Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
22. jún 2011

@michaelapillarova na dalšiu materskú môžeš ísť hneď (teda ka to stihneš ešte počas rodičovskej čo ti trvá) a ak si bola pred tým zamestnaná a materskú si dostávala zo zamestnania, tak budeš mať nárok aj na dalšiu materskú - ak ti pracovný pomer stále trvá, takže ak si chceš k materskej prilepšiť, tak si budeš platiť dnp rozdiel z max. VZ čo je 1116,75 a tvojej hrubej mzdy...
aby si dostávala materskú aj z DNP musíš splniť podmienku 270dní a ešte 26tt pred nástupom na materskú ti musí poistenie trvať...
materská sa ráta z VZ z ktorého sa plati poistenie a z toho 60% takže ak by si si platila do tých 1116,75€ tak by si dostávala materskú cca 670€

v555
22. jún 2011

@lucia.kl-ahoj ja by som sa chcela opýtať.Ja si platím DNP už tri roky a vyrátali mi to z platu 550€a platím si 22€,koľko budem dostávať materskú,tiež približne 670€ alebo menej?ďakujem 🙂

lucia.kl
22. jún 2011

@v555 DNP ti ide zo základu 500€ ak k tomu prirátam hrubú mzdu 550€ tak je to 1050€ z toho je materská 60% čo je 630€

v555
22. jún 2011

@lucia.kl- ďakujem ti a prajem príjemný deň 🙂 🙂 🙂 potešila ma.....

ivika12
22. jún 2011

ahojte. mam otazocku. som nezamestnana, registrovana na UP posledne 3 mesiace. Predtym som pracovala skoro tri roky v zahranici a nasledne bola 7 mesiacov dobrovolne nezamestnana. Rozmyslame nad babatkom, tak sa planujem prihlasit na DNP, aby som mala narok na matersku aspon z niecoho. Ak si ju budem platit z maximalneho VZ, budem mat potom aj maximalnu matersku? Alebo sa tam bude zohladnovat aj nieco ine (napr. to obdobie nezamestnanosti ci prace v zahranici)......neviem sa v tych vypoctoch zorientovat, mylia ma tie polroky, ze ak je to v prvom polroku tak sa zohladnuje ina doba nez ak je to v druhom polroku.......alebo sa mi bude brat do uvahy iba to DNP bez ohladu na to, v ktorej casti roka na matersku nastupim? Dakujem za odpoved

michaelapillarova
22. jún 2011

@lucia.kl Dakujem velmi pekne za odpoved a este by som sa chcela spytat, budbudem si platit tych 270 dni a ak neotehotniem, tak musim si to platit dovtedy , kym sa nedostanem na matersku? Alebo dekedy plati tych 270 dni?

kingstonka
22. jún 2011

@monr dakujem pekne... presne na to som sa isla opytat co anita

lucia.kl
22. jún 2011

@michaelapillarova tých 270dní sa ráta za posledné dva roky, ak by si neotehotnela, tak sa môžeš odhlásiť a potom zas prihlásiť, ale prihlásiť sa musíš stihnúť najneskôr do 6tt aby si splnila podmienku 26tt pred nástupom na MD - tu je riziko, že sa niečo zvrtne a porodíš skôr, to skôr potom si to platiť a hneď ako otehotnieš môžeš ísť na PN ktorú by si dostávala z DNP a poistenie by si si už nemusela platiť ( podmienka splnenia 270dní)

lucinka4747
23. jún 2011

Ahojte kočky , chcem sa opýtať ako to je s materskou dovolenkou, ak mám pracovný pomer do konca júla a potom budem nezamestnaná. do termínu mi potom ostávajú ešte dva mesiace .

