Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silvuska267
25. apr 2011

Ahojte potrebovala by som poradit.Zamestnana som bola od 1.6.2009-30.10.2010.Od 2.11.2010 si platim DNP na MD mam nastupit 28.4.2011 .Otazka:Mam narok na matersku z oboch poisteni alebo nie???Dakujem za vase odpovede

kisska
25. apr 2011

@lolko_lenka nie nema, dni, kedy si na PNke, OCRke sa z RO vynechavaju

kisska
25. apr 2011

@tututu tych 270 dni musis mat do porodu, cize tehotna nesmies byt este tyzden 😉 Odsleduj si, ci ti nahodou neposlu poistne spat, lebo poistenie ti este netrva... aj ked pochybujem, ze by to spracovali tak rychlo. Ale jeden nikdy nevie 😉 Drzim palce, aby ti to vylso tak, ako planujes. Keby cokolvek, kludne sa ozvi na tanita@azet.sk

tututu
25. apr 2011

@kisska si zlatučká- ďakujme pekne a prajem ti poslušné detičky- vidím, že máš toho dosť- až dve v takom malom veku, no si dobráááá, ale hlavne, nech sú zdravučké a nech prvé obdobie vzdoru je už za vami.....
inak, ja som mala malú tiež takú, že no nervy, ale začala som si vychutnávať každý deň s radosťou, a aj ona sa mi potom zdala akási lepšia..... i keď- cvičí s nami doteraz, ale nesmieme upustiť..... tak tak.... ach tie detičky 🙂 🙂 🙂

kisska
25. apr 2011

@tututu dakujem, ja stale hovorim, ze deti su bud dobre alebo zdrave 😀 a ja mam velmi zdrave deti 😉

kisska
25. apr 2011

@katja23 ono v spravach vidis vselico, pokial to nie je v zakone, moze to byt len navrh... alebo aj len kacica 😒

dana1972
26. apr 2011

@kisska ahoj moja ja by som sa chcela tiež opýtať nechápem totiž tomu DNP budeš taká dobrá a vysvetlíš mi to som zamesnana na HPP a to od 1.3.2009 do teraz a teraz by som si chcela začať platiť DNP ešte nie som tehotna ale sa snažíme ked teraz v maji ostanem tehotná oplatí sa mi to či nie mám v tom miš maš dakujem krásne potrebovala by som to polopate vysvetliť 🙂

kacenna
26. apr 2011

Ahojte. Chcela by som sa spytat, lebo jedna vec mi nie je jasna. Uvediem priklad, ze by som isla na pn od 1.7.2011. Od januara 2011 si platim DNP, podmienku 270 dni splnim v septembri 2011. A keby som este aj v septembri bola PN, tak potom mi socialna poistovna sama zacne automaticky vyplacat od oktobra PN z DNP?

sun881
26. apr 2011

@jana86 ano povedala som mu na rovinu že si platím DNP a potrebujem vypísať novú PN pre zamestnávateľa a aj ako DNP... Na prvú PN mi napísal že som schopná práce od 30.3 a na tú druhú že som na PN od 30.3.

lolko_lenka
26. apr 2011

@kisska ďakujem 🙂

kisska
26. apr 2011

@dana1972 dolezite je, aby si este nebola tehotna v case zakladania dnp. Tehotenstvo trva cca 280dni (plus minus 14 dni) a dnp musi trvat min. 270 dni. Takze ak si si ista, ze v tejto chvili este nie si tehu, zaloz si dnp hned od zajtra a v maji mozes otehotniet. Ja osobne som za co najvacsiu rezervu, aby si sa nemusela strachovat kvoli par dnom. Okrem toho, hned ako uplynie 270 dni dnp, mozes cerpat pripadnu PNku. Ak si zamestnana, tak budes mat narok na matersku, ale dnp by ti mohlo pomoct k vyssej materskej. Bola by skoda, keby si nakoniec zistila, ze ti chyba par dni. Drzim palce 😉

krpcek
26. apr 2011

ahojte, prave som sa docitala nieco o rozhoducujom obdobi - s cim to suvisi?

