Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monr
11. júl 2011

@ginepra počas md platiť nemusíš 😉

ginepra
11. júl 2011

@monr dakujem za info, odkedy teda mozem potom cerpat PN a OCR, pri nastupe na RP? vdaka

denne73
11. júl 2011

@lucia.kl ahoj. tak sme si boli dať aj s mm to DNP. dali sme si najnižšiu platbu teda tých 14.47eur. Pýtali sme aj na to či som oslob.od platenia ked som na MD povedali že nie:(. Normálne mi došiel papier že máme do 8.8 2011 vyplatiť prvu splatku. Potrebovala by som vedieť, ked budem čerpať PN, OČR a platím si len tu najnižšiu čiastku, kolko to asi bude vychádzať v pripade PN. OCR k výplate??? Viem že keby som si dala napr. 24eur tak mám okolo 300eur.

sandruska81
11. júl 2011

@ginepra už od prvého dňa nástupu na RD

monr
11. júl 2011

@ginepra @sandruska81 tak tak, ale pozor, nie naraz očr a pn, vždy len jedno z toho 🙂

janulap
11. júl 2011

http://peniaze.pravda.sk/mamicky-dostanu-od-jan...

baby,a co tie zeny,ktore si uz teraz platia DNp a aby splnili podmienku 270dni musia si ho platit dajme tomu aj prve mesiace v roku 2012??

lucka23
11. júl 2011

@janulap toto bude zrejme platit az pre novych platcov. ti ludia co si ho uz platia by mali ist podla stareho. aspon dufam teda.

janulap
11. júl 2011

@lucka23....no som zvedava....nerada by som si to zacala platit,ak by mi tych 270dni aj tak nevyslo 😠

lucka23
11. júl 2011

@janulap ja myslim ze nie. raz sa tu pan minister vyjadril ze ak by aj nejake zmeny v DNP nastali tak sa budu tykat len novych platcov. tak nam neostava nic ine len mu verit.

janulap
11. júl 2011

@lucka23....nenajdes uz asi tu temu,kde to pisal,ze?

lucka23
11. júl 2011

@janulap no bud to bolo tu alebo v teme o rodicovskom prispevku. tak skus pohladat. 🙂

denne73
12. júl 2011

Dievčata vie my niekto uplne ako laikovi vysvetliť čo znamená toto ???? hadžem link
http://peniaze.pravda.sk/mamicky-dostanu-od-jan......

janulap
12. júl 2011

@denne73 a comu presne nerozumies?

lucka23
12. júl 2011

@denne73 znamena to ze ak si pracujuca uz si nebudes moct platit DNP aby si si zvysila matersku. a ak si nezamestnana tak ak si ho budes chciet platit tak uz to nebude 4,4% ako to bolo teraz ale 19%, lebo to bude len v baliku s inymi pripoisteniami. 😒

janulap
12. júl 2011

@lucka23...tak bude mozne to platit aj potom??Ale,ked teraz by som si platila z max vymeriavacieho zakladu 50€,tak potom kolko??Tomu nerozumiem ani ja,ani tym inym pripoisteniam 😒

norcima
12. júl 2011

@janulap je to len navrh zákona, najskor ho musia schvalit, je predcasne o tom polemizovat, moze to byt a nemusi a moze to byt, ale v inej podobe... 🙂

janulap
12. júl 2011

@norcima...no a teraz neviem,co robit...ci si zacat platit DNP teraz,alebo cakat az do dalsieho roku...aby som potom nelutovala,ze som neico prepasla. 😖

evulilik
12. júl 2011

zamiešam sa ku vám baby.. lebo tiež som mimo teraz trochu .. od 1. 7. som si začal platiť DNP.. nemam odpracovane 270 dni ale manžel má .. a teraz že vraj sa to má zrušiť ??? 😠 ja som si to nastavila z maxima.. ešte niesom tehulka .. ale dufam že čoskoro budem..čo robyť .. zrušiť to teraz.. ??? a ked zrušim tak ten 1. mesiac musim asi zaplatiť čo ?? 😒

riskasa
12. júl 2011

@lucia.kl veľká vďaka 🙂 takže začneme platiť až tesne pred snažením 🙂 len ešte jedna vec ak môžem....máme hned platiť z maxima, teda tých 49 dačo eur, alebo najprv minimum a potom odhlásiť a dať maximum?? aby bola MD najvyššia.....ďakujem

lucia.kl
12. júl 2011

@evulilik otázka je, či to zrušia aj babám, ktoré si to už platia, to by bolo drobré si niekde zisťiť, a druhá vec, či to naozaj zrušia, chceli už vlani...

