Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bouny
23. apr 2011

@kararinkabrnka ahoj. byla sem zamestnana na dobu urcitu a platila sem si DNP. ted sem na rizikovym a PN mi vyplacej vyssi prave kvuli DNP 🙂

kararinkabrnka
23. apr 2011

@bouny jeeej tak to je skvele a aj matersku dostanes potom vyssiu koli DNP??? lebo ja mam skveleho gyndu a keby ho poprosim tak ma vypise na rizikove ja mam dost stresujucu pracu a nechcema by babatko trpelo a stresovalo sa :D dakujem za info :D

bouny
23. apr 2011

@kararinkabrnka byla sem v podobne situaci(rizikova prace). jo, materskou bych mela taky dostat vyssi. uz to mam za par dnu - materskou - tak potom ti muzu rict s jistotou. navic v dobe, kdy si na PN si to DNP neplatis🙂 jen nesmis ted ztratit praci, ani prestat platit DNP.

kararinkabrnka
23. apr 2011

@bouny ok tak ak som tomu spravne pochopila neprist o pracu hned si zacat platit DNP a mozem ist na rizikove a aj dostanem vyssiu matersku :D tak?

bouny
23. apr 2011

tak🙂 jen si nejsem jista,jak dlouho musis to DNP platit...to se zeptej na socialce. to chces zacit platit a hned na rizikove?

kararinkabrnka
23. apr 2011

@bouny nie ja nie som este ani tehotna chcem si to platit aspon 2 mesiace a potom sa zasa zacat snazit o babatenko :D

bouny
23. apr 2011

ok tak jdi do toho 😉 urco se ti to oplati! a DNP doplacej si do te nejvysi sumy, pn mas pak skoro jako plat - teda ja mam...diky bohu🙂

kararinkabrnka
23. apr 2011

@bouny vaaaav tak to je supeeeer no uz len si to zacat platit dakujem za infosky mooooc si mi pomohla :D

janula2011
23. apr 2011

@kisska Diky, dlh som uz doplatila a bezim si opravit aj ten trvaly prikaz 🙂

lucia.kl
23. apr 2011

@kararinkabrnka DNP treba platiť 270 dní pred pôrodom, aj PN ti vyplatia až kedˇ splníš tých 270 dní, skorej nemáš nárok...

lucka23
23. apr 2011

ahojte baby. asi mam blbu otazku tak sa moc nesmejte 😅 tych 270 dni DNP sa pocita normalne alebo len pracovne dni? 😅

harper
23. apr 2011

@lucka23 normalne

lucka23
23. apr 2011

@harper dakujem 🙂

marianne
24. apr 2011

ahojte, ja mam otazku tiez. som zamestnana a chcem si platit DNP to najvyssie. viete ako zistim vymeriavaci zaklad zo zamestnania? ked sa pozeram na vyplatnu pasku je to ten zakladny plat, hruba mzda alebo co vlastne? vdaka

jana86
24. apr 2011

@sun881 ahoj,takze si bola na PN od 17.3 a uz vtedy si davala 2 PN? ci si prerusila toho 30.3 PN a tak si isla zase na PN a tak si davala 2 PN? ja by som to chcela prerusit 27.5 na vikend a hned po vikende by som isla zase na PN toho 30.5. to by mal byt 273 den. a teraz uz poberas PN aj z DNP? a DNP uz teraz neplatis?

maja32
24. apr 2011

@lucia.kl ahoj dakujem velmi pekne že si mi odpísala.takže za maj si zaplatím až v júni,ale zatiaľ DNPnebudem rušiť,keď sa počas MDneplatí.potom sa ešte rozhodnem či si to zruším,kedže mam syna ktorý je často chorý,využijem to na OĆR.pekný deň a príjemné sviatky 🙂

tututu
24. apr 2011

Ahojte baby, mám otázku- som zamestnaná od 1995, teraz od 1.5 si platím DNP z najvyššieho vym. základu, aby som pri prípadnej materskej bola na tom trošku lepšie..... 😒
Otázka je: ak by som išla na materskú 6 týždňov pred pôrodom ale ešte by to nebolo tých 270 dní od platby DNP, začnú mi tú vyššiu dávku platiť potom po dovŕšení tých dní, alebo potom mi vyplatia len 60 % z klasického vym. základu- počas celej doby materského- ako to je- prosííííííííím
Anka

lolko_lenka
24. apr 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať, ak by som v priebehu tehotenstva išla na týždeň-dva na PN (kvôli amniocentéze), platiť sa mi bude z DNP 55% od začiatku PN. A potom, ked pôjdem od augusta na materskú, tá DNP sa mi bude rátať tých 60%, nemá tá PN medzitým na to nejaký vplyv? A nemá to vplyv ani na materskú 60% z riadeneho nemocenského poistenia zo zamestnania? Vopred veľmi pekne ďakujem.

