Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silvia371
11. apr 2011

@duplinka este pozeram ze tych 26 tyzdnov sa tyka v pripade PN...ak to je menej ako 26 tyzdnov pred PN nebude sa pocitat z maxima ale z pravdepodobneho vym. zakladu....

duplinka
11. apr 2011

@silvia371 tak ja teda neviem, ale mne to vysvetlila tak, že nemusím platiť, ak som splnila 270 dní. Ale tak ja si to aj tak platím. Ale určite si nechám poradiť. Ja som ináč rozprávala s riaditeľkou úradu, pretože riadne pracovníčky mi nevedeli podať riadne informácie.

salvinka
11. apr 2011

ahojte, potrebujem poradit.. netyka sa to sice uplne dnp ale neviem do ktorej temy by som prispela..
viem ze v minulom roku sa to dalo vsetko nejak obist tym, ze ak ste mali povinne nemocenske poistenie zo zamestnania tych 270 dni, stacilo ak ste dali tesne pred nastupom na matersku (pn) vypoved a nanovo sa zamestnali s maximalnym vymeriavacim zakladom.. je to stale mozne?
a prosim vas, nie som aktualne v obraze, kolko je maximalna pn a materska?

miriamr
11. apr 2011

@mamim Áno materskúp budeš dostávať zo manestnania + DNP. Zamestnávateľ Ti potvdí aktuálnu mzdu, t.j. mzdu ktorú by si mala, keby si nastúpila v tom čase do zamestnaniaa to bude vymeriavacím základom pre výpočet materskej.

budhicka
11. apr 2011

@ivamarr Ahoj, tak zhrnme si to. V kuse si dnp od marca min roka, co znamena,ze podmienku 270dni splnas. Taktiez splnas podmienku 26t nepretrziteho poistenia pred nastupom na matersku. Kazdopadne budes mat matersku aj z prac.pomeru plus z dnp. Co sa tyka ci pojde o max matersku , to je zlozitejsie. Predpokladajme vsak ,ze si neprerusovala dnpo, iba zmenila vysku poistenia,tak v tom pripade sa ti bude pocitat priemer z dnp za min rok a to sa ti pripocita k materskej vypocitanej z vym.zakladu vyplyvajuceho z prac.pomeru. Ze si bola pn neznamena,ze si neni poistena, znamena to,ze si oslobodena od platenia. A este je otazka, ci si poberala pn aj z dnpo,lebo ak hej a sucasne si si aj platila, znamena to,ze ti vznikol preplatok o ktory mozes poziadat. Takto tvoju situaciu chapem ja. Drzim paste ,aby ta nevodili na socialke za nos,ale riadne ti poradili ;)

smarti
11. apr 2011

Dievčatá poraďte prosím. Poberám RP, platím si DNP z minima. Chcem si zvýšiť platbu na maximum, aby som dostávala max. OČR alebo PN. Viem, že najlepšie je to urobiť tak, že sa odhlásim a nanovo prihlásim na DNP a dávka sa mi zvýši o 26 týždňov. Momentálne som PN. Môžem sa odhlásiť aj nanovo prihlásiť, keď som PN ( teda v jej priebehu)?

dadka28
11. apr 2011

@salvinka ano je to stale mozne....len vtedy stacilo byt u noveho zamestnavatela zamestnana napr aj par dni...po novom je to min 3mesiace-cize sa neoplati si platit 3mesiace odvody/vyjde to doooost/

salvinka
11. apr 2011

@dadka28 no to sa teda uz neoplati.. dakujem za odpoved 🙂

mima595
11. apr 2011

@ivamarr - ale ked ti trva PP, a dostavas matersku aj z prace, tak nemožes mat maximum aj z DNP...maximum je iba jedno....a tebe vyrataju matersku z PP a do maxima ti doplacaju z DNP....teda budes ma matersku v suhrne tych 670E, ale nebudes mat matersku z prace + matersku z maxima z DNP

bocianka123
12. apr 2011

Ahojte,
prosím o radu,ale ak už bola zodpvoedaná, tak ma prosím na ňu odkážte, lebo je tu veľa strán už popísaných .
od mája by som mala nastúpiť na MD, som zamestnaná, materskú budem dostávať zo zamestnania.
doteraz som si neplatila DNP.

