Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
4. máj 2011

@caly8 - ak nema ine ukoncene nem. poistenie /napr. nemenila pracu cca. pred rokom/ tak nestiha

gapa
4. máj 2011

@caly8
ak jej trvá len jeden a ten istý prac.pomer (nem.poistenie) a nemá v obd. cca 15mesiacov dozadu nejaké iné ukončené NP, tak tú podmienku z dnp nesplní. Tehotenstvo trvá cca 40týž. a ak je v 7tt, tak 270dní jej zo samotného dnp nevyjde do dna pred pôrodom.

mima595
4. máj 2011

@gapa - sme sa trafili 😉

caly8
4. máj 2011

zamestnaná je myslím 3 rok non stop .. a tehotenstvo je veru neplánované ..no a ani v tom prípade keby jej dr napísala nástup na materskú neskôr ? ale to je asi blbosť však ved to už je v polke druhého mesiaca 😒

mima595
4. máj 2011

@caly8 - tych 270 dni sa sleduje k datumu porodu, pochybujem, že by prenasala 1 a pol mesiaca ☹

caly8
4. máj 2011

ved toto 😒 no tak nič ..a tak by sa im zišli tie peniažky ☹ keby sa to dalo spätne zaplatiť to by bola paráda .. Ďakujem vám mamičky šikovníčky 😵

loulou
4. máj 2011

loulou@lucia.kl ahoj dakujem ti ze uz si mi raz poradila, este sa chcem spytat dnes si idem odniest prihlasku na DNP len som si nie ista ci uz niesom nahodou tehotna. Ak ano tak uz asi nestihnem platit tych 270 dni aby mi vysla vyssia materska. Musi mi to vist tych 270 dni pred porodom alebo ako. Vychadza mi ze ak som tehotna tak max. 3 tyzdne tak neviem. Ak mi vide tych 270 dni po porode bude sa mi DNP vyplacat po tych 270 dnoch alebo nebudem mat vobec na to narok, dakujem

budhicka
4. máj 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit. Som na predlzenej rodicovskej s dcerkou a 20.5. mam nastupit na matersku s druhym babankom. Moja otazka je, ze ci sa treba ist odhlasit z rodicovskeho na urad , ze sa prihlasujem na matersku, ked vlastne este ani neviem, ci mi ju daju matersku , kedze sa bude cakat do porodu ci splnam 270 dni. Resp. vie mi niekto poradit ako sa riesi tento prechod z rodicovskeho na matersku? dakujeeeem :D

timea777
4. máj 2011

Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu. DNP som si platila 4,5 mesiaca z rozdielu. PP trval 3,5 roka. Od 1.5.2011 si platím DNP z maxima (49,13€). Podala som odhlášku a nanovo prihlášku. Identifikačné číslo mám to isté ? (prišiel mi dnes papier od SP, a IČ ktoré som mala predtým mám aj teraz. Tak sa chcem informovať či to je správne ). Ešte otázočku na PN by som mohla ísť najskôr až po uplynutí 42 týždňov ? (Nevadí, že to prvé dobrovoľné DNP netrvalo 270 dní). ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA VYSVETLENIE.

timea777
4. máj 2011

Opravujem môj predchádzajúci príspevok , tuším na PN by som mohla ísť až po 26 týždňov? Chápem to správne alebo nie?

gapa
4. máj 2011

@timea777
ič je to isté, to je ok.
tvoj PP skončil??? to je podstatná info kedy ... to je podstatné pre odpoved.

ak tvoj PP trvá,
tak nárok na nemocnské máš až ked splníš podmienku, že dva roky pred vznikom PN budeš dnp aspon 270dní (rátajú sa aj dni ukončeného dnp toho 4,5mesiaca, ak spadajú do obdobia dva rodky pred vznikom pn).

Ak je zamestnanie ukončené, tak máš podmienku 270dní splnenú hned, tj. nárok vznikne skôr, hned po vzniku dnp. Nehovorím však nič o tom z akého vz.

nárok na nemocnské z maxima (ak ti súbežne s dnp netrvá iné nem.poistenie!!!) budeš mať až ked pn vznikne po uplynutí 26týž. od tohto posledného prihlásenia na dnp (samozrejme musíš splniť tú podm. 270dní vid vyššie a nemať dlh v SP). Ak by vznikla PN skôr, tak vznikne nárok na nemocnské z minima po celý čas tejto pn ( ale tiež 270dní treba splniť!, to je základná podmienka)

mima595
4. máj 2011

@timea777 - identif.cislo je to iste...
na Pn možes ist po uplynuti 270 dni poistenia, 26 tyzdnov je dolezitych, aby ti vyplacali z maxima.... ak by si isla napr. na PN v 272 dni DNP, ale od posledneho prihlasenia by preslo iba 25 tyzdnov, narok na PN mas, ale vyplatia ti z minima

lucia.kl
4. máj 2011

@loulou ak by si do termínu pôrodu nestihla splniť podmienku tých 270dní, tak materskú z DNP nebudeš dostávať...

