Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

enanena
24. jún 2011

ahojte ...len by som sa chcela spytat ...nedavno som zistila ze som tehu, nejaky 3-4 tyzden tehotnosti a chcela by som si platit dobrovolne nemocenske....som riadne zamestnana skoro 5 rokov ...tak sa vas chcem spytat ci sa mi to oplati platit a asi kolko by som mala platit a kolko by mi vysla materska....dakujem za odpovede 😉

lucia.kl
24. jún 2011

@enanena ahoj. podmienka na vyplatenie DNP je 270dní pred pôrodom a 26tt pred nástupom na materskú dovolenku, to znamená, že by si sa hne´d v pondelok musela ísť prihlásiť a dotiahnuť tehotenstvo až do konca, - treba si vyrátať tých 26tt že aku tam budeš mať rezervu...
platiť si treba ak si zamestnaná rozdiel medzi max. VZ čo je 1116,75€ a tvojou hrubou mzdou, z tej sumy sa platí 4,4%
ak by si platila do tohoto maxima, tak by ti materská vyšla 670€ cca

lubkasungirl
24. jún 2011

Chcem sa opytat, aka bude vyska mojej materskej, ked mam DVZ z pracovneho pomeru 26,76 a dobrovolne nemocenske poistenie som si platila zo sumy 329 eur. Neviem, ci to pocitam spravne, ale vyjde mi maximalna materska??? 😉 😉 😉

sandruska81
24. jún 2011

@lubkasungirl Spolu by sa malo platiť49 Euro a z 329 Euro sa platí cca 14,5 Euro. Takže ak platíš 26,76 + 14,5, tak to nie je úplné maximum. Ak sa mýlim, kočky ma opravia.

duplinka
24. jún 2011

@lubkasungirl ahoj. Maximálna sa počíta zo sumy 1116 alebo tak nejako. Ja si platím maximum necelých 50 EUR. 329 je minimum na DNP. Písala mi to na sociálke, preto to viem tak presne.

duplinka
24. jún 2011

@lucia.kl ale tak tam sa robí potom priemer, nie? Ja som bola zamestnaná. Teraz mi chýbal mesiac do splnenia 270 dní. Aj napriek tomu si max. platím aj naďalej. Enanena (ale aj ja) bude mať rátanú materskú z priemeru počas toho, čo mala platené iba z platu a z toho, čo si doplatí teraz. Neverím, že by jej dali maximum aj keby neplatila tú maximálnu sumu celých 270 dní. Neviem, či sa nevyjadrujem dosť zložito, ale to mám vo zvyku 😀

lucia.kl
25. jún 2011

@duplinka docela som ťa nepochopila, ako to myslíš s tým preimerom?? ak nesplníš podmienku 270dní do dátumu pôrodu tak nemáš nárok na materskú z DNP iba ak by si za posledné dva roky mala nejaké ukončené nemocenské poistenie ktoré by sa k DNP prirátalo, potom by stačilo už len 26tt pred nástupom na materskú... čiže @enanena bude mať pri nástupe na materskú tých 6tt pred termínom pôrodu materskú len zo zamestnania a až keď splní podmienku 270dní dostane aj materskú z DNP - aj spätne vyplatenú...
ak sme sa nepochopili, tak skús ešte raz a možno trošku viac polopate 😀

enanena
25. jún 2011

@lucia.kl takze asi bude najlepsie zabehnut na socialnu poistovnu a tam sa nato popytat.... 😉

duplinka
25. jún 2011

@lucia.kl dobre, tak ja to skúsim ešte raz 😀
Mala som plat okolo 500 EUR. Z toho sa odvádzala nejaká časť (nebolo to však maximum). Potom som ostala doma. Do 270 dní mi ostával zhruba mesiac. Teraz si platím max. na DNP. Stačilo ten mesiac (to mi povedala na sociálke) ale ja si to platím ďalej. Na MD idem koncom septembra. Takže materskú mi nebudú počítať z maxima, ale 6 mesiacov z maxima (toľko mi to vychádza od marca do októbra) a zvyšnú časť z toho, čo som pracovala. Čiže ten priemer. Maximálnu sumu by mi dali iba ak by som aj počas zamestnania odvádzala maximum, nie? Čiže keby som zarábala tých 1116. Už som to napísala lepšie? 😀

