Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cigaretka5
12. júl 2011

@zuzika251 Materske a zivnost a iny prijem sa nevylucuju, na socialke si podpisujes cestne vyhlasenie ze sa staras furt o dieta a tym platia dochodkove poistenie za teba.
Prijem zamestnanie zivnost je predmetom skor rodicovskeho prispevku, teraz je zakon postaveny tak ze mozes mat aj prijem aj rodicak, ale je otazne ako to bude dalej.
Takze ak to zhrniem, kludne mozes ist na MD- tvoj zamestnavatel teda nebude za teba platit odvody, ty budes poberat matersky prispevok vo vyske 60 vymeriavacieho zakladu a kludne mozes fakturovat X klientom za svoje sluzby. vyhodou je ze ak si na MD aj ako zivnostnik nemusis platit zodvod do zdravotnej poistovne

cigaretka5
12. júl 2011

@mirkaove nie lebo si stale zamestnana a bude sa posudzovat priedpokladany prijem od zamestnavatela, a ak ti on potvrdi maximum je uz DNP nepodstatne. Tam je skor ozatka ako tie peniaze dostat zo socialky spat . skus sa dohodnut priamo na socialke , lebo ty si platila nad ramec zakona

mirkaove
12. júl 2011

@cigaretka5 ja som na RD, ale PP mi stále trvá, malý bude mať v marci 2012 tri roky a druhé sa narodí v januári 2012,tzv. reťazová materská, či ako sa to volá....no a od septembra 2011 by som teoreticky mohla ísť na PN, ktorá by bola z DNP?

cigaretka5
12. júl 2011

@mirkaove ak si v PP tak bude chciet socialka od tvojho zamestnavatela predpokladany prijem a ak tio potvrdi najvysii tak uz DNP neriesia

mirkaove
12. júl 2011

@cigaretka5 to som si myslela, len mi ide ešte o to, či môžem využiť aspoň tú PN, keby ma dr. vypísal do nástupu na MD, dostala by som ju, či nie? ďakujem..

cigaretka5
12. júl 2011

@mirkaove pn-ku dostanes ale socialka oslovi tvojho zamestnavatela nech tio urci prepdpokladany prijem

lucia.kl
13. júl 2011

@hamilka za júl zaplatíš len alikvótnu čiastku čo sa DNP týka (mesačná platba deleno 31 x počet dní ktoré si nebola PN) Pn budeš mať maximálnu a potom aj materskú budeš mať maximálnu. PN sa ráta do doby poistenia takže aj do tých 26tt pred materskou... ešte čítam čo napísala @cigaretka5 - predpokladám, že tých 26tt už máš splnených tiež keďže si platíš od 1.10.2010 a tým pádom sa ťa týka to čo som ti napísala ja...

lucia.kl
13. júl 2011

@mirkaove ak si mala VZ 800€ a doplácala si si z minima, čo je cca 300€ tak máš vz tých 1110€ čo je max. takže nemusíš nič meniť, už by som to nechala tak, po splnení 270dní môžeš ísť kludne na rizikové... čo ale kôli vychádzkam s dieťaťom neviem... po nastúpení na materskú už platiť DNP nemusíš a áno, môžeš DNP využívať počas RD ( nie MD) na PN a OČR na synátora a potom na obe deti...

sandruska81
13. júl 2011

@cigaretka5 @mirkaove socialka "oslovi" tvojho zamestnavatela nie pri nastupe na pn,ale pri nastupe na md.nakolko si na rd a nepracujes,tak pn sa bude tykat len dnp. Ja som na tom podobne,uz som aj na pn a som zvedava aku vysku mi potvrdi zamestnavatel,lebo teraz by bola moja mzda uplne ina-vyssia.ale to,ci mi SP vrati nieco spät-tak to neviem,kedze cerpam pn. To ta trapi,ze? Uvidim potom-necham sa prekvapit.

sandruska81
13. júl 2011

len si niečo chcem overiť: ak som na RD a zároveň na PN z DNP celý mesiac - tak dostanem aj RP aj PN, nemusí tam byť tá podmienka, že aspoň 1 deň nebyť PN, že? Nemusím sa o RP strachovať, že?

