Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mamim
12. apr 2011

@miriamr
ahoj, pokiaľ dobre viem, tak ak budem PN dlhsie ako jeden cely mesiac, tak mi vezmu rodicovsky. To znamena, ze mi zrusia rodicovsku dovolenku.To bude treba nahlasit aj zamestnavatelovi, ze uz nie som na rodicovskom ale som na PN?
A kedze si DNP platim len z minima, tak len z toho mi bude vypocitana PN?

mima595
12. apr 2011

@mamim - nevezmu, to platilo do konca r. 2010
@maryanna - bolo, na opacnej strane 1. listu...zajtra tam cho znova, dopis a podpis OCR

depeche7
12. apr 2011

@micicici
podľa nového je to už 34 týždňov môže mamička poberať túto vyššiu dávku. Najvyšia je 670€ /mesačne.
Najkompetentné info však poskytne bezplatne soc.poisťovňa.

miriamr
12. apr 2011

@mamim po novom môžeš poberať RP a nemocenskú súbežne a bude sa Ti počítať z toho min. z ktorého si platíš DNP. Zamestnávateľovi nemusíš hlásiť nič, pretože ostávaš na RP a tvoj vzťah k nemu sa nemení.

ivca82
12. apr 2011

@ivamarr áno, keď ti vznikol nárok na pn z dnp a keby si vtedy ukončila pn a o 1-2 dni nastúpila na novú, tak by si ju dostávala už aj z dnp pn.

sssimi
12. apr 2011

@mima595 Ani ak porodím v roku 2012 a na materskej budem na prelome rokov? Napr. porodím v novembri 2012-čiže VZ z DNP je za rok 2011. Budem mať teda nárok po celú dobu materskej na maximálnu materskú? Alebo mi ju môžu od januára 2013 znížiť? Možno fakt tupá otázka, ale zrazu ma napadla.

mima595
12. apr 2011

@sssimi - ak ti už raz matersku priznaju a vyrataju, tam už nic nemenia

sssimi
13. apr 2011

@mima595 Aj som si myslela. Ďakujem

mamim
13. apr 2011

@miriamr
ahoj a este raz dakujem za info. Tato informacia mi uplne usla, vobec som nevedela,ze uz mozem byt aj na rodicovskom aj na PN sucasne.Teoreticky keby som otehotnela v januari 2012, hned isla na rizikove, tak uz len kvoli tomu sa mi oplati platit si DNP z maxima.Aby uz aj ta PN-ka bola vyssia. Kedy by som mala zacat platit DNP z maxima ?vopred dakujem

anjelikbobo
13. apr 2011

Ahojte!Som nezamestnana a plánujem tehotenstvo. mám splnených 270 DNP. Platím si z maxima.Chcem sa spýtať,ak by som teraz otehotnela a bola vypísaná celé tehotenstvo na PNke,tak potom automaticky budem dostavat aj materskú z maxima?Alebo musím PN aj prerušiť? Koľko mesiacov mi môžu platiť maximálnu PN+materskú? Tým, že by som bola PN neznižujem si nárok na materské? Ako to vlastne je?

bocianka123
13. apr 2011

ahojte,
tak predsa sa niekto našiel - @mima595 veľmi pekne ďakujem za odpoveď. sa pôjdem prihlásiť ešte do konca tohto mesiaca, aby som už od mája mohla platiť.
@maryanna - a na druhej strane tlačiva nie je kolonka na číslo účtu? myslím, že je, mne očr tiež poslali na účet.

miriamr
13. apr 2011

@anjelikbobo ahoj. Áno, budeš dostávať PN z max po celý čas trvania PN, nemuséš PN prerušovať, ukončíš ju , keď nastúpiš na materskú. A aj materskú budeš dostávať z max., neovplyvňuje Ti to poberanie PN. 🙂

sny
13. apr 2011

Ahojte,mám otázku,podmienku DNP budem mať splnenú v júli,som tehotná a dcéra mi ide v septembri do škôlky.Mohol by ma doktor vypísať na PN-ku?A dokedy môžem byť PN?Kedy sa mi potom začína nástup na MD?To je tých 6-8týždňov pred pôrodom?A ako dlho mi budú platiť max.materskú?Ráta sa to od narodenia baby alebo od nástupu na MD?Ďakujem za odpovede 🙂

anjelikbobo
13. apr 2011

@miriamr Ďakujem Ti!

