Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ena_ana
30. máj 2011

Ahojte, potrebujem poradiť
Od r. 2005 som nepretržite zamestnaná. U terajšieho zamestnávateľa mi končí pracovná zmluva 31.8.2011, ďalej mi pracovnú zmluvu nepredĺži. Od 22.2.2011 si platím dobrovoľne nemocenské poistenie.Termín pôrodu som mala najprv 11.10.2011 ale po poslednom ultrazvuku mi gynekológ dal termín pôrodu 28.9.2011. Kedy presne musím nastúpiť na materskú dovolenku aby som mohla poberať vyššiu materskú? Môj zamestnávateľ mi môže pracovný pomer ukončiť aj skôr,kedy budem chcieť, len ja neviem kedy by to bolo najlepšie.
ďakujem za odpoveď.

carrie4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninan2
30. máj 2011

@carrie4 Ahoj, bohuzial, ohladne tohto neviem presne ako to chodi, zatial mam zistene info iba po matersku 😀

carrie4
30. máj 2011

@ninan2 dakujem aj tak, si zlatá

lenkasop
30. máj 2011

ninan2..chcela by som sa ťa opýtať, ako to je keď by som chcela mať max výšku materskej? Som zamestnaná,hrubá mzda je okolo 700e, neviem koľko by som si mala platiť DNP, aby som mala max. materskú. Neviem,či som sa dobre vyjadrila. Tehu zatiaľ nie som, chceli by sme sa snažiť od sept - okt. Ďakujem

sandruska81
30. máj 2011

@carrie4 ak si mala max.matersku,tak DNPnemusis byt.materska bude cca taka,ako prva materska.

katka888
30. máj 2011

@carrie4
zavisi to od toho, co ti napise personalistka / mzdarka do papierov od doktora. ci mzdu aku mas v pracov zmluve,alebo inu ciastku.
ja som sice mala skoro max matersku, ale mala som to podla vyplaty kde boli aj odmeny. volala som na mzdove a tam mi teta povedala, ze oni pisu podla pracov zmluvy, cize zaklad a uz sa nerataju odmeny apod co som mala predty. takze sa spytaj u vas v praci tety co vypisuje take tlaciva a podla toho co ti povie

carrie4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninan2
30. máj 2011

@lenkasop Ahoj, staci ked si budes platit rozdiel medzi max VZ a Tvojou hrubou mzdou, max VZ je teraz 1116,75 EUR, cize od toho odratas tych 700 eur a budes platit 4,4% z tejto sumy... V SP Ti to presne vyrataju, pri prihlasovani na DNP. Len tak odhadom, nejakych 16 EUR to cca bude.

ivuss01
30. máj 2011

ahojte, este by som sa chcela spytat, ci nasa vlada neplanuje toto platenie DNP zrusit, alebo niejako upravit, lebo by sme chceli druhe dieta, ale bojim sa, ze nastanu zmeny v tomto, a nakoniec nedostanem nic, ak by sa nieco stalo, dali by sa vlozene peniaze niejakym sposobom vratit? a este, ako je to s PN, ak nie som zamestnana? tych prvych 10 dni plati zamestnavatel, ako by to bolo, keby som nastupila na PN ale bez zamestnavatela?

diano
31. máj 2011

ahojte. chcela by som sa spytat. DNP si platim od 1.3.2011 otehotnela som v aprili a teraz som 8tt kedy to nahlasit do socialky ak by ma dal doktor na rizikove cize na pn je to problem.platim si maximalnej vysky dnp.som zamestnana 2roky teraz septembri to bude 3 roky.citala som tu ze ked je vypisana na pn tak sa to neplati tak ja teraz neviem co mam robit.chcela by som ist na rizikove lebo uz som raz potratila.

penelope10
31. máj 2011

ahojte nevie niekto poradit. DNP si platim od 1.10. 2010, z max. VZ ( 1116,75 eur).
narok mi vznikne 5/2011 z akeho VZ mi budu pocitat davky ?
teda aky je VZ pre toto obdobie ?
dakujem

gapa
31. máj 2011

@diano
ak budeš poberať nemocenské zo zamestantnaia, tak treba dnp platiť. Len v prípade, že by si poberala nemocenské aj z dnp, tak by si platiť dnp nemusela.

t.j. treba si platiť aj počas pn.

penelope10
31. máj 2011

@ivuss01 vlada nic take neplaAnuje. AJ ked jeden nikdy nevie...
peniazky sa vratit urcite nadaju je to poistenie rizika ze budes PN, alebo pre iny "nemocensky pripad"
Pokial nemas zamestnanie, tak to plati normalne SP. 😉

gapa
31. máj 2011

@penelope10
a z akého myslíš 🙂
ak si nemala aj iné np v obd. 10-12/2010 a nemáš nedoplatok a splníš 270dní pred vznikom pn, tak z z vz v tomto období 10-12/2010 tj.1116,75

penelope10
31. máj 2011

uz v 5/2011 mam 270 dni, len tam sa nerata z 1116,75 eur
ale z VZ 2 roky spatne pred vznikm naroku... teda ako keby z VZ 2009 😕 ???
a mala som aj ine NP od 2009

diano
31. máj 2011

@gapa dakujem ze si mi poradila 🙂

smska1979
31. máj 2011

ahojte, chcela by som sa poradit ohladom toho, ze 5.6. mi konci RD, 9.6. nastupujem na MD, medzi RD a dalsou MD mam 3 dni medzeru (inak som zamestnanec), bolo mi poradene, ze mam ist na tie tri dni na PN. Platim si DNP, 270 dni platenia uplynie az 27.6. Keby som sa nechala vypisat na PN, nemoze to mat nejaky negativny vplyv na vysku MD z DNP? A tie tri dni na PN by sa zaratavali do obdobia DNP alebo nie? Dakujem za odpovede.

