Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sandruska81
23. jún 2011

@gapa Ak môžem vstúpiť do debaty - platilo by toto isté aj v prípade, že by zamestnávateľ zomrel? Tiež by tam nebola žiadna ochranná lehota? Alebo by sa prihliadalo na mzdu, akú mala pred nástupom na prvú materskú?

gapa
23. jún 2011

@milena35
ak dobre rozumiem, tak si bola zaemstnaná napr. minimálne od 1.10.2010, čerpala si MD do 8.4.2011 od 9.4.2011 si pracovala na prac.pomer a končíš 30.6.2011 s vykonávaním práce a od 1.7.2011 nastupuješ na rodičovskú dovolenku v zamestnaní? tak?
ak áno a si sa prihlásila na dnp, tak nárok na ošetrovné máš, ak si platila v splatnosti za prvé obd. a nemáš nedoplatok v soc.poisťovni z dnp.

gapa
23. jún 2011

@sandruska81
ak ti skončí prac.pomer počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania RD, tak tineplynie ochr. lehota

sandruska81
23. jún 2011

@gapa Takže nedaj bože, aby mi teraz šéfová zomrela

milena35
23. jún 2011

presnejsie...pp zacal 1.8.2006...od 1.9.2007 rodicovska dovolenka...od 23.3.2010 opat v zamestnani..od 14.8.2010 materska...po materskej praca..a od 1.7.2011 vypoved...

ejka3
23. jún 2011

@gapa
Tak ďakujem pekne a dám vedieť ako to dopadlo... Zatiaľ vyhralo DNP- odhlásiť a nanovo prihlásiť a do práce utekať po výpoveď a papiere, aby mi neušla aj ona 🙄

tajennka
23. jún 2011

ahojte, zacala som si platit dobrovolne nemocenske vymeriavaci zaklad 329 eur, prosim Vas kolko mi daju pridavky ak dodrzim vsetko co chcu? Existuje nejaka tabulka pre laiky?

tajennka
23. jún 2011

ahojte, zacala som si platit dobrovolne nemocenske vymeriavaci zaklad 329 eur, prosim Vas kolko mi daju pridavky ak dodrzim vsetko co chcu? Existuje nejaka tabulka pre laikov?

katka888
23. jún 2011

@tajennka
ake "pridavky" mas namysli?

amulienka
24. jún 2011

Ahojte. precitala som uz tony diskusii a stale sa v tom nevyznam. Prosim poradte! Oplati sa mi platit DNP, ked sa mi den 1. dna tehotenstva zhoduje s 1. dnom platenia DNP? 270 dni platenia mi tak vychadza az do 10 dna pred planovanym -40 tyzdnovym-porodom (plati sa 270 dni, tehotenstvo sa rata 280 dni podla tych tyzdnov TT??). to nemozem ist na MD 6 tyzdnov pred porodom, ze? musim to vydrzat tych 270 dni, to viem, ale ci sa to da, ze pojdem na MD len tyzden pred planovanym porodom. Zacala som si to totiz platit a o 3 tyzdne som zistila, ze som tehotna. takze sa mi to rata podla doktorov od 1. dna menzesu, co je aj 1. den, kedy som zacala platit dobrovolne NP. stihnem to? a este k tomu taky detail, posledne 2 mesiace pred porodom budem PN. vtedy plati obdobie platenia DNP? Dufam, ze to je zrozumitelne. teraz som normalne zamestnana do 31.12, platim si od 16.5. DNP a tehotenstvo sa mi rata tiez od 16.5.(menzes) Platit musim 270dni, do 10.2.2012, v marci uz rodim. az 11.2.2012 mozem na MD? 🙂 plus nemat predcasny, atd...mne sa zda, ze sa to skor oplati platit dost skorej pred otehotnenim, minimalne 1-2 mesiace. Dakujem za odpoved. kto sa vyznate, doplnim info, ak treba.

