Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
27. apr 2011

@pepastev od gynekológa si musíš vypýtať dve žiadanky o materskú, na jednu si napíšeš normálne zamestnávatela a na druhú si dáš dobrovolne nemocensky poistená osoba... na oboch sa tuším ešte zaškrtávalo, že si žiadaš o vyplácanie z viacerých poistení... jednu žiadanku odovzdáš zamestnávatelovi a druhú odnesieš do sociálnej poisťovne...

lucia.kl
27. apr 2011

@kacenna ak ti ide pn iba zo zamestnania, tak po 270 dňoch treba vypísať ešte jednu PN ktorá bude na DNP. ak máš dve PNky - aj zo zamestnania aj z DNP, tak tú z DNP treba ukončiť a začať až keď splníš tých 270dní... inak ti nezačnú vyplácať, lebo ako mi napísali vo vyjadrení, nakolko som nesplnila podmienku 270dní tak nemám nárok na vyplácanie až do jej ukončenia...

pepastev
27. apr 2011

@lucia.kl dakujem za pomoc 😉

nany100
27. apr 2011

Ahojte baby, postupovala som správne? Včera som sa prihlásila na DNP a pani sa ma snažila presvedčiť, že musím ísť k zamestnávateľovi si pre predpokladaný príjem a vyrátajú mi, koľko mám platiť DNP aby mi vyšla najvyššia materská. Som momentálne na RD a snažíme sa o druhé bábo, na druhú MD by som chcela stihnúť nastúpiť v rámci tejto RD. Nedala som sa presvedčiť a na základe toho, čo som tu naštudovala 😉 som si dala platenie z minima (14,47 EUR) a ak otehu, tak do 8tt si toto treba zrušiť a začať platiť z maxima minimálne 26 týždňov vkuse, hej? Tak by to malo potom výjsť, že? Ona ma prsviedčala, že zmeniť to môžem až po pol roku platenia, ale ja som vravela, že to zruším a prihlásim nanovo...tak celá očervenela a váhavo mi dala za pravdu 😖 ...prosím potvrďte mi, že som to spravila dobre 😉

vierkasteffi
27. apr 2011

mne sa stalo ze som si tiez dala DNP a hned ako som zistila ze som tehotna tak som to navysila, a mala som to zrusit a prihlasit sa nanovo, lebo oni vlastne vyratavaju matersku za minuly rok cize ak platis v roku dajme tomu 2011 minimum a v roku 2012 maximum tak ti daju aj tak minimum a keby si medzitym nastupila na PN tak sa to neplati ja som to nevedela ale nakoniec mi po natahovackach so socialkou preplatok vratili, mozno sa ti niekto este na to odpise aj ja si myslim ze si to spravila uplne super 🙂

mima595
27. apr 2011

@nany100 - urobila si dobre

kakakina
27. apr 2011

baby poculi ste o tom,ze musim doniest rodny list dietatka a az tak sa na socialnom rozhodnu ci mi schvalia matersku??Platim si DNP od 2.8 a od 14.4 som vypisana na matersku.Mila pani so socialky mi volala,ze 270 dni mi vychadza,zaciatkom maja(podla mojich vypoctov koncom juna)ale,ze mam pockat kym porodim,a potom doniest rodny list dietatka,a ona az potom posudi,ci schvali matersku 😠 !!

kakakina
27. apr 2011

termin porodu mam 26.5,ale idem na sekciu 17.5!

chillipanda
27. apr 2011

Ahojky.
maminky, mám na vás veľkú prosbu- neviem sa z toho dobrovoľného poistenia " vysomáriť" 🙂 platím si ho od októbra 2010 nakoľko by som rada mala čoskoro druhé dieťa. Neviem ale vôbec, ako je to s jeho vyplácaním- informácie, ktoré som získala, sú totiž diametrálne odlišné 🙂 myslela som si, že ho môžem po 270 dňoch zrušiť a že potom mám ešte 24 mesiacov čas vybrať ho ( takže podľa mojich kalkulácií som myslela, že po skončení platenia budem mať ešte takých 8 mesiacov čas otehotnieť...) nedávno som zase stretla s informáciou, že to nie je 24 mesiacov, ale len 18...
a dnes som sa dočítala, že od uplynutia 270. dňa- čiže od vzniku nároku na vyplácanie- mám na vyplatenie len 34 týždňov!!!! neviete, ako to vlastne v skutočnosti je?? ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂

gretkab
27. apr 2011

Baby, potrebujem radu (a necitala som vela dozadu) - svagrina si neplatila vobec nemocenske poistenie (ona ma nejake umelecke slobodne povolanie) a teraz zistila, ze je tehu, asi v 5. tt - oplati sa jej este sa prihlasit na DNP? Ak ano, kolko by mala platit, resp. ako sa to tam zadava (vymeriavaci zaklad?)? Musi sa ist prihlasit v mieste trvaleho bydliska? (lebo teraz je v nemocnici na infuzkach) Ak niekto viete, prosim, napiste mi, co sa s tym da este robit, velmi rada by som jej pomohla.

