Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

michaelamia1902
17. máj 2011

@mima595 ja ma vlastnu sročku kde sme 3 spolocnici pred nastupom na prvu matersku som v nej bola oficialne zamestnana , potom som sla na prvu matersku v r. 2009 potom RP a teraz od septembra sa chcem znova takto isto zamestnat z minima + DNP. Momentalne nerobim som na RP a platim si len to DNP.
PS: si taka zlata ze mi takto pomahas, ako sa ti odvdacim?

michaelamia1902
17. máj 2011

@mima595 ak sa ta materska rata tak ako pises, tak to naozaj pre mna nema vyznam nic menit, ja som myslela ze oni zrataju podla VZ to co som v danom roku zaplatila (v.r. 2011) potom delene 12 mesiacov a z toho 60% a to je vyska materskej.
A ta OCR sa prosim rata ako tiez je to 60% z DVZ?

mima595
17. máj 2011

@michaelamia1902 - ano, takto to zratavaju, ale osobitne pre oba druhy poisteni...aj pre DNP aj pre prac. pomer..
ale dolezite je, ci si stale zamestanana, ci ti prac. pomer trva... lebo len vtedy budes mat narok na matersku aj z prace, ak ti tam bude poistenie trvať tiež 270 dni.....ak ti pocas rodicaku prac, pomer trva, tak aj to sa ti zaratava do 270 dni, ale ak napr. teraz ti prac. pomer netrva, a v podstate uzavries až novu zmluvu od toho septembra, tak nemusis stihnut 270 dni....chapeme sa???

a OCr je 55%

dataline
17. máj 2011

ahojte... momentálne som na RD, ktorá mi končí 4.2.2012. Na materskú dovolenku v roku 2009 som nastúpila zo zamestnania, lenže k 31.7.2010 zamestnávateľ zrušil so mnou pracovný pomer, teda počas trvania RD. Oplatí sa mi začať platiť DNP od zajtra ak som napr. v 3-4 tt, termín pôrodu by bol 4.2.2012? A v akej výške, aby som mohla dostať čo najvyšší materský príspevok? 270 dní k nároku by som mohla mať, ak pripočítam ešte povinné poistenie pred júlom 2010 plus DNP od zajtra až do nástupu na materskú dovolenku. Aký by bol najvyšší materský príspevok v mojom prípade?

michaelamia1902
17. máj 2011

@mima595
tak uz tomu rozumiem , idem zavolat uctovnicke ze ako to je, ale ak sa proacovny pomer prerusi koli materskej tak to by vlastne malo stale trvat - idem jej volat
Zatial ti velmi pekne dakujem 🙂

mima595
17. máj 2011

@michaelamia1902 - ano, ak sa prerusil len kvoli materskej, tak stale trva...
len ci si nahoou z nejakeho dovodu nedavala vypoved, alebo neukoncila PP dohodou....

michaelamia1902
17. máj 2011

@mima595 podla mna to bolo len koli materskej, nic ine som nepodpisovala, ale musim to preverit a uctovnicka mi nebere mob 😠 zajtra dam vediet.
prajem pekny den.

michaelamia1902
18. máj 2011

@mima595 tak som sa dovolala uctovnicke, moje zamestnanie nebolo prerusene , zrusene ani nic podobne 😉 stale posiela vykazy.
Takze ak tomu spravne rozumiem materska v roku 2012 sa mi bude rataz za rok 2011 z DNP zo sumy 735,- Eur a z minimalnej mzdy a to by potom bolo cca tych 630,- Eur mesacne.

Joj som taka raza ze si mi takto poradila- dakujeeeeeeeeeeeeem 😉 🙂 😉

zuzanace
18. máj 2011

Dobry den, do 10.3.2011 som bola na MD, nasledne som nastupila na RD a cerpala si dovolenku do 26.4.2011. Chcela by som sa prosim opytat, ci by sa mi kvoli PN a OCR oplatilo prihlasit na DNP. Ak ano z akej vysky by sa vypocitavali. Dakujem

veronique_1
18. máj 2011

Som na rodicovskej. Planujeme druhe dieta. Mozno medzi surodencami bude aj 2,5 roka. Pred materskom som bola zamestnankyna a mam TPP. Ak by mi stacila taka materska, ako som mala pri prvom, co treba preto urobit? Musim sa DNP? Odkedy, ak by bol viac ako dvojrocny rozdiel? V Mama a ja som citala,ze ak nastup na matersku s druhym dietatom oznamim zamestanavatelovi, budu sa mi pocitat dotoho nejake dni, nepochopila som to presne.

lucia.kl
19. máj 2011

@veronique_1 ahoj, ak som ťa správne pochopila, tak ti vyhovovala materská ktorú si mala pri prvom dieťati a vyššiu nechceš, takže v tom prípade nemusíš robiť nič, pretože na túto materskú budeš mať nárok ak by si počas RD znova nastúpila na materskú... DNP by sa oplatilo ak si mala nízku materskú a chcela by si si prilepšiť..

lucia.kl
19. máj 2011

@zuzanace ak by si chcela čerpať PN a OČR z DNP musela by si byť prihlásená minimálne 270dní sumu, ktorú by si mala platiť by si si vyrátala tak, že z max.VZ by si si odrátala svoju hrubú mzdu - ktorú si mala pred nástupom na MD a RD ak ti prac. pomer stále trvá a z toho rozdielu sa platí 4,4%
rozhodnutie či sa ti to oplatí je už len na tebe, určite sa to oplatí, keď dieťa nastúpi do škôlky, to bývaju deti často choré...

