Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

miruska320
18. okt 2009

Gaga,už ti dám pokoj 🙂 ,len sa ťa teda chcem opýtať po tých mojích udajoch čo som vyššie opisovala mám teda nárok na tú svoju PN,alebo nie keď si napísala že na očr ano ale na moju PN nie až nesp´ňam tú podmienku 270 dní.Spĺňam ,keď som pracovala 1 kalendárny rok (prac.zmluva 4 hod)pretým 3 roky materská teraz 2 mesiac registrovaná ako DNP osoba.Ja si len overujem,nech niečo nedopletiem

kisska
19. okt 2009

kingstonka - bohuzial lekar ma povinnost vypisat ta 6 tyzdnov pred TP. Ale myslim, ze gapa tu niekde spominala (alebo v inej teme), ze ak ti vyjde 270dni medzi nastupom na MD a porodom, odnesies rodny list dietata do socialky po porode a tam ti vypocitaju matersku. Len neviem ako je to s tymi papiermi co ti da lekar pri nastupe na MD. Asi najlepsie odniest ich na socialku osobne a tete vysvetlit, ze uz sice ides na matersku, ale 270 dni stihas 😉

gapa
19. okt 2009

miruska,
ak tvoj PP/nem.poistenie trvalo cca 9/08-9/09, a od 14.9.09 si DNP, tak nárok na nemocenské máš hned. Ak skončil tvoj PP 10.9.09, tak dokonca, ak vznikne PN do 42dní od ukončenia PP/NP, tak si môžeš uplatniť nárok z ukončeného PP. TAkže ako to rátam, tak v prípade, ak budeš PN najneskôr 21.10.09 (no prerátaj si, nemám dnes absolútne rátací den).
A možno by bol nárok aj na nemocenské z DNP, treba skúsiť dve PN.

Ak vznikne PN po ukončení OL zo zamestnania ale pred uplynutím 26týžnov od prihlásenia na DNP, tak nárok z DNP bude rátaný len z aktuálnej min.mzdy. Po uplvnutí 26týždnov z rozhod.obdobia, t.j. prepokladám 14.9.-31.12.09.

svetlankat
19. okt 2009

Ahojte baby, aj ja by som potrebovala este raz poradit, som nezamestnana, splnam podmienku 270 dni, cize mam narok na PN, platim si aj DNP ale este nie 26 tyzdnov, do nastupu na matersku by som to mala stihnut, ale mam nejasnost, pri nastupe na pn som oslobodena od platenia DNP aj ked to stale plynie, len ako sa potom bude pocitat ta materska, oni to budu brat tak ze tych 26 tyzdnov som platila 47,70 eur aj ked som ich vlastne pocas PN neplatila? pytam sa preto lebo tych 26 tyzdnov mi vyjde len tak na chlp pred porodom a bojim sa aby som nastupom na PN so sebou nevybabrala, nie je lepsie si aj pocas PN platit DNP? ale je to naozaj jedno a matersku mi budu pocitat z maxima? Dakujem

lul
19. okt 2009

svetlankat - ja som bola tiez PN a narok na MD by som mala mat (cakam na rozhodnutie). pocas PN sa neplati, takze "nevybabres" so sebou, neboj 🙂

svetlankat
19. okt 2009

lul
dakujem ti velmi pekne, potom ked ti pride rozhodnutie daj vediet. drzim palce. na socialke uz som bola tolko krat, ale dopracovat sa k serioznym informaciam je priam nemozne. no nveadi, este ze su taketo chaty.

svetlankat
19. okt 2009

lul
vies, ide mi aj o to, aby materska bola platena z maxima, narok mam urcite, len mne ide o to DNP aby bola materska pocitana z maxima, preto ma to zaujima.