Teraz sa chcem od mája prihlásiť na DNP a aj platiť, aby som počas rodičovskej dovolenky mohla čerpať PN, prípadne OČR . Viem, že v zákone je napísané, že počas poberanie nemocenskej dávky, ktorou je aj materská - NIE SOM POVINNÁ PLATIŤ si nemocenské poistenie ani z DNP - to znamená, že nie som povinná, ale MOŽEM - dobre tomu rozumiem?I
de mi hlavne o to, aby som po materskej splnila tých 270 dní, po uplynutí ktorých by som mohla čerpať už PN, alebo očr - a to je práve po skončení MD plus ešte kúsok. V prípade čerpanie PN a očr z DNP nemusím prerušiť RD , je to tak?

Ďakujem za odpovede.

Pekný deň

lea1333
12. apr 2011

ahojte tak som si to vybavila ale pani na soc.nebola moc ochtna tak sa chcem spytat ze ked si platim max tj. tych 49.17 tusim tak kolko budem mat potom matersku????dakujem!!! 😉

miranda21
12. apr 2011

ahojte ja idem na MD a papier od doktora originál dam do práce a do sociálnej stačí prefotené?dakujem

zabka206
12. apr 2011

@miranda21 Ahoj Miranda, určite potrebuješ na socialku originál inak ťa pošlú preč. Žiaľ také sú úrady. Pre potreby zamestnávateľa by ti mohol postačiť prefotený papier a ked zamestnávateľ požaduje originál tak si sprav pre neho úradne overenú kopiu. Resp. ti mohla dať doktorka aj viac originálov.

ivamarr
12. apr 2011

dakujem vám za rady, obe pomohli...tak budem mat to max ako pise mima aj budhicka, lebo mi ide materske z pp + dpo, moja smola je ta ze som platila pocas pn ( v pracovnom pomere) maximum 49,13 e a to som nemusela, a vraj mi to nik uz nevrati !!!!! pnku som mala vyplacanu len z pp nie + dpo...aj tak mi to nejde do hlavy ako je mozne ze si tie moje peniaze navyse chcu nechat, a nemam narok na to aby sa mi vratili...takze spokojnost tak na 50 %, nabuduce budem mudrejsia, este raz diky za feedback 🙂 pekny den

mamim
12. apr 2011

@miriamr
dakujem ti velmi pekne za radu. a este mama jednu otazocku. Je velky predpoklad, ze budem na rizikovom tehotenstve, aj prve som mala rizikove. To znamena, ze budem na rodicovskom ale vyhodnejsie by bolo pre mna byt na PN. Je to mozne?
A z coho sa vtedy vypocita PN? vopred dakujem

ejaeja
12. apr 2011

ahojte kocky skuste mi poradiť dneska som dostala do vlastnych ruk rozhodnutie že mi zanikol narok na ošetrovne som na RD a platim si dobrovolne zdravotne poistenie čerpala som očr lebo mam maličku choručku tak dosť často poradte čo v takomto pripade Dakujem

mima595
12. apr 2011

@ejaeja - a z akeho dovodu ti zanikol narok na osetrovne???
nemala si ho dlhsie ako 10 dni....ak ano, lebo iny dovo nevidim, jedine ten, že si mala dlh na poistnom,...
nesmies mat na 1 dieta OCR dlhsie ako 10 dni na 1 diagnozu v jednom mesiaci....
t.z. ak mas chore dieta, beries OCR na 10 dni, ak choroba pokracuje, tak bud ti da dr. na druhe dieta, to moze hned nasledujuci den, alebbo na to prve dieta, ale musi tam byt 1 den medzera a INA diagnoza

ivca82
12. apr 2011

@ivamarr ak sa nemýlim, tak tie peniaze, čo si zaplatila počas PN budú evidované v SP ako preplatok na poistnom, môžeš si zistiť presnú sumu priamo v SP osobne, alebo telefonicky, a o to menej zaplatiť pri ďalšej platbe. U mňa to tak bol. A myslím, že niekto tu spomínal, že sa dá žiadať písomne o vrátenie preplatku, ale s tým nemám skúsenosť.

