Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankkam
23. okt 2009

ahoj
gapa ako moja hrubá mzdy ja celý rok rovnaká 438eur asi sa my v od novembra zvýši asi na 441 eur tak si mám rozdiel vypočítať z tých 441 eur
a nevieš ako je to ak by som šla na očr ale teraz dostanem nejaké peniaze naviac

standa82
23. okt 2009

Xpetka1x, Dnp si môžeš dať odhlásenie a na druhý deň sa znovu prihlásiť no s max.VZ (1084,55 eur), mesačne by si platila cca.44,7 eur. Tých 270 dní sa ti začne rátať už od prvého prihlásenia, nevadí že ho zrušíš a znovu sa prihlásiš.

jankkam
23. okt 2009

Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš ahoj
gapa ako moja hrubá mzdy ja celý rok rovnaká 438eur asi sa my v od novembra zvýši asi na 441 eur tak si mám rozdiel vypočítať z tých 441 eur
a nevieš ako je to ak by som šla na očr ale teraz dostanem nejaké peniaze naviac

jankkam
23. okt 2009

ahoj
gapa ako moja hrubá mzdy ja celý rok rovnaká 438eur asi sa my v od novembra zvýši asi na 441 eur tak si mám rozdiel vypočítať z tých 441 eur
a nevieš ako je to ak by som šla na očr ale teraz dostanem nejaké peniaze naviac

gapa
23. okt 2009

jankkam,
áno z tvojej HM aktuálnej.

na ošetrovné máš nárok aj z DnP, aj ked z min.mzdy.

jankkam
23. okt 2009

gapa si strašne zlatá vďaka

zuzanagol
25. okt 2009

No s tou zmenou VZ, teda odhlásením a znovu prihlásením na DNP po kratšej dobe ako 6 mesiacov, neviem či poznáte p.Mihála on radí na www.porada.sk, tak tvrdí že ak Vám aj zobrali odhlášku a prihlášku nie je možné zmeniť VZ po kratšej dobe ako 6 meciacov a po čase Vám zo sociálky budú tvrdiť že Vaša prihláška a VZ sú vypísané nesprávne a platí VZ čo ste mali predtým.Pozrite si tam tému Materské-ako si ho zvýšiť-posledné strany(tam som zadávala presne tento problém).

krpuch
25. okt 2009

Ja sa chcem este opytat...toho 10.12. nastupim na matersku. 26. tyzden mi konci akurat v tom obdobi...V decembri teda zaplatim normalne (to je za november) a v januari mam zaplatit uz len tych 10 dni za december, ci ako to je? Dakujem

gapa
25. okt 2009

zuzanagol,
s tým odhlásením a novým prihlásením do 6mesiacov od nástupu myslím ozaj môžu byť niekde problémy. No ja poznám prípad, ked problém nerobili. Ale v tomto bude asi tiež nie jednotný postup SP.

krpúch,
ak splnaš podmienky na nárok na materské a 10.12.09 nastupuješ na MD, tak za 12/09 platíš za 9dní 1-9.12.09, splatné do 8.1.2010, ale ak zaplatíš naraz s poistným za 11/09, nemusíš dávať príkaz aj v 1/10.

krpuch
25. okt 2009

dakujem gapa

pegy
25. okt 2009

tato tema je strasne dlha, tak prosim poradte!
Som na predlzenej rodicovskej pre nepriaznivy zdravotny stav dietata. Pred tym som pracovala a pracovny pomer stale trva. Chceli by sme druhe dietatko, takze predpokladam, ze by som sa mala prihlasit v socialnej poistovni na DNP aby som si zvysila matersku. Z ktoreho obdobia sa vypocitava ta materska, poslednych 6 mesiacov pred porodom? Cize teraz mi staci platit minimum a ked otehotniem maximum alebo ako? A ma DNP nejaky vplyv potom aj na zvyseny rodicovsky pripevok, ktrory mozno schvalia od januara?

romy01
25. okt 2009

ahojte baby, mna by zaujímalo, či nemáte niektorá prehlad o tej zmene zakona od noveho roka. Teda konkretne ze ci nebudem nemilo prekvapena a nezakazu platit to dobrovolne nem, poistenie pre nezamestnane zeny - lebo mam pocit ze oni nepotrebuju aby si zeny navysovali matersku, to by bol ten nas chudobny narod az moc rozmaznany, nie ?

