Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kukucg
13. jún 2011

@lucia.kl Prosim ta mam jednu otazku, minuly mesiac som si zacala platit DNP, a chcela by som vediet do kedy musi byt tych 270 dni?? Pani na socialke povedala ze den porodu musi byt 271. den DNP... ale ako je to s nastupom na matersku?? nastupuje sa 6 tyzdnom pre porodom ale vtedy este nemusi byt tych 270 dni tak dostanem matersku az od porodu alebo ako.... nechapem 😒 ide mi len o to ze ak sa nam teoreticky podarilo babo tento mesiac vychadzat to bude ze tych 270 dni budem mat asi 3 tyzdne pred porodom, cize v dobe odchodu ma MD este nie a neviem ako sa to riesi 😖 dufam ze som sa prilis nedomotala a je to pochopitelne 😅

lucia.kl
13. jún 2011

@ninan2 ak máš priznanú PN z DNP tak samozrejme dostaneš aj MD.
na druhú otázku ti neviem odpovedať, do toho sa nevyznám....skús sa niekoho iného opýtať...

ninan2
13. jún 2011

@ivuss01 Ahoj, na PN mozes ist aj ked nie si tehotna, ak ta obvodna lekarka vypise... No a na ako dlho zalezi predsa na diagnoze, napr. s prechladnutim Ta asi doma mesiac nenecha... Inak mozes byt PN akokolvek dlho, SP to zaplati. Kontrola chodi najma za dlhodobo vypisanymi, resp. nahodne. Co som tak zistovala, najviac kontrol je v Bratislave alebo v inych vacsich mestach. Casovo myslim chodia od cca 7/8. hod do cca 20/22. hod. Plati to aj cez vikendy. Ak nebudes doma a nebudes mat na to zdravotny dovod (peciatku od doktora, ze si u neho bola na kontrole), tak po dobu nasledujucich 30 dni nedostanes PNku zaplatenu. Ak si ale PN prerusis a nastupis na novu, tak na tu novu to uz neplati, ta bude opat zaplatena.

lucia.kl
13. jún 2011

@kukucg je to pochopitelné, ale ako je to v tomto prípade, že či ti vyplatia materskú spätne alebo až od pôrodu ti ja odpovedať neviem, skús @mima595 alebo @gapa

mima595
13. jún 2011

@kukucg - rata sa to ku dnu porodu...
teda ty možes nastupit na matersku aj napr. 250 den DNP, ale rozhodnutie ti vydaju až po doruceni rodneho listu, kde bude jasny termin porodu a teda bude jasne, či si splnila 270 dni ku dnu porodu.....
sestre spatne doplatili aj to obdobie 6tt pred porodom /ale to bolo pred 3. rokmi, neviem, ci sa nieco zmenilo, ale predpokladam, že v tomto nie/
ale doporucujem si dalej platit DNP, aj ked nastupis na matersku v tom trebars 250 dni DNP..... radsej to maj ako preplatok a vyziadas si spat

pepastev
13. jún 2011

@lucia.kl ahoj prosim ta poradis mi ako sa vypocitava materske na den?

gitarka
13. jún 2011

baby mam otazocku, od 6.9.2010 si platim DNP, mozem ist uz od zajtra na PN?a ako dlho mozem byt na pn?

ninan2
13. jún 2011

@gitarka ak je odvtedy viac ako 270 dni tak ano, ved si to vyrataj. Mozes byt tak dlho, ako dlho Ta vypise doktorka, myslim ze az po 52. tyzdnoch sa s tym nieco riesi, dovtedy nie.

lucia.kl
13. jún 2011

@pepastev ťažká to otázka, neviem ako, nikdy som to neprerátavala, keď som to vynásobila dňami v mesiaci, tak mi vychádzala taká suma ako som mala mať, tak som neriešila...

kukucg
13. jún 2011

@mima595 je diky moc za info 😉 hm a prepac mozno hlupa otazka ale ja sa v tom moc nevyznam 😅 co si mozem vyziadat spat?? 😅

mima595
13. jún 2011

@kukucg - aha 😀 😀
preplatok...lebo ak si na PN, OCr alebo cerpas materske, tak DNP neplatis, ale dni sa ti rataju
takže ak nastupis na matersku napr. 6t pred terminom porodu, a budes mat splnenych len 250 dni DNP, tak doporucujem platit dalej, až do terminu porodu, teda nespoliehat sa na to, že ak si na materskom DNP platit nemusis...