lul
19. okt 2009

ja som dnes bola na socialke a ta pani mi jednoducho na ziadnu otazku nevedela kompetentne odpovedat! jednoducho som sa nic, co ma zaujimalo, nedozvedela... je to ubohe, ved su tam pre nas a su za to platene, tu na chate sa dozvies viac a pritom kocky radia bezplatne ☹ ☹ ☹

svetlankat - aj mne slo o maximum 😉

veronica1
19. okt 2009

Chcem sa spytat ohladom OCR, ked si platim DNP, kam mam ist s papierom od detskeho lekara? No a tych 10 dni mi teda bude zaplatene a ja si v tom obdovi DNP platit nemusim, ale dni-tych 270 sa mi bude normalne ratat?
Je to tak?

krpuch
19. okt 2009

ja som pracovala v roku 2008 6 mesiacov, potom som bola nezamestnana a v juli tohto roku som si zacala platit DNP. Z toho vyplyva, ze tych 270 dni si platit budem, kedze termin mam az v polovici januara. Platim si 1000 sk mesacne a pani v socialke mi povedala, ze budem dostavat cca 12880 sk. Je to pravda? Ona je totiz divna, raz mi povedala, ze si to musim platit aj cez matersku ( citala som,ze vtedy sme oslobodene od platenia DNP) a 2. krat mi povedala, ze si to mozem zrusit po porode...Lenze v Bratislave mi povedali,ze si to mozem prist zrusit nastupom na matersku...cize 3 rozne odpovede od pracovnicok...a ja uz nemam nervy zistovat, kde je pravda...prosim, pomozte mi. dakujem

mima595
19. okt 2009

Krpuch - no v tom maju pravdu - možeš si zrušiť kedy chceš 😉 - ale podla mna je vyhodnejsie si zrusit po skonceni poberania materskej, lebo pocas poberania materskeho z DNP platit nemusis, ale DNP ti trva - 😉 a potom sa rozhodnes, ako dalej. Ak chces, tak to zrusis a mas cca. 6 mesiacov doby poistenia k dobru, co sa ti može zist pri dalsej materskej, alebo to možeš využiť pri čerpani OCr na dieta, alebo PN na seba - ale to vsetko zavisi od teba, ako sa rozhodnes a ako sa zmeni zakon.

krpuch
20. okt 2009

takze by asi bolo najlepsie to zrusit, ked si tam pojdem riesit rodicovky prispevok?

mima595
20. okt 2009

no podla mna a teraz platneho zakona ano 😉 , ale to zavisi od teba - ale určite nie je rozumne rušiť DNP teraz,teda ked nastupis na MD, lebo doba trvania DNP ti bude trvat a platit nemusis 😉

zuzquav
20. okt 2009

Dobry den, potrebujem poradit od 1.1.2007 som na RD, predtym som bola na urade prace. K 1.1.2010 mi konci RD. No na 1.3.2010 ma predpokladany termin porodu, som DNP, na matersku mi takto vznika narok a mozem na nu nastupit 6 tyzdnov pred terminom porodu - vychadza to na polovicu januara, takze moja otazka znie. Kam mam ist za tie dva tyzden ktore mi vlastne od 1.1.2010 do priblizne 15.1.2010 ostavaju. Mam sa ist hlasit na urad prace? A este mam otazku ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia, pred dvoma mesiacmi som si to poistenie zvysila doteraz som platila z minima teraz platim zo 682 eur, to je 30 eur mesacne, ked ochoriem mozem si uplatnit narok na nemocenske alebo radsej nie aby mi to nezasiahlo nejak matersku, nechcem so sebou nejak vybabrat. Dakujem.

miciatko
20. okt 2009

Ahoj Gapa vidím že tu dievčatam radis i ja ta chcem poprosit o radu
Môj pracovný pomer mi končí 31.12.2009, chceli by sme sa pokúsiť o bábätko, takže pri všetkom šťastí by som mohla byť v 2 mesiaci keď mi skončí pracovný pomer chcem sa spýtať na čo by som mala nárok a či sa mi oplatí pripoistiť, ďakujem

lovelly26
20. okt 2009

Ahojte, potrebovala by som poradit - vysvetlit 😉 uz som z toho strasne zmatena... som zamestnana uz vyse 4 roky sice nie u jedneho zamestnavatela.. posledne zamestnanie mi trva rok aj tri mesiace. Od 22.6.09 si platim DNP, termin mam 22.1.09... uz neviem ci mi vychadza ze by som mohla uplatnit to dnp cize budem mat to vyssie materske alebo to nizsie? Viete mi prosim niekto poradit?