bocianka123
13. apr 2011

@mamim @miriamr - túto informáciu som aj ja potrebovala, že zamestnávateľovi nemusím hlásiť čerpanie PN príp. očr z DNP, keď už budem na RD. A tiež mám pocit, že súbežné poberanie PN, OČR spolu s RD bolo "uvoľnené" od 1.1.2011. Myslím, že do 31.12.2010 považovalo poberanie dávok PN a OČR za zárobkovú činnosť.
Je tu však isté obmedzenie - počas PN su určené vychádzky, ktoré treba doržiavať a také dieťaťko potrebuje viac pobytu na čerstvom vzduchu ako len v určených hodinách.

miriamr
13. apr 2011

@bocianka123 tie vychádzky.... 🤐 , ja mám šťastie, že bývame v RD 😉

miriamr
13. apr 2011
miriamr
13. apr 2011

@sny doktor Ťa môže vypísať na PN v prípade "potreby" a môžeš byť na PN do nástupu na materskú, ktorý je ako si napísala 6 tt pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak pôrod nastal skôr, odo dňa pôrodu a vypláca sa 34tt 😉

mamim
13. apr 2011

@miriamr
ahoj a este raz dakujem za info. Tato informacia mi uplne usla, vobec som nevedela,ze uz mozem byt aj na rodicovskom aj na PN sucasne.Teoreticky keby som otehotnela v januari 2012, hned isla na rizikove, tak uz len kvoli tomu sa mi oplati platit si DNP z maxima.Aby uz aj ta PN-ka bola vyssia. Kedy by som mala zacat platit DNP z maxima ?vopred dakujem

majka_k
13. apr 2011

baby ja viem ze sa to tu uz velmi vela krat riesilo...ale poradte mi 29.04 nastupujem na matersku ( uz mam aj papier vypisany ) papier odnesiem do prace a odtial uz poslu na socialku??? kedze si platim DNP tak mam ist aj na socialku este nieco vybavovat alebo to vsetko im pride od mojho zamestnavatela?

miriamr
13. apr 2011

@mamim niekedy koncom 6/2011, aby si stihla 26tt platenia z maxima. Musíš sa odhlásiť a druhý deň prihlásiť z max.

sny
13. apr 2011

@miriamr ďakujem....A ešte otázka:rodinné prídavky sa platia ešte zvlášť,alebo to je už v tých 670eur-čo je max.VZ???

lazika1
13. apr 2011

@sny rod. prídavky sú zvlášť

sny
13. apr 2011

@lazika1 Ďakujem pekne za odpoveď 🙂

sny
13. apr 2011

Baby,ešte nerozumiem jednej veci:že keď je žena na materskej doma povedzme rok a bola by chorá,či môže ísť na PN-nku?Aj vtedy by platili z DNP?Alebo ak by bolo staršie dieťa,čo chodí do škôlky choré a matka na materskej na OCR-vyplacajú aj tak?Neviem,či ma chápete,čo mám na mysli......Proste či na materskej,keď poberám rodičovský môžem ísť na PN-ku a poberať z DNP?

martinafin
13. apr 2011

Ahojte mamicky aj ja mam otazku...viem este aj teraz ked som v 33tt.ovplyvnit nejak vysku materskej?keby som si aj teraz zacala platit dobrovolne nemocenske,ci uz sa mi to neoplati a az ked tak pri dalsom dietati?

lazika1
13. apr 2011

Pozor!!!!!!Materská dovolenka je 8 mesiacov potom čerpáš rodičovskú dovolenku. Pri materskej dostávaš materskú z práce alebo z Dnp/alebo z oboch/, potom nasleduje RP do 3 rokov veku dietata.
Počas materskej dovolenky nemožeš čerpat ani PN, ani Očr, pri rodičovskom príspevku sa to dá.aj PN, aj Očr.

lazika1
13. apr 2011

@sny Pozor!!!!!!Materská dovolenka je 8 mesiacov potom čerpáš rodičovskú dovolenku. Pri materskej dostávaš materskú z práce alebo z Dnp/alebo z oboch/, potom nasleduje RP do 3 rokov veku dietata.
Počas materskej dovolenky nemožeš čerpat ani PN, ani Očr, pri rodičovskom príspevku sa to dá.aj PN, aj Očr.

lazika1
13. apr 2011

@martinafin Nie, výšku už teraz neovplyvníš, je neskoro. Dostaneš materskú zo zamestnania, a ked si nepracovala tak rovno budeš dostávat rodičovský príspevok.
DnP však využiješ pri druhom bábu, len treba si to dopredu naplánovať.

sny
13. apr 2011

@lazika1 Super,ja som myslela tú dobu po tých 8mesiacov 🙂 Takže aj keď budem na rodičovskom do 3rokov,tak mám nárok na PN z DNP,ďakujem