ako SZČO a jednu pre DNP, potrebujem okrem toho ešte niečo pre sociálku? Čo predložím do ZP?
4. Keďže dňa 12.6.2011 uplynie 26tt od mojho nového prihlásenia a navýšenia VZ pre DNP a budem stále na PN, tak je potrebné PN ukončiť a znovu vypísať novú PN, aby som mala nárok na vyššiu dávku DNP, alebo to poisťovňa urobí automaticky, alebo je nejaký iný spôsob?
Ďakujem 🙂

smarti
28. mar 2011

@gapa chcem sa spýtať, od septembra 2010 som na RP: DNP si platím asi 2 roky, mala som z toho aj max. MD. Po nástupe na RP som si znížila poistné na minimum, takže teraz platím niečo cez 14€. Využívam to na OČR pri deťoch, keďže sa nám z času načas choroby nevyhýbajú. Teraz teda za 10 dní OČR dostávam necelých 70€. Chcela by som dostávať maximálnu čiastku, teda niečo pod 200€. Čo mám urobiť? Zmenu poistného na maximum? Keď to urobím napr. od 1.4., tak kedy dostanem vyššiu OČR? Až po uplynutí 270 dní?

maminka76
28. mar 2011

@bobocka pokiaľ ja viem, tak je to všetko tak ako si písala, čo sa týka zmeny tej výšky, mení sa to po tvojom zaplatení 6 mesiacov, t.j. ak začneš platiť za január, tak zmeniť môžeš v júli atď. ty však musíš mať zaplatených plných 6 mesiacov.

mima595
28. mar 2011

@anitab - pocas MD nemusis platit DNP, ak budes poberat z neho MD..tak si ho nechaj a ked ti skonci MD, tak sa rozhodnes..podla zakonov a podla toho, ako ti starsia bude chorlaviet...lebo DNP možes potom vyuzit aj na OCR popri rodicaku.....
takže do ukoncenia MD by nebolo mudre ho zrusit, ale ak sa potom tozhodnes zrusit ho, musis dat odhlasku...ak prestanes len platit, vznikne ti dlh

mima595
28. mar 2011

@julia55
1.ano, z minima
2. DNP platit nemusis, zdravotne a SZCO neviem
3. ano, 2 PN.... a ZP tam sa predsa nic nedoklada.....
4. ak chces vyssiu PN, musis ukoncit staru a ist na novu, aby sa ti ratal novy VZ

mima595
28. mar 2011

@smarti - ak chces maximum, musela by si si dat odhlasku a znova prihlasku s max. VZ a po uplynuti 26 tyzdnov by si mala narok na max. davku...ale kym ti neuplynie tych 26 tyzdnov, tak by si dostavala OCR len z minima, co je cca. 58E

ak si das len zmenu, tak ti cely rok 2011 bude chodit OCR tych 70E a od r. 2012 cca. 155E... tam sa ti totiz spriemeruju platby za r. 2011

smarti
29. mar 2011

@mima595 ak to chcem od apríla, tak si mám dať odhlášku k 31.3. a novú prihlášku k 1.4.? Tak či tak mi to vychádza, že táto možnosť je výhodnejšia ako len zmena platby však?

mima595
29. mar 2011

@smarti - ano, je vyhodnejsia...odhlasku s prihlasku možes dat hocikedy, nemusi byt ku len koncu mesiaca

tanjja
29. mar 2011

@gapa diky. v tejto situacii to potesi 🙂

erika12345
29. mar 2011

Dievcata, prosim, poradite mi? Pisem ziadost o vratenie preplatku na DNP. Je nutne tam uvadzat aj to ID? Lebo ja ho totiz neviem, ako ho zistim? Vzdy som platila elektronicky. Nemoze to byt napr. variabilny symbol?

gapa
29. mar 2011

@scrabble
materská sa nedá prepočítať. Vyráta sa nárok ku dnu vzniku nároku na materské a denný vym.základ ostáva rovnaký. Ešte do minulého roku som myslela, že sa dá čerpať z jedného nem.poistenia materské a z druhého ošetrovné, ale myslím, že sa to nedá. NO netvrdím na 100% lebo zákon v tomto nie je úplne jednoznačný, záleží na výklade soc.poist. Najlepšie bude, ak napíšeš do pradne soc.poistovne, priamo na ich stránke, oni ti odpíšu na mail.

gapa
29. mar 2011

@erika12345
identifikačné číslo je to číslo, ktoré pri platbe používaš ako variabilný symbol. A samozrejme je rozumné ho uviesť v žiadosti o vrátenie preplatku.

erika12345
29. mar 2011

@gapa dakujem, si zlata, uz viackrat si mi tu dobre poradila. 😉

gapa
29. mar 2011

@anitab
ak už dnp ozaj nechceš nadalej platiť, tak je rozumné ho ukončiť posledným dnom poberania materského a odniesť odhlášku najskôr vtento poseldný den. Bolo by nerozumné sa odhlasovať skôr, ak ti DNP beží aj ked nemusíš platiť, možno sa ti tie dni ešte zídu. No netreba na to zabudnúť.

a nezabudni na príihlášku na dôch.poistenie štátom, ak ti bude trvať celé obdobie poberania materského aj prac.pomer, tak najneskôr prvý den po ukončení poberania materského. Zisti si popredu tlačivá ... A urbo si kopie na ktoré nechaj potvrdiť prevzatie.

tieto veci môeš vybaviť zároven...

scrabble
29. mar 2011

@gapa Dakujem. Takze mozem cerpat z DNP az po skonceni materskej dovolenky? Teda vlastne az pocas rodicovskej dovolenky? Alebo ani potom nie? Lebo to by ma dost nastvalo, lebo ja som sa do DNP nehrnula, to mi poradila pracovnicka soc.poistovne ☹ Prote neviem na co mi to teraz vlastne je.

klajosa
29. mar 2011

@gapa ahoj. Chcem sa ťa spýtať či môžem ísť na marodku keď mám odplatených 270 dní ale som na rodičovskej dovolenke. Mám nárok na peniaze aj napriek tomu že som na rodičovskej? Ďakujem.

mima595
29. mar 2011

@klajosa - možes ist na PN

ferihegy
29. mar 2011

Ja som z toho jeleň :(
Niekto mi napíše, že už nemôžem byť DPN a niekto že jasné že hej, že do 8 tt . tehu.
Som zamestnaná 6 rokov.
ach jaj, som zvedavá čo mi povedia na sociálke...

silvuska267
29. mar 2011

@ferihegy ahoj ked chces zostat zamestnana tak nie,lebo vtedy musis mat zaplatenych 270 dni noveho poistenia ale keby das vypoved a prihlasis sa na DNP tak ano do 8tt ,lebo potrebujes mat zaplatenych 26 tyzdnov noveho poistenia do nastupu na MD ,vtedy by sa ti ratala materska z posledneho poitenia 🙂

terka111
29. mar 2011

Ahojte. Chcem sa opýtať, že keď si platim DNP a som na PN-ke celý mesiac,či mam narok aj na RP. Niekedy to nebolo možné, ale teraz to vraj zrušili, tak neviem.

lubica69
29. mar 2011

@terka111 pokiaľ viem tak ak si úplne celý mesiac na PN tak nárok na RP nemáš