standa82
20. okt 2009

Termín je hádam 22.1.2010?! 😵 Do pôrodu od 22.6. to máš 27 týždňov. Tých 26 týždňov platenia je do nástupu na materskú, to ti nevychádza.. Takže budeš mať pravdepodobne vypočítanú materskú len zo zamestnania(vypláca SP).
Ak vie niekto niečo iné, píšte.

lovelly26
20. okt 2009

hehe varim pri tom tak chybicka sa stala 🙂 dakujem za odpoved 🙂

lovelly26
20. okt 2009

hmm len mi tak nejak nesedi teraz ratam.... od 22.6. vychadza 26. tyzden od 21. 12. cize mesiac pred porodom... takze ked mimco to tam vydrzi tak by to mohlo aj vyjst ci nie🙂)) ked nie tak sa nic nedeje ale ked ano predsa to pomoze 🙂

standa82
20. okt 2009

Bude super keď bábá vydrží. Samozrejme,že ti to pomôže 🙂

lovelly26
20. okt 2009

hej hej drzim mu palce a aj sebe .. ale hlavne nech sme zdraviii 🙂 dakujem velmi pekne za pomoc 😀

mima595
20. okt 2009

myslim, že u lovely by mohlo dojst k tomu, že si k DNP pripocita už ukončeneé nemocenske poisteneie z predchádzajúceho zamestnania - t.z. - ak teraz pracujes 1 rok a 3 mesiiace u 1 zamestnavatela - tam splnas tych 270 dni v pohode, aby si dostavala matersku odtial. No a k DNP by sa ti mohlo priratat to ukoncené zamestnanie pred týmto - lebo zo samostatného DNP ti nárok nevznikne, lebo nie si poistená 270 dní za posledné 2 roky. 26 tyzdnov pred nástupom na materskú musíš byť poistená, aby sa ti materská rátala z aktuáneho VZ a nie z minima.

mima595
20. okt 2009

Zuzqav -podla teraz platného zákona ti to materskú neovplyvní, tam je dolezita doba trvania DNP - nie doba platenia. Ak už máš splnených tých 270 dní DNP, tak si vybav PN - kludne aj počas trvania rodicaku až do doby, kým nenastupis na MD.

jankkam
20. okt 2009

Ahoj
Platím si DNP nemám ešte splnené 270 dní teraz idem na OČ s dcérou je potrebné odniesť nejaké papiera do SP

standa82
20. okt 2009

Podľa mňa OČR, a uvidíš čo ti tie tetušky povedia.

krpuch
20. okt 2009

cize ked som ja pracovala sice v tychto 2 rokoch len polroka...a teraz si platim od juna DNP..a termin mam 16.1. - cize tych 270 dni budem mat len spocitanim odrobeneho obdobia a obdobia, co si platim DNP...ako sa to teda vypocita?

gapa
20. okt 2009

jankakam,
treba odniesť na SP žiadosť o ošetrovné. Stačí aj po ukončení očr. .tj. naraz aj papier o začatí a ukončení očr. Ak si aj zamestnaná a pracuješ, tak od lekára treba pýtať očr-ku samozrejme 2x. a jednu dať zaemstnávatelovi.

gapa
20. okt 2009

klropuch,
záleží, aby to bolo v období dvoch rokov, a ak máš termín cca 15.1.2010, tak sa ti bude rátať aj obdobie ukončeného nem.poisltenia zamestnanca do splnenia podmienky 270dní NP...