maskaa
24. jún 2011

Ahojte...Potrebujem radu. Som zamestnaná od 4.9.2009, čize v septembri to budú už 2 roky. DNP si platím od septembra 2010 z maxima. V tomto čase som tehotná a PTP mám na 3.1.2012. 270 dni DNPbudem mať teda v pohode zaplatené, pričom chcem aj pokračovať s platením až do nástupu na materskú. Zatiaľchodím do práce a keďže ju nemám namáhavú, tak by som v tom chcela pokračovať, kým to bude možné.
Moja otázka však je:
Veľa som prečítala o DNP a už som z toho viac popletená... Navyše moje známe mi každá vraví niečo iné. Ide o to rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vypočítava materská. Každý mi tvrdí, že ak sa mi maličké narodí ešte v decembri, tak nedostanem maximálnu materskú, lebo rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2010 - a to som si začala platiť až od septembra, čiže nespĺňam podmienku 270 dní. Ak by sa narodilo maličké už začiatkom roku 2012, tak ako je PTP, tak nárok na maximálnu materskú by som mala. Mne sa to však veľmi nezdá, prečo sa potom všade prezentuje, že stačí mať splnených tých 270 dní, ako to vlastne je?
Prosím o každú radu, keďže som prvorodička a snažila som sa k tomu pristupovať zodpovedne, tak dúfam, že to nie je pravda a že som si tie peniaze neplatila zbytočne.
Za každú radu vopred ďakujem.

amulienka
24. jún 2011

DOPLNIM: ja som myslela, ze v marci rodim, ale podla kalkulaciek ne webe mi vychadza termin porodu (od 16.5.2011) porod na den 20.2.2012. a do 10.2.2012 si musim splnit povinnost platit DNP 270 dni. to sa da?? neist na MD, resp. ist az 11.2.2012? Ak sa to da, tak to risknem, ale tusim budem mat potom nie 28 tyzdnov matersku ale skratenu, na 22 alebo 24? ja som z tohoto taky jelen, ze hotovy vystavny kus 😕

amulienka
24. jún 2011

@maskaa to som aj ja pocula, ze rok porodu a rata sa ti vym. zaklad cely minuly rok, ale staci, ak mas splnenu podmienku 270 dni DNP. a naco si platis z maxima, ked si zamestnana?. ale uz ma to poplietlo zase.
takze mam dalsie otazky ☹
ked si platim od 16.5.2011, nestiham 270 dni do konca roka, porodim 20. februara, rataju mi to z roku 2011, platim zbytocne DNP alebo sa ten januar a februar 2012 DNP bude rata, ze som bola poistena 270 dni?

lucia.kl
24. jún 2011

@milena35 môžem len malú otázku, ti si po materskej išla do práce, to som dobre pochopila a až teraz od 1.7. ideš na rodičovskú, ty si po materskej rodičovskú nebrala?? lebo máš aj popri zamestnaní nárok dostávať rodičák...

maskaa
24. jún 2011

@amulienka teda vyjadrila som sa zle, ospravedlňujem sa... Ja si doplácam do maxima, čiže niečo platí za mňa zamestnávateľ a zbytok do maxima si doplácam ja. A s tým rozhodujúcim obdobím to som popletená aj ja, čiže dúfam, že nám to tu niektorá skusená kočka ozrejmí, lebo ja už mám z toho v hlave riadne polepetkovo.

milena35
24. jún 2011

rodicak poberal manzel..nemal pracu bol doma...ja som po skonceni materskej bola chvilku pn a potom som uz pracovala...narok na peen som mala z ochrannej lehoty....ja som len chcela vediet,ci budem mat narok na ocr trebars v septembri,ked budem mat k 1.7 vzpoved a dnp si platim od 1.6 2011....alebo budem musiet platit 270dni a az potom budem mat narok....na ocr ..pn...dakujem za vase odpovede...a este jedna otazocka...kamaratka je v cca 11tt ...min.rok pracovala do 11.6.2010 potom isla na matersku...teraz pobera rodicak...kedze ma opat rizikove tehu...moze ist na peen zo zamestnania?

maskaa
24. jún 2011

@lucia.kl ahoj, ak ta môžem pekne poprosiť, ty by si mi nevedela odpovedať o poradiť na vyššie uvedenú situáciu, ktorú som tu opísala, lebo už som fakt zúfalaá... Vopred veľmi pekne ďakujem za každú radu.