lea1333
23. jún 2011

ahojte babule...no ja mam tiez otazocku platim si dobrovolne zdravotne p.od aprila 2011 platim si maximalku lebo ten to mesiac budem koncit v praci pojdem na urad prace predpokladam chcem si 2mes oddychnut ak by som otehotnela tak si pracu hladat ani nebudem len sa chcem spytat na to ze ako to vlastne je lebo vobec nie som o tom niak informovana len viem ze musim mat zaplatene do porodu 270dni!dost malo o tom viem co??? nuz na socialke mi bolo povedane nech sa o tom informujem na nete len ja to potrebujem vysvetlit po lopate...tak ze by ma zaujimalo kolko budem mat potom matersku a ake haciky su v tom este skryte moja mzda je 530e
vopred dakujem za odpovede

sasena033
23. jún 2011

baby ahojte 🙂
pomoze mi niektora?? do januara 2012 som na RD...vyzera tak ze som tehu DNP z maxima platim od 1.4.2011(odhlaska prihlaska z maxima)minimum platim uz 2 roky.... takze 26tt je do 1.10.2011 mozem vtedy ked uplynie doba tych 26tt nastiput na PN aj ked som este na RD???alebo nemozem byt PN a poberat DNP ked som na RD?? dakujem pekne za odpovede 🙂

sandruska81
23. jún 2011

@sasena033 môžeš ísť na PN a poberať aj RP, ak nastúpiš na MD, tak budeš poberať len MD

sasena033
23. jún 2011

@sandruska81 dakujem pekne za odpoved ...nevedela som ci sa to da alebo nie.... 🙂

ejka3
23. jún 2011

Ahoj @lucia.kl
mohla by si mi prosím poradiť? DNP si platím od 22.3.2011 ( rozdiel medzi VZ a hrubej mzdy ). Do 26.2.2012 som na RD, ale čakáme ešte ďalšie bábo. Predpokladaný TP je koniec februára. Chcela by som sa spýtať, ak nastúpim na novú materskú ( 8 týždňov pred pôrodom ) ešte v roku 2011, budem posudzovaná ešte podľa tohtoročných zákonov? Bojím sa, že niečo od januára vymyslia a nedostanem nič ☹
A ešte jedna otázočka: PP mi zatiaľ stále trvá, ale firma kde som pracovala v podstate končí. Účtovníčka mi povedala, že ak chcem výpoveď k 31.6.2011, pripraví mi ešte všetky papiere čo budem potrebovať, ale ak nie, tak nevie kde potom budem napríklad aj tú výpoveď, resp. odpracované roky zháňať, lebo ona už tiež končí a nik na jej miesto nepríde 😖 Ak si vypýtam tú výpoveď, budem už v ochrannej 8-mesačnej lehote alebo mám radšej čakať či firma vyhlási zánik a ozvať sa až potom???

lucia.kl
23. jún 2011

@ejka3 tak ťažké otázky si mi položila..
no ak nastúpiš na materskú v tomto roku, platia na teba všetky zákony z tohoto roka...
na druhú otázku ti odpovedať neviem...

gapa
23. jún 2011

@ejka3
tažká otázka. Ak ti skončí pracovný pomer počas RD, tak v ochrannej lehote nebudeš!!!. To by si musela skončiť pp tak, že tesne pred ukončením pp čerpeš riadnu dovolenku, tj. posledný den pracovného pomeru ti musí trvať nem.poistenie, ak chceš aby ti plynula ochranná lehota.

ja som tiež dopodla podobne ako ty, ale ja som kedysi robila mzdy, tj. ukončenie pp, zápočtový list, potvrdenie pre upsvár, výkazy do soc.poistovní za obdobie, kedy tam už mzdárka nebola a hlavne evid. list dôch.zabezpečenia som si robila sama, v tvojom prípade aj potvrdenie o vymeriavacom základe pre uplatnenie si nároku na materské budeš potrebovať, inak bude problém.
neviem, možno by som radšej ten pp ukončila, ale spôsobom, ako som ti písala. Ale ešte predtým by som napísala na soc.poistovnu, z čoho by sa mi rátala materská pri nástupe na md napr. 28.12.2011, ak mi skončil pp 30.6.2011 s tým, že do 28.6.2011 som čerpala rodič.dovolenku a 29-30.6.2011 som čerpala riadnu dovoleku a mala som vym.základ pre nemocenské poistnie za tie dva dni xx eur a tvoja mesačná mzda podla pracovnej zmluvy aktuálnej k 30.6.2011 bola x eur.
či sa materské byráta mes. mzda : 30 x60% na den
alebo vym. základ za tie dva dni : 30 x 60% na den.