jovanka81
13. júl 2011

@cigaretka5 vidis to a mne pani povedala, ze si mozem platit kolko chcem, ale ten preplatok prepadava statu...akoze sa to ani neregistruje, tak ocividne ta pani bola nastvana, ked som povedala, co chcem a bolo to uz pred dva a pol rokom, no veru tam musim ist asi osobne, lebo som z toho jelen. 🙂

esmee
13. júl 2011

Ahojte, študujem denne na VŠ. S manželom plánujeme bábo až o dva-tri roky. Lenže - človek nikdy nevie. Ide o to, že sa chcem poistiť, keby som nahodou otehotnela skor ako planujeme. Chcem sa ale spytat, ze ak by som si teraz zacala DNP platit, ale otehotnela by som az o tie tri roky, a teda pocas troch rokov by som si DNP platila- je tam nejaka navratnost tych financii vobec??? Neoplati sa rovno na to DNP vykaslat a setrit si peniaze do pohára? Ved materska sa aj tak dostava len par mesiacov, nie? Poraďte, prosím!

lucia.kl
13. júl 2011

@sandruska81 môžeš byť na PN nepretržite a RD to neovplyvní...

lucia.kl
13. júl 2011

@esmee ak by si otehotnela až za tri roky - je vôbec otázne aké budú zákony čo sa DNP týka, peniaze ktoré si vložíš, sa ti už nevrátia, iba ak by si čerpala PN oplatí sa to skorej keˇje tehu plánované a začať si platiť 2mesiace pred začatím snaženia...

sandruska81
13. júl 2011

@lucia.kl ďakujem, len som sa chcela uistiť, pretože zatiaľ mám z DNP nárok na minimum, čo mi vychádza menej ako RP - tak aby som nespravila nejakú blbosť.

lucia.kl
13. júl 2011

@sandruska81 nie v pohode, ja som bola teraz tri mesiace na dovolenke a dostávala som aj RP a teraz som PN 🙂

sandruska81
13. júl 2011

@lucia.kl ako je to vlastne s PN a tými 52 týždňami? Znamená to, že ak materská trvá 34 týždňov (či koľko vlastne je), tak PN môžem byť potom 52 mínus 34 týždňov? Alebo to nemá nič spoločné s materskou? Len čisto s PN, alebo aj OČR?

lucia.kl
13. júl 2011

@sandruska81 to je len čisto PN a tých 52tt je v kuse, takže ak prerušíš, tak je to tam potom nanovo 52tt - teda ak si správne myslím...

sandruska81
13. júl 2011

@lucia.kl tak je to potom v pohode. Díky

nika12
13. júl 2011

@lucia.kl mas aj vychadzky, ak si PN?? ak nie, ako to riesis s detickami pocas PN? chodi ti s nimi niekto von alebo chodis ty??

nika12
13. júl 2011

zaujima ma to cisto teoreticky, ked aj napriklad zena ma male dieta, opat je tehotna a da sa na rizikove, ako to riesite? nezvyknu chodit kontroly??

miriamr
13. júl 2011

@lucia.kl
@sandruska81 do 52 týždňov sa počíta len PN, ale nemôžeš prerušiť a potom nanovo 52 tt. uplynutím 52 týždňov od vzniku PN (do52tt sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia PN, ak boli v období 52 týždňov pred vznikom poslednej PN. ale ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej PN a i počas tohto obdobia Ti nevzniklaPN, predchádzajúce PN nezapočítavajú).

lucia.kl
13. júl 2011

@nika12 mám vychádzky a chodím von len v čase od 10-12 a potom od 15-17 hod... no je to na .....

sandruska81
13. júl 2011

@miriamr takže môžem byť 52 týždňov PN, potom 26 týždňov nie a potom opäť 52 týždňov? - to len čisto teoreticky.

miriamr
13. júl 2011

@sandruska81 teoreticky áno, presne tak 😀

sandruska81
13. júl 2011

@miriamr no pekné úniky majú v zákonoch - sa nečudujem, že sa istým spoluobčanom nechce pracovať 🙂

miriamr
13. júl 2011

@sandruska81 neviem, či sú to úniky, lebo trvanie PN 52 tt musí byť lekármi dobre podložené, musíš chodiť pred posudkové komisie a väčšinou potom nasleduje invalidita (závisí samozrejme od liečenej choroby)

sandruska81
13. júl 2011

@miriamr niekto si to však vie vybaviť (poznám takých, čo sú stále na PN a nemajú problém ani s posudkovou) - keď sa chce, dá sa všetko 🙂

lea1333
13. júl 2011

@lucia.kl ahoj ako je to s tym ze chcu zrusit dnp?ja si ho platim uz 4mes len niak sa nam nedari pocnut platim si z maximalky lebo od augusta som nezamestnana!ako mam dalej postupovat?platit ci prerusit,

lucia.kl
13. júl 2011

@lea1333 zatial to neschválili, takže ako to bude, nikto netuší...