Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
9. máj 2011

@bobocka - po 6 mesiacoch, teda hocikedy v priebehu roka, ale až po uplynuti 6 mesiacov od poslednej zmeny

bobocka
9. máj 2011

@mima595 dakujem krasne 🙂 uz sa v tom konecne zacinam orientovat 🙂 este raz veelmo pekne dakujem 🙂

bianka234
10. máj 2011

ahojte, idem si po radu aby som zasa nespravila trapas ako hrom. Som na RP a chcem ísť na marodku, DNP si platím od oktobra, čiže tých 26 t to už je. Ale keď mi skončila materská tak som nevedela že na RP za mňa štát neplatí NP, tak istý čas som neplatila. Ako to je bude s tým problém?Prosíííím poraďte mi, ďakujem krásne.

dicaa
10. máj 2011

@mima595 ahoj, ja som si urobila zmenu 26.5.2010, teda z maxima na minimum.Tak teraz ako?Vypočitali by mi to z maxima či minima

michaelamia1902
10. máj 2011

@mima595 dakujem pekne za info tak ked to bude aktualne, tak to urcite vyuzijem, ale ked najidealnejse je ked deticky nie su chore 🙂

kacenna
10. máj 2011

Ahojte. Je to v poriadku ked szco je na pn, odvody do socialnej poistovne si neplati kedze pocas pnky nemusi. ale od januara si plati DNP a bude si ho platit az do konca septembra, aby splnil podmienku 270 dni a potom si necha vyplacat pn aj DNP. a nevadi ked si vlastne od aprila nebude platit povinne nemocenske? Lebo v predchadzajucich 2 rokoch bol nemocensky poisteny. je to v poriadku? Dakujem

mima595
10. máj 2011

@bianka234 - ak chces cerpat PN, musis byt poistena 270 dni, a to ti uplynie cca. v juni....až vtedy možes cerpat PN

mima595
10. máj 2011

@dicaa - tento udaj nestaci, porebujem vediet, kedy si sa nahlasila 1x, kolko si platila, ci si neprerusovala, ci si robila zmenu alebo odhlasku a odhlasku 😉

michaelamia1902
10. máj 2011

@mima595 dakujem ti za predoslu odpoved, pozeram ze vies toho o DNP vela, mohla by si aj mne prosim poradit ako dalej, vopred dakujem:
Zakladne fakty:
od 1.4.2008 som nepretržite DNP momentalne s vyskou VZ 734,22 EUR
zaroveň som bola zamestnana s minimalnej mzdy, takze pri prvej MD a pred tym podas tehotenstva som mala max. davky zo Sp
od 1.2. 2009 som bola na MD az do 9/2009 (ako slobodna matka) max. materska
od 10/2009 az doteraz som na RP
od 9/2011 sa planujem zamestnat s minimalnou mzdou vo vlastnej firme a zaroven si platit DNP , tak aby mi vysla max. materska.
Tehotna este nie som. (Rada by som otehotnela do konca roka) cize rokom na vypocet materskej bude pre mna rok 2011, ak budem rodit az v roku 2012, ze?

K 1.6. by som si chcela zmenit VZ v SP na max. VZ - mam spraviť zmenu , alebo zrusit a prihlasit sa na novo?
A ako to mam potom poriesit v septembri, ked z minima mi bude odvody platit zamestnavatel a ja si budem v SP dobrovolne doplacat rozdiel do max. VZ?