bobocka
31. máj 2011

aj ja mam este otazocku(ked si clovek mysli,ze uz vsetko vie,tak zas daco treba zistit)
ciste teoreticky kedz este tehu nie som.-ja som na rd do septembra 2012(teda posledne vyplatene bude v oktobri 2012). dajme tomuz,e si teraz zacnem platit dnp a v oktobri tohto roka otehotniem-porodim dakedy v juni buduceho roka a teda by som mala mat vtedy narok na matersku na zaklade platenia si dnp.ale ako je to s tym rodicovskym co budem vtedy za prve dieta poberat? naraz sa obe poberat neda,vsak? to sa budem musiet nejak z rodicaku odhlasit predcasne ,aby som mohla zacat poberat matersku na druhe dieta,ci ako to je?

lucia.kl
31. máj 2011

@smska1979 kludne môžeš ísť na PN a nadalej si platiť DNP nakolko ešte ti nevznikol nárok na dávku, toto obdobie PN sa ti zaratáva do materskej a keďže si DNP stále platíš, nemá to na neho žiaden vplyv, takže to neovplyvní výšku MD z DNP...

smska1979
31. máj 2011

super, dakujem vam, odlahlo mi 🙂

budhicka
31. máj 2011

@penelope10 Ahoj, vymeriavaci zaklad sa ti bude ratat z obdobia 10-12/2010.len sa mi akosi nezda tvoj pocet dni, lebo ja som poistena od 1.9.2010 a 270 dni mi uplynulo len teraz 28.5.2011. skus preratat ;) pekny den

lucia.kl
31. máj 2011

@bobocka nárok na materskú budeš mať aj z DNP - ak splníš podmienku 270dní a aj zo zamestnania, ak si stále zamestnanec - len na RD, výšku materskej by si mala mať rovnakú ako prvú + DNP čiže ak si zamestnaná, stačí ti platiť si rozdiel z max VZ a tvojej hrubej mzdy. to by si mohla dostávať materskú tých cca 650€ ak by ti vznikol nárok na MD počas bežania RD tak sa RD ukončuje a poberáš už len na druhé dieťa...

budhicka
31. máj 2011

@smska1979 Ahoj, mozes ist na PN zo zamestnania,ale dnp si dalej plat, lebo kedze ti este neuplynulo 270 dni, nemas narok poberat z DNP. pekny den

bobocka
31. máj 2011

@lucia.kl ja nie som zamestnana.matersku som poberala z uk a uz vyse roka mam so zamestvatelom rozviazanu zmluvu-ukonceny pracovny pomer.takze ja som speci pripad.preto si chcem dnp platit,aby mi materska vysla.takze ja ak si budem platit dnp vyse 270dni zo sumy aku si sama zvolim,tak mi z toho bude materksa vypocitana a budem mat na nu narok,vsak? a to sa potom to zrusenie rodicaku na socialke prepisuje?(teda ak by sa rodicak od prveho dietata kryl s materskou na druhe dieta).

mima595
31. máj 2011

@bobocka - ano, možes dostavat iba jeden rodicak alebo maersku...teda ak nastupis na matersku napr. v juni 2012, napr. 2.6.2012...tak este za jun dostanes cely rodicak a aj matersku od 2.6. ale za jul už nedostanes rodicak...tam mas narok na davku, myslim, že sa to vola prispevok na starostlivost za obdobie 6 tyzdnov pred porodom a 6 tyzdnov po porode, ale osobne nemam s tym skusenosti, ako sa to vyplaca v tomo roku....tam su vselijake obmedzenia, skus pohladat v inej teme

sandruska81
31. máj 2011

Gapa alebo niekto,kto sa v tom vyzna: Ak som na RD,platim si dnp ako rozdiel medzi maximom a hr.mzdou,avsak este nemam splnenu podmienku 270 dni,mam narok na nejake peniaze ak som momentalne PN?

andrejkam
31. máj 2011

@sandruska81 ja myslím,že nie....musíš mať splnenú podmienku 😒

budhicka
31. máj 2011

@sandruska81 Ahoj, z DNP urcite nie, zostava len dalej platit, kym nesplnis podmienku 270 dni. pekny den

sandruska81
31. máj 2011

OK ďakujem, ja som si to myslela, ale o 2-3 stránky naspäť sa písalo, že je nárok, ale len na minimum. Tak som si to chcela overiť, či je to blbosť alebo pravda.