Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
12. máj 2011

@ninan2 - chodi rozhodnutie, ale niekedy pridu peniazky skor ako rozhodnutie.... to zavisi od pracovnicky....neda sa to zovseobecnit... tebe može rozhodnutie prist až buduci mesiac, lebo davka za maj sa vyplaca až v juni, a aj vtedy ti može poslat rozhodnuie

ninan2
12. máj 2011

@mima595 aha jasne... Ale mozem predpokladat, ze je vsetko OK, ked naisto viem, ze moje platby v SP eviduju, a splnam aj potrebnu dobu poistenia, ze? 🙂

mima595
12. máj 2011

@ninan2 ...hej.mne bezne chodi rozhodnutie, ked už mam peniazky na ucte

ninan2
12. máj 2011

@mima595 oki diky 🙂

keena
12. máj 2011

@ninan2 🙂 no hej, ale si zabudla, ze si to posielala postou... a ja som to tam hned bola zaniest, takze asi to prislo k nim az na 2 den a dokym sa k tomu dostanuu... 😉 urcite ti to pride, mozno uz zajtra, mozno buduci tyzden..

ninan2
12. máj 2011

@keena Teba som sa nepytala, to by som sa rovno v IP 😀

keena
13. máj 2011

@ninan2 😀 😀 😀

nelynka18
13. máj 2011

ahojte kočky.....mozno mi budete vediet poradit.platim si dnp a uz o mesiac mozem z neho cerpat.platim si to kvoli materskej na ktoru pojdem v septembri.ale otazka znie.mozem vyuzit dnp na ocerku so svojim synom?nie som zamestnana a maly chodi do skolky....a tak ma napadlo,ze ked bude chori,ci si mozem vziat aj tak ocerku.dakujem 😉

lucia.kl
13. máj 2011

@nelynka18 áno, ak ti už uplynie 270dní z DNP môžeš čerpať OČR na syna aj PN na seba...

nelynka18
13. máj 2011

@lucia.kl dakujem a nevies kolko dni mozem byt na ocerke?lebo pocula som ze len nejakych 11 dni mi budu platit.

lucia.kl
13. máj 2011

@nelynka18 tak toto netuším, dokonca neviem, či to nieje len 7 za sebou idúcich dní ale môžeš prerušiť a hneď na další deň ísť na OČR z inou diagnózou... možno by sa tebe oplatilo ísť na rizikové s vychádzkami to môžeš byť až do nástupu na materskú

nelynka18
13. máj 2011

@lucia.kl dakujem uvidime....neviem ci ist na rizikove lebo ide leto a maly bude chciet byt stale vonku takze vyuzijeme asi ocerku a marodku 🙂 este raz dakujem pekny vecer

mima595
13. máj 2011

@nelynka18 - OCr sa preplaca 10 dni, potom by musela byt ina diagnoza...

nelynka18
13. máj 2011

@mima595 diky 🙂

sstefi
13. máj 2011

a mne nikto neporadí? ☹ 😅 ja sem pre istotu skopčím to čo som pisala na predošlej strane, 😅 prosím ak niekto viete, tak poradte. dakujeem 😉

Momentalne pracujem, odvadzam cca 23€ do soc.poist., to zn. že si mam doplatit cca 26€ k tomu maximu. teda ak som správne pochopila.
otazka: ak budem nahodou PN medzitym, kym mi bude bežať 270 dní od zač. DNP budem tam mat zaplatene to maximum? totiž predpokladám, že ked som PN, tak tie odvody mi za ten čas PN nejdu do soc.poist. v takej vyške ako ked odpracujem cely mesiac. v takomto pripade si doplatim viac, alebo...?

alebo mi soc.poist. každy mesiac da vediet, kolko mam zaplatit, kedže som zadala max. sumu mesačne?