lucia.kl
24. apr 2011

@marianne vymeriavaci základ sa ráta z hrubej mzdy, takže odrátaš z max svoju hrubú mzdu a dostaneš sumu z ktorej treba platiť DNP aby bola z maxima potom materská aj PNka

sun881
24. apr 2011

@jana86 ahoj, ano k 30.3. som PN ukončila a dala vypísať 2 PN, ako zamestnanec aj ako DNP. Ked som si počítala kalendárne dni tak som na PN išla v 273 deň. Ešte platím, chcem isť tento týžden sa opýtať či nemám nejaký nedoplatok a tak prestanem platiť. Len mi je divné, že za tie dva dni 30 a 31 mi nič neprišlo...

katja23
24. apr 2011

ahojte , neviete nieco o novom zakone ? teraz mi kamoska pisala ze ci si platim vraj vysiel nejaky zakon ze aj ked si platis DNP tak dostanes rovnako peniaze ako keby som si ho neplatila , tak teraz neviem . myslim ze je to na hlavu postavene ak je to tak , ved si to platim preto aby som vobec uvazovala o matrskej

kisska
24. apr 2011

@katja23 nech da kamoska zdroj... o podobnom zakone som nepocula... Zrusenie dnp pre dochodcov a invalidov je platne od januara... toto myslela?

kisska
24. apr 2011

@lolko_lenka pri PNke mas prve tri dni 25% z VZ a potom 55%, pri materskej mas od prveho dna 60%. PNka nema vplyv na vysku materskej.

kisska
24. apr 2011

@tututu - 1.5. este nebolo, myslis 1.4? Ak v tejto chvili nie si tehotna, mala by si stihnut obodbie 270 dni, ak sa nestane nic necakane. SP ma na zaslanie rozhodnutia 60 dni od podania ziadosti, takze castokrat su uz maminy aj po porode, ked im pride prva materska(alebo dve naraz)... Ak nesplnis podmienku 270 dni dnp do porodu, nebudes mat narok na matersku z tohto poistenia. Dostanes len 60% z VZ z povinneho np(zo zamestnania) za minuly rok. Maximalne z VZ 1116,75€ (dokopy aj ked mas viaceho np, cize ak mas vymeriavacie zaklady spolu viac ako tato suma, platis zbytocne vela).

lolko_lenka
24. apr 2011

@kisska ďakujem 🙂 a ani na rozhodujúce obdobie to nemá vplyv?

tututu
24. apr 2011

@kisska díky za odpoveď- je vidno, že sa tomu fakt rozumieš, vieš, ja som tehu ešte neni, ale do SP som sa prihlásila od 1.5. ale už prvé poistné som uhradila 14.4.- no na výplatu- veď 8.5. by som tie prachy asi už nemala k dispozícii 😢
to je hrozné vyjsť s prachmi do výplaty- no hrúza....
Ale tých 270 dní sa prosím ťa počíta do termínu pôrodu, alebo od dátumu vypísania od gynda na materskú ( 6- 8 týždňov), lebo neviem, kedy sa máme začať snažiť....
Našla som na nete na stránke SP takú tabuľku výpočtov... ale nejak sa tomu nerozumiem- ach tie zákony- ma šibne, ak by mi to nevyšlo.....
Inak ja platím z najvyššieho vym. základu- mínus odpočítaná HM čo je 520.- a z toho 4,4% takže platím 22 €
díky za ďalšie info- lebo tie pracovníčky na SP ti povedia tak prd
Anka

jana86
24. apr 2011

@sun881 ahoj a to si toho 30.3 ukoncila PN a v ten den aj zacala novu? a co si vravela doktorovi?mam mu povedat ze len na vikend potrebujem prerusit PN kvoli DNP?

dasa123
25. apr 2011

@gapa Ahoj gapa, uz si mi radila v inej teme, myslim, ze sme sa vtedy bavili o ukonceni PP pocas rodicovskej a tak... Znova by som potrebovala poradit, ak mozem chcela by som sa opytat. Momentalne som na RD, moj PP trva, chcela by som opat otehotniet a prejst z RD opat na matersku. Mala by som zaujem si platit dobrovolne nemocenske ( aby som mala tu najvyssiu matersku ), ale neviem ci si to mam platit z maxima, alebo odratat moju hrubu mzdu, aku som mala pred nastupom na MD a platit iba z toho rozdielu ? Ratala by sa mi dalsia MD zo zamestnania + z DNP ? Mohla by si mi to prosim vysvetlit blizsie ? Ak ta teda neotravujem, dakujem velmi pekne 🙂

rozala111
25. apr 2011

Ahojte, chcem sa spýtať, som nezamestnaná, má pre mňa nejakú výhodu, ak by som si začala platiť DNP, myslím, že mala by som nárok na PN, prípadne OČR? a koľko potrebujem platiť a ako dlho, ak by ten nárok bol, ďakujem, rena

katja23
25. apr 2011

@kisska neviem netusim ak ti mam pravdu povedat , vraj nieco bolo tento tyzden v spravach tak lustrujem archív markizy a jojky . Mne zas len kolegyna spomenula ze tie ktore nikdy nerobili nebudu mat narok na peniaze ze len nejakych 95 € , tak neviem , bevidela som spravy par dni tak som mimo diania