kisska
25. okt 2009

romy - tiez dufam, ze to nezakazu, ciastocne by mohol byt argument, ze stale vracias peniaze do rozpoctu. A aj ked vacsinu materskej ti zaplatia zamestnanci, a aj davky v nezamestnanosti dostavas zo systemu, tak kazdym poistenim v soc. poist. vracias aspon cast. A nie kazdej mamine to vyjde hned na prvy sup, takze castokrat DNP si platis dlhsie. A tym, ze teraz zakazali zmenu skor ako za 6 mesiacov, tak su dobrovolne odvody trochu vyssie ako byvali doteraz.

pegy - vacsinou je RO (rozhodujuce obdobie) rok pred nastupom na MD, cize ak sa prihlasis na DNP teraz a podari sa ti otehotniet do maja 2010(vtedy ti vychadza nastup na MD v roku 2011), tak sa ti bude brat do uvahy vymeriavaci zaklad, ktory budes mat v obdobi od teraz do konca roku 2009. Takze je dobre dat si teraz max. VZ a po 6.tich mesiacoch zmenu na min. VZ. Jedine ak by sa to do maja nepodarilo, tak su tam ine/dalsie postupy 😉

veronica1
25. okt 2009

Kisska - to co si radila Pegy ohladom RO, tak ked si zacne platit uz tento rok a buduci rok otehotnie ale porodi az v roku 2011, tak potom bude jej RO rok 2010. Teda aspon podla mna. Rok 2009 by mohol byt jej RO len ak by nastupila na MD v roku 2010.
Opravte ma prosim ak sa mylim, ale tiez planujem zacat si platit od 1.novembra 2009, a otehotniet a teda aj nastupit na MD buduci rok, akurat som sa bala, ze ak nestihnem otehotniet do aprila, tak RO bude az buduci rok a bolo by pre mna zbytocne zacat si teraz platit z max VZ.

kisska
25. okt 2009

veronica mas pravdu, trosku som to nedotiahla - ak otehotnie do maja 2010, tak na matersku nastupi v tom istom roku a RO bude rok 2009.
Preto som aj pegy pisala, ze "vacsinou" sa ako RO berie predchadzajuci rok. Lebo ak mas nove DNP zalozene minimalne 26tyzdnov pred nastupom na MD, vtedy sa berie ako RO toto poistenie. Ale musis popri tom splnat podmienku 270 dni DNP za posledne dva roky pred porodom. Takze treba si to spocitat a rozhodnut sa, pretoze v poslednej dobe dievcata casto pisu o problemoch, ktore robi SP pri zmene VZ skor ako za 6 mesiacov.

veronica1
26. okt 2009

Kisska - presne tak, ja to tiez nechcem riskovat s tou zmenou az po 6mesiacoch, a tak som sa rozhodla prihlasit teraz od novembra 2009 s max.VZ a po 6mesiacich to zmenim na minimum a platim az po nastup na MD ( v roku 2010) minimum.
No a po 27O dnoch(cize od augusta 2010) by mi mal vzniknut narok aj na PN a to by sa ratalo z VZ za tento rok(cize z maxima) a vysku materskej by mi to nemalo ovplyvnit-alebo sa mylim?

pegy
26. okt 2009

takze som na tom rovnako ako Veronica, prihalsim sa teraz od novembra na maximum a ked porodim este v roku 2010, RO bude 2009. Baby a urobia tie 2 mesiace, myslim november a december v tomto roku, nejaku vyraznu zmenu? Ved sa bude brat, ze cely rok som na rodicaku a 2 mesiace budem mat DNP.

standa82
26. okt 2009

Pegy, ak sa prihlásiš na DNP z maxima (pokiaľ ti netrvá TPP), potom to máš 1084,50x2 mesiace= 2169 eur:61dní=35,56eurx55%= 19,56 eur na deň. Pri mesiaci, ktorý má 30 dní, dostaneš materskú 586,8 eur(17677,93 Sk).

pegy
26. okt 2009

Standa82, tak to je dost! Ale mne TPP trva, a teraz som na predlzenej materskej. No pred porodom som mala len minimalnu mzdu. Tak potom ako to bude v mojom pripade?
A este jeden dotaz, ako bolo pisane vyssie, RO je rok pred porodom, takze ako by to bolo v situacii, keby sa prihlasim od 1.1. 2010 a stihnem hned otehotniet a porodit este do 31.12.2010. Potom by som cely rok platila DNP, ale rozhodujuce obdobie pre mna by bol rok 2009? Ved to by mi nic nevyslo. Ozaj je to takto?