duplinka
25. jún 2011

@lucia.kl našla som lepšiu formuláciu 🙂 Maximum mi vyrátajú iba z tých mesiacov, čo som si platila to DNP a zvyšok mi vyrátajú zo sumy keď som pracovala. Správne? Dúfam, že je to najkratšia a najzrozumiteľnejšia verzia 😀 😀 😀

lubkasungirl
25. jún 2011

@sandruska81 Lenze tych 26,76 nie je to, co za mna plati zamestnavatel na nemocenske - je to denny vymeriavaci zaklad zisteny na zaklade mojich prijmov zo zamestnania. No nic - skusim este pockat, aky vymer materskej mi poslu - uz by mohli, lebo som veeeelmi zvedava :P

zuzanakarolinka
25. jún 2011

@duplinka ahoj drahá, a čo bude potom so mnou, ak zostanem znovu tehotná a pôjdem na materskú, platím si DNP, teraz iba dačo kolo 14 €, vraj to stačí, ak budem budem tehotná, tak si to mám zvýšiť na max, a platiť tak 6 mesiacov a potom dostanem max. tak mi to bolo povedané, a teraz sa pýtam teba, koľko je maximum? a či mi to dobre povedali, resp. či ja dobre chápem. dík

duplinka
25. jún 2011

@zuzanakarolinka ahoj. Tak s tým, že stačí platiť maximum 6 mesiacov ti neporadím. Ale ak je to pravda, potom by to bolo fajn, pretože mne to vychádza takisto 6 mesiacov. Maximum je necelých 50 EUR. To by si mala dostávať nejakých 670 EUR. No naozaj ti neviem povedať, či stačí to maximum platiť iba tých 6 mesiacov, alebo celých 270 dní. Snáď je tu niekto múdrejší 😀

zuzanakarolinka
25. jún 2011
duplinka
25. jún 2011

@maskaa
@lucia.kl No baby, teraz som si prečítala aj vaše príspevky. S tou maximálnou materskou sa mi to nezdá. Mne stačilo platiť apríl aby som splnila 270 dní. Teta na sociálke mi povedala, že aj keď si zaplatím maximum a pôjdem na PN počas tých 6 mesiacov pred MD dajú mi materskú iba z minima. Vraj nech si na to dám pozor. Takže by som si na to dala pozor.

sandruska81
25. jún 2011

baby, baby, nejako si to pletiete...máte milión informácií v hlave a neviete ich spojiť dokopy. Prečítajte si pár stránok - stačia 2, 3 dozadu a dozviete sa odpovede. Max. VZ je cca 1116 EUR (neviem koľko presne) ak pracujete tak z toho odpočítate vašu hrubú mzdu a z toho sa platí DNP. Ak prechádzate z RD na MD - tak materské zo zamestnania bude cca rovnaké ako na prvej materskej (ak neskončil pracovný pomer!) + ak si platíte DNP - tak nejaké eurá k tomu (záleží od VZ). DNP musíte mať 270 dní do pôrodu za posledné 2 roky, 26 týždňov nepretržitého poistenia do nástupu na MD.

22luma22
25. jún 2011

Ahoj sandruska81 chcem sa ta spytat ja som si platila dnp asi 2 roky ale v marci som to zrusila teraz som tehotna budem mat este narok s toho co som platila za info dakujem .Pekny den 🙂

smejko26
25. jún 2011

@22luma22 Ak ti môžem poradiť, tak sa zas prihlás čo najskôr na DNP, ak si nezamestnaná, tak z maxima, ak robíš, tak z rozdielu max. VZ a tvojej hrubej mzdy. Nové prihlásenie ti musí trvať minimálne 26 týždňov do nástupu na MD.

sandruska81
25. jún 2011

@22luma22 ako píše smejko26 - hlavne to musí vyjsť tých 26 týždňov do nástupu na MD

22luma22
25. jún 2011

takze tamto som platila zbytocne?

sandruska81
25. jún 2011

@22luma22 ak si to nevyužila...tak zbytočne, ale nie zasa až tak zbytočne - pretože dni, kedy si bola poistená sa počítajú do tých 270 dní poistenia.