radsej si potom, ak ti priznaju matersku a pride ti domov rozhodnutie, poziadas o vratenie penazi, ktore si nemusela platit, alebo si to proste nechas na ucte v SP a ked budes pokracovat v DNP po materskej, alebo si ho zrusis..tak si z neho nechas uhradit dalsi mesiac napr.
som to popissala ako hotentot, ale dufam, že chapes pointu

kukucg
13. jún 2011

@mima595 ano ano uz je mi vsetko jasne, diky moc 😉 som teda zvedava ci sa tento mesiac podarilo alebo nie, velmi by som chcela aby hej aj ked sa bojim ze nam to moze navydat s tou materskou potom ale co uz 😝

pepastev
13. jún 2011

@lucia.kl aha.. a kolko ma vyjst maximum, nevies?

lucia.kl
13. jún 2011

@pepastev 670€ cca

manka
13. jún 2011

@gapa Ahoj Gapa. Prosim stretla si sa uz s tymto? Od noveho roku si platim DNP.Teda ked chcem OCR, musim splnat 270 dni. Predtym som bola na RD. PP skoncil az po ukonceni RD /este som aj 2 dni robila/. Kedze toto obdobie sa rata ako by mi nem. poist.. trvalo, mala by som 270 dni splnat Tak mi to aj pri okienku povedali. Aj mi uz 3 OCR vyplatili. Teraz to chcu naspat, lebo vraj na OCR sa nevztahuje to, ze pocas RD ked si zamestnana, ako by ti trvalo nem. poist. .....???? /vraj iba ak by som ziadala materske sa to vztahuje/

pepastev
13. jún 2011

@lucia.kl na 31 dni?

jana86
13. jún 2011

ahojte,prosim vas o radu. od 30.5 som PN a davala som jednu zamestnavatelovi a jednu do SP ako DNP,kedze som 270 dni uz mala zaplatene. platila som si len 15eur mesacne a za maj som zaplatila len neviem ci mam aj za jun platit ci uz nemusim?

gabina23
13. jún 2011

Ahojte dievčatá viem, že je toho tu popísané veľa ale rada by som Vás poprosila o radu keďže moc v tomto neviem chodiť... Som zamestnaná od roku 2008 a s priateľom sme si povedali že v auguste alebo septembri začneme snažilkovať o mimi.. Ak sa mi o tie dva mesiace podarí otehotnieť a od tohto mesiaca si začnem platiť DNP z max VZ budem mať nárok na max materskú?
Ďakujem moc za radu

gapa
13. jún 2011

@manka
je pravda, že toto obdobie sa pre nárok na ošetrovné ani nemocenské z dnp neráta, len pre nárok na materské.

Ale je chyba pracovníčky soc.poisťovne, že túto dávku vyplatila. Predpokladám máš aj papier o tom, že ti priznali nárok na ošetrovné, tak si to v dobrej viere brala, že ti nárok vznikol. Ty si poskytla všetky informácie a neposkytla žiadnu nepravdivú info. Je to len na tebe, či im to vrátiš, lebo inak myslím zákon samotný ti to neprikazuje. A predpokladám žiadali to od teba len telefonicky a nie písomne? Viem o takých prípadoch, že zle vyrátali dávku a žiadali to vrátiť, no neviem, ako to dopadlo. Ja som raz sama vracala nejaké peniaze, ale tá pani bola mila a chybu som zistila ja a jej som aj volala.

ninan2
13. jún 2011

@gapa Ahoj, pls, plati za mna zdravotne poistenie stat, ked som na MD z titulu DNP? A plati ho hned od nastupu na MD, cize 6tt pred TP, ale az odo dna narodenia dietata? Vopred dik za info...

gapa
13. jún 2011

@ninan2
ak ti vznikol nárok na materské z dnp, tak od začiatku poberania materského si zdr. poistená štátom ako poberatel materského, čo musíš sama dokladovať a oznámiť na svojej zdr.poistovni.

manka
13. jún 2011

@gapa aha tak som nevedela, ze len na materske sa to vztahuje.ale ako vidno ani ony to nevedeli. ani pri okienku ani v kancelarii, kde to uz spracuvaju..rozhodnutia o priznani mam. teraz mi pisomne prislo len predvolanie vo veci osetrovneho a tieto vsetky veci mi povedali len do telefonu, ked som chcela vediet, ze o co ide. inak ta pani bola tiez velmi mila, este mi aj poradila, nech ocrky dalej nosim, ze budem aspon oslobodena od platenia. ja si pamatam, este ked som ta citala v inej teme, ze si to vratenie davky spominala. ono to cloveku neda, ze?... to je jedna vec a druha je, ze to dnp si platim kvoli materskej. tak aby mi potom nerobili nejake problemy...

