Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rybenka79
8. máj 2011

Holky prosim poradte mi, ked sa teraz zamestnam na normalny uvazok, mozem cca po 3 mesiacoch ist napr. na PN-ku????? Pred nastupom do prace som bola na RD, tak nemocenske som neplatila.
poradte mi prosim, "tetule" na socialke ked som volala bolo hruza...

mima595
8. máj 2011

@solinkarka - doplatit sa neda...ale DNP si zrus až po materskej, nie po porode!!!!

solinkarka
8. máj 2011

@mima595 jaaj do kelu, fakt mam v tom miz-maz 😒 ale po prode uz nebudem platit ci hej?

mima595
8. máj 2011

@solinkarka nie, po porode už platit nemusis, dokonca ked budes mat 270 dni splnenych, ale hlavne doma papier zo SP, že ti priznavaju matersku z DNP...na ten by som pockala

danielta999
8. máj 2011

@mima595 Dakujem za odpoved a tip.
Takže nevadí, že za február doplatím + marec zaplatím až teraz, v máji ?
Ak splním 270 dní, dostanem peniaze z DNP aj napriek tomuto ?

DAKUJEM

eweny
8. máj 2011

Dobry vecer prajem 🙂

Citam..citam..kadeco sa docitam, ale aj tak mam v tom totalny zmatok..potrebovala by som poradit, kedze v tejto oblasti nie som vobec zbehla..

Momentalne som na RD, ale pomaly mi konci a my zaciname uvazovat nad druhym dietatkom..pred nastupom na RD som zial nepracovala, takze mi nevidala ani ziadna materska, hned som zacala poberat rodicovsky prispevok..chcela by som si zacat platit DNP ked zacneme aj snazilkovat, aby som mohla mat tentokrat aj nejaku matersku..len nejak neviem, ako to funguje..viem, ze musi byt splnenych tych 270 dni, aby som mohla mat narok..kolko si to treba mesacne platit?..od coho to zavisi?..vidim, ze sumy sa roznia..bola by som rada, ak by mi niekto poradil..dakujem 🙂

bobocka
8. máj 2011

@eweny ty si sama urcis co chces aby bol tvoj vymeriavaci zaklad.min je myslim 330euri a max je 1116euri.ty si mozes zvolit akukolvek sumu medzi tym a to bude tvoj vymeriavaci zaklad a z toho potom budes odvadzat 4%mesacne.to bude tvoj mesacny poplatok.a z toho vymeriavacieho zakladu sa ti bude pocitat materska co je myslim 60%zo zakladu.matersku budes dostavat 9 mesiacov.potom nastupis na rp 190euri mesacne.aby si vznikol narok na matersku,tak musis mat zaplatene dnp min 270dni pred narodenim dietata.materska sa ti vypocitava z roku dozadu.teda ak si zacnes platit tento rok a porodis buduci,tak sa ti bude ratat suma,ktoru si platila tento rok.preto ak sa chcete zacat snazit a predpokladas,ze buduci rok budes rodit,tak si uz tento rok zacni platit z toho najvyssieho mozneho zakladu a potom po novom roku si to naniz na najnizsi mozny a aj tak sa ti bude ratat z toho najvyssieho mozneho,lebo sa to rata rok dozadu
taketo info mam ja,prosim kocky ak je to mylne info,tak ma opravte,lebo ja som presne taky isty pripad ako @ewenty ,tiez som na rp momentalne,moj syn ma 19mesiacov a po lete sa chceme zacat snazit.dnp si chcem zacat platiti asi 2 mesiace pred snazenim aby som si bola ista,ze mi materska vyjde(predsa len sa miminka niekedy poponahlaju) 🙂 a este by som sa chcela opytat,ze myslim,ze je to tak,ze zena si musi platit dnp min 270 pocas poslednych 3 rokov aby mala narok na matersku.takze dajme tomu,ze ja si zacnem v septembri platit dnp z najvyssieho mozneho zakladu ,budem platit stale z toho najvyssieho zakladu do maja,teda budem mat zaplatene 270 dni,tak mozem potom dnp zrusit a aj tak potom budem mat narok na matersku? dajme tomu,ze budem platit september 2011-maj2012 ,potom to zrusim a rodit budem december 2012.dakujem za odpovede.nie som nejaky vymyselnik,len chcem vediet ako to naozaj funguje.lebo teraz uz viem,ze vdaka plateniu si dnp mozem mat matersku na ktoru by som inak nemala narok,kedze uz viac nie som zamestnana tam kde pred prvym tehu. a kedze viem o tejto moznosti platenia si dnp,tak nechcem nic zanedbat a nieco pokafrat,aby som nahodou nespravila niekde chybu a nakoniec mi materska nevyjde. 😒 a este sa chcem opytat,ze ci sa vymeriavaci zaklad moze menit len v januari alebo juli,alebo je to polroka od toho mesiaca kedy si zacnem platit.teda ked by som platila od septembra,tak by som si mohla vysku vymeriavacieho zakladu zmenit v januari,ci polroka od zacatia platenia dnp,teda v tomto pripade vo februari.?

