Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinika
21. júl 2011

@ivana412 na novo sa mozes prihlasit az od 1,8 pokial viem, vzdy od 1ho v mesiaci ak menis VZ 🙂 waw prečo do etiopie? to budes mat brutalnu zmenu

tinika
21. júl 2011

@ivana412 a musis sa odhlasit a prihlasitk, keby si len zmenila VZ tak sa ti bude materska priemerovat z oboch VZ 🙂

ivana412
21. júl 2011

tunika,tak ak spravne rozumiem 1.8. sa odhlasit a 3.8. sa na novo prihlasit s max. VZ.Spravne?Len dufam,že v roku 2012 nič nezmenia ata materska sa mi ujde.No je to zmena žit v ethiopii ale manžel je už tam a odtial si chceme vziat dieta

gapa
21. júl 2011

@ivana412
nepočula som, že by zmenili zákon a dalo sa prihlásiť až od 1vého. Ja som sa 11.5. odhlasovala a 18.5. prihlasovala. V zákone žiadne obmedzenie nie je.

čo sa týka RP a pobytu v zahr., neviem.

ivana412
21. júl 2011

Aha tak preto mi počitali v aprili PN z oboch VZ.Najprv som si platila 21 eur potom som si zvyšila na 30 eur.Urobila som len zmenu VZ a to trebalo sa odhlasit a na novo sa prihlasit.Tak teraz už viem a ked na socialke vam neporadia nič

gapa
21. júl 2011

@gapa
tak to tiež bude asi komplikovanejšie, kvôli rodnému listu (a trvalý pobyt dieťaťa má vplyv na možnosť byť dôch.poistná štátom podla § 15 ods.1 písm. c) zákon o sociálnom poistení)

na tvojom mieste popredu napíšem cez poradnu soc.poistovne a spýtam sa napr., aké papiere budeš potrebovať odtial, aby si mala nárok na materské ako iný poistenec (tlačivo žiadosti o materské vtedy myslím vydáva soc.poistovna)

ivana412
21. júl 2011

gapa tak mam z toho hokej ja pojdem sa odhlasit 25,počkam a na novo sa prihlasim.S tou RD ja tiež neviem ako snad to bude ok ked budem mat trvaly pobyt na slovensu.

gapa
21. júl 2011

@ivana412
nerozumiem o čom píšeš.
ak máš napr. dnp z minima odhlásiš sa 11.4. a nanovo sa prihlásiš napr. 18.4. z maxima, tak za obd. 1-11. 4 platíš poistné z minima a za obd. 18.-.31.4 z maxima.

ale ak máš dnp z minima a dáš zmenu vym.základu na maximum a podáš to dna 18.4., tak zmena je účinná od 1.5. (od prvého dna nasledujúceho mesiace, lebo ide o ZMENU!), tj. za máj platíš z minima a za jún už z maxima

a

ivana412
21. júl 2011

gapa ja som pisala že urobim zmenu teraz v july 25

gapa
21. júl 2011

@ivana412
tak zmenu, či odhlásenie? to je zásadný rozdiel

sandruska81
21. júl 2011

@veronika81 neviem,ja mam ten isty problem ako ty,ale ja som dnp zalozila do tych dni ako pisala gapa a mne odpisali inak. Dost zalezi aj od toho co bude v r.2012 lebo teraz sa do konca roka nesplni ani jedna podmienka.

ivana412
21. júl 2011

Gapa,skor som už pisala že sa chcem odhlasit a na novo prihlast ale už z max VZ aby som na dalši rok dostavala max. MD,ak nenastane zmena alebo to DNP nezrušia.Doteraz som si platila 30eur na mesiac,Viem len,že platit z noveho zakladu čiže 49 eur aj nejake drobne je potrebne platit aspoň 26 tyždnov aby bola MD z posledneho VZ čiže z maxima.Len nerozumiem ked sa odhlasim a znovu prihlasim po kolkych dňoch sa na novo prihlasim,aby som niečo nezbabrala nahodou

sashabb
21. júl 2011

@ivana412 odhlásiť a prihlásiť sa môžeš v jeden deň 😉

ivana412
21. júl 2011

sashabb,a na socialke sa nebudu na mňa blbo pozerat ako oni vedia?

sashabb
21. júl 2011

@ivana412 neviem 🙂 u nas su v pohode. Ja som sa pýtala či to treba tak že dnes sa odhlásim a prídem zajtra že sa prihlásim. Povedali mi, že netreba, že stačí dať na prihlášku len zajtrajší dátum a oni si to už urobia (aby som nemusela chodiť hore-dole)

ivana412
21. júl 2011

sashabb kazdy mi piše niečo ine ja nechcem uplne zrušit to DPN len si chcem zmenit vymeriavaca zaklad z 30 eur na maximum to je 49 eur čitala som tu niekde,že je dobre odhlasit sa 1,2 dni počkat a na novo sa prihlasit ale už s novym VZ čiže chcem maximum 49 eur aby sa mi MD,PN počitala z posledneho VZ.Ak by som len urobila zmenu tak by mi urobili len priemer a to by mi max. MD nevyšla,nie

lucia.kl
21. júl 2011

@bbarboraa tak do tohoto sa až tak nevyznám malo by to byť 7-12/2011 ale musíš mať splnených tých 270dní.. ja som sa nad týmto nikdy nezamýšlala, stále som platila rovnako...