treba konať dosť rýchle, lebo už je 23.6., tj. ak máš zostatok dovolenky, vyrátaj si mzdu za 2dni júna (mesačná mzda, : 22 x 2dni
a pošli otázku na poradnu na stránkach soc.poistovne. odpíšu ti na tebou uvedenú mail. adresu.

potom daj vedieť, čo napíšali, napr. aj cez ip, nech to nepršvihnem. A odpoved by som si vytlačila a aj mzdárke dala, nech ti hned potvrdenie pre sp vydá, čo budeš potrebovať k materskej

a ešte tolko, že ak nastupuješ na md v ochrennej lehote, tak vzniká nárok na materské presne 6týž. pred očak. termnom pôrodu, tj. nástup bude predpokladám už v r.2012.

či je možné požiadať o nástup z dnp 8týž. pred a zo zamestnania v ol 6týž. pred netuším. S tým som sa ešte nestretla. To môžeš zistiť neskôr.

ejka3
23. jún 2011

@gapa
... bože, ani som netušila, že to bude také ťažké. Vedela som, že ak nedostanem tie papiere od zamestnávateľa teraz, asi k nim už tak ľahko neprídem. Ale zároveň som dúfala v tú ochrannú lehotu ☹ No čo už! A ešte sa spýtam: ak teda firma zánik nevyhlási a nechá si pár zamestnancov ( sú síce už len asi 5 ) na prečkanie krízy, musí predsa v prípade potreby zamestnať aj nejakú účtovníčku, nie?
Zajtra radšej hneď skočím aj na sociálku aj do práce, a vyzistím aké mám možnosti, nech to mám v poriadku. Ak si tými 2 dňami dovolenky už nepomôžem, mám zobrať výpoveď, papiere a na DNP sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima? Dá sa to ešte riešiť aj takto??? Teraz som v cca 4 týždni, takže tých asi 26 týždňov do nástupu na novú MD by som stihla...
A ak mi MD nezačne 31.12.2011, musím sa už len modliť, nech to od 1.1. nezrušia úplne 😠

gapa
23. jún 2011

@ejka3
nechcem ti brať ilúzie o pani pri okienkach v SP, lebo česť výnimkám, no oni majú prehlad len určitých paragrafoch, s ktorými sa stretli. Výrazne ti doporučujem napísať do tej poradne!!! nie riešiť to ústne, lebo to ozaj nie je jednoduchá situácia, tie § sú nejaké a tam už ide o usmernenia, nie samotné zákony a na poradni majú priestor pohladať to, popýtať sa ...

ak by si sa odhlásila 24.6. a prihlásila z max. 25.6., tak na md z maxima vy vznikol nárok, pri nástupena md najskôr 24.12., ale to už nerátam, kedy ti vychádza 8týž. pred termínom. Dalo by sa aj tak. Ak nehrozí skorší pôrod, asi by to bolo najistejšie. Nepíšeš, z akého vz siplatíš teraz.

NEpísala som, že tie napr. 2dni dovolenky by ti NEPOMOHLI. Pomohli by ti určite k tomu, že by ti ochr. lehota plynula. Len neviem, ako by sa rátala materská potom v OL.

milena35
23. jún 2011

ahojte..poprosim o radu...1.7.2011 mi skonci PP pocas rodicovskej dovolenky..od 06.2011si platim dnp...kedy mi vznikne narok na ocr...az po 26tyzdnoch platenia dnp?alebo aj skor? dakujem

ejka3
23. jún 2011

@gapa
Napísala som aj do tej poradni, ale tam píšu, že mi odpovedia najneskôr do 30 dní, čo mi už potom moc nepomôže...
Veď to, že k čomu sa človek osobne nedopátra, tak ani nemá. Ja som tiež pred 2 týždňami v práci v účtarni spomínala ( keď mi práve rozprávala o výpovediach ), že chceme ešte 1 bábo ( netušila som vtedy, že ho už aj mám 🙂 ) a pýtala sa na ochrannú lehotu. Vôbec mi nespomenula, že ak som na RD, mňa sa vôbec netýka... Nechala ma v tom.
Teraz platím mesačne DNP cca 23 Eur, čo je myslím asi z 550 Eur...