sasettka
4. máj 2011

Ahojte,
rada by som si len overila, ci idem postupovat spravne 🙂 aktualne som na MD, ktora mi konci v juny.... Platila som si max. DNP a teraz pojdem do soc.poist. znizit si vymeriavaci zaklad na minimum.. Je to spravne, alebo sa mam radsej odhlasit a znovu prihlasit? znama mi dokonca vravela, ze si mam DNP uplne zrusit, ze mi to po materskej nebude na nic, je to pravda? Dakujem krasne za odpovede 🙂

lucia.kl
4. máj 2011

@sasettka s tým znižovaním alebo odhlasovaním neviem, ale ja som si DNP nechala (rozdiel čo som si platila do max. aj pred tehu) využijem ho na PN a OČR počas RD - takže ak budem chorá ja alebo deti, tak si môžem prilepšiť, a po RD pri nástupe do práve určite zas využijem pri chorobách deti v škôlke...

mima595
4. máj 2011

@sasettka - ty si v zadnom pripade nedavaj odhlasku, len si daj zmenu na minimu...aj ked budes platit minimum, tak este v r. 2011 budes dostavat davku z maxima...napr. pre teba PN alebo OCR na dieta, ako pisala lucia.kl

timea777
4. máj 2011

gapa PP mi skončil 30.4.2011. A od 1.5.2011 som sa nanovo prihlásila z MAX. VZ. Takže ja splnené podmienku mám 270 dní, a ak by som šla náhodou na PN, tak aby sa mi vyplatila z max. tak môžem ísť až po 26 týždňoch, nie skôr ? Už nemôže byť súbeh povinného a dobrovoľného poistenia?

dasa123
4. máj 2011

@gapa ahoj gapa prosim ta, na str 377 som Ta poziadala o radu, moc by mi tvoja odpoved pomohla, ak si najdes cas, vdaka 😉

lucia.kl
4. máj 2011

@dasa123 ahoj. ak som správne pochopila článok, čo som čítala v májovej mama aj a, tak by si mala dostávať dalšiu materskú vyrátanú z predpokladaného VZ čo by bola hrubá mzda akú si mala pred nástupom na predchádzajúcu MD a RP, čiže platiť DNP by ti malo stačiť z rozdielu do maxima. MD potom budeš dostávať max.

dasa123
4. máj 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne za skoru odpoved, aj som si myslela, ze by to tak malo byt, len ma mylilo , ze som tu niekde citala, ze najprv si to platia baby z minima a potom ked otehotneju z maxima, tak ma to cele poplietlo 🙂

siss_sz
5. máj 2011

@lucia.kl @gapa
aj ja by som rada pomoc... 🙂
som teraz na MD, ale chcela by som si zacat platit DNP kvoli dalsiemu dietatu..nie ze by som uz chcela teraz hned dalsie, ale ked som tu dakde citala, ze staci si platit pol roka, potom napr. prerusit a potom sa znova nahlasit, ked zistim, ze som tehotna (do dvoch rokov, hej?)... a teraz by ste mi mohli, prosim, trosku pomoct s otazkami?
- kolko tyzdnov si to musim platit po tom preruseni, resp. ked sa znova zahlasim (ked uz zistim, ze som tehotna), aby som sa potom napr. mohla dat vypisat na rizikove (a vtedy uz tusim to nemusim platit, hej, pocas PN?)?
- kedze som bola zamestnana, teraz dostavam MD okolo 14eur/den - tolko budem dostavat z "prace" aj pri druhom tehotenstve? a kolko si mam teraz zadat sumu, aby som to mala co najvyssie potom?
- a este - keby som pocas RD aj pracovala na ciastocny uvazok, tak vlastne sa mi nova MD bude platit uz z toho "ciastocneho platu"?