sashabb
21. júl 2011

@ivana412 dobre píšu 🙂 treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť. Nie robiť iba zmenu.

ivana412
21. júl 2011

sashabb.ok ale kedy ju urobit na aky datum alebo je to jedno a čakat 1,2 dni od odhlasenia a potom sa na novo prihlasit?

sashabb
21. júl 2011

@ivana412 v podstate je to jedno.
Ja som chcela zrušiť k 30-temu a k 1-vemu prihlásiť, aby som mala uzatvorený mesiac. Ibaže sa zrovna sťahovali tak mi to nevyšlo. Odhlásila som sa 8-meho a prihlásila 9-teho (ale v jeden deň) potom mi len vypočítali kolko budem platiť ten jeden mesiac keďže som tam robila tuto odhlašku a prihlášku.

ivana412
21. júl 2011

sashabb.dakujem ti tak aj ja pojdem odhlasit k 1,kedže 30 je vikend a na novo sa prihlasim 3 kedže utorky su nestrankove,dufam že to bude ok

tara
21. júl 2011

@lucia.kl , nerobila odhlasku a znova prihlasku, urobila len ZMENU na max. takze jej to budu priemerovat a staci teda platit len do decembra zvysenu sumu ak pojde v januari uz na PN, ano? teda max bude platit len od aug do dec, tak? vdaka

jamama
21. júl 2011

@lucia.kl Dakujem veľmi pekne,dnes som sa už odhlasila a zajtra sa pojdem prihlasiť.Už dnes ma chcel lekar vypísať na PN,tak dufam,že nebude to horšie.Ak by som náhodou išla na PN a budem znova prihlasena na DNP,za tie dni neplatím, ak som to pochopila.Dakujem

lucia.kl
21. júl 2011

@jamama neplatíš len ak ti priznajú PN z DNP inak musíš platiť dalej...

lucia.kl
21. júl 2011

@tara platiť bude dokial nepôjde na PN, potom už nemusí platiť a po skončení PN sa rozhodne či bude pokračovať dalej s platením...

bashka
21. júl 2011

dievčičky, ked som na OČR tak tie dni si nemam platit DNP? Alebo platit stale tak isto a na konci roka pytat preplatok? Dik

atiatko
21. júl 2011

@bashka SP si robí aj priebežne čistenie saldokonta u jednotlivých poistencov - preúčtuje euráčiky tam kde chýbajú a keď sú vybraté bez zákonného dôvodu, tak ich vracia. Ja osobne som si tam odniesla žiadosť ku koncu polroka a ku koncu roka to urobím rovnako. Odchádza mi trvalý príkaz, takže ten tým pádom neruším a ani nemením.

gapa
21. júl 2011

@bashka
máš na výber sa rozhodnúť. Ja som raz robila tak, že som počas poberania ošetrovného si to vyrátala a platila len čiastku bez 10dní poberania očr (očr som bola 15dní, no od 11dna treba platiť), no na druhý krát sa mi to nechcelo prerátavať, tak som platila celé a vyžiadam si preplatok, no to už bolo myslím začiatkom roku 2010 a mám tam aj preplatok z r.2008, tak sa už musím raz odhodlať, lebo myslím mi tam jeden preplatok aj zle vyrátali, no to musím overiť.
Aha a ak má niekto aj doborov.poist. v nezam, tak odporúčam radšej platiť v celku a vyžiadať si preplatok. Lebo ak by v takom prípade si zaplatila čo i len o 1cent menej, tak nebolo zapltené v splatonsti a nerátalo by sa obdobie daného mesiaca do obdobia poistenia v nezam. aj ked samozrejme zaplatiť by sa muselo.

atiatko
21. júl 2011

@gapa to čo píšeš za DPvN platí aj u DNP - takže radšej platiť celú sumu, a potom si vypýtať preplatok späť ako riskovať nedoplatok 1 cent 😒

gapa
21. júl 2011

@atiatko
nie je pravda, že to platí aj pri dnp. Ak budeš dlhovať na dnp 5eur, tak je to ok. Resp. ak máš nedoplatok a nejde o uplatnenie nároku v ochrannej lehote alebo za prvé obdobie dnp, tak ak doplatíš nedoplatok do konca mesiaca v ktorom začína pn, očr, md, tak nárok vznikne. Pri dpvn to ale takto nejde. Samozrejme neodporúčam mať nedoplatok ani z dnp, no tam 1cent nehrá rolu.
ak má ale niekto dnp+dpvn, tak platí samozrejme, ani o 1cent menej