Dakujem za vase odpovede, ak som sa v niecom nevyjadrila dost jasne rada doplnim informacie.

mima595
10. máj 2011

dolezity je nastup na matersku, teda ak nastupis na matersku v r. 2012, bude sa VZ brat z roku 2011

a preco si chces zmenit VZ na maximum???? ak planujes sa zamestnat od 9/11, tak zbytocne si budes platit z maxima, staci ti terajsi VZ + a tten rozdiel z minima budes mat narok zo zamestnania...

ak mas iny dovod na maximum, tak je to zlozitejsie...ak si das odhlasku a prihlasku, tak ti najblizsich 26 yzdnov budu davky vyplacat z minima....a to by bolo zbytocne, prijst o to, co si doteraz platila
a aj ked si das zmenu, tak ti nevyjde maximum, lebo VZ za rok 2011 sa ti spriemeruje, VZ bude cca. 900-950E-1000E ???

siss_sz
10. máj 2011

@mima595 ja som teraz na MD so synom, zacala som si platit DNP, ale potom mi jedna poradila, ze ved som na MD, teda by som to nemala platit...akoze oni mi nebudu noic vyplacat, kedze nemam splnenych 270 dni...ale dni mi budu bezat, lebo som sa zahlasila... ale platit nemusim, lebo som oslobodena... (v tej stati, kto je oslobodeny - vraj nie je, ze to plati ak maju zaplatenych 270 dni) je to pravda? 😕

mima595
10. máj 2011

@siss_sz - ja to viem tak, že DNP neplatis, iba ak poberas z neho davku...to zn, ak cerpas materske z DNP, tak pocas materskej DNP platit nemusis...
ale na to je najlepsie sa spytat priamo v SP, ci mas nedoplatok,a lebo nemas....

bianka234
10. máj 2011

@mima595 270 dní ale za posledné 2 roky, nie? To by mi aj s tou pauzou vychádzalo, je to za 2 roky, alebo sa mýlim?

mariposita
11. máj 2011

Ahojte, prosim vas o radu: platim si DNP takmer rok, nie som vsak este tehotna a preto uvazujem ci by bolo mozne platenie DNP prerusit a znovu si ho platit az ked otehotniem (v pripade ze sa mi podari otehotniet tento rok). Je to takto mozne? Bude sa mi do 270 dni zapocitavat aj ten cas pred otehotnenim?

dicaa
11. máj 2011

@mima595 Na DNP som sa nahlásila 29.4.2009 a platila som maximum, potom som to len znížila od 1.6.2010 na minimum, ale nikdy som DNP neprerušila. Ďakujem Ti za odpoveď

zelvi
11. máj 2011

Ahojte prosim Vas o radu.Som na rodic prispevku,DNP si platim treti rok okolo 14 eur Ma vyznam si to platit dalej, alebo ...?.Dnes sme nastupili 1.krat na ocr a v SP mi bolo povedane, ze nech to zrusim, lebo aj tak to bude smiesna suma, ze sa to neoplati.Dakujem velmi pekne

mariro
11. máj 2011

@zelvi no panicke na socialke by som povedala svoje.Zatial vsetko funguje a ked to bude smiesna suma, potom si to zrusim 🙄 .
A ci to budes vyuzivat a cerpat z DNP ,tak to je na tebe.Pokial si myslis ze si to pocas 3 rokov nevyuzila,je to na tebe.Ja som vyuzila cele tehotenstvo a teraz aj matersku budem cerpat aj z DNP.A urcite to nemienim zrusit ani pocas rodicaku,pretoze OCR ci PN sa da takisto cerpat.
Je to vsak na kazdjej z nas ako sa rozhodneme.Moznosti mame vsetky rovnake. 😉
A myslim ze ked na rodicaku dostanes OCR za 10 dni nejakych 58 € z minima , ze to nie je zanedbatelna ciastka,co mozno pre pani na socialke nic neznamena,preto opakujem znova,kazda si to musi premysliet co je pre nu vela a co malo.

zelvi
11. máj 2011

@mariro no to fakt ? a ja tava , ze som hned podpisala odhlasku. co teraz?

zelvi
11. máj 2011

prosim ta a teraz sa mozem zase prihlasit? porad prosim ta co dalej .spominla aj to , ze uz to aj tak nemusim platit, ze mi to plati na 2 roky.prosiiiim

mima595
11. máj 2011

@zelvi - v podstate i staci sa prihlasit až pred dalsou OCR, alebo PN, lebo 2 roky mas splnene, a aj tak ti bude vyplacane z minima..tak staci, ak sa prihlasis den pred nastupom na OCR...