standa82
26. okt 2009

Pegy, keďže tebe TPP trvá, zisti si aký by si mala pravdepodobný VZ, keď by si išla opäť na MD (u mzdovej účtovníčky). Keď ti povie nejakú predpokladanú sumu, odčítaj si ju od max. VZ, ktorý je tých 1084,55 a rozdiel bude tvoj VZ, z ktorého sa prihlásiš na DNP. Ak by si išla na MD v roku 2010, tvojím RO bude rok 2009 (v zamestnaní celý rok, a z DNP - od 1.11.-31.12.09).
Ja som taký istý prípad ako ty, no som na norm.RD ešte do 26.8.2010. Chceme sa pokúsiť o druhé bábo. Od 23.10. som sa prihlásila na DNP, TPP mi stále trvá.. Nezisťovala som si PVZ a tak mi pani na SP poradila, aby som si dala ako PVZ min.mzdu - 295,5 eur. Tak teda 1084,55-295,5= 789,05. Táto suma je môj VZ na DNP. Z tejto sumy si budem platiť. Takže ak sa mi podarí otehotnieť a ísť na materskú, budú mi ju počítať zo zamestania a aj z DNP. RO z DNP bude pre mňa 23.10. - 31.12.09.

standa82
26. okt 2009

Pegy, keby si si odpočítala min.mzdu, potom: 1084,55-295,5=789,05 eur x 2mes.=1578,10 eur:61 dní= 25,87 eur x 55%= 14,23 eur(428,69 Sk) by bol tvoj denný VZ. Pri mesačnej materskej by to bolo pri 30 dňoch- 426,90 eur(12860,70Sk) . Toto by bolo materská z DNP + materská z pravd.VZ rátaná z min.mzdy.

standa82
26. okt 2009

Pegy, pri min. mzde by si mala materskú len 5,34 eur na deň ( 5,34x30dní=160,20 eur/mesačne). To je málo, preto sa ti oplatí to DNP. No len musíš vedieť či pôjdeš na MD v roku 2010.
Ja to spravím tak, že do apríla budem platiť z tých 789,05 eur a ak budem tehotná, pôjdem si zmeniť VZ na minimum. Lebo RO bude pri výpočte materskej rok 2009.
Dôfam, že ti to nejako pomohlo, a nedomotala som ťa. 😒 😉

filiatko
26. okt 2009

Ahoj Gapa!som velmi rada, ze je v tejto teme clovek ktory tomu rozumie mozem sa opytat nieco pre vysvetlenie pre mna? Otazka znie: Mozem si poziadat o dobrovolne nemocenske poistenie? Som zamestnana od 16.7.2007 na dobu neurcitu. Cize splnam podmienku pracovania min 2 rokov. Problem je vsak v tom, ze som v 23 tyzdni tehotenstva a teraz neviem ze ci by bolo mozne poziadat o dobrovolne poistenie, s tym ze by som doplatila dany rozdiel. Nevedela som o tom ze existuje neake pripoistenie v tehotenstve na to aby som dostala matersku v najvyssej davke.myslela som ze na to vykaslem ale vcera mi hovorila svagrina, ze jedna ich pacientka ktora uz je na materskej si poziadala o pripoistenie s tym ze si doplatila sumu za dane obdobie, cize dany chybajuci rozdiel. A bolo by mozne si to doplatit ci to ma neaky vplyv ked som teraz od 3.10.2009 na PN a vypada to tak ze do prave sa nevratim. Otazocka: je vhodne ist na matersku skor teda 8 tyzdnov pre porodom alebo tych 6 tyzdnov a do vtedy byt na PN? DAkujem ti velmi pekne za odpoved prajem pekny den

pegy
26. okt 2009

Standa82, dakujem! Napisala si to uplne jasne, tak sa tam pojdem prihlasit a este prosim ta, aka ti vyjde mesacna splatka z tej sumy 789,O5?

standa82
26. okt 2009

Pegy ešte neviem, neprišlo mi rozhodnutie. Platí sa vždy do 8.dňa v mesiaci - pozadu.Ale malo by to byť niečo okolo 30 eur (myslím).Keď mi príde rozhodnutie, napíšem ti.

