Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tibinka22
29. apr 2011

@tututu je dolezity datum na prihlaske, cize ak je tam 1.5. uz Ti to nikto nezmeni na 1.4. je jedno kedy si zaplatila prve poistne... Poistne sa plati vzdy mesiac po zadu, cize za 5- 2011 do 8.6. 2011...
Takze este raz si pozri datum na prihlaske ( datum vzniku poistenia)... 🙂
A nerozumiem, preco si urobila koninu,ide Ti tam o nejake dni?

andrejkam
29. apr 2011

@tututu no ak si sa prihlasila od 1.5.2011 tak prvú platbu máš uhradiť do 8.6.2011 🙂

lucia.kl
30. apr 2011

@ninan2 ja myslím, že to môžeš aj poslať - ak tú sociálku nemáš blízko, ale ak ju máš blízko - alebo ktorúkoľvek pobočku, tak ju môžeš v podatelni odovzdať. nikdy som tam neposielala nič poštou, tak neviem, bývam totiž v strede ulice medzi tými dvoma sociálkami, takže som tam chodila vždy osobne...

lucia.kl
30. apr 2011

@gabina84 tak a teraz si mi dala ťažkú otázku, kôli tomu rodičovskému, počas RD si myslím, že sa vypláca PN a OČR iba z DNP ( zas až taký macher niesom a viem odpovedať len na veci, ktoré mám aj ja, toto síce mám, ale tuším mi platia len z DNP - ešte som nevyužila) toto by bolo asi najlepšie sa opýtať na sociálke, no ja si platím teraz len ten rozdiel, čiže 23€ - tak to vychádza mňe. takže asi záleží od toho, ako často si myslíš, že DNP počas rodičovského využiješ, či si dáš vyššiu sumu a potom po nástupe do práce si sumu na DNP znížiš...

lucia.kl
30. apr 2011

@zuz88 druhú PN ku si môžeš zobrať už kludne na druhý deň ako ti uplynie tých 270 dní, ale si to over v sociálke, či už ti to naozaj uplynulo... lebo kamoške sa stalo, že tam spravili chybu a prihlásili ju o dva mesiace neskôr...

lucia.kl
30. apr 2011

@teresa12 ja som si platila až do nástupu na materskú, viem, že to musí byť 26tt pred nástupom platené v kuse, a je dobré si to platiť dalej aj keby si hneď neotehotnela, lebo môžeš čerpať PN v prípadé komplikácií počas tehu, alebo aj OČR na synčeka keby bol chorý...

solinkarka
30. apr 2011

Baby nevypocita mi niekto ci stiham DNP??? platim si ho od 8.marca a termin by som mala mat cca 7.1.dakujem 😉

lucia.kl
30. apr 2011

@solinkarka najlepšie zobrať kalendár a rátať dni od 8.marca, že kedy upline tých 270dní, ono to asi bude dosť tesné...

solinkarka
30. apr 2011

@lucia.kl noo vysse dvoch tyzdnov este rezerva, to fakt tesne 😀

ninan2
30. apr 2011

@lucia.kl oki, dik za info 🙂

gabina84
30. apr 2011

@lucia.kl no to viem ze na socialke, ale mi tu mame take strasne mudre panicky ze az, minule som sa nieco bola spytat na prislusnom okienku ktore by to malo vediet a samozrejme sa to musela dotycna radit s dalsimi dvoma priehradkami.... mi to tak pripada ze clovek si musi vsetko zistit sam a na urady nosit uz dane papiere vyplnene

lucia1181
30. apr 2011

@ninan2 ninus ja som PN posielala postou uz asi 4 krat a vzdy to pekne prislo,lebo mi vyplatili za kazdy mesiac peniaze.a nastup na matersku som teraz dala ekonomke,ta tam nieco vyplni,tusim aky som mala plat a ona to odovzda socialke.Ale tak isto sa to moze aj poslat postou,to viem urcite 🙂

ninan2
30. apr 2011

@lucia1181 aha OK 🙂 Zatial sa pytam iba za kamosku, ja este neviem ci budem cerpat aj PN, tie obmedzene vychadzky sa mi velmi nepacia 😀 Ale MD mi zacina az v polke juna, a dovtedy by sa nejake peniaze navyse zisli... Ak by ma teda vypisala obvodna doktorka (Janek nemoze, ze?) Nejaky dovod by sa asi dal najst na to? 🙂

jankaborka
30. apr 2011

? AHojte,neviete mi prosim poradit,aky je teraz vymeriavaci zaklad pocula som. Ze sa zvysoval,je to pravda? A ak ano tak na kolko?vdaka za info

lucia1181
30. apr 2011

@ninan2 vzdy sa da najst dovod....staci povedat,ze ta bolieva brucho a to nikto nedokaze,ze to tak nie je 🙂.Mne vypisal Janek papier s ktorym som musela ist k obvodnej lekarke a az ta ma vypisala.Janek nemoze,kedze nespolupracuje s poistovnami.Noooo a ja som doma v podstate od zaciatku....uz 8 mesiacov a ziadna kontrola nedosla,vychadzky som mala od 10,00-12,00 a od 14,00-16,00...ale nijak som ich nedodrziavala...zajtra nastupujem na matersku,v piatok mi ukoncili PN,takze uz sa ani ziadnej kontroly bat nemusim 🙂.