Pri PTP 15.1.2010 by si mala nastúpiť na MD najneskôr 4.12.09. No a ak si sa na DNP prihlásila len v 7/09, tak do nástupu na MD ti neuplynie potrebných 26týždnov. Len v takom prípade sa totiž ráta materské zo skutočného VZ, z ktorého si platíš v tzv. rozhodujúcom období. Ale ty to nestihneš, tak bohužial sa ti materské bude rátať len z aktuálnej minimálnej mzdy, bez ohladu na to, z akej sumy si DNP platiš.
☹ 😢

DNP si môžeš zrušiť kedy chceš. Ide o to, či chceš mať nárok na materské. Ak chceš, tak treba rátať 2roky pred skutočným dnom pôrodu, či splnaš podmienku 270dní. Ak ju splnaš určite už pri nástupe na MD(ale pozor ku dnu skutočného pôrodu, t.j. ak porodíš napr. 30.1.2010 tak v období od 30.1.2008-29.1.2010), tak môžeš zrušiť aj pri nástupe na MD. Ale rozumné to nie je. LEbo ak budeš mať nárok na materské, čo budeš (ak nemáš nedoplatky a nezrušíš ho predčasne), tak počas poberania materksého z DNP platiť poistné nemusíš. Ale dni DNP ti plynú. Možno sa ti budú hodiť v budúcnosti, napr. ak by si hned otehotnela. Takže rušiť DNP v čase ked ti dni plynú bez platenia nevidím za rozumné a vzhladom na to, že si si platila z vyššieho VZ, tak v prípade, ak si podaš len ZMENU (pozor nie odhlásenie!!!) vymeriavacieho zákldu na minimálnu mzdu, tak môžeš čerpať v r.2010, po ukončení poberania materského napr. očr-y alebo PN-ky z toho skutočného VZ. Ak však nepredpokladáš, že budete choré, tak to môžeš zrušiť napr. posledným dnom poberania materksého, aby si už platiť nemusela.

gapa
20. okt 2009

zuzqva,
ak sa stále osobne staráš o staršie dieťa (t.j. nechodí do škôlky...) a máš podanú prihlášku v SP, aby si bola dôchodkovo poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak na UPSVAR netreba ísť. Aj ked sa mi tie tvoje dátumy 1.1.07 a 1.1.09 akosi nezdajú (prvé dieťa má 1.1.09 3roky??? to je tiež podstatné), v takom prípade by si ani na ZP nemusela ísť. No ak má dcera 3roky v 12/09, tak na ZP treba zájsť. Tam sa potom popýtaj na další postup, čo robiť od začiatku poberania materského, potom nástledne rodičovského príspevku na druhé dieťa.

Píšeš málo o DNP. No ak si platila napr. od zač. roku 2009 z minima a od 8/09 z 682eur a na MD nastupuješ v r.2010, tak výšku materského to ovplyvní, lebo budeš mať v RO menej mesiacov s VZ vyšším. Matematicky potom samozrejme na 1den vyjde nižší VZ. Ale to už musíš sama prerátať, či to čo ušetríš na neplatení DNP počas poberania nemocenského (ak máš nan nárok) je viac, ako rozdiel, o ktorý sa zníži materské. No to by si musiela vedieť si ju aj vyrátať v oboch variantoch.

zuzquav
21. okt 2009

Ahoj gapa dakujem, ja som tam neudala 1.1.2009 ale 1.1.2010 to je datum dovrsenia 3 rokkov mojho syna a hned od januara ide do skolky, a 1. marca 2010 mam termin porodu, takze ked mi vznika narok ist na matersku 6 tyzdnov pred to je od 18. januara 2010. A vlastne od 1.januara do 18.januara asi musim ist na urad sa nahlasit, ze?

No prave ja si to velmi vyratat neviem ale platila som DNP od janura 2008 z minima a potom som vlastne az toho roku od septembra zvysila platbu z 682 eur. Takze ako si to mam vyratat? Ja som z toho trochu popletena, dakujem za kazdu radu.