kisska
26. okt 2009

filiatko - urcite sa neda doplatit poistne spatne. A kedze si teraz v 23tt, tak uz nestihas ziadnu formu... Ak je uz mamina na materskej, dobrovolne pripoistenie jej pomoze jedine pri dalsej materskej.
Je jedno, kedy nastupis na MD, kedze ta sa vyplaca presny pocet tyzdnov bez ohladu na zaciatok.

baruskaaa
26. okt 2009

Ahojte, prosim, vedla by mi niektora poradit? 22.10. mi skoncila RD, platim si DNP, do nastupu na druhu MD mi ostava cca 6-7 tyzdnov...Dnes som sa zaevidovala na UPSVR ako nezamestnana, kvoli tomu, aby bolo za mna platene zdravotne poistenie..Teta na urade mi poradila, ze najlepsie by bolo byt PN, aby som nemusela vykazovat, ze si hladam pracu a zbxtocne tam chodit. Som na rizikovom, oficialnu PN od doktora doteraz ale nemam, kedze narok na peniazky by som este aj tak nemala. Chcem sa opytat, ci by to, ze sa dam oficialne vypisat na PN mohlo mat nejaky vplyv na vysku materskej (DNP si platim z najvyssiieho VZ, 270 dni mi uplynie zhruba dnom nastupu na MD), nerada by som tym, ze sa dam vypisat nieco pokazila a mohla prist potom o peknu matersku...neviem totiz, ci pocas PN -ky si DNP musim platit, alebo nie a ak nie, ci by sa mi tie dni ratali, akoby som normalne platila??? Dufam, ze nepisem uplne ako hotentot 🙂 🙂
Za kazdu radu dopredu moooc dakujem 🙂 😉

orchidea1980
26. okt 2009

ahojte. Gapa, 😵 alebo niekto 😵 chcela by som sa spýtať na jeden prípad. Keď som nezamestnaná, a v prípade, keby som išla z nezamestnaneckého na materskú dovolenku, tak by som mala len minimálnu materskú, že? Keď nie som v ochrannej lehote, tak neberú do úvahy predchádzajúce zamestnania, ak dobre viem 😲 Tak, keby som sa prihlásila na DNP (ešte v čase, keď len plánujeme) a chcela by som max.materskú, tak by som mala prihlásiť z VZ 1084,55€ a z toho platiť 4,4% (cca: 47,72€/mesačne). Cez celú dobu: snaž/tehul. Tak?
A keby som sa zamestnala, a z roboty by som išla na MD tak by mi rátali materskú zo zamestnania 55%, že?

Ešte rozmýšlam nad verziou, ktorú gapa tu niekde niekomu radila. Keby som nenašla robotu. By som mohla ísť za známymi (podnikatelmi), nech ma "akože" zamestnajú na pár dní? Hlavné je zamestnanie, prihlásenie-odhlásenie na SP s najvyššou VZ. To môže byť aj v poslednom štádiu tehotenstva? V krajnom prípade, dalo by sa to takto vyriešiť? díky

standa82
26. okt 2009

Orchidea1980, presne tak ako píšeš. Keď si nezamestnaná, nedostaneš žiadnu materskú, len rodičovksý príspevok. Ak sa prihlásiš na DNP (no do pôrodu musíš mať splnených 270 dní soc.poistenia aj s predch.zamestaniami) a pôjdeš na materskú v roku 2010, RO pre teba, resp.pre výpočet materskej je rok 2009, pre teba obdobie od 1.11.-31.12.09, ak by si sa prihlásila a aj z max.VZ. Po polroku môžeš VZ znížiť na nižšiu sumu, ak už budeš vedieť že si tehotná. Potom by ti materská vyšla 1084,55x2=2169,10:61 dní=35,56 x 55%= 19,56 eur by bol denný základ a x 30 dní v mesiaci = 586,8 eur(17677,9Sk) by bola tvoja materská.
Alebo sa zametsnáš,ako píšeš a do zmluvy ti dajú najvyšší VZ a môže to byť aj v poslednom štádiu tehotenstva. 😉

filiatko
26. okt 2009

ahoj chcela by som sa este opytat ako sa pocita vyska materskej dovolenky a za ake obdobie?hmm assi to tu niekde bude ale sa mi to nechce hladat 😒 dakujem a kiska dakujem za odpoved! 😉