majoslava
9. máj 2011

ahojte, prišla mi predvolanka že mám nedoplatok na DNP od januára... nechápem prečo ked mi pravidelne z účtu odchádza suma 27,10 eur a nie je zo min. mzdy.... a zaujímavé je to, že ked som tam bola pred mesiacom sa opýtať či je všetko OK a nemám nedoplatky tak mi povedali že nie... ach jaj... som zvedavá čo mi dnes zase povedia...

mirininu
9. máj 2011

ahojte,

viete mi prosím poradiť : v októbri sa mi narodil 2. syn, a aj keď som si platila DNP z minima 14€ a podmienku 270 dní som splnila nepriznali mi nič, lebo na moje prekvapenie mi materská vyšla z maxima 😉 , tá mi však teraz 01.05. skončila a prechádzam na rodičovskú ... DNP som ďalej neplatila lebo som bola na materskej a teraz moja otázka - mám začať ďalej platiť, alebo to zrušiť ? Viem nejako využiť DNP , ktoré zaplatené je, ale plnenie v podstate nenastalo - napr. viem sa v prípade choroby staršieho syna dať vypísať na OČR a preplatia mi niečo ? Starší teraz začal chodiť do škôlky, tak je viac doma ako v škôlke. A ak sa dám teda na OČR musím platiť ďalej DNP aby mi ju priznali, alebo stačí ak bola zaplatená teda v minulom roku a aj keby som ju teraz zrušila - dajú mi niečo? Vopred ďakujem 🙂

nikolino
9. máj 2011

Ahoj babenky
za všetky odpovede budem vďačná potrebovala by som poradiť.Som zamestnaná viac ako 5.rokov v jednom zamestnaní za min. mzdu tento mesiac by som si chcela začať platiť DNP pre získanie maximálnej materskej, len neviem v akej výške. Zhruba 3. mesiace by som platila a až potom by sme sa začali snažiť o bábätko. Chcela by som si platiť o niečo viac na kočík atď. a v prípade ak všeko pôjde ako má požiadať o preplatok dalo by sa to? a budem mať nárok ak zarábam len minimum? Ak má voči mne zamestnávateľ nejaké nedoplatky na poistnom môže ma to nejako ohroziť pri uplatnení si DNP? ďakujem veľmi pekne .

cigaretka5
9. máj 2011

@nikolino nevierm co mas na mysli ze si chces platit viac na kocik? to mu nerozumiem, ale co sa tyka DNP to si budes platiti z rozdielu maximalnehol vymeriavacieho zakladu a svojej mzdy. Ak mas mzdu 300 evri a maximalny je okolo 1200 budes si platiti z tohto rozdielu a z toho 14 percent

cigaretka5
9. máj 2011

@mirininu OCR by ti priznali ak by si bola poistena na DNP,. kedze si to zrusila tak OCR nedostanes, ak by si si ju zacala platit a mas splenu podmienku 270 dni tak by si OCR na deti a PN na seba dostala. ak zvazujes minimum tak nie je rozhodujuci cas ako dlho si platit budes , ak by si chcela z maximaa a , z maxima dostat aj ocr ci PN musela by si si platit minimalne 26 tyzdnov

mirininu
9. máj 2011

@cigaretka5 ďakujem za info - ja som to zatiaľ nezrušila, ale počas materskej som neplatila /myslím, že sme vtedy oslobodené od platenia/ a teraz zvažujem čo ďalej , či platiť alebo to zrušiť ... a teda aj keď som už teraz od 02.05. na RD, tak mám nárok na OČR a uplatnenie si ho z DNP ak by som v platení pokračovala ... rozumiem tomu dobre. Ale to mi pripomína, že musím zaplatiť hneď lebo 8-smeho bolo v nedeľu 😕

nikolino
9. máj 2011

@cigaretka5 či si môžem platiť aj viac napr. to výde 36€ a ja zaplatím 56€ a potom bz som požiadala o preplatok.