loulou
1. máj 2011

@lucia.kl
ďakujem za radu už mi to je jasnejšie

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
iwusa14
2. máj 2011

Ahojte, neviete mi povedat, ako dlho budem dostavat matersku ako slobodna mamicka? S priatelom sice zijeme spolu ale nie sme zobraty. Bola som dobrovolne nemocensky poistena a dostavam tych cca 660eur mesacne, ako dlho ich budem dostavat? Dakujem pekne za odpovede!!! 🙂

kvetinka211
2. máj 2011

@iwusa14 budes mat o 3 tyzdne viac nez vydate zeny, teda 37. Musis dat ale cestne prehlasenie, ze si naozaj osamela matka, to znamena ze zijes sama, bez priatela ci rodicov a otec dietata nejavi zaujem. Prepokladam ale, ze im to v socialnej poistovni postupne dojde a zacnu aj u nas robit kontroly trenkov v skrini "osamelych" tak ako v cechach.

kacenna
2. máj 2011

Ahojte. vie mi tu niekto poradit, ked je SZCO na PN plati za neho stat zdravotne aj socialne odvody? Viem na 100 % ze stat plati zdravotne ale nie som si ista socialne odvody.

siss_sz
2. máj 2011

ahojte... ja som teraz na MD, ale chcela by som si zacat platit DNP kvoli dalsiemu dietatu..nie ze by som uz chcela teraz hned dalsie, ale ked som tu dakde citala, ze staci si platit pol roka, potom napr. zrusit a potom sa znova nahlasit, ked zistim, ze som tehotna (do dvoch rokov, hej?)... a teraz by ste mi mohli trosku pomoct s otazkami?
- kolko tyzdnov musim si to platit po tom preruseni, ked uz zistim, ze som tehotna, aby som sa potom napr. mohla dat vypisat na rizikove (a vtedy uz tusim to nemusim platit, hej?)?
- kedze som bola zamestnana, teraz dostavam MD okolo 14eur/den - tolko budem dostavat z "prace" aj pri druhom tehotenstve? a kolko si mam teraz zadat sumu, aby som to mala co najvyssie potom?
-ked si to zacnem trebars zajtra platit, preplatia mi ked budem napr. PN ci OCR hned, ci tu tiez plati nejakych 270 dni, ze musim mat zaplatene?

tusim vsetko... dakujem vopred za odpoved🙂

ninan2
2. máj 2011

@lucia1181 Ahoj, takze na PN ma vypisala obvodna doktorka, na 2 tyzdne, dovod ze ma boli chrbat ked dlho chodim alebo sedim... na MD nastupujem v polke juna, tak mozno este predtym sa tiez dam na chvilu vypisat, ale to uz asi s doporucenim gynekologa.
Takze tlacivo im poslem postou, kym im to pride tak ratam s tym, ze tento tyzden kontrola urcite nehrozi. Vychadzky mam tiez, ale neviem ci ich moc vyuzijem, za ten cas sa toho moc stihnut neda, iba ak v nasom okoli...

sisa2
3. máj 2011

Ahojte, neviete mi prosim poradit, ci mozem poberat PN (som doma uz 3 tyzden) a zaroven aj OCR so synom, ktory teraz ochorel? DNP si platim od 08/2010. Dakujem.

standa82
3. máj 2011

@sisa2 ... môžeš poberať len jednu dávku. Nie obidve naraz.

maria1610
3. máj 2011

Ahojte dievčence, potrebovala by som poradiť... Som mamou 5-ročných dvojičiek, momentálne na predĺženej RD z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu jedného z mojich synov (DMO), pred pôrodom som pracovala, PP mi stále trvá... Uvažujeme o ďalšom tehotenstve (ak sa podarí september, október), rada by som si začala platiť DNP tak, aby mi vyšla čo najvyššia materská... Čo mi poradíte, začať už hneď teraz platiť DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu, alebo platiť cca 14 Eur. teraz a keď zistím, že som tehu potom z najvyššieho vymeriavacieho základu teda cca 49 Eur?
Ešte pre úplnosť, chlapci sa narodili predčasne v 29 tt., - dúfam, že už sa to nezopakuje, len pre istotu, chcem mať poistné platené skôr...

mima595
3. máj 2011

@maria1610 - ja by som radila zacat s najnizsin VZ..ten platit 3 mesiace, potom si dat odhlasku a hned prihlasku na maximum /ale u teba z rozdielu medzi maximom a tvojim hrubym platom v praci, lebo budes dostavat matersku aj z nej/ a to platit...necakat, až kym otehotnies, lebo v tom pripade nemusis stihnut 270 dni poistenia...
a ak ti tych 270 dni uplynie skor, ako budes mat nastup na matersku, možes ist na PN na rizikove tehu

kvetinkla
3. máj 2011

A nedá sa to ešte doplatiť, keď by som bola napríklad v 4 mesiavci a chcela sa dobrovoľne teraz poiustiť?

sisa2
3. máj 2011

@standa82 dakujem za info.

caly8
4. máj 2011

baby prosím vás ..kámoška je v 7tt a chce si začať platiť DNP ..stíha tých 270dní ? je aj zamestnaná ale chce si prilepšiť .. 🙂

mishuu
4. máj 2011

ja si myslím, že už nestíha, asi sa jej to neoplatí platiť, pretože tehotenstvo trvá cca. 270 dní a ak je už v 7tt tak to nestihne...vždy je lepšie začať si to platiť už v dobe plánovanie otehotnenia, samozrejme, nie každá to plánuje 😉 takže to je potom ťažšie..