sstefi
13. máj 2011

@nelynka18 možeš byt na ocr s malym, ale maly nesmie byt v školke kym ty si s nim na Ocr-ke. a platia 10 dní na jednu diagnozu.(možno si vedela ale len tak pre istotu pišem. 🙂 )

lucia.kl
14. máj 2011

@sstefi no tak skúsim ti poradiť, sumu ktorú si máš platiť do DNP je max. vymeriavaci základ mínus tvoja hrubá mzda a z tej sumy čo ti vyjde 4,4% (max. VZ je 1100€ aj nejaké drobné)
kým budeš na PN a nebudeš mať splnenú podmienku 270dní treba si stále do DNP platiť sumu ktorú si si zadala, suma je stále rovnaká - PN budeš dostávať len zo zamestnania a tam sa ti poistenie stále ráta ako by si bola zamestnaná - tu sa o nič nemusíš starať, ke´d ti uplynie doba 270dní môžeš si nechať vypísať PN aj z DNP ( skôr to z DNP nerob, lebo ti ju neuznajú, tam by si musela PN ukončiť a začať novú - len tú z DNP) akonáhle ti začnú byť vyplácané dávky z DNP už si poistenie nemusíš platiť - ak nastúpiš v priebehu mesiaca treba zaplatiť za ten mesiac len alikvótnu čiastku a od dalšieho mesiaca už poistenie neplatíš, neplatíš ani počas vyplácania MD. aj keď si na PN budeš dostávať maximálnu PN a potom max. MD - všetko po splnení podmienky 270dní...
ak by si niečo nechápala kludne sa pýtaj...

lubinkas
14. máj 2011

Ahojte babulky,

chcela by som vam poprosit o pomoc a zaroven radu. Som uz uplne zmatena. Zamestnana som od juna 2008. Od tohto obdobia su za mna riadne odvadzane odvody (mala som 2 zamestnavatelov - od juna 2008 do oktobra 2009 a od oktobra 2009 do sucasnosti). Cize podmienka platenia poistneho 270 dni je bez problemov splnena. Zistila som, ze som tehotna (cca 8tt), na matersku by som mala ist niekedy v novembri 2011 a tak sme si povedali, ze by som sa mohla dobrovolne pripoistit a platit si dobrovolne poistne z minimalneho vymeriavacieho zakladu (v pohode by mi to stacilo do maximalneho vymeriavacieho zakladu) aby som mala vyssiu matersku. Zostala som vsak na mrtvom bode, pretoze neviem, ci sa mi to oplati. Niekde som citala, ze dobrovolne pripoistenie staci platit min. 26 tyzdnov, co by som mala bez problemov stihnut a tym padom mat najvyssiu moznu matersku. Ale inde bolo napisane, ze aj dobrovolne nemocenske poistenie musi trvat minimalne 270 dni, co by som uz nestihla. Tak teraz neviem. Uz som bola v socialnej poisti a zahlasila sa na dobrovolne nemocenske poistenie a ta pani sa tvarila, ze je to v poriadku. Mam to poistenie zrusit, alebo sa mi to oplati si do nastupu na matersku platit?

Dakujem vam velmi pekne za ochotu

spilo1
14. máj 2011

@lubinkas Ahoj, keďže máš splnenú podmienku platenia 270 dní nemocenského poistenia (to je jedno či dobrovoľné alebo z roboty), teraz ti stačí ak si budeš doplácať do maxim.vymeriavacieho základu. Musíš si však dobrovoľné nemoc. poistenie platiť minim. 26 týdňov pred nástupom na materskú. Čiže určite sa ti to oplatí 🙂.

ninan2
14. máj 2011

@lubinkas Ahoj, ak chces cerpat matersku z oboch poisteni, musi Ti v kazdom z nich trvat min. tych 270 dni poistenia za posledne 2 roky. Cize praca 270 dni, co mas splnene, a DNP 270 dni, co uz nestihas.
Jedina moznost ako mat max. matersku by bolo dat vypoved v praci, cim sa Ti toto (povinne) poistenie ukonci, a jeho doba sa pripocita k DNP, kde Ti potom uz staci len tych 26 tyzdnov si platit (z max. VZ).
V opacnom priapade sa Ti DNP oplati az po dobe 270 dni napr. na cerpanie PN ci OCR.

ninan2
14. máj 2011

@spilo1 vid vyssie, nemas pravdu...
Podmienky nároku:
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom - započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek UKONCENEHO nemocenského poistenia
http://www.socpoist.sk/materske/1293s
+ @lubinkas

gapa
14. máj 2011

@lubinkas
ak ti bude trvať k nástupu na md PP, ktorý vznikol cca v 11/2009 a dnp, na ktoré si sa len teraz prihlásila, tak podla mna získaš nárok na materské len zo zamestnania, z dnp nesplnaš 270dní.
Napíš si na poradnu soc.poistone, nájdeš to na ich stránkach. ONi ti odpíšu na tebou uvedenú mail adresu.