cigaretka5
9. máj 2011

@nikolino nie system je nastaveny na maximum a nechapem ani preco by si to robila, ak si chces odkladat na kocik tak si kup prasiatko alebo otvor ucet v banke

cigaretka5
9. máj 2011

@mirininu ak si ho rperusila resp zrusila, musis sa nanovo prihlasit a potom az platit , neda sa platit spatne

kakakina
9. máj 2011

prosim o radu,baby ktore su dobrovolne poistene tou najnizsou sumou.Ja som bola na rodicovskom,a od augusta si platim DNP 14 euro.Teraz mi vyratali matersku,a vychadza mi 6,2 na de,cize v konecnom dosledku sa to neoplati,lebo rodicovsky prispevok aj materska vychadza na jedno.Skuste mi poradit,kto sa do toho vyzna ci je to vsetko v poriadku,alebo sa niekde stala chyba!Dakujem velmi pekne

kakakina
9. máj 2011

@gapa ,ty si mi uz radila,len neviem ci som to nepochopila,lebo teraz ma rozhodnutie socialnej poistovne riadne prekvapilo.Skus mi prosim na to pozriet,pisala som o prispevok vysie,ale zopakujem to.Mam 30mesacneho syna,s ktorym som na RD,od 14.4 som vypisana na MD,a materska mi bola priznana,kedze z DNP splnam podmienku 27Odni.Platila som si DNP 14euro,od noveho roku o nieco viac.Dnes som bola na soc.poist.kde mi uznali matersku 6,2 na den,ked to vyratam na mesiac je to nejakych 190euro.Takze ak by som poberala RP,bolo by to tak isto.Oplati sa este prosim ked bol niekto nezamestnany,aby si doplacal aj tu najnizsiu sumu.Z ekonomickeho hladiska sme si nemohli priplacat viac ☹ .dost som to predtym studovala,a kazdy vravel ze sa to oplati,no teraz uz neviem.

mima595
9. máj 2011

@mirininu - opravim cigaretku...kedze si na RD od 2.5. tak za maj sa plati az do 8.6. ...este mas cas..... tebe DNP trva, len pocas materskej neviem, ci si nebola povinna platit, kedze ti z DNP matersku nevyplacali!!!!!!! zavolaj tam, over si, ci nemas nedoplatok...ak mas, tak ho uhrad cim skor, a dalsi mesiac možes cerpat bud OCR, alebo PN...ratat ti budu z VZ z minuleho roku.....

mirininu
9. máj 2011

@mima595
@cigaretka5 ďakujem ešte raz - zavolám tam pre istotu a som zvedavá čo mi povedia 😕 , ale potom je to podľa mňa blud keď som teda mala platiť aj keď som na materskej 😕 no nevadí, teraz to už nezmením ... ešte jedna podotázočka , to môžem čerpať OČR aj na mladšieho s ktorým som na RD, alebo len na staršieho ?

mima595
9. máj 2011

@mirininu - možes aj na mladsieho, aj na manzela, aj na rodicov aj na svokrovcov

bobocka
9. máj 2011

baby ked budete mat cas,tak si prosim precitajte co som odpisala eweny dnes o 01:08 v noci.neviem ci mam dobre info co som jej posunula a aj sama tam mam nejake otazocky.dakujem 🙂

michaelamia1902
9. máj 2011

Prajem peky den kocky,
@gapa píses ze si pocas RP poberala OCR, ako to funguje, to zanesies potvrdenie od doktorky na socialku, a ako to je potom s kontorlami zo socialky, tak ako ked si na PN-ke. Lebo ja ked je mala chora, nie vzdy sme doma, idem napriklad na den dvak mamke, a tak. A vyplaca sa tak ako PN 1_3 den 25%, a ostatne 55%.
Ma to celkom zaujima, lebo davam socialke kazdy mesiac 40 euro (planujeme druhe babo) tak ked uz tak nech sa aspon nieco vrati.
Dakujem za odpoved.