milena35
24. jún 2011

@maskaa preco si platis max..ved tebe staci rozdiel medzi tvojou hrubou mzdou a max.vym.zaklad...inak je to zbztocne...podla mna narok na matersku z dnp ti vznikne ...na 99percent...len stale nechapem,naco to platis z maxima...

lucia.kl
24. jún 2011

@maskaa ahoj, ukludním ťa, máš nárok na maximálnu materskú, tebe sa ako rozhodujúce obdobie bude rátať tých 270dní čo si platíš, ja som to tak tiež mala...
a po uplynutí 270dní môžeš ísť na PN a už nemusíš platiť poistenie a doba na PN sa ti bude zaratávať do doby poistenia, čiže splníš aj tú druhú podmienku 26tt pred nástupom na materskú...

maskaa
24. jún 2011

@lucia.kl tak to ti veľmi pekne ďakujem za odpoveď, veľmi si ma tým potešila. Ja plánujem pracovať, kým budem vládať, keďže nemám namáhavu prácu po fyzickej stránke, ale aj ta PN sa mi zíde, keď náhodou nastanú nejaké nečakané komplikácie. Ešte raz srdečná vďaka.

maskaa
24. jún 2011

@milena35 neplatím z maxima, zle som sa vyjadrila, platim len ten rozdiel do maxima, ktorý mi vznikol...

lucia.kl
24. jún 2011

@amulienka 270dní platenia DNP je do dňa pôrodu, to znamená, že môžeš ísť normálne 6tt pred termínom na materskú.. dalšia podmienka je 26tt pred nástupom na materskú, čo stíhaš, takže ak nenastanú žiadne komplikácie a ty neporodíš skorej ako ti uplynie 270dní tak budeš dostávať materskú aj s DNP - ( tá by sa ti potom vyplatila spätne, keď do SP odovzdáš papiere s termínom pôrodu a že si to stihla....)
čo sa týka PN tak DNP treba platiť dalej, nemusíš len ak by si mala splnenú podmienku 270dní a vyplácali by ti z DNP poistenie..
počas MD už platiť nemusíš - teda až po jej priznaní zo soc. poisť. po materskej sa rozhodneš či si DNP ponechíš pre prípadné PN a OČR alebo zrušíš...

lucia.kl
24. jún 2011

@milena35 nárok na OČR a PN z DNP budeš mať až po 270dňoch...
čo sa kamarátky týka, tak počas RD sa dá poberať PN len z DNP ak si ho platila, ak nie, bude naďalej dostávať len rodičovský, zo zamestnania bude mať nárok len na ďalšiu materskú... ale musí to riadne nahlásiť zamestnávatelovi

saska02
24. jún 2011

@lucia.kl ahoj, nakoľko som postrehla, že si odpovedala babám ohľadom DNP, obraciam sa aj ja na teba s prosbou. Momentálne som po MA v 21tt, ešte som PN, som živnostník, platím si odvod do ZP, ale je to niečo nad minimom. Nakoľko plánujeme bábätko, aj po tomto negatívnom zážitku a pravdepodobne budem na rizikovom, chcela by som sa dobrovoľne pripoistiť od júla (k 30.6. mi končí PN), aby som mohla potom získať vyššiu materskú. Chcem sa ťa opýtať, ako by som to mala realizovať na SP a ak by som chcela získať najvyššiu materksú, na akú sumu by som mala odvádzať odvod. Ak budem mať napríklad termín pôrodu 08/2011, tak rozhodujúce obdobie je r.2010, alebo tých 270 dní odo dňa platenia DNP? A ešte, ak už budem vypísaná od doktorky, PN budú dve - jedna z povinného poistenia a druhá z dobrovoľného? Ďakujem vopred za opoveď.