zelvi
11. máj 2011

@mariro tak som tam letela dned spat.Vraj mi to poistenie stale plati, ale pred marodkou , staci den sa musim prist nahlasit.

mariro
11. máj 2011

@zelvi no vidis 😉 ,tak super....ale to budes mat len z minima samozrejme,ja chcem z maxima takze platim stale,ked treba 😉

zelvi
11. máj 2011

jeeej dakujem, ze ste mi to potvrdili.A ked skoncime OCR sa mam zase odhlasit? To mi pripada take divneeee, ale asi je to tak .dakujeeeem velmi pekne za radu

zelvi
11. máj 2011

@mariro Prosim Ta vysvelis mi to, ze stale.....myslela som, ze zalezi od vysky sumy,ktoru platim, nie od dlzky, teda ako dlho.Alebo pred nastupom, mam platit vacssiu sumu?Asi som uz otravna a vobec mi to uz nemysli.Ak mate chut, tak mi este poradte.dakujeeeeeem Som rada, ze sme zdrave, aj ked malo papame, ale je dobre vediet take veci.

andrejkam
11. máj 2011

Ahojte,máte niekto skúsenosť s kontrolu zo SP počas PN? Ako to prebieha a aké doklady žiadajú?

sstefi
11. máj 2011

ahojte, aj ja by som mala nejake otazky ohladom DNP, kedže planujeme 2.dieta a pri 1. som o takom niečom nevedela.
Momentalne pracujem, odvadzam cca 23€ do soc.poist., to zn. že si mam doplatit cca 26€ k tomu maximu. teda ak som správne pochopila.
otazka: ak budem nahodou PN medzitym, kym mi bude bežať 270 dní od zač. DNP budem tam mat zaplatene to maximum? totiž predpokladám, že ked som PN, tak tie odvody mi za ten čas PN nejdu do soc.poist. v takej vyške ako ked odpracujem cely mesiac. v takomto pripade si doplatim viac, alebo...?

alebo mi soc.poist. každy mesiac da vediet, kolko mam zaplatit, kedže som zadala max. sumu mesačne?

dakujem za prípadné ifnošky 😉

lucy56
12. máj 2011

ahojte potrebujem poradit, momentalne som PN, platila som si DNP, aj povinne poistenie, DNP od minuleho roka od marca a chcela by som vediet ze ci ked mi povedali na socialke ze v case PN si nemam platit odvody, ziadne tak mi vyrataju matersku aj s DNP, alebo si mam nadalej DNP priplacat, neovplyvni mi ti ze prestanem platit vysku materskej?
a na matersku by som mala ist v auguste 2011

kepassa
12. máj 2011

mozem sa opytat, kedze planujeme mat dalsie babo, chcela by som mat narok na matersku, kedze pri prvej dcere som nebola poistena celych 270 dni pred nastupom na matersku, aky je teda najvyssi vymeriavaci zaklad? a kolko pri nom vychadza mesacne platenie? vopred dakujem za rady, aby som v socialnej poistovni nevyzerala ako uplny blbec 😀 🙂

ninan2
12. máj 2011

Ahojte, som momentalne na PNke z DNP, chodieva vzdy postou nejake potvrdenie zo SP, ze mi priznaju peniaze za tu PNku? Alebo to potom len rovno poslu na ucet? Totiz kamoska je na PNke rovnako ako ja (od minuleho pondelka), a ona uz ten papier ma, a ja nie... Tak ze ci je nejaky problem, alebo ci je to OK... Diky 🙂

mima595
12. máj 2011

@lucy56 - ak dostavas PN aj z DNP /co predpokladam, že ano/, tak DNP dalej platit nemusis....
a ak si neprerusovala DNP /teda nemala si odhlasku a prihlaasku/, tak VZ sa ti bude ratat z roku 2010, takže ani PN ti matersku z DNP neovplyvni.....