Dakujem, velmi by ste mi pomohli...

lucia.kl
5. máj 2011

@siss_sz tak asi bude lepšie ak si na väčšinu otázok počkáš na odpoveď od @gapa ja sa do toho až tak nevyznám, viem len že v kuse treba platiť 26týždňov aby sa vyplácala materská ak teda splňaš podmienku 270dní za posledné 2 roky - čo sa DNP týka...
počas PN ak si splnila podmienku 270dní a bude ti vyplácaná dávka už DNP platiť nemusíš, tak isto ani počas vyplácania materskej...
na ostatné ti ale odpísať neviem...

siss_sz
5. máj 2011

@lucia.kl dakujem aj tak zatial 🙂

sevzuz
5. máj 2011

ahojte,
chcem sa len spytat a overit si info:
som DNP od 4.1.2011 z nejakych 350€ (rozdiel medzi max. vymeriavac. zakl. a povodnou mzdou od zamestn.)kdzesom chcela aj vyuzit maximalnu PN-ku tak som si, aj ked trosku neskor, 19.4. zrusila a od 20.4. som sa prihlasila znovu z maxima. A teda mi to vychadza ze od 19.10.2011 by som mala dostavat max. PN-ku. Resp. ma zaujima ako sa rata PN-ka?
LEbo 270 dni DNP budem mat splnenych uz 1.10.2011 a vtedy sa chcem dat vypisat na PN-ku a to mi bude ratane len z tych 350€ a od 19.10 mi to bude ratane z maxima, alebo to rataju z priemeru???

Dakujem velmi pekne za odpoved😉.

sasettka
5. máj 2011

@lucia.kl @mima595 dakujem krasne za odpovede 🙂 a aj ked vlastne nie som zamestnana, som len platca DNP, mam narok aj na to OČR a PN?

laua
5. máj 2011

ahojte kočky,

Lámem si hlavu nad istým problémom. Platím si od 4.februára tohto roka DNP, zároveň som zamestnaná takže si to platím z rozdielu HM do maxima. Žiaľ problém je taký, že som na PN od marca a zrejme budem až do augusta. Teraz neviem či mi bude vyplatená materská z maxima!!!!? Otehotnieť plánujem až neako v auguste ak si dám zdravie do poriadku. Myslíte si, že ak som prihlásená na dnp od februára mala by som ešte teraz platiť tak ako platím z rozdielu do maxima aj keď mám počas PN nulový VZ a zmenu by som mala nahlásiť v auguste kedže sa može až po pol roku zmeniť VZ a platiť to už z maxima, aby som mala práve MD vyplatenú z maxima a nie z minima.
Teraz neviem či zmeniť po pol roku či prihlásiť od znova, netušííím čo mám spraviť v tomto smere. Za každú vašu radu budem povďačná.

jana86
5. máj 2011

@lucia.kl ahoj,mozes mi prosim poradit?mne uplynie 270 dni 26.5.na PN som uz 4 mesiace ale davala som len jednu PN zamestnavatelovi.cize 27.5 idem do poradne tak by som uz mohla pytyt od lekara 2 PN?to bude uz 271 den platenia DNP.len neviem ci to mi musi najprv ukoncit marodku alebo mi staci aby mi dal uz len jednu do SP.a keby ze ju musim ukoncit,tak ako to mam spravit?moze mi v jeden den ukoncit a zaroven aj zacat novu?dakujem za radu

gapa
5. máj 2011

@siss_sz
vela otázok, bohužial len v rýchloke
aký b ude zákon v r.2012 netuším, čo je podstatné. t.j odpovedám len podla teraz účinných zákonov.

Ak okrem trvajúceho zaemstnania nemáš iné ukončneé nem.poistenie, tak treba platiť, resp. ti musí dnp trvať aspon 270dní v období dva roky pred pn . Takže ak si zaplatíš 270dni, môžeš dať odhlášku a potom hned ked dáš prihlášku do 15mesiacov od odhlášky, nárok máš hned (no len z minima, ak pn vznikne do 26týž. od poslendého prihlásenia). No záleží kedy ti skončila v zaemstnaní MD, potom tomôže byť aj menej dní (dni prerušeného np sa k dnom dnp môžu prirátať, no nie dni RD). v tomto vela záleží tiež od konkrétnych údajov.

ak budeš pracovať v tom istom pracpomere na polovičný úväzok, záleží od konkrétnch dátumov.

zuzanahc1
5. máj 2011

Dobry den, chcela by som sa spytat aka bude vyska nemocenskej davky v pripade dobrovolneho nemocenskeho poistenia, ak bola osoba nepretrzite dobrovolne nemocensky poistena 3 roky a to do 31.3.2011 s vymeriavacim zakladom 500€ a zaciatok noveho nemocenskeho poistenia od 28.4.2011 s vymeriavacim zakladom 1116€, pri zacati pracovnej neschopnosti 3.5.2011. ? Dakujem za odpoved a prajem pekny den.

gapa
5. máj 2011

@dasa123
ak pp bude trvať k nástupu na md!!, tak stačí z rozdielu, rsp. z minima cca 2, lepšie 3mesiace, potom odhláška a nanovo prihláška do 8tt a nástup na md až po 26týž. po poslednom prihlásení.

no toto platí podla teraz účinných zákonov.