ladybirds
23. jún 2011

ahojte, vedel by mi niekto poradit?
Som zamestnana a aj DNP. Od 10/2010 si platim DNP z maxima (DNP+hruba mzda)... pred tym som si platila z minima.. zatial som este DNP nevyuzila, ale v septembri asi budem dlhsie pn.. uvazujem, ze by som DNP zrusila.. aspon na par mesiacov, ale neviem, ci si tym nepokazim do pripadnej pnky v septembri (lebo teraz by mi vysla z maxima). Prosim poradte mi....

gapa
23. jún 2011

@ejka3
majú tam tých 30dní, no odpovedajú skôr, za pár dní. Snád odpovedia skôr, tak neviem, snád do utorka.
Ale asi to dnp je ozaj istejšie.
A ozaj si len v 4tt. lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr, nie od otehotnenia, to snád vieš. Ale aj keby si bola v 6tt, je to ok. A možno by som to už nekomplikovala s tou dovolenkou. Ono je to ozaj ťažké. Ja som sa odhodlávala pol roka, ked som sa dozvedela, že žiadne výkazy za nás nerobia a študovala som si to. Dokonca teraz nikto nevie ani kde sú tie šanony s mzdovými vecami!!! tak som rada, že som to vybavila.

gapa
23. jún 2011

@ladybirds
tak to by si si ozaj pokazila, ak by si sa odhlásila, ak nie si tehotná.

ejka3
23. jún 2011

@gapa
... je neuveriteľné, čo sa človek musí všetko naučiť ak chce ako-tak existovať. Nikdy som nevedela pochopiť ako môže platiť: neznalosť zákona neospravedlňuje. Už viem, že je to bohužiaľ naozaj pravda...
Prvý deň poslednej menštruácie som mala 21.5., takže predpokladaný TP mi všade na nete vyhadzuje až na koniec februára ( som 4tt +pár dní ). K doktorovi mám ísť až o 2 týždne a už si presne nepamätám, či termín upresňuje aj pomocou UTZ. Ak sa mi podarí dohodnúť s doktorom na odchode na materskú tých 8 týždňov ( namiesto používaných 6 ) pred TP, bude to najskôr 31.12.2011. Tak tých 26t pred nástupom na MD by som mala v pohode stihnúť...
Tomuto by som bola asi najradšej, neviem čo nás čaká od 1.1.

lucia.kl
23. jún 2011

@ladybirds ja už by som to na tie dva mesiace nerušila a počas čerpania PN si DNP platiť nemusíš a poistenie ti stále trvá,

lucia.kl
23. jún 2011

@milena35 neviem, či tam nieje tiež podmienka 270dní

gapa
23. jún 2011

@ejka3
tak to máš ok s tým termínom, ak máš prav. cyklus 28dní, tak mi to vyskočilo na 24.2. a je možný nástup na md už 30.12.2011
termín nástupu na md si stanovuje mamička sama, nie lekár, aj ked niektorý to stále nechápu, ale lahko si to zistíš na soc.poisťovni. Lekár potvrdzuje očakávaný termín pôrodu a dátum nástupu na md je v kolonke poistenkyna a aj zákon o tom hovorí, že poistenkyni vzniká nárok na materské zjednodušene najskôr 8týž. pred a najneskôr 6týž. pred očak. dátumom pôrodu.

tak držím päste 🙂 nech sa správne rozhodneš
Poznám prípady, že mzdárka robila pre pracovníkov doklady aj neskôr, len jej museli zaplatiť samy zamestanci za to. Ale to bol prípad, že mala prístup k dokladom.

gapa
23. jún 2011

@milena35
po 270dnoch, lebo dni rodič. dovolenky sa ti nerátajú do dni nem.poistenia, aj ked ti skončí pp. Tie sa rátajú len pre nárok na materské. Ale ak odnesieš na sp očr-ku, tak počas prvých max. 10dní očr nemusíš platiť poistné. To platí zatial takto (trošku pozabudli zmeniť zákon)

milena35
23. jún 2011

aby som to upresnila..po skonceni materskej 8.4. 2011 som sa opat zamestnala.avsak teraz k 1.7. koncim a nastupujem na rodicovsku dovolenku...

ladybirds
23. jún 2011

@gapa
@lucia.kl dakujem, tak si DNP necham,,, len som myslela, ze narok na pnku z dnp budem mat aj keby som sa odhlasila, ci?