kisska
27. apr 2011

@chillipanda dnp funguje v podstate ako kazde ine poistenie - platis poistku a ked sa v case jej trvania stane "poistna udalost", dostavas davku. Ak poistenie zrusis a "poistna udalost" sa stane potom, tak samozrejme na ziadnu davku nemas narok. Dnp ma akurat tu vyhodu, ze pre tehotne su ochranne lehoty 8 mesiacov, takze ho mozes zrusit po mesiaci tehtoenstva. Ale pri tomto socialnom poisteni platis tak male poistne a dostavas, tak vysoke davky, ze sa ti oplati platit si aj par rokov navyse, kym sa ti podari otehotniet. Ja mam spocitane, ze aj keby si platila maximalne poistne, neoplati sa ti az po 6,5 rocnom plateni.
Doba 270 je minimalna nutna, ktoru potrebujes aby si mala narok na davku, ale kludne mozes platit aj dlhsie. Cim dlhsie platis pred otehtonenim, tym skor mozes poberat davku pri pripadnej PNke.
Kedze sa neda presne urcit, kedy otehotnies, je dobre mat dnp stale platne, lebo nikto ti nezaruci, ze otehotnies do urcitej doby. Keby si k nemu este potrebovala nejake info, kludne sa ozvi 😉

kisska
27. apr 2011

@gretkab ak je svagrina v tejto chvili tehotna, bohuzial jej dnp uz nepomoze. Bude mat narok na RP 190€ odo dna porodu.

kacenna
27. apr 2011

@vierkasteffi tak ja som z toho tiez uplny jelen. ved sa vsade hovori, ze treba mat zaplatenych DNP 270 dni za posledne dva roky a potom tych 26 tyzdnov pred odchodom na matersku sa odhlasit a znova prihlasit z maximalneho VZ a tym vznikne narok na maximalnu matersku. Teda tak som to pochopila. Lebo potom ako pises ty, by som si mala rok pred otehotnenim platit z maxima a to je blbost nie?

kisska
27. apr 2011

@kakakina teraz je naozaj dolezite, aby porod prebehol najskor v 271 den trvania dnp. Inak nebudes mat narok na matersku. Mne tiez vychadza ten zaciatok maja, tak drzim palce. Aj ked samozrejme najdolezitejsie je zdravie babenka...

gretkab
27. apr 2011

@kisska Toho som sa bala, ale dakujem.

lin123
27. apr 2011

Ahojte. Chcem sa opytat. Som zamestnana 1,5 roka a planujeme babatko. Chceme zacat koncom leta. Takze zvazujem, ze si zacnem platit DNP, lebo z vasich riadkov si myslim, ze j e tovelmi dobre na prilepsenie si pocas materskej. Aky je prosim postup? A ako si mam vyratat alebo zistit, ze kolko si mam platit DNP aby to bolo co najvyhodnjsie? dakujem vam.

keena
27. apr 2011

@kisska ahoj, citam ze si znala zakonov a tak som si dovolila napisat priamo tebe a chcem sa spytat a poprosit o radu, resp. ci postupujem spravne 🙂
Od 28.7.2010 si platim max. DNP (som inak nezamestnana) a cca teraz koncom aprila budem mat splnenu podmienku tych 270 dni, resp. budem mat zaplatenych aj viac, presne 277 dni. Chcem april zaplatit este v aprili, aby som mohla ist od 2.5. na PN, aj ked by to nemalo mat nejaky vplyv keby to zaplatim az do toho 8.5. ale pre istotu to zaplatim este teraz. Keby nejdem na PN, tak si musim aj nadalej platit DNP, az do dna kym nepojdem na MD, tj. do toho 34 tt?? Ked pojdem teda od toho maja na PN tak budem poberat PNku tie 4 tyzdne a to je u mna celkom fajn. Ozaj, z coho sa mi ta PN bude vlastne pocitat, ked som nezamestnana?
Dakujem za tvoj nazor 🙂 resp. odpoved, ci "rozmyslam" dobre 🙂

kakakina
27. apr 2011

@kisska ,dakujem to je samozrejme pravda,ze najdolezitejsie je stastny porod a zdrave babetko,len som si myslela ze matersku vybavim este s bruskom,a nebudem musiet lietat po uradoch s babetkom!A podla mna by to aj slo,keby sa chcelo,ved je tam rezerva cely mesiac ☹ !

kisska
27. apr 2011

@keena rozmyslas dobre 😉 hned ako uplynie 270 dni, mozes ist na PNku (samozrejme ak to vyzaduje tvoj zdravotny stav). Aprilove poistne naozaj staci zaplatit do 8.5. , len potom nezabudni aj na majove poistne, ked nastupis na PNku az 2. maja. Ked si nezamestnana, tak aj nemocenska aj materska sa ti bude vypocitavat z VZ, ktory si si urcila na dnp v minulom roku. Ked budes na PNke aj na materskej si oslobodena od platenia poistneho, ale poistenie stale trva. Pocas rodicovskej mozes vyuzit dnp tiez pri cerpani OCRky alebo PNky, preto by som ho nerusila. Ale potom je to len na tebe 😉 Vsetko dobre prajem.