lucia.kl
24. jún 2011

@saska02 max. vymeriavaci základ je 1116,75€ to znamená, že ak si platíš odvody ako živnostník, tak treba z tohoto maxima odrátať vymeriavaci základ z ktorého si platíš ako živnostník a z toho rozdielu 4,4% tak by si mala mať potom maximálnu materskú...
predpokladám, že ten tremín pôrodu mal byť 8/2012 🙂 s tým rozhodujúcim obdobím neviem ako to je, ale budeš mať max. materskú..
na PN môžeš ísť až po uplynutí 270dní platenia si DNP, potom si pýtaš dve PNky jednu ako živnostník a druhú ako DNP...
ešte treba splniť podmienku poistenia 26tt pred nástupom na materskú, ale to by nemal byť problém ak sa prihlásiš už teraz...
ak je niečo nejasné, kľudne sa pýtaj...

milena35
24. jún 2011

@lucia.kl troska sa mi to pletie...gapa napisala,ze narok buudem mat...pracovnzy pomer konci 1.7. 2011 a dnp som zacala platit od 1.6.2011.............no,a na soc.poistovni mi zas povedali...ze po 26tyzdnoch mam narok na ocr a pn z dnp,kedze mam ukonceny prac.pomer....ak by vznikla ocr alebo pn do tych 26tyzdnov,tak mam narok ,ale len z minima.........tak teraz mam v tom troska mis-mas.....🙂)

gapa
24. jún 2011

@milena35
už sa strácam v tých údajoch. Ale tvoj pp proste trvá a pred ukončením pp si čerpala len md alebo si pracovala, vôbec si nečerpala RD. To znamená, že ak si sa prihlásila na dnp, či sa prihlásiš, tak v prípade, že ti očr vznikne po ukončení prac.pomeru máš hned nárok na ošetrovné, samozrejme ak vznikne do 26týž. od prihlásenia na dnp, bude rátané len z miniima.
nárok na ošetrovné, či nemocenskôé ti vzniká preto hned, lebo a napr. pri vzniku očr 1.7.2011, lebo dni práce a čerpania md su dni ukončeného nem.poistenia, ktoré sa ti k dnom trvajúceho dnp prirátajú. Tj. splníš podmienku 270dní a nemáš nedoplaatok (treba platiť v splatnosti poistné), tj. nárok vzniká
- ak vznikne do 26týž, ráta sa z minima
- ak vznikne po uplynutí 26tyž, tak sa ráta z vym.základu, z ktorého platíš dnp v rozhod. období.

predpokladám, že v soc. poistovni môžu mať trochu s tým hlavu, ale treba si povedať a presadzovať svoje. nárok máš určite. Ak nebudú chcieť uznať, treba napísať dotaz na poradnu na stránke soc.poistovne a s odpovedou zájsť potom na svoju pobočku.
Inak je to u mamičiek, ktorým skončí PP po čerpaní RD.

milena35
24. jún 2011

@gapa dakujem...za odpoved...a este poprosim..odpoved na poslednu otayocku..ak si budem platit dnp...od 1.6.2011 trebars do 1.4.2012...a potom sa odhlasim... a ochoriem v januari 2013...alebo budem musiet cerpat ocr...bude sa mi ratat peen ..ocr z tohto obdobia platenia..? a v den vzniku pn ..ocr sa musim opat prihlasit do soc.poistovne? je to tak? dakujem

gapa
24. jún 2011

@milena35
budú sa ti rátať len dni dnp, ale nie vym.základ. ak by sa zákon nezmenil a pred vzniom pn by si sa prihlásila na dnp, tak by si mala nárok na nemocneské z minima

saska02
24. jún 2011

@lucia.kl ahoj, ďakujem za odpoveď...áno, ten termín by mal byť ak všetko vyjde 08/2012, to bolo podvedomé- teraz som mala mať termín 09/11...ale žiaľ, nevyšlo to...☹...nakoľko už teraz chcem byť v tehotenstve úplne v pohode, chcem pripraviť čo najlepšie podmienky. Ten momentálny vymeriavací základ, z čoho platím teraz sa musím opýtať účtovníčky a potom to skúsim prepočítať. Ak by ma ešte niečo napadlo, obrátim sa na teba 🙂 . zatiaľ veľká vďaka.