Rozhodujúce obdobie zamestnanca

*
u zamestnanca sa zavádza čakacia lehota 90 dní (ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude celý prechádzajúci kalendárny rok; neprihliada sa na obdobie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok)
*
u povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby zostáva rozhodujúce obdobie v zásade nezmenené

od 9.2.2011 si platim DNP, snazime sa o mimi a teraz som sa dozvedela o tejto novinke - len neviem, ci to ma nieco so mnou spolocne, alebo nie. momentalne som na RD a TPP mi stale trva.

kisska
26. apr 2011

@kacenna pravdepodoben zalezi od pobocky. Doteraz som bola v tom, ze treba PNku ukoncit a az nova PNka sa po 270tich dnoch pocita aj z dnp. Ale poznam uz aj par pripadov, kedy SP zacala vyplacat vyssiu nemocensku automaticky a bez prerusenia. Taketo prekvapenia mame radi, ze? 😉

kisska
26. apr 2011

@krpcek RO je dolezite pri urcovani vysky materskej. Vypocitava sa z VZ v rozhodujucom obdobi. Nova predlzena "cakacia" lehota je zavedena po tom, ako sa zneuzivalo, ze stacilo byt povinne nemocensky poistena jediny den pred nastupom na MD s vysokou mzdou a zena mala narok na maximalnu matersku. Takto sa chce zabranit podvodom. Pri dnp sa prakticky nic nemenilo.

krpcek
26. apr 2011

@kisska aha, takze aj som v TPP cca 3,5 roka, tak sa ma to netyka, aj ked som si teraz zacala platit DNP, ktore mi trva (dnes) 76 dni.
ak som to spravne pochopila tyka sa to len novych zamestnankyn. ano?

kisska
26. apr 2011

@krpcek presne tak 😉

krpcek
26. apr 2011

@kisska este otazocka - tych 90 dni, sa rata 90 dni pred porodom? alebo pred otehotnenim?

kisska
26. apr 2011

@krpcek pred nastupom na matersku

dana1972
26. apr 2011

@kisska dakujem ti si velmi zlatá 🙂 😅

silvuska267
26. apr 2011

@silvuska267 neviete mi poradit???? ☹ ☹ ☹

kisska
26. apr 2011

@silvuska267 podla mna ano - uz si bola tehotna viac ako mesiac, ked ti skoncil PP - cize si v ochrannej lehote z np zo zamestnania. A ak v case nastupu na matersku, bude dnp trvat aspon 26 tyzdnov, tak by si mala mat narok na matersku aj z tohto np. Snad @gapa povie, ci je to tak 😉

kacenna
27. apr 2011

Baby ak idem na PN po ukonceni pracovneho pomeru, ale v ochrannej dobe tych 7 dni, tak su za mna platene odvody nemocenske, dochodkove aj zdravotne?

kacenna
27. apr 2011

A este jedna vec, ak mi poradite. ked je niekto na urade prace, vtedy sa zanho nemocenske neplati, a uz je na urade prace napriklad 2 roky, co znamena ze nesplna podmienku 270 dni povinneho nemocenskeho poistenia za predchadzajuce 2 roky, ale si plati DNP z minima a potom si ho tych 26 tyzdnov pred odchodom na matersku zvysi z maxima, tak bude mat maximalnu matersku?

pepastev
27. apr 2011

Ahojte,
prosim vas ak si platim dnp, treba pri odovzdavani ziadosti o materske ziadat neako specialne aby materska bola pocitana aj z DNP?

lazika1
27. apr 2011

@kacenna nemocenské a zdravotné odvoty sa v čase PN neplatia, dochodkové neviem..

lazika1
27. apr 2011

@kacenna ak si bola na UP a platila si si z minima DNP, potom odhláška a prihláška z maxima po uplynutí 26 týýždnov by ti mala výjst max. materská

kacenna
27. apr 2011

@lazika1 Dakujem

kacenna
27. apr 2011

@lazika1 a tym padom sa mi ta doba pocas ktorej som na PN ani nezaratava medzi povinne poistne obdbie?

kacenna
27. apr 2011

@lazika1 asi som to zle napisala, myslela som ci sa mi bude aj PN zaratavat ako obdobie kedy som bola nemocensky povinne poistena.

lazika1
27. apr 2011

@kacenna nie som si na 100% istá, ale čas, ktorý budeš na PN, sa ti zarátava do doby potrebnej na posúdenie nároku na dávku, myslím, že tie dni sa ti započítavajú, ale poistné sa neplatí. Nech ma niekto opraví, pokiaˇľ to nieje tak. 😲