22luma22
25. jún 2011

tak ja som bola poistena asi tak 2 roky takze sa my to pocita

sandruska81
25. jún 2011

@22luma22 áno, ale teraz musíš byť prihlásená na DNP (ak nie si, tak sa prihlás) a platiť tých 26 týždňov do nástupu na MD. Spočítaj si to, aby ti to vyšlo.

lulka78
25. jún 2011

ahojte,mozem poprosit o radu...
platim si DNP z max.VZ od 6.1.2011, /predtym rok z min.VZ/ TP mam vypocitany na 26.8.2011, tych 26tyzdnov platenia mi ubehne 6.7., nastup na matersku mi ma lekar vypisat k 15.7. 2011.
chcem sa opytat,ked mi lekar da papiere,treba s tym ist na socialnu poistovnu,alebo este niekam?
a materska z DNP mi cca kedy zacne chodit ? az ked sa babo narodi,alebo kedy?
ked mi zacne chodit,mam sa uz odhlasit z platenia max.VZ /resp. uplne/ od ktoreho mesiaca mam zrusit platenie z max.VZ - resp.celkovo platenie DNP?
VDAKA za radu.

lucia.kl
25. jún 2011

@lulka78 myslím, že by si mala dostať dva papiere, jeden pre zamestnávatela(teda ak ti pravcovný pomer stále trvá) a druhý pre DNP do sociálky..
dňom ako nastúpiš na materskú si už DNP menusíš platiť, ale overila by som si, či si naozaj splnila tých 26tt ( kamarátke sa stalo, že ju prihlásili o mesiac neskôr ako dala prihlášku...) za júl zaplatíš len za obdobie od 1-14.7. odhlasovať sa nemusíš, akonáhle začneš dostávať dávky z DNP si osobodená od jeho platenia a po skončení materskej sa rozhodneš, či si DNP necháš alebo zrušíš - ak mávaš často choré deti - a keby ti Miško nastúpil do škôlky, tak môžeš DNP využívať na OČR a aj PN pre seba..
materská ti príde hneď ako ti ju schvália na sociálke, chodí do 15 dalšieho mesiaca...

lucia.kl
25. jún 2011

@duplinka no myslím, že už si to napísala lepšie, ale si prípad kde si môžem len tipnúť 😀 hádam by ti vedela lepšie poradiť @gapa,
no takže k veci, ak som to teraz už správne pochopila, tak ti skončil pracovný pomer, to znamená, že sa ti priráta poistenie k DNP a tak splníš podmienku 270dní ale ak si budeš platiť 26tt pred nástupom na materskú z maxima, tak by si mala mať aj maximálnu materskú pretože pre teba by bolo rozhodujúce práve toto obdobie 26tt... toť môj názor..

a ešte k tej PN počas tých 26tt tak neviem akú výšku by si dostala ale nie minimálnu materskú materskú - doba PN sa tiež zaratáva do doby poistenia, takže už by si mala mať splnenú podmienku 26tt - ja som bola na PN po splnení 270dní ešte asi dva mesiace a dostala som maximálnu materskú lebo som splnila podmienku 26tt pred nástupom na materskú

lucia.kl
25. jún 2011

@zuzanakarolinka naozaj ti stačí si platiť z maxima tých 26tt pred nástupom na materskú ale treba akonáhle zistíš že si tehotná - najneskôr do 6tt, sa odhlásiť a potom zase prihlásiť na DNP z maxima... maximum je 1116,75€ a z toho sa platí nejakých 49€ ale ak si na rodičovskom a pracovný pomer ti stále trvá, tak si budeš platiť rozdiel medz maximom a dvojou hrubou mzdou v práci - a z toho 4,4%
no tu je riziko pri predčasnom pôrode, takže potom treba mať pohodové tehu a dotiahnuť ho do konca, lebo ak by si nesplnila podmienku 26tt pred nástupom na materskú tak by si materskú dostávala len z minima...

mariynka
25. jún 2011

ahojte,dobre si pamatam, ze treba platit do 8.dna v mesiaci???? 😅 😅 😅 😉

tintus
25. jún 2011

Ahojte 🙂 Chcem vas poprosit o radu. Po skonceni MD budem poberat RD, budem si aj nadalej platit DNP. Kedze moj pracovny pomer bude stale trvat tak len rozdiel HM a tých 1116 €. Otazka: Ak by som pocas RD znova otehotnela, mozem ist na PN a poberat max PN a súčasne i RD? Akosi mi nejde do hlavy poberanie PN pocas RD, ked aj tak budem doma s dietatom a nie v praci. Dakujem za odpoved🙂

zuzanakarolinka
25. jún 2011

@mariynka tak tak, alebo do 10?