sandruska81
12. júl 2011

Mna by tiez zaujimalo ako to potom bude:ci budem nadalej platit dnp tak,ako platim: ci si budem moct potom uplatnovat pn a ocr: ak mi materska vychadza poberat od novembra-ci mi ju daju z dnp len za 2 mesiace a potom nie: ci aj mne zvysia v januari matersku zo 60 na 65% ked mi bude schvalena v novembri so 60% atd. Je dost otazok-ale asi ine neostava len cakat. No kazdopadne,to bude zaujimave.

lucia.kl
12. júl 2011

@riskasa otázka je, či to od januára nezrušia, treba sledovať zákony... a čo sa týka sumy, ak by to nezrušili, tak tu bola tuším manželka nezamestnaná( študentka) vtedy treba hneď z maxima a po 270 dňoch môže ísť na PN a už nemusí DNP platiť - a mala by max. PN cca 630€ - mesiac a aj MD - 670€ mesiac

lucia.kl
12. júl 2011

@denne73 treba si vyrátať aký je VZ k tým 14,47 - to je 4,4% z VZ, tak si to vyrátaj a z toho čo ti výde je PN 55% a OČR tiež tuším....

evulilik
12. júl 2011

@lucia.kl .. no len kde take niečo zistiť .. pri mojom štťasti tak si to zapatim 270 dni .. budem sa tešiť že mi to vyšlo. a ked zapnem telku ta povedia že už z toho nič .. 😠 .. teraz už fakt neviem čo robiť ...Ked som sa bola prihlasiť ta hovorim mojmu že už možme pokojne snažiť a včera ked sme toto počuli ta dobre nas neroztrhalo..

denne73
12. júl 2011

@lucia.kl komplikovane ale skusim🙂)))

lucia.kl
12. júl 2011

@denne73 14,47 deleno 4,4 krát 100 to je VZ 14,47 deleno 4,4 krát 55 je PN zhruba na mesiac (prvé 3 dni je PN len 25%) a to ak vydelíš 31 tak ti víde suma PN pri % na deň...

ada21
12. júl 2011

Ahojte, prosim vas, viete mi niekto napisat kolko dni (alebo mesiacov) musim platit dobrovolne poistenie z maxima aby mi vysla najvyssia materska? Teraz si platim z minima. Ale chcem vediet ked otehotniem, ze od kedy mam platit tu maximalnu sumu. Dakujem

lucia.kl
12. júl 2011

@ada21 treba platiť túto sumu 26tt pred nástupom na materskú, takže keď otehotnieš najneskôr do takého 6tt sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima... musí byť spravená odhláška, inak ti nepriznajú z maxima ale len z minima...

ada21
12. júl 2011

Aha, jasne, takze ist tam sa vypisat odlasenie a znova sa prihlasit a platit z maxima. Dakujem za odpoved

chrobaaacik
12. júl 2011

@gapa Ahojky 🙂 viem, ze sa vyznas v problematike DNP, preto by som sa chcela spytat na zmeny od 1.1.2012, ma sa rusit DNP pre nepracujucich a taktiez prispevok pri narodeni, len neviem, ktorej skupiny sa to tyka, lebo kazdy vravi inak. Ja si platim DNP od augusta 2010, predtym som fungovala na zivnost, ale neplatila som si DNP. Platim si z maxima. Manžel je zivnostnik. Pocula som, ze od januara sa ma zrusit vyplacanie materskej pre tych, ktori si iba platili DNP, ale nepracovali resp. musi byt zamestnany aspon jeden. Mozes mi prosim Ta vysvetlit ako to je a ci sa to tyka aj mna alebo nie ? Budem Ti velmi vdacna za info 🙂