lucia.kl
27. apr 2011

@lin123 ahoj. hlavne treba s platením začať čo najskôr, aby si tých 270dní stihla, a ak by sa niečo počas tehu stalo, tak môžeš ísť aj na PN a po tých 270dňoch ti budú platiť PN aj z DNP. najvýhodnejie je platiť si tak, aby ti súčet poistenia zo zamestnania a z DNP dal max. to znamená z max. VZ čo je nejakých 1100€ - baby určite napíu presne, lebo ja neviem, si odrátaš hrubú mzdu a z tej sumy čo ti vyjde si budeš platiť 4,4% - príhlášku aj presnú sumu ti povedia na sociálke, DNP sa oplatí aj po skončení materskej, môžeš počas RD čerpať OČR a PN

nika1985
27. apr 2011

ahojte baby mam otazocku som na rizikovom a mala by som ist na MD v 32 tyzdni pocita sa to potom nejako inak ci normalne ako keby som isla v tom 34tt? myslim ze si potom po narodeni budem mat kradsiu md o tie 2 tyzdne? Splnam tych 270 dni na dnpo tak by som mala dostavat peniaze aj odtial tak chcem len vediet ci je tam nejaky rozdiel alebo tie 2 tyzdne dostanem k dobru kedze som rizikova lebo ak sa mi to potom bude kratit tak radsej pojdem normalne v 34tt. mozete mi prosim poradit
dakujem pekny den 🙂

keena
27. apr 2011

@kisska dakujem pekne... no vidis, nato som aj nejak pozabudla na ten jeden majovy den. a to je zrovna nedela... a moze mi dat dr. PN od 1.5., teda od nedele? ci radsej asi od toho 29.4., piatok... jj, zdravotne dovody sa urcite nejake najdu... kedze si platim od zaciatku max. DNP, tak ten VZ je 1116,75 eur? a z toho si mam vypocitat tu PN? tusim prve 3 dni je to 25% a dalsie dni 55%...

lin123
27. apr 2011

lucia.kl dakujem pekne za odpoved 🙂

kisska
27. apr 2011

@keena lepsia bude ta PNka od piatku. Od nedele sa neda, kedze pravdepodobne neordinuje. Davka bude 25 % a 55% z VZ, tak ako pises, prepocitane na pocet dni v mesiaci, takze dostanes kazdy mesiac inu davku 😉

kisska
27. apr 2011

@nika1985 neboj o nic nebudes ukratena, vzdy dostanes matersku 34 tyzdnov, bez ohladu na to, kedy nastupis na MD. Aj maminy, kt. odchadzaju 6 tyzdnov pred TP dostanu vzdy 34 tyzdnov, ved deticky sa malokedy rodia presne na termin... a ani tie, ktore prenasaju nedostavaju matersku dlhsie 😉

gapa
27. apr 2011

@kisska
myslím na toto som už odpovedala, tuším cez iP a môj názor je, že nárok z NP zamestnanca na materské nebude, nakolko po ukončení NP zamestnanca vzniklo DNP a prestala plynúť ochranná lehota zo zamestnania, vid § 32 ZoSP po novele od 1.1.2011.

ak by dnp vzniklo pred ukončením prac.pomeru, tak by ochr. lehota zo zam. plynula.

lucia.kl
28. apr 2011

@nika1985 materská sa ti bude rátať od toho 32tt ak pôjdeš na ňu skôr, ale aj keď si riziková tak môžeš ísť na MD až v 34tt, ja som tak išla... takže materská je 34týždňov od dňa kedy na ňu nastúpiš...

gabina84
28. apr 2011

Ahojte mamicky, mam jednu otazocku na vas. Ja uz mam sice po porode a kedze som sa o dobrovolnom poisteni dozvedela neskoro a nevyslo by mi to uz do porodu tych 270dni ci kolko to je, tak som rozmyslala zeby somsa dobrovolne poistila teraz, len neviem ci sa mi to oplati a ci by to malo nejaky vplyv keby som aj pocas materskej pripade rodicovskej bola chora alebo mala keby mi ochorela.Dakujem vam za odpovede uz teraz.Pekny dnik

mia1111
28. apr 2011

Ahojte , idem vás poprosiť o radu. DNP si platím už od r.2009. Od apríla 2010 si platím z min.VZ. Pravdepodobne som tehotná - nejaký 6.tt. Marí sa mi, že ak chcem mať vyššiu materskú, musím si dať najskôr odhlášku a znova prihlášku z vyšším VZ, len neviem, dokedy to treba urobiť a či je toto správny postup. Ďakujem vopred za každú radu a info.

nenullienka
28. apr 2011

Ahojte, chcem sa poradiť ohľadom DNP. 27.04.2011 som nastúpila na MD od 15.10.2010 som bola na PN, tak som DNP neplatila. Musím ho začať teraz už platiť. A ak ho počas MD nechcem platiť musím si podať odhlášku???? Ďakujem za každú radu.