mima595
9. máj 2011

@michaelamia1902 - na OCR kontroly nechodia, lebo ty nie si povinna dodrziavat rezim, chore je dieta
tam sa cely cas plati 55% z VZ, ale max, len 10 dni...
a ano, vypises OCR /papier/ a odnesies na SP

mima595
9. máj 2011

@bobocka - odpoved pre eweny suhlasi...len najlpsie sa radi s konkretnymi datumami, lebo nikedy aj 2-3 dni robia rozdiel a vysledok je uplne iny

co sa tyka teba..... treba mat zaplatenych 270 dni ku dnu porodu za posledne 2 roky..nie 3, ako pises ty...ale poistenie ti musi trvať k dnu nastupu na matersku...tak ten pripad, co si dala ty, je zly, lebo by si nemala "zijuce" poistenie ku dnu na nastupu na matersku.....a uplne zbytocne by si si platila maximum, lebo aby ti vyplacali davku z maxima, tak musis byt prihlasena z maxima 26 tyzdnov...a aj ked by si sa prihlasila napr. mesiac úalebo aj den/pred nastupom na matersku ...270 dni by si mala splnenych, ale vyplatili by ti davku iba z minima, lebo by ti ratali z noveho prihlasenia....tam sa na predchadzajuce platby neprihliada...

pre teba je asi lepsie...3 mesiace platit z minima , potom možes dat odhlasku a hned, ako zistis, že si tehu, tak sa prihlasit z maxima, ale najneskor do 6-8tt

dicaa
9. máj 2011

Ahojte, chcela by som sa vás opýtať, že aj som vlani platila maximum, potom som si DNP znížila na minimum a teraz si ho zase zvýším na maximum a pôjdem na PN, z čoho mi ju vypočítajú? Z maxima či minima?

bobocka
9. máj 2011

@mima595 ahaaaaa,uz to chapem 🙂
a dajme tomu,ze ja si budem platit z minima 4 mesiace a zistim,ze som tehu v 8tt tak sa odhlasim,no dajme tomu,ze sa znova nahlasim v 12 tt.(ja viem,ze by som necakala mesiac,len priklad teraz davam 😉 )nespocitavaju sa vtedy tie styri zaplatene mesiace +ostatok co budem mat dopaltene od noveho nahlasenia dokopy? (v tomto pripade 4+cca 6)dokopy by to bolo vyse 270 dni,ale uz to samotne nove platenie s novym vymeriavacim zakladom by do porodu 270dni nevyslo.

mima595
9. máj 2011

@dicaa - ak si davala len zmenu, nie odhlasky a prihlasky, tak ti budu brat VZ z minuleho roka, teda z maxima

mima595
9. máj 2011

@bobocka - ale preco to komplikovat...sa len zbytocne zamotas a budes mat problem....

a k vojmu pripadu, sice by si splnila 270 dni, lebo tam sa ti spocitaju vsetky dni DNP za posledne 2 roky, ale nesplnila by si podmienku 26tyzdnov prihlasenia sa z aktualneho VZ /maxima 😉 / a teda by ti maersku uznali len z minima 😉

bobocka
9. máj 2011

@mima595 ved ja by som to tak nerobila 😉 iste,ze by som to tak nekomplikovala,len som chcela vediet,ze ako je to v tom danom pripade.ze ci sa to spocitava,alebo vznika narok na matersku,ale len z minima,co je v podtsate o nicom 😒 inak ja to urcite nechcem spravit tak,ze si zacnem platiti minimum a potom ked zistim,ze som v tehu,tak chytro na maximum prejdem.lebo niekedy sa babo aj poponahla a ak by mi po tych vsetkych peripetiach a zistovani si info nakoniec nevysla poriadna materska(teda ak by babo trosku skor prislo),tak ma na mieste slak trafi.ja veru nebudem riskovat a budem si platiti stale v kuse.ak vyjde,tak aj z najvyssieho mozneho zakladu 🙂
a po akom case sa da menit ten vymeriavaci zaklad? len v januari a juli,ci je to polroka od zacatia platenia si dnp? dakujem krasne za info 🙂 keby som sa mala spolahnut na tie "superochotne" panie na socialke,tak mam z toho hlavu ako balon a nechapala by som nicomu.fakt velikanska vdaka 🙂