lucia.kl
14. jún 2011

@pepastev hej, na 31 dní..

lucia.kl
14. jún 2011

@gabina23 ahoj. ak si zamestnaná tak ti stačí platiť si rozdiel z max. VZ 1116,75€ a tvojeho hrubého platu. z tej sumy 4,4% ak splníš do pôrodu podmienku 270 dní a 26tt pred nástupom na MD, tak budeš mať nárok na maximálnu materskú.. a po splnení 270dní aj na maximálnu PN ku. čiže ak ti uplynie skorej ako máš nástup na materskú, tak sa môžeš nechať vypísať na rizikové, ak by si mala nejaké problémy....

stitch30
14. jún 2011

Pekný deň vám prajem.Perfektná diskusia veľmi mi pomohla.Na základe vašich rád som sa rozhodla využiť DNP.Som zamestnaná už 8 rokov a môj príjem je menší ako max. VZ a tak približne o rok by sme sa chceli začať snažiť o bábo , mám prácu v chemickom laboratóriu takže ak sa nám to podarí budem musieť ostať doma na maródke tak som si povedala že to využijem aj na tú PN a začnem si to platiť skôr aby to všetko vyšlo.Včera som teda išla na sociálku a bola som veľmi sklamaná z tej mladej baby čo tam sedela dala mi 3 papiere do ruky že to mám vypísať popri tom si vybavovala súkromný hovor a mňa vypoklonkovala preč tak som sa nedala a pýtala sa na môj VZ a že to ona nevie že to nech si idem za účtovníčkou no hrozná neochota nič mi nechcela povedať.Tak chcem vám poďakovať za túto diskusiu za vaše cenné rady a skúsenosti lebo na sociálke nepovedia teda na pár výnimiek absolútne nič.

gapa
14. jún 2011

@manka
tak bacha na tú jej druhú radu!!!!!!!!!! To je blbosť. Ak donesieš očr a nepoberáš ošetrovné, tak aj tak budeš musieť počas očr platiť poistné. To platí aj spätne za obdobie, kedy ti oni vyplácali ošetrovné a ty si predpokladám za toto obdobie dobrovolné nem.poistenie neplatila.
Zákon hovorí jasne, že si oslobodená od platenia poistného len počas "poberania nem.dávok" ak si dnpo (inak je to u zamestnnacov, tam nie je podmienka 270dní a od 11dna očr sa im prerušuje poistenie v soc.poisťovni), tj. nestačí samotná očr, ani pn, ani žiadost o materské. Na to si daj pozor, ak nemd.dávky vrátiš, treba poistné za všetky tvoje očr-ky doplatiť!
Určite by sa potom stalo, že práve kvôli tomu nedoplatku by ti nárok na materské NEVZNIKOL!!!!!!! ak by bol nedoplatok 5eur alebo viac!!!!!! čo ak platíš z maxima, určite bude za 3očr-ky viac.

gapa
14. jún 2011

vid § 140 zákona o soc. poistení o tom neplatení a myslím všeobecné podmienky nároku na nem.dávku (vrátane matarského) cca § 30-32 ´(o tolerancii nedoplatku menšieho ako 5eur)

ivanapo
14. jún 2011

ahojte, mám problém a otázočku. Môžem ísť na marodku len bez uplatnenia dobrovolného??? 270 dní mi uplynie až o 10 dní, ale končí mi teraz materská a druhá mi začne až o mesiac. Preto neviem, čo mám robiť, nejakých 10 dní sa neviem zaradiť. Vrátiť sa na 10 dní do práce je hovadina, asi by ma ani nevzali. "Nepoškodí" mi tá marodka dobrovolne pripoistenie???

manka
14. jún 2011

@gapa no ty si hlavicka. to ma logiku. jaj tetusky tetusky. ja som inak platila stale plnu vysku poistneho, takze teraz jej tam vykazuje akoze preplatok. tak si ho radsej nedam vyplatit. resp. ak na tom bude stale trvat, tak mozno az po poberani toho materskeho...

manka
14. jún 2011

@gapa ked vratim tie ocr a upravi sa to v pocitaci, mozno aj ten preplatok zrazu zmizne zo systemu..