ivamarr
12. apr 2011

@ivca82 no ved mne tvrdia na Sp ze nemam narok na vratenie toho preplatku...ja nechapem preco a uz neviem kto ma pravdu a kto nie, volala som aj na centralu SP do Ba na dve pobočky...fakt neviem, oni tvrdia ze mi to nevratia...uz som z toho chora, lebo je to cca 250e co nie je zanedbatelna suma...

miriamr
12. apr 2011

@mamim ahoj. môžeš byť na RP a zároveň poberať PN z DNP 😉

budhicka
12. apr 2011

@ivamarr Asi ide o to,ze ty si bola sice pn,ale len z pracovneho pomeru si poberala pn a co sa tyka dnp to je akoby osobitne. Keby poberas pn z dnp tak si automaticky zbavena povinnosti platit,ale kedze ty si si neuplatnovala z dnp a chces byt dnp poistena, musis platit. ja si to vysvetlujem tak,ze musis zvlast posudzovat obe poistenia. Keby poberas pn z dnp, si aj pocas pn dnpoistena,ale nemusis platit a v tom pripade ti vznika preplatok. pekny den

mima595
12. apr 2011

@budhicka
@ivamarr - ja suhlasim s budhickou.ty si proste platit nemala taku vysoku ciastku a nikto ti to nevrati....
a to preto....kedze si bola PN, tak si nemala ziaden prijem z PP, t.z. že cela platba z DNp ti pokryvala akurat do maxima....
ak by si normalne pracovala, mala prijem napr. 700E a platila by si si z maxima, tak by ti z DNP uznali len platbu cca. 420E /420+700 je 1120..co je zhruba maximum 1116E/ a vtedy by ti to ratali ako preplatok...

ale zase neber to tak tragicky, keby si napr. nestihla limit 270 dni, tak by ti vobec nevznikol narok na materske z DNP /ani z minima/.. a to by sa ti teda vobec nevratilo....

ivca82
12. apr 2011

@ivamarr teraz ma napadlo, presne ako píše @budhicka že či si si uplatnovala pn aj s dnp súčasne s pn z prac. pomeru, lebo ak nie, tak v tomto prípade by si naozaj nemala nárok na vrátenie preplatku/príp. odpočítanie si preplatku. Pamätáš si, či si zanášala aj papier do SP a aj zamestnávateľovi?

mima595
12. apr 2011

@ivca82 - ale @ivamarr si nemohla PN uplatnit z DNP, lebo nemala splnenu lehotu 270 dni, teda nemala este narok na cerpanie z DNP 😉

sssimi
12. apr 2011

@mima595 pri PN nemusíš spĺnať lehotu 270 dni. Stačí ak zaplatíš za prvý mesiac a môžeš začať čerpať, pokial viem.

deninka14
12. apr 2011

@lea1333 dostaneš 60% z max. VZ (1116 eur).. cca 670 eur

ileas
12. apr 2011

ahoj gapa.Pozerám,že sa rozumieš.Chcem sa opýtať.Ja si platim nemocenské od oktobra 2009.Teraz tento mesiac som nastupila na Pn a materská mi začne 10.júna.Mám nárok na zvyšenú materskú?Ďakujem

sssimi
12. apr 2011

@lea1333 60% z 1116€ je to cez 600€

sssimi
12. apr 2011

@deninka14 😀 sme sa prekryli

mandm
12. apr 2011

ahoj, chcela by som sa opytat na jednu informaciu, ktora sa ku mne dostala a nie som si ista ci je to pravda 😅
Je pravda, ze mozem cerpat DNP aj uz po 6 mesiacoch v pripada, ze som zamestnana? Znama mi tvrdi, ze pokial som zamestnana tak nemusim cakat 270 dni ale staci 6 mesiacov 😝 velmi sa v tom nevyznam