pepastev
19. máj 2011

Ahojte,
kedy treba prestat platit DPN? myslim ked nastupujem na matersku. dik ;)

lucia.kl
19. máj 2011

@pepastev DNP nemusíš platiť hneď v deň ako nastúpiš na MD, to znamená, že napríklad na materskú nastupuješ 16.6. tak DNP zaplatíš len za obdobie od 1.6-15.6. a sumu si vyrátaš tak, že si vydelíš sumu ktorú platíš počtom dní v mesiaci a vynásobíš počtom dní ktoré si v danom mesiaci ešte nemala nárok na dávku. a túto sumu musíš zaplatiť do 8 nasledujúceho mesiaca...

pepastev
19. máj 2011

@lucia.kl jeeej vdaka,
ale ak nastupujem dnes ale rozhodnutie o materskej mi este neprislo a mala som pocit ze na uznanie dnp musi byt DNP aktivne, ci sa mylim? teda neplanujem ho zrusit, len prestat platit - vraj to tak staci ? tak som mala strach ze ked na to maju 30 dni ze im tam bude ta posledna slpatka chybat ze mi to neuznaju.

lucia.kl
19. máj 2011

@pepastev tak to môžeš urobiť tak, že si do 8.6. zaplatíš za celý máj a potom si dáš preplatok vrátiť keď budeš mať rozhodnutie, ja som to tak urobila, ale preplatok som nevedela že môžem pýtať nazad a ani som sa do toho nejak nehrnula,
odhlasovať sa nemusíš, si stále DNP poistená a môžeš si ho nechať po materskej na OČRky a PNky
no a za jún už nezaplatíš...

pepastev
19. máj 2011

@lucia.kl ok, dik, tak necham odist este jednu splatku a potom to zastavim,
dakujem ti velmi za pomoc

mima595
19. máj 2011

@pepastev - suhlas, ako radi lucia.kl...kludne zaplat cely maj, do toho 8.6. /ked ti dovedy nepride rozhodnutie-ale nemusis sa bat, oni nedoplatok skumaju do mesiaca, ktory je PRED nastupom na matersku...teda u teba je dolezite, aby si nemala nedoplatok za april a predosle mesiace..../a bud si das vratit preplatok, alebo si ho nechas ako zalohu, keby si napr. zabudla zaplatit, ked ti skonci materska....

pepastev
19. máj 2011

@mima595 ok, super, ja pre istotu zaplatim este jednu splatku teda a budem ju mat v rezerve, ja som sa bala toho ze kuknu do pc a bude tam neuhradena splatka, tkaze od juna to stopnem, dufam ze vtedy uz pride rozhodnutie
za aky cas prislo vam to rozhodnutie a nabehla prva materska? mne povedala ze do 60 dni ak mam DNP. 😲

lucia.kl
19. máj 2011

@pepastev ja som išla na materskú tuším 19.5. a rozhodnutie som mala doma začiatkom mesiaca a aj materská mi nabehla už 15.6. ale vtedy bolo rozhodnutie do 30dní podla zákona, teraz majú viacej času, ale ak by ti nedošla v daný mesiac, tak by ti ju doplatili další mesiac...

mima595
19. máj 2011

@pepastev - to je len zo zakona tych 60 dni, malokedy to trva tak dlho....

ninan2
19. máj 2011

@lucia.kl @mima595 Ahojte, a ja som tento mesiac na PNke z DNP, a zo SP mi zatial neprislo nic, tak radsej tento mesiac cely tiez zaplatim, aby nahodou nebol nejaky nedoplatok? O mesiac totiz nastupujem na MD...
A kedy im treba odniest tlacivo o nastupe na MD, mozem aj teraz ak ho uz mam? (Podmienku 270 dni zdravotneho poistenia splnam uz dlho, predtym som roky pracovala). Dikes za rady 🙂

mima595
19. máj 2011

@ninan2 - ved mas cas zaplatit do 8.6.

ninan2
19. máj 2011

@mima595 ja viem, pytam sa takto dopredu 🙂

veronique_1
19. máj 2011

@lucia.kl Je to naozaj ta?, Mne sa zda, ze od januara 2011 si mamicky musia priplacat, aby aj pri druhom dietati dostali matersku. Teda, ak ich nemaju tesne po sebe. Budu splnat podmienku tych 270 dni za posledne 2 roky, keby bol rozdiel 2,5 roka?

mima595
19. máj 2011

@veronique_1 - ak ti prac. pomer trva, a ku nastupu na 2. matersku aj trvat bude, tak sa ti materska bude vyplacat zo zamestnania...tam sa totiž pre poreby materskej rata, že aj pocas rodicovskej je poistenie "funkcne"...takže tam problem s 270 dnami nie je....problem by mohol byt vyska materskej..ake potvrdenie ti da zamestnavatel o pravdepodobnej mzde.....

lucia.kl
19. máj 2011

@ninan2 ak už tlačivo so žiadosťou o materské máš, tak ho tam odnes, dúfam, že si is pýtala dve žiadosti, jednu do zamestnania a jednu do práce - ak si teda zamestnanec..
čím skôr žiadosť odovzdáš, tým skôr ju vybavia...

ninan2
19. máj 2011

@lucia.kl aha oki... a myslis teda, ze bude istejsie zaplatit aj tento mesiac, hoci som na PNke?

lucia.kl
19. máj 2011

@ninan2 a na PNke si celý mesiac alebo len nejakú časť?? ak si si neni istá, či dostaneš PN ku, tak si môžeš zaplatiť aj tento mesiac, - máš čas do 8.6., a ak by si mala nárok na PNku, tak si môžeš potom vypýtať preplatok...

ninan2
19. máj 2011

@lucia.kl hmm az od 2.5. a neviem este, ci budem az do konca maja. Inak ako je to s prelomom mesiaca, vtedy treba nejake tlacivo od doktorky odoslat zas do SP?