lubinkas
14. máj 2011

Ahojte, dakujem velmi pekne za rady. moc ste ma nepotesili, ale co uz🙂. Clovek sa uci na vlastnych chybach, ale zase rozumiet niekedy vsetkych nasim zakonom je asi pre obycajneho smrtelnika nemozne🙂)).
Este jednu otazocku by som ale mala, mozem zrusit dobrovolne NP tyzden po jeho zalozeni? Je zbytocne aby som to platila, ked by to nepomoze. Dakujem vam este raz velmi pekne

ninan2
14. máj 2011

@lubinkas ono logicky, kedze je to dobrovolne, tak ano, hocikedy 🙂 Ale ten cas co si prihlasena musis zaplatit, aby si nemala v SP nedoplatok. Nech Ti tam rovno pri tom odhlasovani vypocitaju kolko mas zaplatit, a vybav si to tam v pokladni hned, to bude asi najlepsie.

lubinkas
15. máj 2011

@ninan2 dakujem ti velmi pekne. To mi je jasne, ze za dobu co som dobrovolne poistena musim zaplatit. Zaplatila som za cast mesiaca maj, takze to zrusim k 31.5. a myslim, ze by to malo byt ok, ale pre istotu sa este spytam priamo pri odhlaseni v pokladni. Peknu nedelu🙂

ankalv1
15. máj 2011

Ahojte maminky zas by som potrebovala poradiť.začala som si platiť DNP,ale pani v soc.poisťovni mi to vypočítala na 33,70eur mesačne,lebo keď som zamestnaná a zamestnávateľ mi tiež niečo odvádza neoplatí sa mi vraj plnú sumu.len teraz neviem či si to mám po čase zvýšiť?akú asi materskú by som dostávala z tých 33,70 eur?a ak to treba zvýšiť kedy asi?ja by som ale chcela ísť aj na PN-hneď ako zistím že som tehotná a chcela by som z toho mať vyplácanú aj PN-kedy asi na ňu môžem ísť?ďakujem 🙂 🙂

monika113
15. máj 2011

Ahojte maminy.Neviete mi niektorá poradiť,či ak som ukončila PP aj RD v ten istý deň pred 2.týždňami a teraz 13.5. som sa prihlásila na DNP z minima,či by som mala už aj teraz nárok na OČR,PN alebo doba na RD sa mi do tých 270 dní nezapočíta,lebo NP bolo prerušené?Ďakujem

lucia.kl
15. máj 2011

@ankalv1 ak si zamestnaná, tak budeš dostávať MD aj zo zamestnania aj z DNP, preto ti pani vyrátala takú sumu, je zbytočné aby si platila DNP do maxima lebo aj tak už by si vyššiu materskú dostať nemohla, to znamená, že budeš dostávať 60% z denného vymeriavacieho základu čo je tvoja hrubá mzda ktorú si mala pred nástupom na predchádzajúcu MD a RD a suma z ktorej si platíš DNP čo mi vychádza na nejakých 760€ cca - neviem aká je tvoja hrubá mzda, takže si ju prirátaj k tým 760€ a z toho budeš dostávať 60% ale max. vymeriavaci základ je najekých 1100€ aj nejaké drobné...
PN budeš dostávať až po 270 dňoch platenia DNP skôr nastúpiť nemôžeš, iba ak by si za posledné 2 roky už DNP mala nejaký čas platené...
inak z tých 33,70 by si mala PN 55% - 418€ cca a MD 60% 456€ + materská zo zamestnania...
snáď som dobre rátala...

lucia.kl
15. máj 2011

@monika113 ak si pred tým na DNP nebola prihlásená tak na PN budeš mať nárok až po uplynutí 270dní poistenia, ako je to s OČR neviem, ale tá sa tuším dá hneď.. ale aby som neklamala...

ankalv1
15. máj 2011

@luicia.kl ďakujem ti veľmi pekne,len ja som pred mojou prvou materskou zamestnaná nebola-teda bola ale len na dohodu.takže si to nemusím zvyšovať?a ešte je problém že mám zmluvu na dobu neurčitú takže keď mi to prejde a ja medzitým otehotniem na 100% mi ju nepredĺžia..